Как реагирате когато децата правят непозволени неща тайно?

  • 16 237
  • 101
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 62 595
Не е срамно, просто не се бутат така в ръцете на тийновете. Още малко и ритуално с тринайсте свещички ще са с панделка вързан подарък. Не си ли се замисляла, че може да се обиди от това, че му даваш презервативи в ръцете? Това е навлизане в интимното пространство, а за деца, които психически не са стигнали на нивото практикуване на секс, това е много грубо вмешателство в душата.

# 91
  • Мнения: 1 262
Честно да си кажа, не вярвам, че баш от това ще се обиди.  Laughing

# 92
  • Мнения: 36
Моето дете редовно пие КОЛА!!!!!При нас няма забрани,защото детето ми е научено на ред и дисциплина няма защо да и забранявам нещо!!! Sunglasses Sunglasses Sunglasses Sunglasses Sunglasses Sunglasses Sunglasses Sunglasses

# 93
  • Мнения: 102
Не е срамно, просто не се бутат така в ръцете на тийновете. Още малко и ритуално с тринайсте свещички ще са с панделка вързан подарък. Не си ли се замисляла, че може да се обиди от това, че му даваш презервативи в ръцете? Това е навлизане в интимното пространство, а за деца, които психически не са стигнали на нивото практикуване на секс, това е много грубо вмешателство в душата.

Напълни някаква декоративна купа с презервативи, и неволно  да разбере какво има вътре. Просто периодично подменяй според срока на годност.  Mr. Green Ако има нужда то само ще вземе от там. Mr. Green

# 94
  • София
  • Мнения: 62 595
глупости на търкалета! Само това оставаше, да се правя на идиот с декоративни кукли, ужким нищо не знам. Това да не е злоядо дете, на което просто му оставяш из стаята ядене, че неволно да посегне! А и като си разиграя сценката наум, какво правя - "неворло" му подхвърлям, че в куклата-слонче има ппрезервативи? Или ужким случайно я слагам под носа му? Или очаквам тринайсат-годишен хлапак да се интересува от декоративни кукли? Усещаш ли се какви ги пишеш! Щом има акъл за сек,с ще има акъл и да си купи от аптеката. Или сега ще ми кажеш, че няма пари за презервативи или че ще го е срам? Но пак казвам - на тринайсет повечето само хихикат и дотам, мака винаги да се намира някой умник да донесе в училище надут презерватив и да плаши момичетата.

# 95
  • Мнения: 718
Аз съм на мнение, че за тези неща трябва да се говори открито и свободно с тийнеджърите. Родителите са най-близките на детето и могат да му дадат най-добрите съвети, от които той/тя да не се срамува. Все пак половите контакти са най-нормалното нещо, но трябва много добре да се обясни какви рискове крият те.

# 96
  • София
  • Мнения: 62 595
едно е да говориш, друго е да му буташ в ръцете презерватив на 13. Особено ако виждаш, че момичетата и сексът хич не са му в интересите.

# 97
  • Мнения: 1 213
На 13 /за момче/ не е ли много рано за презервативи? newsm78 То и за момичетата е рано за секс на тази възраст...

# 98
  • Мнения: 207
На 13 /за момче/ не е ли много рано за презервативи? newsm78 То и за момичетата е рано за секс на тази възраст...

Бих казал че на 13 е много рано, но все пак имах презерватив в портфейла винаги, макар да не ми е минавало през ума да го използвам.

# 99
  • Мнения: X
Син ми на 13 реагираше като ощипан, ако някой вземе, та се пошегува с него на тая тема. Много беше свенлив. И дума не даваше да се издума в тая посока. Криеше се като девица, а ако случайно видеше някой от нас не съвсем прилично облечен - ужас просто! Не че сме имали някакви табута, даже доста освободено сме говорили винаги в негово присъствие, обаче той просто такъв си беше. После разбрах случайно, че точно в този период и малко по-късно се бил залюбил с една съученичка. Вече към 14 г. нямаше и помен от тая свенливост, говорили сме си съвсем открито за секс, предпазване, болести, каквото там трябва. Обаче посмъртно не би отишъл в магазин и да си купи презерватив. Някъде това време му бях купила 5-6 бройки и му ги оставих в бюрото. До ден днешен не е последвал коментар Laughing, нито знам какво е станало с тях. От време на време баща му го подкача, че било време майка му да се погрижи и да го зареди, той също  отговаря с някаква шега и така. Не му ровя в бюрото. Не очаквам да ме просветли за първия си път, но дано поне, ако има по-продължителна връзка, да ми каже. При всички случаи се отнася много по-спокойно и нормално към момичетата, отколкото преди година-две. Не всичко зависи от родителите - колкото и да са разбиращи и демократични, просто не всички деца са еднакво отворени да споделят. В такива случаи ни остава да свършим, каквото можем, и да се надяваме, че ще имат достатъчно акъл, за да го приложат.

Мисля, че децата още от 10-12 години знаят всичко това - за бременността, болестите, предпазването...обаче самият акт на закупуване на презерватив е някаква психологическа бариера или пък човек не мисли, че ще се случи точно в този момент и не е подготвен, знам ли...По-скоро според мене липсва културата на отговорно поведение, отколкото самата информация. Информация има в изобилие и те не чакат разговора за птичките и пчеличките.

За забраните като цяло. Не мисля, че вършат работа без вътрешно убеждение. А убеждение не се получава само с "набиване на канчето", че еди какво си е вредно. Трябва някаква нагледна потресаваща информация или статистика, и пак не винаги помага. И, както сте казали - работа за повишаване на самооценката и способността да се противопоставят на стадната психика, без да се превъщат в аутсайдери. Детето трябва да се научи да познава само себе си - от какво НАИСТИНА има нужда, какво НАИСТИНА харесва. И съответно да си търси съмишленици, които да не му налагат компромиси. Трябва то само да разбере, какви приятели си струва да си избира. Общи приказки, наистина, трудно приложими, особено в ограничена среда. WinkАко няма много възможности за избор (примерно е в малко населено място), то тогава детето трябва да е наясно, с кои неща може да направи компромис, за да заприлича на другите и да не го отхвърлят (примерно да се научи да говори малко по-грубо, ако е наложително, да прослуша определена музика, да "захаресва" определени филми, облекло и т. н.), и с кои неща в никакъв случай не трябва да прави компромис - със здравето, честта си, интелектуалното си развитие, спазването на закона, насилието над по-слаби.

Как да се предотврати лъженето? Нямам точна рецепта. В нашето семейство лъжата се смята за възможно най-голям грях - много повече от всяка друга простъпка. И така е било винаги. И двете деца имаха период, в който бяха изкушавани да послъгват, за да си спестят "дудненето", но се постарах да разберат, че лъжата винаги се разкрива и последиците са по-лоши, отколкото ако се признае простъпката. Надявам се, че съм успяла да им изградя съответната психологическа бариера - без да съм с абсолютни очаквания. Синът ми твърди, че не ме е лъгал от доста години (и засега нямам причина да се съмнявам, но все пак съм с едно наум), че няма причини да ме лъже, и че по принцип предпочита да си каже, дори, ако е загазил, защото се надява да получи помощ. Постоянно му набивам, че няма абсолютно нищо на тоя свят, което аз да не мога да разбера и да простя, че той ми е дете, и каквито и грешки да направи, най-важен ми е самият той. Което не изключва поемането на отговорността за грешките, разбира се. Преди време се успа за някакво мероприятие в училище и ме накара да се обадя на класната, че бил болен. Е, наистина имаше нещо, макар че не беше чак на легло, обадих й се и се разбрахме да изчисти до блясък всичките чинове и да купи от джобните си фулмастери за дъската. И той се съгласи, че е справедливо. Малката още понякога се изтърва, обаче след няколко минути идва и сама си признава, следва гушкане, обясняване на простъпката и много често й предлагам тя сама да си измисли наказание. Ако ми се види разумно и адекватно, приемам Wink. Признаването на лъжата винаги смегчава наказанието.

Последна редакция: пн, 12 яну 2015, 09:57 от Анонимен

# 100
  • Мнения: 818
Когато детето ми тайно пие Кока кола и крие ТОВА от мен... ще взема да се плесна по челото и да си кажа "абе, жено, ти що за неадекватни изисквания имаш спрямо сина си, че те лъже за това какво безалкохолно е пил?!" и ще отменя всякакви малоумни забрани, които няма как да бъдат спазени, при положение, че отглеждаш човек, а не цвете в саксия.

Ти вземи да му забраниш и шоколад да яде.

# 101
  • Мнения: 1 808
Ще дам пример за конкретната ситуация, защото въпроса може да се отнася и до застрашаващи живота неща.
Ние вкъщи например не пием кока кола и на децата не е позволено да пият газирано. Той е почти на 9 - втори клас. Днес излязоха с едни съседчета и са си купили кока кола и чашки... Mr. Green
Още не са се върнали, така че реакцията ми предстои.
Първо се ядосах, после си представих след 10 години, това може и да не е кола, а нещо друго.... и не знам как да реагирам.
Моля, да не обсъждате за или против кока колата, потребителите, които позволяват газирано, да си представят друга забрана, която те са наложили и тайно е нарушавана.
Няма да се карам естествено, но ми се иска да използвам случая за тези по-сериозни неща, които ни предстоят и за които също може да се каже - вкъщи не ползваме наркотици, ама аз ще си купя с приятелите.... Не знам чисто психологически могат ли да се сравнят двете ситуации - децата ми имат нагласата, че наркотици не се употребяват.... но могат да се изкушат по същия начин...нали?
И някакси не съм привърженик на идеята да позволявам разни неща, за да са опитали и да не им се иска.... Не знам , какво мислите вие?



А не ти ли е хрумвало, че може би последното, за което се е сетил в този момент, е твоята забрана? Та на него му е било толкова приятно да е част от група, да правят нещо заедно. Това е все едно да срещнеш стари приятели и да изпиете по чаша бира. Може изобщо да не пиеш бира, но компанията ти е така приятна, че какво толкова-една чаша. Децата не са по-различни от нас. Той не е мислил вероятно- о, аз сега нарушавам забрана. И да, може и изведнъж да се окаже, че на 16 това е цигара. Просто бъди постоянна, без да забраняваш. Настоявай, както настояваш за други важни неща. Ако е нужно обясни за зависимостта по детски начин, обясни, че човек се привързва към храна и напитки, но някои от тях могат да убиват. Обясни, че има хора, които разчитат на привързването на човека, за да правят пари от това. И настоявай, че той може да си прекарва страхотно без да прави това. и не избухвай, не се сърди, не го избивай на емоция. детето , а и възрастния, не мисли под емоция. Твоята цел не трябва да е той да се страхува от тези неща, защото страха поражда борба или бягство....и става една. Просто му покажи, че му вярваш, вярваш в неговата разумност, колкото и крехка да е тя сега. Покажи му , че си загрижена ( това не значи ядосана, крещяша, забраняваща). Ти най-добре знаеш как и кога детето ти се чувства уютно, давай му колкото можеш повече от този уют Simple Smile И не се притеснявай толкова, не можем да спасим децата си от всичко...ще иматтолкова забрани в живота си, толкова непозволени неща.

Общи условия

Активация на акаунт