Никой не иска да остарява, но понякога този процес е толкова бърз, че може да изглеждаме по-възрастни от реалната възраст в паспорта. Биологичното остаряване  до голяма степен зависи от състоянието на ставите. Едно лице не може да бъде младо, ако  е с ограничени и болезнени движения на крайниците, и има форма на въпросителен знак в гръбначния стълб. Нищо чудно, че йога толкова много обръща  внимание на костите, тъй като те осигуряват гъвкавост и грация на тялото.
Младост на ставите – младост на целия организъм

 

В източната медицина, се смята, че човек е млад и здрав дотолкова, доколкото са млади и здрави неговите стави. Това наистина е добър показател за здравословното състояние, тъй като един от първите признаци на стареене е влошаване състоянието на ставния апарат. Така че за всеки, който се интересува от поддържане на младостта, здравите стави са много по-важни от лице без бръчки. Но нима има хора, които не се интересуват от младостта и здравето?




Днес, ставните заболявания – остеопороза и болки в кръста – са сред най-популярните в света. И това се дължи не само на високи натоварвания и неправилно хранене – спътници на нашето време. Ставите са засегнати, на първо място, от нашата липса на внимание към тях! Не считайки ги за жизненоважни части на тялото ни, ние безмилостно ги “използваме” без да обръщаме внимание на техните нужди, докато те не “повикат” за помощ. За съжаление, този момент често е “точката от която няма връщане” – пренебрегвани заболяванията на ставите могат не само да направят живота ни по-труден за лечение, но и да направят човек инвалид за цял живот.

 

Докато остеопорозата може да засегне отделни стави, остеохондрозата е заболяване по отношение на ставите на гръбначния стълб. Опасността от тези заболявания е, че  първите прояви са незабележими за нас – болка и чувство за стягане в ставите се появят след тренировка или по-голямо натоварване  (което ни изглежда съвсем логично),  и минават след като починем през нощта. Заболяването може да се развива години и през цялото време да бъде незабелязано.

 

Дори когато има деформация на ставата (например, визуално увеличаване на ставата на големия пръст на крака), ние не бързаме да ходим на лекар – все пак осезаем отпечатък върху начина ни на живот, не се налага. В крайна сметка, обаче, това безразличие към здравето ни може да доведе до сериозни последствия, които може да изискват хирургично лечение. Освен това, ставите никога не боледуват „сами“ – постепенно към болестта се включват други стави, които са поемали увеличеното натоварване.


Остеопороза и остеохондроза се срещат във всички краища на света. В рисковата група са – по-възрастните хора, хората със “седяща” и “стояща” работа, както и работещи тежък физически труд. Честотата на заболяване нараства рязко с възрастта, и ако в по-млада възраст от остеопороза и остеохондроза страдат повече мъже, то в по-стара възраст – жени.  Въпреки това, от заболявания на ставите постепенно страдат по-млади: днес има повече работни места и професии, свързани със “седяща” работа в офиса,  а от бързото развитие на информационните технологии може да решим много жизнени и професионални въпроси без да напускаме нашия компютър. Не трябва да забравяме, че ставни заболявания се развиват в резултат на наранявания и натъртвания, от които, за съжаление, не са застрахован хора от всякаква възраст. Накрая, друга тъжна статистика показва увеличение на броя на хората по света с наднормено тегло, чиито стави постоянно изпитват повишено натоварване. Всичко това води до факта, че диагнозата остеопороза и остеохондроза  днес поставят и в напреднала възраст, и на 20-годишни.
Основни причини за заболявания от остеопороза и остеохондроза:

 

    наследствена предразположеност;
    наднормено тегло;
    възрастово остаряване ;
    «стоящи» или «седящи» профессии;
    хормонални нарушения, в това число намаляване на фитоестрогените (при жените);
    дефицит в организма на микроелементи;
    измръзване;
    действие на химически токсини;
    травми или повтарящи се микро травми на ставите.

Как възниква проблема?

 

Всяка става в нашето тялото е образувана от ставни повърхности  кости, покрити със слой от здрав и еластичен хрущял и “опаковани” в ставна капсула. Нейната кухина е изпълнена със синовиална течност, която осигурява плавно плъзгане на ставните повърхности и омекотява ударите. Ставните повърхности са свързани помежду си със здрави връзки.

 

Такова устройство на ставите ги прави здрави и способни да се противопоставят на натоварването, но има една особеност:  ставния хрущял няма връзка с кръвоносната система и получава хранителни вещества само от синовиалната течност и окoло-хрущялната тъкан. Ако ставата бъде натоварена, повече от това на което е разчитала, и се случи микро-травма, храненето на хрущяла се нарушава.

 
Какво се случва при повтарящи се микро-травми  на ставите?

 

Хрущялът постоянно изпитва глад  за необходими протеини, ензими, минерали и кислород, започва бързо да остарява губи своята еластичност, става чуплив и следователно уязвим за по-нататъшно нараняване и натоварване. На този етап дегенерацията  на ставите се проявява така: при резки движения те попукват, а при огъване води до неприятни усещания. Опитайте се рязко да огънете гърба или да обърнете тялото – ако има болка или “изпукване” на гръбначния стълб, значи, че всички предпоставки за развитие на остеохондроза са налице.

 

Ако навреме не помогнете на ставите, с годините техните микро-травми и “недохранване” ще доведат до факта, че хрущялът (или междупрешленните дискове) ще започнат да се рушат и да се изтриват ставните повърхности до изтриване на  костта. Този процес не винаги е бърз, но винаги е труден да се върне назад. В резултат на това има възпаление на ставите, нарушава се костната тъкан по ръбовете на ставната повърхност, дегенерират околоставните тъкани. Всичко това се нарича остеопороза. Нейните симптоми са – болки и чупливост на ставите, визуално увеличение или деформация на ставата, ограничаване на подвижността на ставите или неестествена подвижност. Когато става въпрос за гръбначния стълб, тук преди всичко настъпва износване на между-прешленните дискове. Това води до факта, че повредения диск се деформира и губи уплътняващите свойства на влакнестия пръстен на диска  и се появяват микро-пукнатини. Всички тези процеси са придружени от силна болка, която може да настъпи, както по време на движение, така и в покой.

 

В зависимост от това кои части на гръбначния стълб са засегнати, могат да боледуват шията, рамото, ръката, кръста, гърдите. Понякога болката наподобява като сърдечна – това се дължи на възпаление на нерв, засегнат от съседния прешлен, загубил хрущялната “подложка”. В този случай,  е необходимо колкото се може най-скоро да се започне лечение, защото, за съжаление, академичната медицина все още не е разработила никакви програми и методи за възстановяване на между-прешленните дискове.

 
Как да запазим  здрави ставите?

 

В идеалния случай, на ставите ни трябват  и трите условия за дълъг живот: осигуряване на достатъчно количество течности и необходимите градивни елементи, правилно разпределена физическа активност и нормално кръвоснабдяване.

 

Правилното хранене осигурява доставката на вещества, необходими за нормалното функциониране на ставите. Това се отнася главно за калция, тъй като този елемент не се произвежда от организма и трябва да бъде доставен външно в достатъчно количество. За да се поддържа здравето трябва да се консумират в необходимото количество калций-съдържащи храни: мляко, извара, твърдо сирене, заквасена сметана, зелени листни зеленчуци, броколи.


В някои случаи, когато има дегенеративни заболявания на ставите, се препоръчва да се вземат продукти, съдържащи хондроитин сулфат. Това е вещество, което подпомага запазването на калция в костите и хрущялната тъкан, но също така има противовъзпалително действие. Хондроитин сулфат е извлечен от хрущяла на животни и на риба, може да го получим от  нашата  храна, като,пример, желе. Разбира се, за да се лекува болестта порция от съответната храна не е достатъчна, а злоупотребата с такива продукти може да навредят на храносмилателната система, но за да се поддържат здрави ставите, периодичното включване на такива храни в диетата е желателно.

 

И накрая, най-важното – движение. Двигателна активност е от съществено значение за здрави стави. Факт е, че ставната или синовиална течност се произвежда и се поддържа в течно състояние именно по време на  движение. Повърхността на ставите, покрити с хрущял се захранват само от това веществото, тъй като те не съдържат кръвоносни съдове. И затова при липса на движение ставите  атрофират и се разрушават.

 

За балансирано натоварване на ставния апарат може да помогне фитнес-треньор или физиотерапевт. Но ако не разполагате с време или желание да спортувате, и услугите на специалист физиотерапевт още не са наложителни, е достатъчна нормална разходка, защото ежедневна разходка за час  пеша на чист въздух ще бъде от полза не само за здрави стави, но и за цялото тяло.

 

*Превод по материал на Корпорация “Сибирско Здраве”:http://www.sibvaleo.com/ru/calendar/july2013/