Спиране на детето от градина поради предстоящо второ раждане?!

  • 2 254
  • 20
  •   2
Отговори
  • Мнения: 35
Здравейте.
Ситуацията на кратко - имам едно дете на 3 години, което посещава детска градина и в същото време ми предстои второ раждане.
Тази сутрин като заведох детето директорката ме сюрпризира с новината, че в момента, в който изляза в 45-дневен отпуск преди раждане ТРЯБВА да спра да водя голямото дете на градина.
Въпросът ми е някой чувал ли е за това изискване? В кой закон, наредба или какъвто и да е там документ е регламентирано? И изобщо какво трябва да направя аз - да си занеса ли болничния лист на директорката?
Ще бъда много благодарна на всеки, който е изпадал в подобна ситуация, да сподели каквото знае, защото аз за пръв път чувам за това нещо  newsm78...

# 1
  • София
  • Мнения: 1 504
Не съм била в твоята ситуация, но каката ходеше на ДГ, когато бях по майчинство с малкия. Никой не ми е казал да я спра. Нещо те работи, а и от всички изчетени наредби за ДГ /а доста попрочетох - основната е Наредба номер 4 /- на такова нещо не съм попадала. Няма основание, ами ако ти е проблемна бременността и се налага да лежиш...направо какви ли вече не си ги измислят...По тази логика ако вземеш болничен за едното дете, би ли трябвало да спреш другото от ДГ??? Искай черно на бяло да ти покаже къде го пише това нещо!

# 2
  • Мнения: 149
Габи това ми се струва много странно да искат от теб да спреш  голямото дете от ДГ заради бебо, та нали от друга страна ще ти е дето се вика двойно по трудно с двете на глава. Темата ме заинтригува, понеже аз също чакам второ, а каката когато се роди бебо ще е на 3,5 г.  Това е безумие, аз също никъде не съм чела такова нещо. Ще следя темата, дано се включат още мами.

# 3
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Никой не ми е изисквал, аз сама спрях голямата, когато излязох в болничния. Тя отиде на градина чак когато отидох в родилно с пакет бонбони. И я спрях отново след като с бебето се завърнахме в къщи. Специално питах мога ли да го направя и ми се каза, че няма проблем, дори получихме книжките си да се занимаваме у дома. Беше лично за мое удобство, защото ми е по-лесно да си гледам детето у дома, отколкото да се разхождам до градината и обратно, както и да я вземам. Да ми носи вируси, както на мен, така и на бебето. Честно аз бях в този период по-кекава и от нея.

Не исках и детето да се чувства отхвърлено задето има друго дете и минахме периода с ревността почти без да го забележим.

# 4
  • Мнения: 857
Големият ми син си ходи на градина и абсолютно никой не е искал да го спирам, за да го гледам в къщи - това е пълна измишльотина. Учителките ме съжаляваха с големия ми корем и топлото време, но детето си ходи на градина и му е много добре, защото играе с деца и не е затворено с къщи.
ДИректорката иска да "разтовари" групата ми се струва, но такова изискване не съществува. Води си детето да се забавлява и следващия път ако ти спомене нещо такова, искай да го видиш писмено  ooooh!.
От къде-накъде ще й носиш болничен - той е за счетоводството и НОИ, а не за редова директорка от градина /много насериозно се взеха тея лелки вече!/  #Cussing out

# 5
  • Мнения: 15 379
Няма такова изискване.
Може би е имала предвид детето да не носи зарази на теб и после на новороденото.

# 6
  • София
  • Мнения: 4 562
И аз подозирам, че просто иска 'разтоварване' на групите  Peace

Аз редовно чувах разни подмятания - майче, защо не си останете у вас, имаш възможност...
Да, имах и когато се разспололивеше, оставях.

Ако пак се чуе такова нещо - питай на какво основание прави такива завления.

# 7
  • София
  • Мнения: 5 658
Няма такова нещо в нормативната уредба. Но масово се среща подобно изнудване на родителите, понеже им е удобно - хем си вземат субсидията за бройката, хем си разтоварват групите. Единствено ти имаш право да избереш - риск от носене на зарази вкъщи или гледане на новородено заедно с друго малко дете. Разликата и на моите деца е точно такава и прекрасно знам какво означава малко бебе (че и недоносено беше моето) заедно с 3-годишно. Но нямах избор, защото голямото не го приеха на градина.
Ако отново почне да ти съставя такива изречения, питай кой нормативен акт изисква подобно нещо.

Последна редакция: пн, 14 окт 2013, 11:56 от Атти

# 8
  • София
  • Мнения: 1 344
В моя случай,разликата им е 2,6 г. и никой никога не ми е казвал такова нещо.
Що за глупости са това,питай в обратна връзка да видим какво ще ти отговорят.

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
Моите са с 3 год. и 7мес. разлика. Големия беше точно първа група в ДГ, но не са ме карали да го спирам.
Поискай следващия път, като отворят темата, да ти се обосноват писмено, защо трябва да си спреш детето. Wink

# 10
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 773
Не съм чувала за подобно изискване.
И моите деца са с такава разлика, но не съм спирала дъщеря си.
И моят съвет е да попиташ на какво основание изискват това от теб.

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 703
Никой нищо такова не ми е споменавал докато бях в болнични и сега след като родих Simple Smile
Ако ти го повторят допитай се до инспектората във вашия град.
Леко раждане и здраво бебе на финала Simple Smile

# 12
  • София
  • Мнения: 758
Родих съвсем скоро, не съм спирала дъщеря си от ясла (и моята е на 3 год.) Подкрепям, че става въпрос за тяхно, а не за твое удобство и че няма подобно изискване. От мои приятелки знам, че в някои градини това се практикува - ясен намек на майка в майчинство, че е желателно по - голямото дете да не посещава заведението.

# 13
  • Мнения: 1 050
Може да си ходи на градина детето. Моят син не го спрях нито докато бях болнични, нито като родих.

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 4 484
То пък бива нахалство, бива... Моето бебе ще се роди ноември, изобщо нямам намерение да спирам големия.

Общи условия

Активация на акаунт