Анемия и Пости

  • 3 272
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 41
Здравейте,

Имам проблем и реших първо да пиша тук, пък след това да се насоча към ЛЛ.

Така... Средата на октомври спрях с кърменето, бях много изтощена, стресирана от недоспиване, беше ми лошо постоянно, но след отбиването горе-долу се възстанових.
Грешката ми обаче мисля е, че реших да пося за първи път в живота си едва месец след отбиването.  Изключих месото, млечните, масло, но хапвах доста често риба/ когато е позволено/.  От известно време обаче се започна едно виене на свят, прималяване, страхотна умора, ако не съм дремнала през деня, вечер в 19, вече едва гледам, едно замайване и изпадане в безтегловност. Реших че съм направила анемия и спрях с поста от вчера. Забравих да спомена, че преди два месеца си правих кръвни изследвания и кардиограма и всичко е в норми.

Някой изпадал ли е в подобно състояние и възможно ли е да се дължи на липса на желязо или бързо да тичам при личния лекар, имам две дечица не мога да си позволя подобно състояние?
Снощи се заредих с червени меса и мляко и сякаш бях малко по- добре, но днес пак съм отпаднала, въпреки че хапнах доста черен дроб.

# 1
  • София
  • Мнения: 38 553
А ядеш ли достатъчно?
С какво си заменила нещата, от които си се лишила?
Известни ли са ти алтернативите?
Яйца ядеш ли?

# 2
  • Мнения: 41
Не, не ядях яйца, нито месо, нито мляко. За замяня не мога да говоря, хапвах спанак, цвекло и баб, май, с тях се опитвах да набавя желязо, но не ежедневно. Абе... Прецаках си здравето май, от глупост.

# 3
  • София
  • Мнения: 38 553
Преди да се почне такава диета, не е лошо да се почете и да се помисли дали можеш да си я позволиш здравословно и финансово и времево.
Аз не съм веган или нещо такова, но поради работата ми чета много в тази насока.
Например млякото може да бъде заменено със соево, оризово, кокосово, ядково.
Маслото с кокосово или друго растително.
Месото - със соеви продукти.
И е много пари, търсене и готвене.
Не е - решавам, спирам еди какво си и умирам.
Освен това се пият и добавки.
Освен това, скоро си спряла да кърмиш.

# 4
  • Мнения: 677
Не е задължително да е от храненето
Моето желязо е било в норма единствено по времето в което бях изключила абсолютно всичко от животински произход. Почти 2 години имах нормални показатели.
Имам желязодефицитна анемия и симптомите са същите, плюс чести главоболия но пък тези симптоми могат да бъдат и от нещо друго, дори стрес може да е причина за тях.
Най-лесно и бързо са кръвни изследвания за да изключиш анемията.

# 5
  • Мнения: 677
L'Agent, условно си права, но пък аз не съм близвала дори нито едно от посочените от теб, и подчертавам, че само тогава съм била с нормален хемоглобин и желязо. Не знам дали е било случайност това, но е факт.
Ядки, плодове и зеленчуци за около 2 години.

# 6
  • Мнения: 9 991
Да се пости или да си вегетарианец или веган , не означава да се яде само боб и картофи/както се смята масово / . С антибиотиците и отровите които слагат в месото и колбасите , не вярвам да си се лишила от нещо полезно . Веганската, вегетарианската храна е по-ниско калорична и за щастие на нас жените можем да ядем повече без да пълнеем. Много е важно да се ядат много зеленчуци и пресни плодове , най-добре тези които са си в сезон. Желязо има в много растителни източници , както и калций и тн. Няма такова нещо ,което да го няма в растенията . Има тема за постите в готварския , там има много хубави рецепти .



L'Agent, нито е нужно да се пият добавки , нито е скъпо нито трябва кой знае какво търсене , готвене може би , освен ти месото ако не го ядеш сурово/или аз боба  . Има скъпи такива продукти има и евтини , същото е и за месните .

Последна редакция: ср, 18 дек 2013, 18:55 от adelinda

# 7
  • Мнения: 41
Здравейте,

разбирам, че сътворих огромна глупост с постене без предварителна подготовка и след кърмене, но е време да се взема в ръце.
Мислех, че като съм пускала изследвания преди два месеца и всичко е ОК, хемоглобина включително, проблемът е в рязката смяна на режима.
Запасила съм се с месо, ако за няколко дни нямам промяна в състоянието отивам на изследвания.
Подобни симптоми, освен анемия са и при проблеми с хормоните доколкото зачитам по форума. Не искам да чета много, защото съм със слаба психика и веднага ставам като хипохондрик, откривам си какви ли не симптоми...

# 8
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Като начало внимавай да не направиш същата грешка втори път.
Първо без животински. Сега само червени меса. Крайност, след крайност!

Изключила си животинските храни. Хапвала си риба.
Сега се вкарваш във филми. Не знаеше ли, че ще трябва да хапваш повече, по-често?
Само месо ли беше менюто ти преди това?

Слабостта е чест спътник на поста. Макар че Коледния дава много риба.
Пост могат да си позволяват хора с време - да планираш, осигуряваш и консумираш правилната храна в необходимите количества и приеми.

Няма как да си докараш така анемия за месец ако всичко е било ОК, мен ако питаш. Желязодефицитната анемия се бори бързо ако причината ѝ е намален прием. Увеличаваш го и е ОК много бързо.

# 9
  • Мнения: 41
Преди поста хапвах всеки ден месо, може и да съм пропускала, но мното рядко. Може би там ми е проблемът, рязката промяна.
Започвам вече сериозно да се вкарвам във филми...а дали е анемия, да не е нещо по-сериозно.

# 10
  • Мнения: 9 991
От над 10 години не ям месо и нямам никаква анемия и не пия добавки .

# 11
  • София
  • Мнения: 38 553
Нарочно не засегнах въпроса за месото и анемията, защото преди спорех по темата и знам, че не бях права.
Но Хики е спряла внезапно всички храни от животински произход и въобще не е помислила за някаква алтернатива.
Сериозните вегетарианци и вегани имат стотици варианти и рецепти, но това е защото се интересуват, купуват и си готвят сами.
И не ми говорете, че не е скъпо - имам две колежки пазаруват био, без мляко, яйца и глутен и знам какво става.
Едно прясно мляко краве е 2 лв. Соево - 5 лв.
И не ми говорете, че е лесно - едната колежка казва - влизам в супера и просто няма какво да купя от там!

Хики, може просто да е глад.
По колко пъти на ден ядеше преди и след това, ако не можеш да намериш постна храна?
И под ядене нямам предвид плодове и салати.

Последна редакция: чт, 19 дек 2013, 10:37 от L'Agent

# 12
  • Мнения: 9 991
L'Agent, тофу и соево мляко не обичам без значение цената. Винаги можеш да си ги приготвиш в къщи и излиза евтино. Нещо ти е объркана представата, няма сериозни и несериозни вегетарианци и вегани , или си такъв или не си . Биото е скъпо ,но има и месо такова, като био пиле на цена 50 лв. ,опитваш се да ме убеждаваш за неща които не разбираш . Примерно в Лекси /верига супермаркети / има толкова голям кът за подобни продукти , че е 3 пъти по голям от кварталния ми магазин. Киноа и подобни са скъпи и аз не ги купувам поради тази причина. Ориза, лещата са си на същата цена + заленчуците и плодовете които си купуваш ти и се намират дори в кварталните малки магазинчета. Безгултеновата диета изобщо не е казано , че трябва да е безмесна или постна  Peace и няма нищо общо с вегетарианството или веганството . Има хора с гултенова алергия , гултен в месото и млечните няма  Wink

Пак се повтарям , има месоядци ядат пържоли и луканки по 20 лв. килото , има такива които ядат кренвирши от 3-5 лв. които дори котките ми не вкусват .Същото е и при вегански или вегетариански режим на хранене . По вероятно на момичето и преди са и липсвали в менюто много плодове и зеленчуци ,както и разнообразно хранене и пълноценно , само не ми казвай , че месото го прави такова  Wink Поста , или този начин на живот може да е пълноценен и евтин  за това и предложих темата за постите , където има хубави постни рецепти без продукти за 50 лв.
Примерно на вън си , вземаш си геврече или сандвич фалавел без сос , които ги има навсякъде . Вегетарианството е още по-лесно , всякакви банички и кроасанчета , сандвичи на улицата , просто с кашкавал вместо с месо , има и пици такива /уличната храна няма как да е пълноценна и полезна , един салам + не я прави по различна , ако в това се опитваш да ме убедиш/.

п.п. едни пържени картофи дали ги правиш или поръчваш ти или аз цената все си им е същата.  Wink и са постни и са веган .

# 13
  • София
  • Мнения: 38 553
Аделинда, всъщност твоя пост пак потвърждава моята мисъл - че трябва да се търси и да се готви, а не да седиш гладен, ако постиш.
За което трябва време. Което някои хора нямат.
Или въобще не са се съобразили, че трябва да си направят един ориз със зеленчуци от вечерта, да си занесат в офиса.
Соевото мляко беше само пример - има и други видове "млека".

# 14
  • Мнения: 9 991
L'Agent , и месото се готви , поста определено не е да седиш гладен . Бадемово , орехово , сусамово мляко се приготвя лесно у дома. Аз правя сусамово , защото е евтино и много полезно и ми е много вкусно + един банан е чудесен за енергиен освежаващ старт на деня . Сусама е много богат на калций , магнезий , витамини от групата В , чела съм и В12 , че имало и тн. Зелето примерно е богато на желязо и двата примера са евтини и подходящи за пост и се намират навсякъде  Wink

Прикрепям едно видео , нагледно да се види от какво се правят колбасите , да ви е "пълноценно" и "сладко" ви желая :

Общи условия

Активация на акаунт