Как се подновява изтекла шофьорска книжка от чужбина?

  • 21 321
  • 42
  •   1
Отговори
  • На топло...
  • Мнения: 584
Здравейте!
Шофьорската ми книжка е изтекла 2010-та година. Живея от десет години в Германия и досега не ми се е налагало да шофирам, така че съм пропуснала да забележа изтичането на срока.
Имам намерение да направя генерално пълномощно на майка си, за да ме представлява пред всякакви инстанции, та личното явяване няма да е проблем принципно. Чета обаче, че трябва да се явя на преглед за водач на МПС, което ще направя в понеделник в София преди обратния полет. В момента съм в България, в едно затънтено село с децата, не съм в близост до постоянния си адрес, няма и да бъда. Питам се дали да отида и до КАТ, пък като не съм от София има ли смисъл?
Леко се виждам в чудо, очаквам отвсякъде да изскочи някой препъни-заек. Имате ли опит с подобен проблем?

# 1
  • Мнения: 2 885
https://www.mvr.bg/Polezno_e_da_znaete/BDS/kat_spisak_uslugi.htm

Подмяна на свидетелство за управление на МПС

Подмяна на свидетелство за управление на моторно превозно средство се извършва при изтичане срока на валидност, при подмяна на стар образец с нов и при промяна в данните на водача (чл.151, ал.9 от ЗДвП).

За подмяна на свидетелство за управление на МПС лицето представя в звената "Пътна полиция" при СДВР/ОДМВР по постоянния адрес на заявителя следните документи:

    1. заявление по образец;

    2. карта за медицински преглед на водач на МПС или протокол от Транспортна областна лекарска експертна комисия (ТОЛЕК) или Транспортна централна лекарска експертна комисия (ТЦЛЕК) за съответната категория;

  3. декларация, че обичайното му пребиваване не е в друга държава - членка на Европейския съюз, и че не е притежател на валидно свидетелство, издадено от държава - членка на Европейския съюз;

    4. старото свидетелство за управление на МПС (след проверка на данните се връща на водача до изготвяне на новото свидетелство);

    5. документ за платена държавна такса;


# 2
  • На топло...
  • Мнения: 584
Благодаря!
Обаче аз мога да декларирам само втората част от червеното, но какво правим с първата?
Нямам немско гражданство, но пък обичайно пребивавам там... Пфу! Ето го заека.

Редактирам се, по-надолу в линка са обясненията за обичайното пребиваване в държава-членка на ЕС.
Пак благодаря!
Сега да се надяваме, че няма да ме карат да се явявам отново на изпити Laughing.

Последна редакция: вт, 17 сеп 2013, 23:15 от Нану

# 3
  • Мнения: 2 752
При вас няма ли изискване за смяна на шофьорската книжка с немска след 1 година постоянно пребиваване в страната? Сега след като е изтекъл срокът на старата ти книжка вече щеш не щеш ще трябва да си издадеш нова в страната, в която ти е постоянното местожителство, независимо, че нямаш немско гражданство. При нормална смяна на книжката в европейска страна (без да е изтекъл срокът ѝ) не се изисква полагане на изпит, но в твоя случай не съм съвсем наясно  ooooh!
Може би някой от Германия ще се включи с отговор.

# 4
  • На топло...
  • Мнения: 584
Ами не съм имала кола да карам и не се е налагало да я сменям, не съм и длъжна както за лична карта примерно. Друг е въпросът, че съвсем съм пропуснала да видя, че е изтекла...
Но открих из немските форуми, че оттам трябва да ми изискат (или аз да го направя, ще питам на място) документа от изпита (Karteikarte) и да ми издадат нова.

# 5
  • Мнения: 60
На мен не ми признаха книжката в Германия, казаха че имам 6 месеца да държа изпита отново.

# 6
  • На топло...
  • Мнения: 584
theressa, това наскоро ли е? Или преди 2007-ма?

# 7
  • Мнения: 60
theressa, това наскоро ли е? Или преди 2007-ма?
преди 2007  Peace

# 8
  • На топло...
  • Мнения: 584
Защото аз имах мераци да я сменям в началото, но именно това ме отказа тогава, не видях смисъл да се тормозя за нещо дето така и така нямам намерение да ползвам в обозримо бъдеще.
След като сме в ЕС ни признават книжките без проблем, само моя милост с изтеклата ще види зор за нова, ама сама съм си виновна като съм недоскив.

# 9
  • Мнения: 2 752
Но открих из немските форуми, че оттам трябва да ми изискат (или аз да го направя, ще питам на място) документа от изпита (Karteikarte) и да ми издадат нова.
Документът за изпита е протоколът от изпита. В България ако си смениш местожителството в друг град и след това се налага да си подновяваш книжката в новата община по местоживеене процедурата е същата. Само че тогава КАТ си я изисква по служебен път. Може би и от Германия ще ти я изискат служебно  Thinking

# 10
  • На топло...
  • Мнения: 584
И аз така си мисля, hellymod.
Поне такова беше обяснението в този форум. Ще се отчета в края на другата седмица какво са ми казали на място.

# 11
  • Мнения: 2 752
Успех  newsm10

# 12
  • На топло...
  • Мнения: 584
Благодаря!  bouquet

# 13
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
При вас няма ли изискване за смяна на шофьорската книжка с немска след 1 година постоянно пребиваване в страната?


не, откак България е в ЕС  Wink

моята българска изтече преди 4-5 години. срещу 28Е си я umschreib-нах срещу немска. безсрочна  Mr. Green

# 14
  • Мнения: 2 752
Уфф, сорри, аз се подвизавам все в страни извън ЕС и винаги забравям, че там изискванията са други  Peace

Общи условия

Активация на акаунт