Майчинство и второ дете 2

  • 128 119
  • 429
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 156
Момичета, моля за съвет Simple Smile
Имам бебче на 4 месеца и ме интересува кой вариант е по-добър.
Ако забременея и излезна в болоничен преди навършване на първа година на бебето ми какво обезщетение ще получавам за второто бебче.
И ако  след първата година  се върна на работа и забременея, след което излезна в болничен, независимо дали родя преди или след навършване на две годинки на първото ми дете, какво ще е обезщетението.
Благодаря предварително  Hug

# 196
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Момичета, моля за съвет Simple Smile
Имам бебче на 4 месеца и ме интересува кой вариант е по-добър.
Ако забременея и излезна в болоничен преди навършване на първа година на бебето ми какво обезщетение ще получавам за второто бебче.
И ако  след първата година  се върна на работа и забременея, след което излезна в болничен, независимо дали родя преди или след навършване на две годинки на първото ми дете, какво ще е обезщетението.
Благодаря предварително  Hug

И в двата случая ще се изчисли на база осигурителните ти доходи 24 месеца преди излизане в болничен 45 дни преди термин.

# 197
  • Мнения: 156
Много благодаря за отговора Simple Smile А на база осигурителните доходи, или  на база полученото обезщетение за времето в майчинство плюс осигурителния доход за предходния период до 24 месеца?

# 198
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
На база основата, от която е изчислено обезщетението, а не получената сума

# 199
  • Мнения: 9
Здравейте,

Имам следния заплетен казус:
На 9 Февруари 2016 ми изтича срочния договор (беше по заместване и титуляра се връща). Дъщеря ми навършва 1 година на 17 Февруари 2016г, т.е. още съм в първата си година за отглеждане на дете. С мъжа ми мислим за второ дете и бихме искали да се роди преди първото да е навършило 2 години. Но предвид, че имам спиране на трудовото право отношение едва ли ще мога да ползвам застъпено майчинство, нали така?
Обмислям кое ще бъде най-изгодно за второто ми майчинство - да получавам обезщетение за безработица за 6 м (или 8 м) или да започна да се осигурявам във фирма и от там да изляза в отпуск за отглеждане на дете до 2 г.
Счита ли се обезщетението, което съм получавала през първата година на първото майчинство, за осигурителен доход, на базата на който ще се изчисли обезщетението за второто майчинство?
И един последен въпрос: вярно ли е, че докато съм в болничен за общо заболяване, получения доход не се счита за осигурителен, който може да се ползва при изчисляване на обезщетение за второто майчинство?

Предварително благодаря за отговорите!

# 200
  • Мнения: 345
Здравейте! Синът ми е на 1г и половина при евентуална втора бременност и отсъствие от работа още две години, работодателя пази ли ми мястото при евентуално завръщане или не?И съответно до кога съм защитена от съкращаване? Благодаря!

# 201
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Здравейте,

Имам следния заплетен казус:
На 9 Февруари 2016 ми изтича срочния договор (беше по заместване и титуляра се връща). Дъщеря ми навършва 1 година на 17 Февруари 2016г, т.е. още съм в първата си година за отглеждане на дете. С мъжа ми мислим за второ дете и бихме искали да се роди преди първото да е навършило 2 години. Но предвид, че имам спиране на трудовото право отношение едва ли ще мога да ползвам застъпено майчинство, нали така? - ако не си на договор - не може, но би могла, ако забременееш да сключиш фиктивен договор и да излезеш в майчинство за първото дете и да се възползваш от застъпеното майчинство
Обмислям кое ще бъде най-изгодно за второто ми майчинство - да получавам обезщетение за безработица за 6 м (или 8 м) или да започна да се осигурявам във фирма и от там да изляза в отпуск за отглеждане на дете до 2 г. - и при двата случая ще се вземе МРЗ в една бъдеща база за обезщетение, но зависи вече какви са ти осиг. доходи до момента и колко евентуално ще вземаш като обезщетение за безработица
Счита ли се обезщетението, което съм получавала през първата година на първото майчинство, за осигурителен доход - не самото обезщетение, а осреднения доход на база 24 месеца, от който е изчислено обезщетението, на базата на който ще се изчисли обезщетението за второто майчинство?
И един последен въпрос: вярно ли е, че докато съм в болничен за общо заболяване, получения доход не се счита за осигурителен - да, както писах обезщетението не е осиг. доход; осиг. доход е доходът, от който е изчислено самото обезщетение, който може да се ползва при изчисляване на обезщетение за второто майчинство?

Предварително благодаря за отговорите!

Здравейте! Синът ми е на 1г и половина при евентуална втора бременност и отсъствие от работа още две години, работодателя пази ли ми мястото при евентуално завръщане или не?И съответно до кога съм защитена от съкращаване? Благодаря!

Закрилата от уволнение важи за бременни жени и майки на деца до 3 годишна възраст.
Не знам какво се визира под "пазене на мястото". Може би дали лицето, което е на това работно място дали е по заместване или не?

# 202
  • Мнения: 345
Аз съм на постоянен договор не по заместване. Момичето, което е на мое място  също е на постоянен договор.

# 203
  • Мнения: 94
Здравейте. Бих искала да ви попитам ако се прекрати отпускът за отглеждане на дете до 2 години и се излезе в болничен (за бременност с второ дете), по какъв начин ще се изчисли обезщетението за второто за периода на болничния. Доколкото знам в този случай ще се получава 50% от обезщетението за първото плюс обезщетение за болничен. Коя сума се взима за база за този период? И има ли значение кога ще се роди второто дете (преди или след навършването на 2 г на първото). Благодаря предварително

# 204
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте. Бих искала да ви попитам ако се прекрати отпускът за отглеждане на дете до 2 години и се излезе в болничен (за бременност с второ дете), по какъв начин ще се изчисли обезщетението за второто за периода на болничния.за второто ще взимат 24 м назада преди 45 дневния болничен.за месеците в болничен ще взимат не самия болничен,а сумата,от която е изчислен  Доколкото знам в този случай ще се получава 50% от обезщетението за първото плюс обезщетение за болничен. да Коя сума се взима за база за този период? 50 те процента майчинство няма да ги вземат предвид за изчисление на обезщетението И има ли значение кога ще се роди второто дете (преди или след навършването на 2 г на първото). получава ли се застъпване.кога е 45 дневния за второто?кога първото прави 2 години?ако има възможност,застъпването е хубав вариант.Благодаря предварително

# 205
  • Мнения: 94
Благодаря много за отговора. В момента планираме бременност, детето ми няма още 1 година. Разбира се е Божа работа кога ще стане второ. По-скоро исках да разбера дали ако се ползва болничен през втората година майчинство и второто се роди преди първото да стане на 2 г., в този случай майчинството се изчислява като първото или се смята 24 м. преди 45-дневния болничен ?

# 206
  • Мнения: 879
Благодаря много за отговора. В момента планираме бременност, детето ми няма още 1 година. Разбира се е Божа работа кога ще стане второ. По-скоро исках да разбера дали ако се ползва болничен през втората година майчинство и второто се роди преди първото да стане на 2 г., в този случай майчинството се изчислява като първото или се смята 24 м. преди 45-дневния болничен ?

За да е с размера на първото, трябва след като сте били в болничен по време на бременността да се върнете в отпуск за гледане на дете преди започване на 45-дневния болничен.

# 207
  • Мнения: 7
Здравейте,

въпросът ми е свързан с увеличение на размера на майчинството за второ дете - разликата с първото ще бъде повече от 2 години и  не е възможно застъпване.

Терминът ми е началото на септември, в момента ползвам отпуск за отглеждане на дете до 2 години, който изтича май месец, също така имам натрупан около 3 месеца платен отпуск.

За да увелича размера на майчинството за втортото дете обмислям използване на болничен или на натрупания платен отпуск.

Пробвах калкулатора на кик-инфо, като резулата, който получавам е в полза на ползването на болничен, но не съм сигурна че това е така. Какво е вашето мнение?


Благодаря ви предварително. Хубав ден.

Последна редакция: ср, 02 мар 2016, 17:19 от Tamara14

# 208
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Използвай си платения отпуск
За болничния ще ти взимат 18 те месеца назад.Т.е ще ти влезе цялата втора година на МРЗ в онзи момент.Не е изгодно

# 209
  • Мнения: 219
Здравейте,моля за помощ.
Искам да прехвърля част от майчинство на свекърва ми,която е пенсионерка и от 1 май(събота) и да си пусна годишен отпуск. Въпросите са ми:
1.мога ли да я назнача във фирма ЕООД на трудов договор?
2.откога трябва да бъде назначаването?
3.има ли значение кага детето става на 2г? Примерно,ако е родено на 3 число,оттогава ли в съответния месец става прехвърлянето на майчинството?
4.в какъв срок се подават декларациите за прехвърлянето и къде?

Общи условия

Активация на акаунт