Приучване към гърне - част 3

  • 79 427
  • 1 486
  •   1
Отговори
# 1 440
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 773
Няма правилен отговор. Някои деца пък като започнат да бъдат учени по-късно, отказват да седнат на гърнето, защото им е по удобно да пишкат в гащите докато си играят, а не да си прекъсват игрите заради едно гърне. Други деца заради по-късната си възраст по-лесно биват научавани.
Някои деца, при които опитите са започнали съвсем рано, до към една годинка успешно успяват да се научат, а други - чак до към две годинки да продължават да не са се научили.
Та нито късното, нито ранното започване на опитите за приучаване към гърне може да се определи като правилно. Но ако опитите започнат по-рано детето може пък да се научи. Само че това никой не го знае предварително. Ако не се пробва, няма и как да се разбере.


Напълно съм съгласна  Peace

Мисля, че темата е за обмяна на опит , а не да се нападаме и критикуваме , че някой е започнал рано или обратното  Naughty
Аз вече писах ,защо съм започнала рано и как все още сме с памперс.
Родителите трябва да разберем, че децата са отделни личности и си имат своя индивидуалност още от самото начало. Не винаги нещата се получават, както ние сме решили.И не винаги родителят е лош или не е обръщал достатъчно внимание на детето си , за да го научи да ходи на гърне.

# 1 441
  • Мнения: 263
Мисля, че темата е за обмяна на опит , а не да се нападаме и критикуваме , че някой е започнал рано или обратното  Naughty

+1  Peace

# 1 442
  • Мнения: X
Lady Stardust, съгласна съм. Но човек никога не знае как точно ще протекат нещата с неговото дете, затова мисля, че е по-добре да започне по-рано - току виж пък станало.  Simple Smile

И ранното, и късното свалане на пелените си имат плюсове и минуси.
От една страна колкото по-рано, толкова по-добре от хигиенна гледна точка. Тук не мисля, че има две мнения по въпроса. Обаче пък като е по-малко детето и по-трудно стиска, затова и препикаващите градинките деца са много честа гледка. Което, все още не съм сигурна дали е хубаво нещо или не. Някои даже си и акат в храстите. В този случай, ако друго дете настъпи акото докато си тича по тревата ще е същото както когато настъпва кучешко ако - все е ако. И майката на второто дете няма да е особено доволна. В нашата градинка не съм видяла родител да си събира акото на детето, само го покриват с кърпички. Не че това е представителна извадка, разбира се.
В повечето държави децата се отучват късно от пелените. Което от хигиенна гледна точка не е толкова хубаво. Обаче пък по-големите деца могат повече да стискат и да се контролират, затова и няма пишкащи деца по градинките. Поне аз не съм виждала, когато съм била в чужбина.

Изобщо, въпросът не е едностранчив. 
Зимна роза, това исках да кажа и аз, като казвам добре е да се пробва от рано, имах себе си в предвид - че все пак пробвах, въпреки, че нищо не стана.

# 1 443
  • гр. София
  • Мнения: 2 531
Да, да, разбрах те  Peace, но се отплеснах и в други разсъждения  Simple Smile

# 1 444
  • Мнения: 818
Децата ти явно са покорни, слушайки те много, но това не означава, че са по-умни, даже напротив, един ден ще те слушат, и ще са хора без мнение, което не е добре. Децата които имат собствено мнение по въпроса с гърнето на 1г, имат такова и по всички въпроси на 20, и са по-самостоятелни личности, без да имат нуждата от мнението на мама за всичко.
Всяко дете има мнение, но не всяко мнение на детето е адекватно да се изпълнява. Като ти ревне, че не иска на детска градина, на училище, че не иска да учи, че не иска да излиза вечерта със семейството (а няма на кого да го оставиш), че не иска да си ляга... какво, оставяш го да ти се качи на главата с мнението си ли? Децата се учат какво и как трябва. Не е сега моментът да бъдат слушани, като те самите не знаят кое какви последствия има. Като пораснат, ще има достатъчно възможности да си изразяват и налагат мнението (по уважителен начин). Сега, когато детето не знае, че ако не научи буквите до определена възраст, после ще е късно и ще му е много трудно да се научи да чете... не е моментът да се съобразиш с мнението му, че видиш ли... ревнало, че трябва да пише домашно...

Децата ми... голямата отдавна е достатъчно адекватна, за да си решава сама какво да прави. Аз не й се меся в решенията, но се интересувам какво се случва в живота й. Доста по-самостоятелна е от връстниците си, лидер е сред приятелките си, има отлични оценки, спортува по свое желание, не пуши, ходи на море с приятели или с гаджето си, на семейното море се присъединява по някое време, и после пак се отделя, сама си преценява всичко... не знам на 16 колко по-самостоятелен и с мнение може да е човек. А като беше на годинка си имаше мнение като всяко дете, но аз държах да не изостава с елементарни неща и гърнето го усвоихме, когато му беше времето.
Синът ми (9 години) също е доста самостоятелен дори според твоите разбирания, има си мнение, знае обаче как да го изрази нормално, а не с лигавене. Същото и за дъщеря ми (на 3 и половина) - знае как да поиска нещо без да се тръшка, лигави и реве. Има вкус, има мнение, и с всяко нещо, което не е наложително (като махането на памперса преди 2-3 години или ходенето на детска градина, или вечерянето), е свободна да си решава сама. Ходи сама до магазина. Мисля, че няма да пита мама за всяко нещо един ден... твоето кога за последно се изгуби от погледа ти за повече от 10 секунди? Ти какво, ще го отглеждаш да не е самостоятелно ли?
Коментарите, че дете, научено на гърне на 1 година, ще е без собствено мнение, са абсурдни.
Всички деца имат мнение, докато не разберат, че няма да бъде изпълнено точно това мнение, точно този път. След пляскане, един-два пъти, всички деца "с мнение" влизат в релси.

# 1 445
  • Мнения: 4 709
След пляскане, един-два пъти, всички деца "с мнение" влизат в релси.
Ако всеки път, когато са изразявали мнението си, са били пляскани, как ще се научат изобщо да го изразяват без страх, ето това имам предвид. А друг въпрос е, че тук сме на различни мнения, има явно майки като теб, които си шамарят децата за едното гърне, и при тях помага, има други които ги шамарят, а децата напук пак не се научават "навреме", и други като мен, които не си шамаросват децата за едната глупост, като гърнето. То не може да се контролира, аз ще го пребивам докато не се научи  ooooh! оставам с обясненията пък ще схване и без бой.

# 1 446
  • Мнения: 818
То, ако изостава с развитието, колкото и бой да изяде, файда ще има нулева. Не се пляска, когато детето си изразява мнението, а когато прави нещо непозволено и нежелано, след като е било предупредено веднъж, хайде 2 пъти... да не го прави.

# 1 447
  • Мнения: X
Кой е за бой и бавноразвиващ - дете на година, което не иска да сяда на гърне или възрастен над 30, който говори глупости, бие децата си и нарича малоумни деца на 1-2 години. Те децата ще се научат да използват гърнетата рано или късно, ама на Джъзъса акъла няма как да й дойде..Дете на 3 години да ходи до магазина е меко казано безотговорно, но допускам, че живееш на място с твърде малко хора, щом не си разбрала, че дори и твоите методи при някои деца не са ефикасни. Погледни по-далеч от твърде малкия си нос и спри да пишеш простотии.

# 1 448
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 773
Jesus... само не разбрах защо пишеш в тази тема- ти перфектния родител с перфектните деца .Мисля, че стана ясно ,че никой не одобрява твоите методи по-добре пиши в теми , където са на твоята вълна .Остави ни нас изостаналите!

# 1 449
  • Мнения: 119
То, ако изостава с развитието, колкото и бой да изяде, файда ще има нулева. Не се пляска, когато детето си изразява мнението, а когато прави нещо непозволено и нежелано, след като е било предупредено веднъж, хайде 2 пъти... да не го прави.

Ако бях премиер, щях да те направя министър на социалните дейности, здравеопазването и спорта  Laughing

# 1 450
  • Мнения: 1 897
На 16г. на море с гадже?! #Crazy #Crazy #Crazy

Джизъс, децата ти са ти се качили на главата. Аз не бих допуснала такова нещо Naughty. Малкото сега изпълнява команди, щото му е писнало явно да яде бой, но като порасне, ще ти разкаже играта.

Аз не виждам защо участваш в темата като нямаш дете в такъв период, дори не даваш адекватни съвети. Спри да спамиш темата и ходи другаде да си хвалиш децата. И най-вече си взимай редовно хапчетата.

Няма ли някой модератор да я спре тази жена. Трият се навсякъде мнения постоянно и аз не знам защо, а тук, че тази обижда никой не я спира. Вече хич не е ми е забавно!

# 1 451
  • Варна
  • Мнения: 25 305
Месечинка,ще помоля да разкажеш малко по-подробно как се случи този успех при вас? Praynig
Преди това говорила ли си и показвала ли си гърнето и за какво служи то?
Памперса изведнъж ли го махна,и нощния ли?
Детето веднага ли започна да усеща и да си казва след като се "освободи" от пампата?

Аз съм писала и преди, но накратко - има гърне от 1-годишен, но не искаше да сяда на него. Изобщо. Само събираше прах Mr. Green Една събота, беше на 2 г. 1 м. баща му го пита "искаш ли на гърнето", той каза "да" и го сложихме. Изпишка се там, ръкопляскахме му и взе, че му стана интересно. После цял ден през 20-30 минути сам изявяваше желание да сяда да пишка. Седмица-две все пак напомнях и подканях, защото забравяше, все още нямаше навик изграден. 1-2 пъти се изпусна за този период, после започна да си казва или да показва - хващаше се за панталона отпред. С акането не сме имали проблем - от първия ден започна да ака в гърнето, без пропуск. Нощния памперс му го оставих още известно време, но от предпазливост, да не вземе да се напишка през нощта и да седи мокър, докато се усетя. Но той от доста време преди това си оставаше сух, при някои деца знам, че махането на нощния става по-трудно. При нас дето се вика реално можеше да махна нощния преди дневния. И така.

# 1 452
  • Мнения: 818
На 16г. на море с гадже?! #Crazy #Crazy #Crazy

Джизъс, децата ти са ти се качили на главата. Аз не бих допуснала такова нещо Naughty. Малкото сега изпълнява команди, щото му е писнало явно да яде бой, но като порасне, ще ти разкаже играта.

Аз не виждам защо участваш в темата като нямаш дете в такъв период, дори не даваш адекватни съвети.
Първо, допускам, защото съм поискала щерката да си изкара готино и не смятам това за нещо ненормално. Не ми се е качила на главата, защото не прави нищо, което съм й казала да не прави. Аз пък не бих допуснала до 2-годишно да си с*ере в гащите.
Второ, малкото, също като голямото и по-голямото на тази възраст, сега бива възпитавано, изпълнява каквото му кажат мама и тати, защото е дете и това трябва да прави. Като порасне, да прави каквото си реши, вече ще се е научило кое как става и ще може да си избира как точно иска да са му нещата.
Трето, имам опит с не едно, а цели три, научени на гърне до първия си рожден ден или 1-2 месеца след него. Три деца... значи не е случайност и късмет, че са научени, явно има някаква методика. Но кой да се сети...

# 1 453
  • Мнения: X
Джизъз, не си единствената с три деца на този свят, не ти ли увря главата. Само, че другите жени, за разлика от теб, не са тесногръди коне с капаци. Гледай си децата и живота и СПРИ да пишеш тук за 50 ти път!

# 1 454
  • Мнения: 4 709
Не ми се е качила на главата, защото не прави нищо, което съм й казала да не прави. Аз пък не бих допуснала до 2-годишно да си с*ере в гащите.

Дали? Не се знае какви ги върши на морето с гаджето...Ето това не бих допуснала аз, много важно дали се е наакало на 2 години в гащите, но на 16 с риск да забременее Thinking ето това наистина е проблем. А такива аз съм й казала и тя ме слуша, ха дано, ама надали докато е с гаджето се сеща за съветите на мама.
Ноооо, не това е темата тук, така че...днес оставих принцесата с татИ, и той решил да си улесни живота, та хич не се е и сещал за гърне, дал й е почивка. Нали й е празник  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт