-5.75 късогледство

  • 3 287
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 277
Благодаря на всички ви! Изясних си какво следва да направя, но има време, всичко по реда си. Ако не ми "препоръчат" секцио, ще си платя. Но твърдо решихме с таткото. Не ни се рискува. Беба има нужда мама да вижда, за да се грижи за нея. Мерси отново! Хубава седмица!

# 16
  • Мнения: 7 640
Ако не ми "препоръчат" секцио, ще си платя.
говори с очния в прав текст, не ми се вярва да ти откаже становище ЗА секцио.

# 17
  • Мнения: 574
Поздравления!! Според мен си взела правилно решение. Децата се нуждаят от здрави родители, а не от такива , за които да се грижат по принуда.
Късмет и да сте живи и здрави.

# 18
  • София
  • Мнения: 472
Съжалявам, ако темата е дискутирана вече, но аз не открих достатъчно и убедително инфо.
Значи...Имам късогледство от 2-3ти клас. Досега (на 25 г. съм) диоптъра прогресивно расте и вече е -5.75. Предупредиха ме, че с бременността ще се увеличи още (сега съм в 4 мес.). Също така четох, че с над 5 диоптъра трябва да се ражда задължително секцио, иначе може да се стигне до сериозни проблеми, включително отлепване на ретината.
Моля, ако някой от вас има опит, знае нещо или има мнение, да го сподели - секцио ли да раждам или нормално вагинално?
Предварително благодаря!

И двата пъти раждах със секцио заради висок диоптър ( горе-длу като твоя).Въпреки ,ч е след раждането на първото ми дете си направих лазерна операция за корекция на зрението и сега съм без диоптър.Въпреки това проблема с нагъването на ретината от високия диоптър остава и опасноста да се отлепи по време на раждане е висока.Трябваше след първата  операция да направя и една процедура с лазер за обшивне на ретината , но  ме беше стах и не я направих и именно за това офталмолога ми написа сега при второто раждане ,че дори без диоптър имам проблем с ретината и опасност от отлепване.Гледа ми очните дъна на апарат.Доста чсто по време на бременноста усещах като светлинки и зрението ми леко се беше влошило, но сега мисля ,че се пооправи.Скоро ще ходя на преглед да се проверя. Мисля,че този диоптър е висок и вече има промени в ретината ти,  които я заплашват от отлепване  при едно силно напъване. Аз бях на консулт при проф.Танев - в поликлиниката на Мед.академия - с направление от личен лекар.

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Проблемът както тук са ти казали момичетата не е диоптъра, а ретината. Но има доста често връзка между тях-при висок диоптър е по вероятно да има проблем и с ретината. Аз ходих на ЖК в Шейново/извинявай, не видях от къде си Embarassed/ и от там ме пратиха за изследване, защото и аз имам висок диоптър, а и висок астигматизъм. Оказа се, че имам и отлепване на ретината за мое нещастие, защото исках да родя нормално. Е, родих секцио и май стана по-добре,защото ми изтекоха водите, а нямах никакво разкритие Laughing Та всяко зло за добро.
  Сега трябва да отида да ми залепят ретините, ама все отлагам, но наистина да взема да отида вече Laughing
  Ако все пак искаш да родиш нормално и да си спокойна могат да ти направят процедура за заздравяване на ретината с лазер/казали са ти го вече/, но не по-късно от 30-45 дни преди раждането.
Ако ти трябва добър офталмолог и не познаваш такъв-може да ми пишеш на лични Wink. Аз съм страшно доволна, а и момичетат от форума ми го препоръчаха Wink

# 20
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 933
Имам -6 на лявото и -5 на дясното.

Живея в чужбина и когато попитах дали би имало някакъв проблем при раждането ме погледнаха доста озадачено. Поразрових се насам-натам за инфо и се оказа, че рискът от отлепване на ретината е много-много минимален.

За да си по-спокойна отиди специалсит да види очните ти дъна.

Аз редих нормално. Диоптрите не ми се качиха, очите ми още са на мястото си.  Mr. Green

Последна редакция: вт, 21 фев 2006, 04:55 от Червената Кралица

# 21
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
не, не съществува. Рискът е отлепване на ретината и загуба на зрение
Този риск го има и при жени с нормално зрение. Налягането на очните дъна може да е високо и жената да не знае, да отиде за нормално раждане и да стане беля. Затова е добре да се прави профилактичен преглед, независимо има ли диоптър или не.

Ето моята история с очите:
Имах около -5,5 диоптъра (на двете), без астигматизъм.
При прегледа при офталмолог около 45 дена преди термин се видя, че имам някакви петна в края на ретината - изтъняла, т.е. с опасност от отлепяне. По принцип това е показател за секцио, както и налягането на очните дъна, не диоптъра сам по себе си, защото и жени с нула диоптър могат да имат проблеми с ретината и при едно нормално раждане да изпаднат в беда (затова винаги препоръчвам на всички бъдещи майки такъв преглед, с очила или без).
Заради тези петна и изтънявания отидох на 3 офталмолога, първите двама категорично казаха секцио. Аз не исках, готвех се за нормално раждане, посещавах курсове и т.н., затова отидох при д-р Дженева, която се води едно от светилата на града (за Пловдив става дума). Тя потвърди изтъняването на ретината на дясното око в единия край и предложи операция с лазер за заздравяване на ретината (и на двете очи). Не е имало дупки или други проблеми, операцията беше превантивна, обшиване по края на ретината за всеки случай. Операцията струваше 40 лв (2003 година), трае около 30 минути. Няма упойка - слагат се капки, от  които окото изтръпва (местна упойка май), и после ти светкат, светкат със зелена светлина в окото...болезнено е самото светкане, т.к. е много ярка и непривична светлина, окото сълзи, но нищо страшно, нито е типична болка - търпи се съвсем. После не можеш да стоиш на светло поне няколко часа - окото е свръхчувствително от лазера и всяка светлина силно дразни, направо като ослепяла бях.
После ме гледа втори път, да се види как са заздравели очите.
Отидох да раждам с бележка "Не е невъзможно нормално родоразрешение"...малко йезуитски текст  В резултат гинеколожката ме наблюдаваше на монитор през цялото време, да има готовност за секцио, ако се наложи. При самото изгонване на плода ми натисна корема и родих само с 2 напъна (иначе щяха да са 5-6, мисля).
Родих леко (според акушерката - нормално, но на мен лесно ми се видя), дишах си както ме бяха учили и т.н. Така че, да, определено имах полза от операцията.
Впоследствие отидох на очен лекар пак - свалила съм 1 диоптър от бременността и раждането.
Прегледай си очите сега и може би не е лошо да си направиш по-слаби очила/лещи - очите се променят през бременността (независимо как раждаш) и можеш да им помогнеш да се променят към по-нисък диоптър.
Миналата седмица ходих на профилактичен преглед, ретината е наред, всичко ми е в норма, 2г 7м след раждането.
Успех и лека бременност ти желая!  Simple Smile

# 22
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
това със секцио при диоптри по-малки от 10 го има само във България. Shocked
една моя позната със силни диоптри като я питах как е раждала, тя ми се изсмя- ти да не напъваш с о4ите? Simple Smile
аз съм с 5 и 7 късогледство и контактни лещи от 20 годишна. и отдавна ми е набивано в главата, 4е с тия диоптри трябва да раждам секцио. като казах на гинеколожката тук, тя ме поглена изненадано и каза- за пове4е от 12- да, но с твоите няма проблеми.
прегледах се основно при о4ен и той ме успокои също.
раждах на 33  с контактните лещи Grinning. нито преди, нито след раждане имам проблеми. но при раждането просто ми ускориха процеса, което си беше супер и за мен-родих за 3 4аса.
така 4е  най-добре си виж о4ите и ако вси4ко е наред си раждай нормално. предупреди при раждане , 4е имаш високи диоптри. те, ако се прото4и, ще решат.

успех и лека бременност и раждане!  bouquet

# 23
  • Мнения: 35 971
родих секцио, но не заради късогледството, а бях с диагноза "ретинопатия"
"подлепваха" ми очните дъна в 7я месец, но пак не разрешиха нормално раздане

# 24
  • Мнения: 510
 Здрасти!
  Аз съм с -10 и когато раждах дъщеря ми преди  6 години имах консултация с няколко офталмолога ,пратиха ме в І градска,защото още нямаше право на избор,а райониране-всичките лекари бяха категорично "ЗА СЕКЦИО".
  Холевич-МА , д-р Първова-възрастна е и не зная къде и е частният кабинет сега,но иначе работеше в Св. Анна(Окръжна)-това са  имена ,които мога да ти препоръчам,ако търсиш много добри специалисти.
  Меродавният преглед който се прави в 8 месец е т.нар. GOLDMAN-с локална анестезия(капки) те обезболяват и чрез специален набор от лупи ти оглеждат очите за евентуално изтъняване/отлепване на ретината. Също така през бременността е добре да ти измерват периодично и очното налягане.
  Аз родих НОРМАЛНО в Шейново, защото гинеколозите ме увериха,че раждането секцио ВЕЧЕ се препоръчва само при строги показания и при наистина доста изтъняла ретина,каквато нямах.
За да са сигурни в мнението си 10 дни преди термина постъпих на изследвания  за 1 ден,за да се определи степента на разкритие на маточната шийка,предлежение на бебе и големина...Около 10 лекари,които се събраха,за да решат бяха категорични,че ще вземат под внимание препоръките за щадящо раждане на офталмолозите,но то няма да е чрез цезарово сечение,защото вече имах 2 см разкритие и добра прогноза за нормално.
В последните 5 минути от раждането-то бе т.нар. ПОДПОМОГНАТО-с няколко добре отработени движения д-р Китанова ми спести най-здравите напъни и  бебе 3.750 кг се появи безпроблемно.
Професионализмът  на гинеколога и увереността ми в него бяха основовното,което ми помогна да родя без страх и нормално.Естествено д-р Китанова проследи цялата ми бременност-от 10 ден след бебеправенето до края и също бе сигурна , че ще се справи.
В Германия и Англия голям процент от жените с висока миопия от 15-на години раждат нормално, ако нямат строги показания за секцио,това са данни от медицинските статистики,с които гинеколозите ме запознаха още в 6-7 месец, а това че в БГ и жени с -5 диоптъра раждат"по мед.показания" е доста странно
Препоръчвам ти да се обърнеш към гинеколог,който е водил раждания на бременни с висока миопия(над -7), а и да си направиш очните изследвания, въз основа на които  да решите как ще раждаш

Това съм написала и в тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=46938.0

# 25
  • Varna
  • Мнения: 503
  Аз съм с -5 поне от 18 годишна. Раждах преди 12 години нормално и нямах никакъв проблем с очите впоследствие може би защото и самото раждане мина за мнго кратко време около 3 часа. Сега ми предстои раждане май месец  но заради проблеми с плацентата май засега ще се наложи секцио. По интересното е, че преди 3 месеца си правих нови очила и на прегледа се оказа че диопъра ми се е променил и от -5 вече е -4.

# 26
  • София
  • Мнения: 472
родих секцио, но не заради късогледството, а бях с диагноза "ретинопатия"
"подлепваха" ми очните дъна в 7я месец, но пак не разрешиха нормално раздане

Kak и къде ти се извърши това подлепване? С лазер ли беше и как протича тази процедура? Аз трябва да правя обшиване на ретина.Какви са сомптомите при ретинопатията? Моля , ако имаш възможност ми пиши на л.с. Извинявам се за разводняването на темата!!

Общи условия

Активация на акаунт