СТРАСТИ - градините в София кампания 2013/2014

  • 49 845
  • 859
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 361
Благодаря на всички за отговорите!   bouquet

# 46
  • Мнения: 97
И аз с малко подобно питане, но мойта щерка е родена януари 2012. В момента посещава чиста ясла и  е с набор 2011 (т.е. направо 2-ра яслена). Определено не искам да е 2 години 2-ра яслена, смятам догодина да я преместя в 1-ва градинска. Въпросът ми е дали ще е възможно? В смисъл да кандидатствам с набор 2011 без да чакам да няма чакащи и тогава да се наредя и аз? Все пак детето е тръгнало не по мое желание 1 година напред и бих искала логично да продължи напред по този начин без да се чудя как точно ще стане. Ще я имаме ли тази 1 точка? И ще може ли да се използва? ПС: в градината, която искам да я преместя догодина ПАК няма да има прием за набор 2012- яслените групи им били "препълнени". Не че не мога да назова поне 1 детенабор 2012, тръгнало този септември там, без да има никакви свободни места!

# 47
  • Мнения: 9 459
И аз с малко подобно питане, но мойта щерка е родена януари 2012. В момента посещава чиста ясла и  е с набор 2011 (т.е. направо 2-ра яслена). Определено не искам да е 2 години 2-ра яслена, смятам догодина да я преместя в 1-ва градинска. Въпросът ми е дали ще е възможно? В смисъл да кандидатствам с набор 2011 без да чакам да няма чакащи и тогава да се наредя и аз? Все пак детето е тръгнало не по мое желание 1 година напред и бих искала логично да продължи напред по този начин без да се чудя как точно ще стане. Ще я имаме ли тази 1 точка? И ще може ли да се използва? ПС: в градината, която искам да я преместя догодина ПАК няма да има прием за набор 2012- яслените групи им били "препълнени". Не че не мога да назова поне 1 детенабор 2012, тръгнало този септември там, без да има никакви свободни места!

Ако в системата ИСОДЗ не е отразено, че детето ти е набор 2011, а набор 2012, няма как да кандидатства през новата кампания от май с набор 2011 за 1 група, а чак септември. На предварителните класирания строго се съблюдава набора. 1 точка ще я имаш при всички случаи, когато детето кандидатства за 1 група, ако в момента е в чиста ясла, но ако не му е сменен наборът до края на тази кампания за новата си остава в неговия си набор. Можеш да опиташ да му смениш наборът сега, но не знам дали ще стане. Ако детето е прието набор 2012, независимо в коя яслена група, то си остава с този набор. Доколкото аз знам, поне до миналата година яслените групи са смесени, т.е. в една група обикновено има деца от двата яслени набора и просто по-малкия набор си продължава и догодина, а по-големия се изписва, независимо кой месец са родени. Така че това, че детето ти е с набор 2011 в една група няма значение. В Яслата няма разграничение по набори. В повечето случаи дори искат да са смесени наборите, за да не се налага примерно сестрите и лелките в едната група да обслужват 25 деца изцяло, а да има във всяка група примерно по 1о деца, които горе-долу да могат сами поне малко да се хранят и обличат и 15, които не могат. А не в едната група- изцяло бебета, а в другата по-големи.
Разделението на 1 яслена и 2 яслена група основно се прави в ИСОДЗ, за да се види по колко свободни места има за всеки отделен набор от родителите, но в повечето яслени групи двата набора са се смесват в групите.

Последна редакция: чт, 24 окт 2013, 11:44 от Deni-meni

# 48
  • Мнения: 12
Извинете ме, ако вече е задаван този въпрос - Има ли ДГ които самите родители си създават и дежурят подред?
  Питам, защото в София за едно място се борят до 80 - 100 деца, а частните градини са ми непосилни като сума.

# 49
  • София
  • Мнения: 39 935
Maya_82, за родителски кооперативи ли става дума? Има.

# 50
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 537
Извинете ме, ако вече е задаван този въпрос - Има ли ДГ които самите родители си създават и дежурят подред?
  Питам, защото в София за едно място се борят до 80 - 100 деца, а частните градини са ми непосилни като сума.
Наричат се родителски кооперативи. Не са регламентирани нормативно - никой не ги подпомага и не упражнява контрол, а са една добра алтернатива при продължаващия с години недостиг. Тук във форума имат теми.

# 51
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Здравейте,
Имам следния въпрос към вас.
Детето ми е записано и посещава ДЯ. Ако за текущите класирания се класира за някъде с 2-те си точки за друго ДЗ, губя ли мястото във вече посещаваната ДЯ?
БЛагодаря.

# 52
  • София
  • Мнения: 4 596
Здравейте,
Имам следния въпрос към вас.
Детето ми е записано и посещава ДЯ. Ако за текущите класирания се класира за някъде с 2-те си точки за друго ДЗ, губя ли мястото във вече посещаваната ДЯ?
БЛагодаря.
Ако само бъде класирано и не се запишете, мястото в ДЯ не се губи. Но ако се запишете в новата ясла, то ще трябва да се отпишете от предната.

# 53
  • Мнения: 1
искам да попитам ако имам информация за нарушения по приема в детска ясла къде мога да сигнализирам?
Въпросът е свързан с дете,което посещава яслена група,но още фигурира в списъка с чакащите и няма реален шанс да бъде прието.
Не знам как може да се докаже,че такова дете ходи в групата...

Считам,че след като има регламентирани правила за прием те НЕ бива да се прескачат,защото са за сметка на доста чакащи дечица Tired

# 54
  • София
  • Мнения: 39 935
искам да попитам ако имам информация за нарушения по приема в детска ясла къде мога да сигнализирам?
Второто изречение на 1вия пост "За връзка и въпроси към РГ...."

# 55
  • Мнения: 1 376
Момичета, знам че не е тук мястото на питането ми... но пък най-компетентните отговори по градинските въпроси са пак тук   bouquet
Бременна съм и се притеснявам, защото от вчера в ДГ имаме варицела  Sad Детето ми е било контактно и съответно не мога да искам от дир-ката преместване в другата група на нашия набор, а сме в предучилищна група...
Спирам детето, но как ще извиняваме отсъствията? Карантината е 20 дни... Не мога да си използвам и всички отсъствия по домашни причини, защото през януари (живот и здраве, като се появи бебето) ще са ми необходими тези дни...
Дайте съвет, как да постъпя?

# 56
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Момичета, знам че не е тук мястото на питането ми... но пък най-компетентните отговори по градинските въпроси са пак тук   bouquet
Бременна съм и се притеснявам, защото от вчера в ДГ имаме варицела  Sad Детето ми е било контактно и съответно не мога да искам от дир-ката преместване в другата група на нашия набор, а сме в предучилищна група...
Спирам детето, но как ще извиняваме отсъствията? Карантината е 20 дни... Не мога да си използвам и всички отсъствия по домашни причини, защото през януари (живот и здраве, като се появи бебето) ще са ми необходими тези дни...
Дайте съвет, как да постъпя?
Отиди при педиатъра на детето да ти напише една бележка. Обясни му какво е положението, той ще ти напише медицинска бележка за извиняване на отсъствията.

# 57
  • Мнения: 1 376
Благодаря за включването, Ceca   bouquet
И аз си мислех за варианта, НО - става въпрос за голям период - 20 дни... Когато ни четоха някакви наредби на РС имаше нещо за ЛКК ако детето отсъства над 15 дни  newsm78 Все пак детето не е болно и какво ще е основанието на док? Детето вече е контактно, но майка му е бременна и психясана  Confused

# 58
  • София
  • Мнения: 4 596
За основанието - ще измисли нещо лекаря Wink
Ако си карала ти варицелата - спокойно.
А за броя отсъствия - по уважителни причини може да са повечко от 10. Поне аз така разбрах.

# 59
  • София
  • Мнения: 6 263
irchick, то няма никакъв смисъл да го спираш детето, след като е контактно. Ти карала ли си варицела? Ако си, шансът да те повтори е под 1%, а рискът това да се случи с дете в инкубационен период (особено 2 дни преди обрива) на теория се увеличава, ако сте по цял ден заедно. 9 от 10 човека, непрекарали варицела, се заразяват при контакт с вируса, та се подготви психически, че може да има включване от каката/ баткото (аз съм от под 1%, изкарали 2 п. варицела, при това в съзнателна възраст - 20 и 30 гг.+още веднъж с таткото+ с каката, ког. беше на 1 г. и 8 м.+епидемия и в яслата, и в ДГ, та затова съм такъв "спец"). А, възможно е варицелата да повтори и като херпес-зостер, не знам какви са рисковете тогава при бременност...

Общи условия

Активация на акаунт