Коледна и Новогодишна

  • 1 153
  • 10
  •   1
Отговори
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Коледа наближава и няма как без Коледна (новогодишна) тема.  Wink Какво се организира там, където живеете? Как се празнува? Вие как празнувате?

От няколко години при нас се организира Коледен базар по дължината на една много романтична улица с къщи от 16-17 в. Много е приятно.

http://www.youtube.com/watch?v=sMJRijjD62Q

Един познат американец си украсяви елхата миналата седмица и много се изненада, като му казах, че за мен американската Коледа е свързана с огрооооомни елхи до тавана. Тук са направо джуджета....

# 1
  • Мнения: 2 093
сигурна сьм че в Европа духа на Коледа е невероятен. Вярно е че тук всичко е украсено и "коледно", но това е предимно комерсиалният ефект от празниците, не е самата Коледа.
Оказа се че и при нас има нещо като коледен базар и мисля да го посетя другата седмица.
http://www.seetorontonow.com/annual-events/lowes-toronto-christm … 7sCFSISMwodQGwAyQ

Иначе за празнуване е както на всякьде, с приятели или в тесен семеен крьг. Ние традиционно за Коледа сме при свекър ми, в друг град, а на Нова година в кьщи. Живеем до езерото и миналата година ми се искаше да празнуваме Нова година на кораб, но се оказа че не пускат деца и така ни се размина. До нас има ледена пързалка и всяка година се каня да се пързалям след вечеря на 31 Декември и така не стигам до там, след обилната вечеря. Тази година пак планирам да отида Simple Smile

# 2
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Между впрочем, най-истинската Коледа, която съм прекарвала (след българската) беше в Полша. Беше невероятно! На 25.12 всички масово се разхождаха, музика, църква и ...нищо отворено. И дните около Коледа бяха изпълнени с невероятна атмосфера.

Ние пътуваме и преживяваме Коледите на други държави. Замислих се, че е време веднъж да си останем тук, но трябва реорганизация на лятната ваканция Simple Smile

Последна редакция: нд, 08 дек 2013, 13:22 от Kalinka

# 3
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
За да не съм банална, няма да пиша как се празнува Коледа в ДЕ. Ние сме в къщи на бъдни вечер, а 25 с приятели. Мин. година не беше баш така де, заради пресното ни преместване. Но пък Нова Година посрещатнахме със сенегалци и немци. Веселба, танци, че и рожден ден на домакина, гърмяха се пиратки и всякакъв вид fairworks  - олелия и чудесия до ранни зори.  Crazy

Калинка, разкажи за Коледите които си прекарала в др. държави моля?  Praynig

Ние по празниците не пътуваме, имаме много лош опит с отменени и закъснели полети и си седим в наше си село, най много да мръднем с кола до 100-200 км макс.

# 4
  • Мнения: 402
Много уютна традиция в Дания са предколедните събирания в къщи, училище, библиотека, клуб, на които приятели, семейства и пр. се събират, за да изрязват фигурки от хартия за коледа украса. Т.нар. juleklip:

   


У дома сега хитът е тази коледна звезда, която скоро можем да обявим за семееен бизнес, имайки предвид количеството, което моите деца са произвели:

http://www.youtube.com/watch?v=IcBlJB5KHw4

# 5
  • Мнения: 3 241
Silke, много е интересно.
Ще вземем и ние да си направим.

Във Франция има украса на всякъде.
Организират се и коледни пазари с греяно вино, но не толкова пищни както в Германия например.

Ние прекарваме една година празниците в България, една във Франция, но по-скоро следваме българските традиции.

# 6
  • Мнения: 513
Много обичах коледните базари във Виена. После като ходех в България, нашите ми се струваха смешни направо. Липсваше им настроение.

Тази година ще ни е първата коледа на американска земя, но минус семейството, ще си я празнуваме както и вкъщи.

Още не сме намерили време за нито едно от коледните събития, които се организират от първи декември насам, за да усетя как е настроението извън дома.

# 7
  • Мнения: 1 175
Един познат американец си украсяви елхата миналата седмица и много се изненада, като му казах, че за мен американската Коледа е свързана с огрооооомни елхи до тавана. Тук са направо джуджета....
Вярно е, огромната елха си е направо класика  Grinning Ние всяка година взимаме от пода до тавана, голяма широка и гъста, и мирише страхотно. Не познавам някой от обкръжението ми който да има изкуствена елха. Има ги по магазините, но не са популярни. Много ми харесва как си има ферми с елхи садени специално за повода, и знаеш че не се изсича някоя гора примерно. В някои ферми даже дават да влезеш и сам да си отсечеш каквото ти хареса. Тази година така направихме, голямо приключение си беше. Вечер на връщане от работа много обичам да зяпам по кварталните улички - къщички украсени с лампички и венци, през прозорците се виждат вътре големите греещи елхи. Много уютно.

Друга традиция която ми харесва са огромните макети "коледно село" по гарите. В няколко различни щата съм ги виждала, в най-голямата гара обикновено, където има място. Аз работя до нашата Централна гара и около Коледа влизам да разгледам селото. Всяка година е различно, обикновено е голямо колкото стая, с Коледен мотив но и изобразяващо града в който се намира. Нашето си има и пристанище с лодки, влакчета които вървят по релси, метрото, старите сгради в града, къщичките по-навън, горичка, и ферма с животни. И разбира се доволно количество украсени елхички с лампички, светлини по сградите, венци и т.н. Аз много си падам по такива неща и много им се радвам.

Също на гарата и на други обществени места има коледари (обикновено оперни певци или други професионални певци), облечени в старовремски дрехи, които пеят коледни песни. Тази вечер тъкмо ги слушах на връщане от работа. Много празнично ми стана.

# 8
  • Мнения: X
Този коледен клип ми беше любим в Дания
Ходехме редовно в един музей предколедно и пред Великден
Имаме цяла колекция с такива модели и приспособения за изрязването
Но най-любими ми остават сърцата
Скрит текст:




Харесва ни да обикаляме центъра и да попиваме атмосфера въпреки навалицата

# 9
  • Мнения: X
Германия.
За Коледа се украсява рано, още ноември. Елхи, играчки и светещи украси навсякъде.
Коледните базари са традиционни - с греяно вино или пунш, месни деликатеси, сладости и прочие, също щандове с дреболии, украси, ръчно правени неща и подобни. Въртележка за малките е задължителна, често има разни фокусници, жонгльори и подобни атракции. Весело е.
През декември всички клубове правят коледни концерти, представления, събирания, чествания, активности разни - благотворителни предимно. В наше село например - коледен концерт на музикалния клуб, коледно представление на танцовата школа, концерт на училищния хор и на големия хор, коледни празници във всички градини ( в нашата празника ще е истинско представление - изненада, децата пазят тайна и репетират вече втори месец) , в училището има няколко коледни следобеда - изработване наколедни украси и печене на сладки - всичко се продава благотворително в полза на някоя кауза. Местната пожарна също прави някакво коледно събиране с благотворителна цел.Всички спортни клубове са обявили коледни чествания под някаква форма. В селото ни има обявени няколко дати в които на точно определено място ще има пеене на коледни песни - доброволци+минувачи, традиционно се събират много хора. Красиво е. Църковните служби по Коледа са ясни, тържествено е.
Изобщо декември е един натоварен месец в Германия, особено за семейства с деца Simple Smile

# 10
  • Мнения: X

Но най-любими ми остават сърцата

Едно сърце за теб тогава Simple Smile

Скрит текст:

Общи условия

Активация на акаунт