Деца с диабет - тема 12

  • 91 352
  • 726
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 56
Здравейте. Честита Коледа и Весело посрещане на Новата Година!
 Доста информация от това което ме е интерсувало намерих тук.Искам да споделя какви резултати постигнах в "борбата" със социалните в Плевен, за да знаят всички такива като мен какви са им правата и какво да търсят.Чета че навсякуде е различно и затова споделям как е в Плевен.
 Всички знаят за 240-те лева  и двойните детски, но се оказва че много малко от хората с ТЕЛК знаят за т.нар."Социална оценка".Когато подавахме молба за такава, човека в Социалните ни каза:"няма смисъл от тази Социална оценка , ще вземете още 10-на лева".

 Оказа се че на базата на "Социалната оценка" дъщерями ще взема още около 33 лева, и има право един път в годината на Балниолечение.От всички възможности за който сме кандидатсвали за "Социолната оценка" , само нямаме право на Общинско жилище, защото не живеем в такова.

Поздрави:Евгени

# 691
  • Мнения: 623
Здравейте, весели празници на всички!
Доста съм объркана и се надявам да ми помогнете със съвет или да споделите опит. Дъщеря ми е на 4 години и се наложи да посетим зъболекар вчера.От няколко месеца тя почти непрекъснато е с обложен език и гаден дъх, като тези симптоми се засилват когато е болна /слабото място са й сливиците/. Докторката вчера каза, че според нея става въпрос за диабет, защото и слюнката й е гъста и има доста кариеси за тази възраст - 5 на брой. Аз знам, че има и други симптоми, но въпреки всичко доста се шашнах. Ще я заведа на лекар веднага след празниците, но до тогава ще се побъркам.  Моля ви кажете до колко обезпокоително е това? Предварително ви благодаря.

# 692
  • Мнения: 56
......Докторката вчера каза, че според нея става въпрос за диабет......


Здравей.Моят опит с Диабета е само 8 месеца и ще споделя мойте наблюдения.Дано тази Докторка да греши  newsm17. Моята дъщеря имаше подобен гаден(меко казано гаден) дъх няколко месеца преди да се появят останалите симптоми на Диабета(пиене на много вода и често ходене до тоалетна, загуба на килограми). Но тя имаше само лош дъх.Няма много кариеси, а за слюнката не сме забелязали.Ходихме на няколко зъболекара и според всичките беше добре, насочиха ни към специалист за проблем със стомаха, но преди да отидем на специалист разбрахме че има Диабет1.

Дано при Вас всичко се размине.

Поздрави: Евгени

# 693
  • Мнения: 14 708
Честно казано за първи път чувам за гъстата слюнка и диабет,но не съм толкова компетентна.Изредените симптоми си отговарят за проблем точно със сливиците.По този път минах два пъти.Всичко приключи с отстраняването им.Според мен докторката се е изказала прибързано.Нямам представа каква манипулация е извършвала,но в повечето случаи д-ри се страхуват,когато работят с диабетици.Даже трябва едва ли не да ги убеждаваш,че си ок.Въпросната не се е притеснила без да се замисли дали е висока или ниска захарта в момента,обаче си поставя диагноза?!
В случай,че дъщеричката ви има някои от другите симптоми:пие мн.вода,непрекъснато ходи по малка нужда,зачервена е или мн.бледа,отпаднала или безпричинно нервна дори агресивна,има ''вълчи'' апетит или изобщо липсва апетит,отслабнала е на кг. изведнъж,не чакайте да минат празниците,а още днес направете изследване на кр. захар и урина в някоя лаборатория.Резултатите излизат веднага.
Успех!

# 694
  • Мнения: 623
Много благодаря за бързите и адекватни отговори. След няколко промивки със сандрин днес дъхът е доста по- добре, езикът продължава да е бял, други симптоми засега няма, а няма и работеща лаборатория в малкия ни град. Веднага след празниците отиваме на лекар. Приятно посрещане на новата година и още веднъж благодаря.

# 695
  • Мнения: 6
Здравейте!

Честита нова година на всички! Да са ни здрави, по-здрави и най-здрави децата!
Пожелавам си 2015 г. да донесе на всички нас повече надежда и вяра в бъдещите постижения на медицината в съвсем обозримо време. Желая ви добър контрол и само положителни емоции!

Чета назад във времето проблемите, които сте споделяли, вълненията и тревогите ви и това, което мен сега най-много ме притеснява е като пусна пак детето на градина (временно го спрях докато влезем в час и постигнем някакъв баланс), как ще се справяме с вирусите. Наясно съм, че не мога да държа детето в изолация, още повече, че той държи на комуникацията с приятелчетата от ДГ и му липсват. Ще се търчи до ДГ за мерене и междинна закуска. Искам да ви питам давате ли някакви специални витамини или други препарати за имунитета срещу вирусните инфекции и по-често ли боледуват децата след като вече имат диабет.
Най-голямото ми желание е синът ни да не се чувства много различен и доколкото можем максимално да го върнем в средата му по най-пълноценния възможен начин.
Сигурно след 2 години, когато тръгне на училище сблъсъкът ми с реалността (ядящите всичко съученици и моето с кутийката храна) ще е фрапираща в началото.
Още преди 2 години бях говорила с други майки да направим нещо по въпроса за преливащите с всякакви калорични боклуци лафки по училищата, а сега ми е още по-важно. Не мога да разбера защо изобщо трябва да ги има. Не може ли всеки да си носи от дома храна за голямото междучасие?
Споделеният ви опит ще ми е от голяма полза.
Хубава и слънчева неделя!
  bouquet

# 696
  • Мнения: 97
Здравей,Dorofree,
Относно вирусите - няма начин да се избегнат на 100 % ,независимо какви имуномодулатори се използват...Но по принцип децата с диабет не боледуват повече от връстниците си без диабет,дори бих казала,че е точно обратното. Благодарение на балансираното хранене при диабет организма си набавя достатъчно количество естествени витамини и минерали чрез храната! Аз не давам хранителни добавки и малката не боледува повече от другите деца... Въпрос на организъм,не смятам,че диабета ги прави по-болнави,просто настинките и вирусите се изкарват по-тежко,но това е неизбежно Sad ... Все пак това е нормален етап от развитието на всяко дете - така се трупа имунитет.Ако в детската градина не се изкарат повечето вируси,то тогава в училище...Няма как да ги държим все в къщи Wink. Проблем е вече ако са прекалено чести,но затова си има лекари!
 А това с носенето на сандвича в кутия не мисля,че има основание за притеснение... Моят син,който е без диабет все още си ходи със сандвича от вкъщи , а е вече 5-ти клас и не се срамува от това.Просто не харесва закуските в у-ще.А за "боклуците",които се продават в лафките...,няма оправия...Но ако детето не ги предпочита,не би ги купувало,а пък ако е свикнало да се храни с такава "храна",то тогава и да не ги продават,пак ще си ги носи отвън... Това е въпрос на хранителна култура !  ooooh!
  За всеки случай от сравнително малкият ми опит с диабета (около 2 г.) , съм разбрала за себе си,че пълната забрана не е ефективен метод . По-добре е детето да си позволява от всичко по малко с някой малки изключения, съдържащи доста вредни мазнини (те влошават нещата !). Най-важното е да не се прекалява и да знае кога да си го хапне и как да го компенсира !!!

# 697
  • Мнения: 822
Здравейте дами и господа и за много години!
Здравей Dorofree,
права си за всичките си страхове, но дали детето ти ще се чувства различно зависи много от теб и от семейството. Може да е грешка(това само времето ще покаже, но не съм позволила диабета да е водещ, това разбира се не означава да бъде подценяван или пренебрегван) По моя скромен опит, захарите на децата ми са по добри,  когото са в компания на себеподобни,  няма проблеми когато са на рожден ден или на купони, на лагери, зелени училища и т.н., дори на последната екскурзия детето тръгна с ужасни захари, бяхме в някакъв проклет период, предупредих  и госпожата,  е да ама там мереха прекрасни стойности и се оправиха с човек,  който не е специалист и обяснявайки ми какво ще ядат по телефона....
Темата с боклуците, не е проблема само в лавките и рекламите, проблема е и в родителите, но хората са различни, все пак децата ни имат малко късмет, че напоследък здравословното хранене набира сила и у нас, както и носенето на кутии, както и хилядите магазинчета,  а вече и заведения с такава кухня, а и при тези цени на киноата.... та то не си просто модерен, направо си адванс:)).
Пожелавам ти успех в тази гадна борба, но съм сигурна че всички ние ще бъдем победители!

# 698
  • Мнения: 1 934
Да дам кураж - детето ми отключи диабет преди да навърши 2 годинки-вече е на 18 и боледува от друго изключително рядко  Simple Smile Даже сега сме натръшкани вкъщи аз и мъжът ми с кашлица, пневмония, а тя е добре и дано все бъде така  newsm10

Пожелавам го и на другите деца с диабет!   bouquet

# 699
  • София
  • Мнения: 1 250
И моите наблюдения са такива: нашите деца в никакъв случай не боледуват повече от останалите, даже напротив. Е да, не е приятно, като се разболеят, но се справяме.
Имуномодулатори и стимуланти никога не съм давала, и без това имунната ни система е нещо сбъркана, не ръчкам там повече.
PS. За много години и от мен.

# 700
  • Мнения: 9
Привет, мили дами! От скоро ви следя. Синът ми е на 11 г. и сме с диабет, Тип 1 от 12.12.2014г. В момента сме на Актрапид и Исулатард. При инжектирането често го боли и плаче. Заради болката и добрия контрол на захарта, решихме да купим инсулинова помпа. Затова моля всички майки, които могат да ми помогнат със съвет, да кажат коя помпа е за предпочитане, марка, модел, цена, с или без сензор. Четох за DANA Diabetcare и Minimed на Мedtronic. От опита, който имате, какво можете да ми кажете, ще бъдем ли наистина по-спокойни с помпа, какви са нейните недостатъци? Имаме среща следващата седмица с ендокринолога. Ще чуя и неговото мнение, но вашето ми е много важно!!!

# 701
  • Мнения: 97
Здравейте, coco7_0,
Дъщеря ни е с инсулинова помпа от самото начало на диагностицирането (сложихме я на 10-тия ден) !
За мен няма по-добро средство за контролиране на диабета,стига за знаеш как !!!
Най-голямото предимство е не ,че няма толкова бодене(с това се свиква...),а възможността да се настроят фино базалните нужди на организма и свободата детето да се храни не в точно опред.часове и с точни количества храна,поспива си повече в почивните дни...(живее като всички останали деца!)! Всяко тяло има различни нужди от инсулин в различните части на денонощието , а това е трудно постижимо по друг начин! И когато се научи човек да борави добре с помпата на практика се чувства(детето) свободен,което най-много липсва ...  Sad Може спокойно да се спортува,без да се налага дохранване,в моментите на боледуване времето за реакция е бързо (намаляваш-при повръщане,увеличаваш-при температура...),има си различни начини за пускане на инсулин за храната в зависимост каква е тя ... 
  Вие сте в идеална възраст за помпа,преди да започнат трудностите на пубертета,когато организма има често нужда от повече инсулин в часовете,когато излизат хормони...,но това ще го разберете тепърва...
 А относно марката изборът си е ваш. Синът ви е голям,така че сигурно и с Дана бихте се справяли добре . Медтроник имат модел "Вео" за деца ,при него пък е много ценно малката стъпка ,с която се подава инсулин - 0,025 Е,това дава възможност за по-фино настройване на нуждите , а и става за закачане на сензор!
 Когато избирахме помпата не бях в час с нещата и тогава гледах цената и избрахме модел на Медтроник,но по-стар със стъпка 0,05 Е (която ни идва понякога малко повече при настройването на базала...) и без възможност за закачане на сензор...Справяме се и с нея добре,но честно казано на моменти много съжалявам за избора си,защото сензора е доста ценен за в моментите на боледуване или някакъв дисбаланс(доста помага!)
  Недостатъците са скъпите консумативи(главно на Медтроник) и това,че ще трябва постоянно да си я носи,но с това се свиква още на 2-рия ден  Wink !
  Нещото,което е много важно е за в началото да имате постоянна комуникация с лекар !!!
 Успех !

# 702
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 522
coco7_0, ние също сме с помпа от 7 години. Аз я отчитам като голям плюс.  azili всичко ти е обяснила. Не съм виждалаа никога помпите на Дана, така че не мога да ги сравня, освен че май консумативите са по-евтини. Малките деца по-лесно свикват с помпите, но големите не искат нещо постоянно да им виси. Confused

Аз се интересувам от добър ендокринолог във Варна. Толкова години все се каним да сменим д-р Константинова, че София ни е много далече. Пък и контролът ни не е много добър и ми се иска някой по-настоятелен лекар.

# 703
  • Мнения: 36 052
Спинки, ще питам коя беше детската ендокриноложка от Варна - моя проятелка от Бургас знам, че водеше детето и при нея освен при тази, при която е записана в София
на дребната ГХ е 8.2 - до сега нито една от двете не е имала толкова висока ст-ст  Tired
другата седмица ще водя и кака й за изследване - направо не ми се мисли каква изненада ме очаква  Rolling Eyes

# 704
  • Мнения: 97
spinki,здравей  Hug
Ние сме във Варна при проф.Йотова ,
изключителен професионалист  и изобщо целият и екип от лекари !
 Ако желаеш свържи се в "Света Марина-детска ендокринология" за час !
Дори и да не е при проф.Йотова(доста е натоварена) ,лекарите от екипа и също са запознати добре с помпената терапия ! 
 
П.п. Спомени им по телефона,че сте с помпа . Wink

Общи условия

Активация на акаунт