Пародонтит и забременяване

  • 2 315
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 140
Здравейте,
сблъсках се с някои пародонтални симптоми - образувани джобове на места, кървене на венците; точно когато започнах да следя овулацията си и да планирам бременност. Лекар потвърди, че има и костна загуба, освен джобове.
Позаинтересувах се и открих, че пародонтитът може да се задълбочи по време на бременността, както и да предизвика недоносване на бебето. Сега се чудя да правя ли опит да забременявам този месец и мога ли да съчетая лечението на възпалените венци и бремеността или е по-добре да отложа опитите за забременяването - което възобще не ми се иска. Ако някой има подобен опит ще се радвам да сподели.
Само да уточня - че при мен е спешно да забременявам, тъй като страдам от доказана ендометриоза и в момента имам поредната киста, поради което е вредно за яйчниците да стоя сега с нея и трябва да забременея колкото е възможно по-бързо.

# 1
  • София
  • Мнения: 577
Това най-добре може да ти каже стоматолог след клиничен преглед. Но намери някой, който се занимава с пародонтология и е наясно с проблемите. Мога да ти препоръчам, ако проявяваш интерес. По принцип е желателно да се лекува пародонтита, но дали може да стане едновременно с опитите за забременяване, трябва да се изкаже специалист.

# 2
  • Мнения: 2 140
Благодаря ти. Все пак очаквам с надежда някоя мама с пародонтит, която е минала през бременност да се присъедини към групата и да сподели опита си.

# 3
  • Мнения: 9 904
виж, индивидуални са случаите и съответно лечението. Аз не съм толкова тежък случай като теб, но въпреки това зъболекарката ми отказа да ми назначи антибиотик, отказа и лазерна терапия. Само чисти зъбен камък, поръча ми високи дози витамин С, плакнене/аз ползвах сандрин/и да редувам паста пародонтакс с още една, не помня сега коя. Две бременности имам изкарани така, и период на кърмене също, не е никак лесно.

# 4
  • Мнения: 7
По време на бременността поради хормоналния бум на половите хормони венците на жената са много по-уязвими към инфекции и бактериално възпаление. Освен това имунитетът леко спада. Макар и лек, спадът на имунитета води до рязко увеличаване на бактериите в устата. Затова 70% от бременните развиват гингивит, който се характеризира със подути, отточни, зачервени, кървящи венци. Той обикновено започва през втория месец и стихва през деветия.
И така, бактериите в устата рязко се увеличават в следствие на гингивита или последващия пародонтит (усложнение на гингивита) и увреждат не само оралното здраве на бъдещата майка. Последните изследвания подтвърждават връзката между пародонтита и гингивита на бременната жена с преждевременно раждане до 24 седмица, недоносен плод, както и дори за случаи на мъртво раждане. Инфектираните венечни и пародонтални джобове, които всъщност представляват инфектирани малки рани във вашата уста, стават гнезда на бактерии и техните токсини. Чрез кръвообращението на майката те могат да навлязат през плацентата и да преминат в амниотичната течност. Ако това се случи, организмът реагира с увеличено количество на простагландини (вид хормони), които увеличават контракциите. Това може да доведе до преждевременно раждане и недоносен плод, а в някои случаи и до мъртво раждане. Затова не се учудвайте, ако вашият зъболекар иска да ви вижда по-често и да полага повече грижи за пародонталното ви здраве. Положените грижи ще се отплатят не само с добро здраве на венците ви, но и с безпроблемна бременност и здраво бебе. Разбира се, че можете да почиствате зъбен камък, да ви се прави дълбоко скалиране на джобовете и да провеждате пародонтални терапии. Бременността не е прeчка да се постави и упойка, за да имате необходимия комфорт при тези манипулации.


Д-р Хурие Абриз - пародонтолог

Общи условия

Активация на акаунт