Гръцка кухня

  • 209 540
  • 923
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 214
Ооооо, не мога да не се запиша. Благодаря на всички за темата и рецептите.

# 31
  • Мнения: 158
W'A'S'P' извика у мен спомени летни

клево - значи крада

клефтико - откраднато

точно  се завива като бохчичка или като вързопче, и сиренце 2-3 вида носи

обаче аз  дори половин порция не мога изям от него  Sick

ако искаш да не ти кърти на фолио, слагай и мариновай месото в хартия за печене, добре увито на няколко пласта и сетне фолиото   chef

# 32
  • София
  • Мнения: 10 825
Записвам се в темата. Правила съм доста от рецептите на InaDot и искам да ѝ благодаря за тях Heart Eyes

# 33
  • Мнения: 9 991
Хортопитата бях гледала един път в кулинарно предаване да се прави. Чакам спанака да излезне на пазара и задължително ще я направя.

Гръцката мусака е много хубава но трудоемка.

 Патладжани и картофи се режат на филии и се запържват, редят се в тавичка , отгоре доматен със сос малко моркови /и кайма ,който яде месо/, след което се залива със сос бешамел и се пече, нещо уникално е .
 
Бриам рецепта :

Тиквички , патладжани , чушки, лук , домати , се нарязват на филийки и се редят  в тавичка . Слага се малко сол , риган , зехтин или олио , малко вода и се пече на фурна.

# 34
  • Мнения: X
Хехе Зори, не знаех, че значи "крадено агне"
Аз фолио вече не ползвам, мариновам в стъклена тенджерка с капак и после направо пека в нея
Когато пробвахме този специалитет на Тасос, беше истинска наслада за небцето
Затова ни стана традиция да го правим за Великден
А какви сирена слагате там?
Аз слагам едни тукашни, зрели по поне година
А месото, което остава, го отделям от соса и после го хапвам студено със зелена салата


А относно порциите, в гръцко винаги са толкова големи, че за трима възрастни ни стигат две
Ама поръчваме по три, че иначе ни гледат странно
Но пък сега питат защо оставяме храна, да не би да не ни е харесало

Помня те в дюканската тема как описваше апетита на гърците
Леле, като отидохме там за първи път се стреснах яко, как набиват
Един човек излапваше храна за трима  newsm78

# 35
  • Мнения: 158
 Joy Joy Joy то аз от дюканския се повредих и не мога да гледам месо (само определен вид и в събота или неделя) дори имам проблем на работа, като ми донесат тез ми ти пакети с месища и трябва да ги готвя  Sick Sick Sick

видя ли как тъпчат  ooooh!

ние винаги си поръчваме 1 салата и по 1 основно, никакви други предястия и ни гледат тъпо - по специално мъжа ми и седи келнера с мазния тефтер и пита - ама само това ли, друго няма ли

западняците минават на обед само с една салата , а вечеря по едно основно и някое предястие

давам примерна поръчка за двойка възрастни гърци

хориатики (шопска)
кюфтета от тиквички
саганаки (сирене на тиган)
октопод или калмар на скара

това е само предястие
основното

три вида основно, като се носи едно по едно през интервал от 5-8 минути

следва почерпка от съдържателя по усмотрение

десертът е подарък

яде се бързо, сякаш някой им засича време, после се дреме на стола и обикновено дори не си приказват, затова се носят в компания  Mr. Green

и да не е офф постът ми

клефтикото става и с пилешко и всяко друго месо, ако ви е останало от някакво печено просто се завива в хартия за печене с малко сосче и слагате каквото имате сирене под ръка

аз слагам малко фета (бяло сирене), гуда настъргана и едно твърдо жълто сирене , което нарязвам на малки кубчета

общо-взето става калорийна бомба  Heart Eyes

# 36
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Това е много любим магазин - "Бакалия" се нарича: http://undertheline.net/journal/city/bakalia/

Сетих се и за нещо,което у дома много обичаме -"Сватбен пилаф от о.Крит"- така си се казва:
γαμοπιλαφο κρητικο:
1и1/2 водни чаши ориз, 4ч. пилешки бульон, 3с.л. масло, 1 винена чаша лимонов сок, 1с.л. зехтин, черен пипер.
Бульона се слага да заври,добавя се ориза - ври натих огън,докато поеме цялата течност - добавя се лимоновия сок, разтопеното масло и пипера. Хубаво се разбърква и е готово.

# 37
  • Мнения: X
така е, Зори, много хапват
ние смао веднъж поръчахме повече от 3 порции, защото осъзнахме, че кратката ваканция  няма да ни стигне да пробваме всичко от менюто
една голяма част си остана
помолихме да не ни подаряват десерт, ама пак донесоха диня, успяхме да хапнем само по хапка и до там


я ти  като специалист кажи за октоподите на скара
ние пробвахме пресен и изсушен, добре припечени и сервирани със зехтин и оцет
как според теб става най-добре?

# 38
  • Мнения: 158
Октоподът се държи на слънце 4-5 часа, има си такава клетка специална да не го кацат мухите, очистен от качулката и смукалката. Става леко изсушен и краищата му се подвиват. Ти толкоз слънце не знам откъде ще намериш  Heart Eyes

После, за да не се криви и завива на кравай по скарата се набучва на обикновен шиш. Всяко пипалце самостоятелно, ако са малки по 2, а ако са още по-малки октоподчета направо 4Х4 пипалца, тоест на половина.

Като се поопече се правят нарези с остър нож, напречно по пипалата.
Ако още пуска течност, значи не е готово.

Пече се докато спре да цвърка.

Хубаво е да се обели ципата от долната страна на пипалата, така няма да се свие много.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=577809705583052&set= … ype=3&theater

Да Ви е вкусно!

Ние днес тръгваме за България и съм обещала на леля да печем октопод (надявам се да има пресен ) и гаридес саганаки (от едрите мммммммм)





# 39
  • Мнения: X
а не, Зори, ние няма да сушим тук
беше ми интересна технологията просто
а и да знам какво да искам другото лято

благодаря

# 40
  • Мнения: 11 088
Фавата е бакла.
Темата е много важна и беше крайно време да се появи Simple Smile

Макар че аз съм повече по яденето (на място), отколкото по готвенето, да надавам по едно ухо тук.
Гръцката мусака я правя все пак - далеч по-вкусна ми е от българската. Само с патладжани и месо, без картофи, по рецепта от Йоана, която пък рецепта е от книгата "Съвременна гръцка кухня".

# 41
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Ооо - Йоана и ааах - Йоана Simple Smile - много ми е любима! И аз правя мусаката по нейната рецепта, както и пастициото:
http://www.kulinarno-joana.com/2008/05/pastitcio/

От известно време, винаги когато ходя в Гърция си купувам едно много симпатично списание OLIVE. То е като Good food - издание на BBC , но си има за отделните страни. Гръцкото е страшна находка, а това е главният редактор, който е страшен образ: http://www.eliasmamalakis.gr/english/recipe.asp?syntagi_cat_id=1 … amp;syntagi_id=54

# 42
  • Мнения: 287
  Е, няма как да не се запиша тук! Ще следя изкъсо темата. За фавата - знам, че е бакла. Има една болест фавизъм - проявява се след консумация на бакла с остра анемия. Ама знам ли, може в Гърция на друго да казват фава.

  Да питам знаещите как се постига хрупкавата коричка на пържените калмари, тиквички и подобни. Питала съм, гледала съм, но в домашни условия не мога да я постигна.

# 43
  • Мнения: 9 991
 Да питам знаещите как се постига хрупкавата коричка на пържените калмари, тиквички и подобни. Питала съм, гледала съм, но в домашни условия не мога да я постигна.

Правиш каша вода и брашно , гъстичка , като потопиш тиквичката или патладжана да остава по него и веднага се потапя да се пържи . Яде се веднага , като преседят , стават лигави , не се соли предварително. Калмарите само в брашно се валят.

# 44
  • Мнения: 287
 Калмарите съм гледала в някои кръчми след брашното в студена вода ги топят, с кубчета лед дори, не ми се получават вкъщи и така.

Общи условия

Активация на акаунт