Вълшебните думички: благодаря, моля...

  • 2 091
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 071
Да пусна темата ме провокираха две скорошни случки.

Виждахме се с позната, след която аз я оставям при колата й и продлжавам пеш. Колата й, обаче, не потегля. Явно има проблем. Започваме да се суетим какво да прави. Минава мил мъж на средна възраст, който предлага помощта си - отвори капака, погледна тук-там, предложи да я  бутне(колата) и така. Направи всичко по силите си. Аз му благодарих няколко пъти за оказаното съдействие, но дамата - тцъ. Стана ми странно и после я питах защо не му благодари - все пак, човекът го прави на добра воля. Нейният отговор беше - не съм го карала да ми помага, за какво да му благодаря. Пък и той нищо не е направил.

В другия случай - избирам подарък за дете на близка. Консултирам се с нея, тя го одобрява. Поднасяме подаръка, всичко ок, но отново ни помен от вълшебните думички.

Вероятно горните случки са ме впечатлили, тъй като в момента с дребния се учим именно да използваме моля, благодаря, извинявай. Но пък, ако вече е демоде използването им, казвайте Simple Smile

И така - каква според вас е причината хората да не ги използват? В горните случаи елиминираме липсата на възпитание - и в двата случая става въпрос за добре възпитани хора.

# 1
  • Мнения: 10 547
За една от близките ми приятелки повечето ще рекат, че е невъзпитана, а тя е просто темерут, притеснителен при това. Ни "благодаря", ни "моля", ни нещо от типа ще чуе непознат от нея.
Не я оправдавам.

# 2
  • Мнения: 1 071
За една от близките ми приятелки повечето ще рекат, че е невъзпитана, а тя е просто темерут, притеснителен при това. Ни "благодаря", ни "моля", ни нещо от типа ще чуе непознат от нея.
Не я оправдавам.

Да, вероятно това също би могло да е причина, да изпиташ неудобство да благодариш. Колкото и да е странно.

# 3
  • Мнения: 2 627
Навици са това според мен. Критично голямо количество хора около нас се държат така и ние добиваме навика да не бъдем учтиви. И така правим количеството невъзпитани хора още по-голямо Simple Smile

Наскоро се преместихме. Малко градче, далечна държава. Тук тротоарите са "широки" около 40 см. Единият винаги трябва да слезе, за да се разминеш. Става по следния начин "Добър ден, благодаря Ви" (усмивка), "Добър ден, за нищо" (усмивка). Първите няколко пъти моят отговор беше "Ъ-ъ-ъ" (newsm78). Ама сега и аз казвам "Благодаря" на всяко разминаване. (Което между другото като цяло прави настроението за деня по-приятно, но това е отделна и дълга тема).

# 4
  • Мнения: 15 619
Е, има хора, които не приканват вълшебствата в живота си. Тяхно право.

# 5
  • София
  • Мнения: 6 361
Е, има хора, които не приканват вълшебствата в живота си. Тяхно право.

глупости.

# 6
  • Мнения: 4 514
Въпрос на възпитание. Не мога да си представя да мълча като пън, ако някой ми е помогнал с нещо, например. Така възпитавам и децата си.

# 7
  • Мнения: 1 071
Въпрос на възпитание. Не мога да си представя да мълча като пън, ако някой ми е помогнал с нещо, например. Така възпитавам и децата си.

Да, и аз съм като теб в това отношение.

Но ако елиминираме възпитанието като причина, какво друго може да е?
В примера на Касита става въпрос за притеснение, а в този на Vrabezza за влиянието на средата.

# 8
  • Мнения: 15 619
Е, има хора, които не приканват вълшебствата в живота си. Тяхно право.

глупости.
Благодаря! За себе си човек винаги е прав.

# 9
  • Мнения: 10 547
Въпрос на възпитание. Не мога да си представя да мълча като пън, ако някой ми е помогнал с нещо, например. Така възпитавам и децата си.

Да, и аз съм като теб в това отношение.

Но ако елиминираме възпитанието като причина, какво друго може да е?
В примера на Касита става въпрос за притеснение, а в този на Vrabezza за влиянието на средата.



Притеснението не я оправдава. И то ни най-малко, защото, ако тя е темерут, на свой ред възпитава, или по-скоро не възпитава, у детето си елементарното държание в обществото. Което баба ми не напразно наричаше "домашно възпитание".

# 10
  • София
  • Мнения: 23 093
Аз съм от онези, които дори прекалено много използват думата "благодаря". За мен е от огромно значение.

Не може да твърдиш, че някой е добре възпитан, и същият този някой да не умее за благодари, когато е нужно.

# 11
  • Мнения: 3 495
Но ако елиминираме възпитанието като причина, какво друго може да е?
Има хора, които смятат, че всички останали са длъжни по презумпция да им помагат и да им правят услуги. Имах такъв колега, който смяташе, че е в реда на нещата понякога да върша и неговата работа. Без да ми влиза в задълженията, разбира се. "Благодаря" от него не съм чувала. Аз съм в другата крайност - благодарностите и извиненията ми понякога са толкова многословни, че чак на себе си ставам досадна Simple Smile.

# 12
  • Мнения: 3
То и зависи как ще благодариш-от сърце и с усмивка или от доброто въспитание и само за протокола!!

# 13
  • София
  • Мнения: 23 093
То и зависи как ще благодариш-от сърце и с усмивка или от доброто въспитание и само за протокола!!
Абе предпочитам да ми благодарят, без значение дали от добро въЗпитание или от друго, а не да ми мълчат като пукели...

# 14
  • Мнения: 3 736
В горните случаи елиминираме липсата на възпитание - и в двата случая става въпрос за добре възпитани хора.

Как да я елиминираме като очевидно им липсват основи на възпитанието?  Laughing Какво влагаш в 'добре възпитани хора', ако това изключва умението да благодариш за услуга/подарък и т.н.?

Общи условия

Активация на акаунт