кои изследвания по време на бременност се поемат от касата?

  • 3 616
  • 60
  •   1
Отговори
# 45
Току що идвам от ж. консултация и трябва да си правя изследване за кръвната група и се оказа че от този месец не е по здравна каса. Минах през кръвния център и казаха че струва 10лв. Какво ли още ще мине към нашия джоб?

# 46
  • Мнения: 4 970
Току що идвам от ж. консултация и трябва да си правя изследване за кръвната група и се оказа че от този месец не е по здравна каса. Минах през кръвния център и казаха че струва 10лв. Какво ли още ще мине към нашия джоб?
ShockedКак така "от този месец"?!?! newsm78Аз си правих изследванията преди седмица,което още ще рече м. февруари.Вижда ми се странно Thinking

# 47
  • Мнения: 827
Току що идвам от ж. консултация и трябва да си правя изследване за кръвната група и се оказа че от този месец не е по здравна каса. Минах през кръвния център и казаха че струва 10лв. Какво ли още ще мине към нашия джоб?
ShockedКак така "от този месец"?!?! newsm78Аз си правих изследванията преди седмица,което още ще рече м. февруари.Вижда ми се странно Thinking
Изследването на кръвна група и резус фактор е безплатно за бременни! "Определяне на кръвна група и Rh-фактор   Един път – в І триместър (или при първо посещение)" - това пише буквално в "ПРОГРАМА “МАЙЧИНО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ”

ДЕЙНОСТИ НА СПЕЦИАЛИСТ ПО “АКУШЕРСТВО И ГИНЕКОЛОГИЯ И РЕПРОДУКТИВНА МЕДИЦИНА” ПО ПРОГРАМА "МАЙЧИНО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ" ЗА БРЕМЕННИ С НОРМАЛНА БРЕМЕННОСТ И БРЕМЕННОСТ С РИСК" - разпечатайте го или покажете на сайта на НЗОК и накарайте лекарите, които ви следят да се запознаят с тези наредби. За жени, които са с отрицателен резус фактор има и допълнителни изследвания, които също се поемат от касата. Мисля, че изследването за кръвна група се заплаща, когато се прави по собствено желание и ако НЕ сте бременни, но не съм изчела всичката документация, така че за това не гарантирам. Но при всички положения - определянето на кръвна група и Rh-фактор е БЕЗПЛАТНО (поема се от здравната каса) за бременни.

# 48
  • Мнения: 535
И аз се чудя защо не пращат на изследвания, след като от Здравната каса ни се полагат такива. Какво им пречи?!

На мен също ми изписа магнезий и но-шпа, заради болките в кръста и ниско долу в корема. А се чудя, не трябваше ли да ми пусне лекарката излседване на урината, за да види дали болката не е от бъбреците...

И понеже никак не обичам да досаждам и затова досега не настоявах. Но следващия път като отида на преглед ще си питам и ще си искам изследвания. Какво като не обичат, те са лекари и това им е задължение.

Днес пак бях на лекар и да кажа последните новини. Разпитах моя доктор специално заради тази тема, оказа се, че досега не съм плащала нищо просто защото не са ми направени всички изследвания на кръвта - Васерман, ХИВ, Австралийски антиген. Доктора каза така - Да, касата ги поема, но няма договор с никоя лаборатория. Следователно в никоя лаборатория не искат вече да ги правят безплатно, защото после не могат да си вземат парите от здравната каса.

С една дума - безплатно няма къде да ти ги направат тези изследвания. Досега лабораториите са правили защото знаят, че се поемат от касата, но сега като виждат, че от касата не им плащат и си взимат парите направо от бременните. Така поне ми обясни доктора. Каза също, че се надява тези дни или месеци да се вразумят, за да може да ме изпрати безплатно. Но ако не стане скоро ще ме прати да си платя.

Та това е! Парадокс и половина - хем уж ги поема касата, хем си ги плащаш!!!!! Измислили са го, не са прости....   Sad((

# 49
  • София
  • Мнения: 1 750
Е, това е поредната недомислица в родното ни здравеопазване   smile3515
Хем си плащаме здравните осигуровки, хем и изследванията, които уж ни се полагат пак си палщаме...
Заслужава си по тази тема да се направи журналистическа разработка. Макар че това едва ли ще помогне, за съжаление Sad

# 50
  • Мнения: 4 970
Васермана и австралийския антиген си ги платих.ПОпитах в лабораторията  за васермана,защото ме у4уди 4е се заплаща newsm78и бях готова да им вдигна скандал рано-рано #Cussing outНо - в крайна сметка си ги платих.За съжаление - такава е родната действителност Rolling EyesА като се замисля 4е на инат си рекох-записвам се на ЖК поне заради тези изследвания.... #2gunfireОказва се 4е "безплатния обяд" не е безплатен,въпркеи 4е сме си го платили

# 51
  • Стара Загора
  • Мнения: 82
да и аз да кажа -вчера бях на консултация и докторката ме "зарадва",че ще трябва да си платя изследванията-васерман,спин и австралийския.по принцип били безплатни,но лабораториите не сключвали договори със здравната и така ставали платени.ако щеш!!!

# 52
  • София
  • Мнения: 5 758
Нормална бременност
МКБ 10   Наименование   Обем на прегледа и изследванията   Честота на прегледите според срока на бременността   Медико-диагностични изследвания   Честота на МДИ
Z34.0



Z34.8



Z34.9
   Наблюдение върху протичането на нормална първа бременност

Наблюдение върху протичането на друга нормална бременност

Наблюдение върху протичането на нормална  бременност, неуточнена   - Анамнеза за рискови фактори (възраст, придружаващи заболявания, усложнения на предишни бременности, вредни навици, професионални, други), определяне на вероятния термин на раждане (ВТР)   При първо посещение   Хемоглобин, еритроцити, хематокрит, левкоцити, MCV, MCH
СУЕ,
кръвна захар,
урина – седимент, уробилиноген, кетони (до VI л.м.)
   Един път в първи триместър;
По един път – в V, VІІІ и Х лунарен месец
      - Измерване на артериално кръвно налягане    - І триместър – един път;
- По един път във всеки следващ лунарен месец;
-  ІХ и Х – по два пъти
   Определяне на кръвна група и Rh-фактор   Един път – в І триместър (или при първо посещение)
      - Антропометрия (ръст, телесна маса, външна пелвиметрия)   -  І триместър – един път;
- По един път във всеки следващ лунарен месец;
-  ІХ и Х – по два пъти   - Онкопрофилактична цитонамазка от женски полови органи
- Изследване за сифилис
- Изследване за хепатит В/НвS Ag/
- Изследване за HIV (при съгласие)
   Един път при
първо посещение
      - Гинекологичен статус   - Един път – при
първо посещение;
- Един път – в ІV лун. месец;
- Следващите – по преценка   Микробиологично изследване на влагалищен секрет   Един път при първо посещение;
един път в ІХ лун. месец
      - Сърдечна дейност на плода (ДСТ)   - От V лунарен месец – по един път във всеки лунарен месец;
-  ІХ и Х – по два пъти      
      - Вземане на онкопрофилактична цитонамазка от женски полови органи   - Един път при
първо посещение
      
      - Взимане на влагалищен секрет за микробиологично изследване   - Един път при първо посещение;
- Един път в ІХ лун. месец
      
      - Акушерска ехография   - Един път – в І триместър;
- Един път от 16-20 гест. седмица      
Z39.2   Рутинно послеродово наблюдение
(до 42-я ден след раждането)    Общ преглед (в т.ч оценка на психичен статус, измерване на артериално налягане)
- Проследяване на инволуция на матката и кървене от гениталиите
- Мануално изследване на млечни жлези, проследяване на лактацията
- Промоция на кърменето (здравни съвети и обучение по въпросите на кърменето), правилното хранене хигиенни грижи за гърдите и гениталиите
   Два пъти :                                  до 7-мия дени                       и след 30-тия ден от раждането   Изследване на:
- хемоглобин, хематокрит, диференциално броене на левкоцити
- СУЕ,
- албумин и седимент в урина   
Еднократно



Забележка: При всяко заболяване, възникнало в хода на бременността или до 42-я ден след раждането се извършва консултация със съответния лекар специалист.

Всеки профилактичен преглед включва анамнеза и подробен обективен статус.


Това са изследванията, които според новия рамков договор се поемат от касата. По принцип всички други изследвания трябва да са платени, ако някой не ги е плащал, това не е, защото се поемат от касата. Ето и линк: http://www.nhif.bg/bg/default.phtml?w=1280&h=964 - приложение 7


А на някоя от вас да са го правили всичките???

# 53
  • Мнения: 138
А колко струват изследванията за хепатит и HIV?

# 54
  • Русе
  • Мнения: 526
   Ама какво правят с тази Здравна каса?!? Аз пък миналия месец отидох на поредната ЖК и на вратата имаше бележка, че кабинета вече не работи! Оказа се, че милата ни здр. каса не е подновила договорите на много лекари, тъй като са намалили бюджета! Свързах се по мобилния с гинеколога и той ми обясни тези неща, след което се оказа, че трябва да ходя при личния лекар за ново направление за гинеколог и да се запиша на ЖК при друг доктор! А на вратата на личния с огромни букви пишеше "Няма направления"!!! Аз все пак влязох вътре и рабрах, че в момента касата уведомява лекарите дали им е подновила договорите и докато чакат да разберат няма да издават никакви направления! А въпросния "момент" продължавал повече от седмица! Това ако не е безобразие #2gunfire
   Все пак нещата при мен се уредиха, но след много нерви и обиколки по различните здравни заведения из целия град.
   Извинявам се, че включването ми не е съвсем по темата, но идеята ми е, че понякога е по-добре да си платиш, отколкото да те докарват до нервна криза!

# 55
  • Мнения: 532
аз и тук ще го напиша
днес  се обаждах на 080014800,което е телефона на НЗОК за въпроси и ми обясниха,че всички изследвания свързани с бременността се поемат от касата,но ни трябва направление.Тъй че просто трябва да си настоятелен пред гинеколога си....предполагам

# 56
  • Мнения: 827
аз и тук ще го напиша
днес  се обаждах на 080014800,което е телефона на НЗОК за въпроси и ми обясниха,че всички изследвания свързани с бременността се поемат от касата,но ни трябва направление.Тъй че просто трябва да си настоятелен пред гинеколога си....предполагам
За съжаление далеч не са всички изследвания и след като НЗОК не са сключили договор с лабораториите, те искат да им платиш съответните изследвания, защото няма кой да им възстанови парите. Това поне е моята последна информация.

# 57
  • София
  • Мнения: 5 758
А колко струват изследванията за хепатит и HIV?
по принцип за ХИВ може да се изследваш безплатно и анонимно май в Центъра по сексуално здраве, не знам къде се намира, но така съм чувала
иначе на мен ми бяха включени в пакета безплатни изследвания

# 58
  • Мнения: 535
А колко струват изследванията за хепатит и HIV?

В лабораторията в Медицинска академия ХИВ е 18 лв., както и Васерман. Австралийския антиген е 10 лв. За хепатит не знам...

# 59
  • Мнения: 535
аз и тук ще го напиша
днес  се обаждах на 080014800,което е телефона на НЗОК за въпроси и ми обясниха,че всички изследвания свързани с бременността се поемат от касата,но ни трябва направление.Тъй че просто трябва да си настоятелен пред гинеколога си....предполагам

Сигурно трябваше да ги попиташ в коя точно лаборатория ще са ти безплатни, защото това за липсата на договори лабораториите и лекарите сигурно не си го измислят !!!! Много трудно ще се наговорят сума ти лекари да лъжат едно и също. Така че явно проблема е в касата.

Аз бих се обадила да им "забода" точно конкретния въпрос в коя лаборатория да отида! После ще пиша имало ли е резултат...

Общи условия

Активация на акаунт