Майчинство и второ дете 2

  • 128 124
  • 429
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 1 398
А за второто дете (със застъпено или не майчинство) важи ли правилото, че обезщетението не може да е по малко от минималната работна заплата към момента (за 1вата година).
1вата година получавах 420, 2рата ще взимам -340? Blush Rolling Eyes

# 241
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Да, важи.

# 242
  • Мнения: 3
Здравейте!

Аз също съм в ситуация на застъпване на майчинство - ще излезна в 45-дневен болничен преди първото ми дете да навърши две години, но имам еднодневно прекъсване на майчинството, тъй като ми се наложи смяна на работодател.

Въпросът м е дали ще имам право да се ползвам с привилегията по чл. 49, ал. 2 от КСО за застъпване на майчинството при това положене.

Благодаря Ви предвартелно за отговорите!

# 243
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте!

Аз също съм в ситуация на застъпване на майчинство - ще излезна в 45-дневен болничен преди първото ми дете да навърши две години, но имам еднодневно прекъсване на майчинството, тъй като ми се наложи смяна на работодател.

Въпросът м е дали ще имам право да се ползвам с привилегията по чл. 49, ал. 2 от КСО за застъпване на майчинството при това положене.

Благодаря Ви предвартелно за отговорите!

Ако в момента на издаване на 45 дневния за второто си в майчинство за първото дете,ще имаш право на застъпено майчинство

# 244
  • Мнения: 3
Връщам информация в случай, че може да е полезна за някого.

След официално запитване, изпратено на електронния адрес на НОИ, получих отговор, че прекъсването на майчинството не е фактор, който се отразява на правото на ползване на условията по чл. 49 ал. 2 от КСО.

Тоест, ако майката към момента на получаване на 45 дневния болничен, е в отпуск по майчинство за по-голямото дете и е осигурена за бременност и раждане, няма пречка да получи обезщение в размер на това, което е получава през първата година за първото си дете, дори да е имала прекъсване на майчинството.


(Дилемата ми, изобщо, тръгна от там, че една служителка на гишето за прием на документи в НОИ ми каза, че нямам право да се възползвам от този член, тъй като майчнството ми е било прекъснато и съм сменила работодател.)


Дано да съм била полезна!

# 245
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
една служителка на гишето за прием на документи в НОИ ми каза, че нямам право да се възползвам от този член, тъй като майчнството ми е било прекъснато и съм сменила работодател.)

Ако беше попитала,щяхме да те успокоим,че служителката греши  Simple Smile

# 246
  • Мнения: 879
една служителка на гишето за прием на документи в НОИ ми каза, че нямам право да се възползвам от този член, тъй като майчнството ми е било прекъснато и съм сменила работодател.)

Ако беше попитала,щяхме да те успокоим,че служителката греши  Simple Smile
Тя е попитала, ама не ни е повярвала Simple Smile

# 247
  • Мнения: 19
Здравейте!Имам въпросче...
На 22-ри февруари ми изтича майчинството с първото дете,а на 18 март влизам 45 дни преди раждане на второто.
Въпроса ми е от 22-февруари до 18 март трябва ли да се върна на работа или мога да изляза болничен веднага след края на майчинството с първото дете?

# 248
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Здравейте!Имам въпросче...
На 22-ри февруари ми изтича майчинството с първото дете,а на 18 март влизам 45 дни преди раждане на второто.
Въпроса ми е от 22-февруари до 18 март трябва ли да се върна на работа или мога да изляза болничен веднага след края на майчинството с първото дете?

Може да се ползва отпуск по болест или платен отпуск, примерно.

# 249
  • Мнения: 94
Здравейте,
Бих искала да ви попитам ако по време на втората година майчинство започна работа при нов работодател мога ли да получавам половината от обезщетението за майчинство.
Също така ако забременея отново на каква база ще се смята следващото майчинство - заплатата + 1/2 от това обезщетение ли ?
Другият ми въпрос е ако започна на 4 часа при втори работодател и вземам от първия пълно обещетение за втората година майчинство, за бъдещо второ майчинство кое ще се смята - обезщетението при първия  +заплатата при втория ли?
Надявам се, че успяхте да ме разберете.
Благодаря

Последна редакция: чт, 01 сеп 2016, 19:39 от Marilinaa

# 250
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,
Бих искала да ви попитам ако по време на втората година майчинство започна работа при нов работодател мога ли да получавам половината от обезщетението за майчинство. А напускаш ли стария работодател.В ситуацията напускаш сегашния,почваш при нов-имаш право на 50 процента при новия работодател
Също така ако забременея отново на каква база ще се смята следващото майчинство - заплатата + 1/2 от това обезщетение ли ?1/2 ра майчинство няма да ти се взима предвид
Другият ми въпрос е ако започна на 4 часа при втори работодател и вземам от първия пълно обещетение за втората година майчинство, за бъдещо второ майчинство кое ще се смята - обезщетението при първия  +заплатата при втория ли?само заплатата от втория работодател
Надявам се, че успяхте да ме разберете.
Благодаря

# 251
  • Мнения: 12
Добър ден! Искам да попитам в майчинство съм и съм бременна с второ първото ми ще навърши 2 години на 6.04.2017 а терминът ми е за ноември тази година.... и след като се застъпват само една година майчинство ли ще получавам докато навърши една година второто ми дете? И какво е застъпено майчинство?

# 252
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Добър ден! Искам да попитам в майчинство съм и съм бременна с второ първото ми ще навърши 2 години на 6.04.2017 а терминът ми е за ноември тази година.... и след като се застъпват само една година майчинство ли ще получавам докато навърши една година второто ми дете? И какво е застъпено майчинство?

Ако в момента на издаване на 45 дневния за второто дете,си в майчинство за първото дете /това е застъпването/,обезщетението за второто ще е колкото е било за първото дете,ако това е по-изгодно за теб.Сравняват ти ако ти правят нова 24 м база и обезщетението за първото,и ти изплащат по-голямата сума.От 45 дневния за второто дете ще взимаш обезщетение като за първото+170 лв за второто дете майчинство докато направи 2 години.Подай в работата съответната декларация за 170 те лв като предаваш 45 дневния болничен

# 253
  • Мнения: 12
Значи ще получавам болнични +170 лв за първото ми дете? И за второто си дете на 1 година майчинство ли имам право? Благодаря за бързият отговор?

# 254
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Значи ще получавам болнични +170 лв за първото ми дете? да И за второто си дете на 1 година майчинство ли имам право? една година високо обезщетение+една година 340 лв месечно Благодаря за бързият отговор?

Общи условия

Активация на акаунт