Да изпратим зимата по-бързо - Франция 37

  • 150 526
  • 655
  •   1
Отговори
# 285
  • Бостън
  • Мнения: 13 512
Здравейте, дами Simple Smile

Идвам в темата да ви досаждам и да ви моля за акъл и съвет. Планирам една кратка ваканция със съпруга ми в Южна Франция (най-вероятно само Прованс/Авиньон и околностите, макар, че ще вземем и кола, за да можем да пообиколим). Става въпрос за 2-рата половина на юли месец. Ще съм ви изключително благодарна за всеки съвет - ББ, хотелчета, какво задължително да се види, какво е попрехвалено и може спокойно да се пропусне и МНОГО важно - какво да се яде и пие в този регион на Франция. Естествено, аз си правя домашното (и се измъчвам със сайтовете на френските железници), но това си е ваш домейн и препоръки къде/какво да чета са ми добре дошли! Апропо- френски не говорим, да си инсталирам ли апликации за превод на тел. или ще се справим на руски/английски и по селата?

Благодаря ви предварително!
ПС Фотографията ми е голяма страст и ще помъкна железата- ако сред вас има някой, който е снимал в региона ще съм благодарна да сподели! Моят френски опит се изчерпва само с Париж!
https://www.flickr.com/photos/snezhana/sets/

Последна редакция: ср, 18 мар 2015, 16:12 от Agent Provocateur

# 286
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 643
Agent, Прованс си заслужава всеки километър дотам!  Laughing Мнооого ми легна на сърцето, откакто бяхме преди 3 години там - Екс, Авиньон, разни дребни градчета.
И за снимки си заслужава  Mr. Green
Описала съм малко от провансалските ни приключения (в три части) тук: http://marmottesetchocolat.blogspot.fr/2012/09/deux-semaines-en- … vence-part-i.html (в началото на всяка част има линк към другите)

С английски ще се оправите без проблеми в по-туристическите места, за по-малките селца, може и да ви е по-трудно.

За яденето и пиенето има много какво да се каже, това е една от най-добрите регионални френски кухни, според личното ми и абсолютно непрофесионално мнение  Laughing
Първо пиенето:
- в Авиньон най-известното вино е Chateauneuf du Pape - http://www.chateauneuf.com/
- Прованс като цяло е известна с хубавите си розета, особено от La montagne Sainte-Victoire (рисувана от Ван Гог и Сезан). Ето малко инфо на английски за порвансалските розета: http://www.vinsdeprovence.com/en/

От хапването:
- фугас (fougasse) - плосък хляб със зехтин, братовчед на фокачата, обикновено с маслини
- тапенад - маслинова паста - да върви с фугаса
- рататуй - как без него?
- различни видове козе сирене
- писаладиер - тарта с аншоа и лук
- тарта от Сен Тропе - бриошово тесто с пълнеж от сладкарски млечно-маслен крем
- дребни хрупкави сладки, наречени navettes ("совалки") - биват различни видове - с вода от портокалов цвят, бадеми, лимон...
- calissons d'Aix - сладки от Екс-ан-Прованс, с бадемово брашно, захаросани плодове и захарна глазура
- агнешко с розмарин и мед  специалитет от Систерон

Това се сещам набързо на първо четене. Някоя от колежките от юг да се включи да допълни Simple Smile
Ако имаш други въпроси, съм насреща, може да питаш и в темата "Франция извън Париж" в Туристическия.

П.П. Допълвам, че се сетих: хубавото на страна с много развит туризъм като Фпранция е, че едва ли не всяко селце и паланка си имат собствено туристическо бюро, с вариант на английски, където дават информация за настаняване, места за хапване и посещения в него и околностите. Същого важи и за региона. Трябва само да напишеш в презпочитаната ти търсачка "office de tourisme+ името на града". Ето за Прованс, региона на Екс и Авиньон:
http://www.tourismpaca.com/
http://www.aixenprovencetourism.com/en/
http://www.avignon-tourisme.com/home-1-2.html

П.П.П. Сега видях, че планирате втората половина на юли - тъкмо към края на лавандулата Simple Smile

Последна редакция: чт, 19 мар 2015, 08:28 от Роца

# 287
  • Paris, France
  • Мнения: 285
Lolin, много ти благодаря, видях ти и съобщението, малко се омотах и не съм видяла, че е отговорено в темата. Simple Smile

А мъжът ти има ли номер (К) в големия талон? Защото аз отидох до един гараж, където правят технически прегледи и ми казаха, че ако нямам този номер в талона, не могат да ми направят преглед и трябва да си извадя някакъв си Certificat de Conformité Europeén. Още не съм проучвала за това нещо как се издава, но видях в нета, че струва около 200 евро, което си е множко.

# 288
  • Мнения: 5
Lolin, много ти благодаря, видях ти и съобщението, малко се омотах и не съм видяла, че е отговорено в темата. Simple Smile

А мъжът ти има ли номер (К) в големия талон? Защото аз отидох до един гараж, където правят технически прегледи и ми казаха, че ако нямам този номер в талона, не могат да ми направят преглед и трябва да си извадя някакъв си Certificat de Conformité Europeén. Още не съм проучвала за това нещо как се издава, но видях в нета, че струва около 200 евро, което си е множко.

Хм... не знам за този номер, но ще го питам довечера. newsm78

# 289
  • Мнения: 5
Fashionmama  Той имал тази буква, за която говориш. Явно за това е нямал проблем.

# 290
  • Paris, France
  • Мнения: 285
Ясно, благодаря! Значи ще се наложи все пак да правя този сертификат...

# 291
  • Бостън
  • Мнения: 13 512
 Hug Hug Hug Роца, златна си! Страшно съм ти задължена! Ако някой ден тръгнете към нашите далеч по-невзрачни местни потайности обезателно ми елате на гости!!!

А дори не се бях сетила за Туристическия, какъв срам! Аз съм от тези дето гугълват истерично всеки детайл, но най-много ценят лична препоръка и искат да имат списък с локации и дейности и манджи под час около 2-3 мес преди заминаването  Mr. Green Още не сме купили билетите за влак, но аз вече имам списък с кръчми  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

(снощи резервирахме хотела и купихме самолетните билети и не можах да спя цяла нощ от удоволствие, че и тази мечта се сбъдва! някоя моя баба е кръшнала с циганинCrazy

Благодаря ти още веднъж и ще си позволя да те притесня на лични, ако ножът опре до кокала Simple Smile

# 292
  • Мнения: 84
Здравейте  Hug
Записвам се да следя темата, от няколко месеца съм във Франция. Започнах работа преди месец, имам трудов договор, но изобщо не съм наясно какво следва. Работодателя ми не ми обяснява нищо... По-конкретно ме интересува как стоят нещата с осигуряването, с плащането на данъците и номера security social (не съм сигурна дали се нарича точно така). Ще се радвам на помощта ви! Предварително благодаря  Simple Smile

# 293
  • Мнения: 2
Здравейте мили мами , преглеждам форума когато имам време  съдържа доста интересни теми за Франция и живота тук. Благодаря ви, че ви има. ☺
Аз съм от доста време в Париж но от една година съм на работа с осигуровки и на безсрочен трудов договор като детегледачка при чудесно френско семейство.
Отдавна в главата ми се върти една мисъл да си имам свое дете но нямам поред става как ще стане това тоест кога трябва да изляза по майчинство , по време на бременността ще мога ли изобщо да работя и милион такива въпроси. И дали най-коректно няма да бъде да напусна работа преди това.
Моля ако някой е попадал в подобна ситуация а и не само да ми даде съвет.
Прекрасен уикенд момичета !

Последна редакция: сб, 28 мар 2015, 18:15 от lorylo

# 294
  • Мнения: 2
Здравейте  Hug
Записвам се да следя темата, от няколко месеца съм във Франция. Започнах работа преди месец, имам трудов договор, но изобщо не съм наясно какво следва. Работодателя ми не ми обяснява нищо...  ме интересува как стоят нещата с осигуряването, с плащането на данъците и номера security social (не съм сигурна дали се нарича точно така). Ще се радвам на помощта ви! Предварително благодаря  Simple Smile
Здравей, имаш нужда от 3 фиш де пей за да ти излезе социалния номер. При мен стана автоматично по пощата първо получих 2 или 3 мисля писма с временен номер ( с който без проблем можеш да посещаваш лекар ) и след това получих документи които трябваше да попълня за Carte Vitale. ( пак по пощата я получих )
относно данъците не съм плащала още казаха ми, че трябва да имам пъна работена календарна година и след това се подава заявление. Надявам се да съм ти била от полза 😊

# 295
  • Мнения: 5
Здравейте Момичета,
 може ли да ми кажете защо вместо Карт Витал имаме само номер, но не и самата карта.... newsm78
Казаха, че като отидем на лекар няма да имаме проблем, но не разбирам защо нямаме карта.
Благодаря от сега, ако някой знае нещо!   bouquet

# 296
  • Paris, France
  • Мнения: 285
Lolin, щом имаш номер, би трябвало да можеш да си извадиш и Carte Vitale... Подала ли си заявка, че искаш? Да не би да трябва да изчакаш и ти писмо по пощата? Защото обикновено след издаването на номера ти пращат формуляр, който попълваш, лепиш снимка и го пращаш и те след това ти пращат готовата карта със снимката на нея... Поне при мен така беше, а съм била с два номера - веднъж бях към този на мъжа ми, втория път ми направиха мой собствен. И двата пъти си имах и карта...

# 297
  • Мнения: 5
Благодаря Fashionmama , явно съм пропуснала момента с подаването на заявка. Снимка не съм пращала. Сега ще се поровя в сайта им... Мерси още веднъж!
П.С. - Какво стана с прегледа на колата? Мина ли го?

# 298
  • Paris, France
  • Мнения: 285
Ами още не - този сертификат явно много трудно се изкарва... Обикалям от едно място на друго и всеки различно ми казва, включително вчера от Митсубиши София ми заявиха, че дори да си направя технически преглед в чужбина, той не отговарял на българския и като мина граница, пак можели да си ме глобят. Тук съм склонна да не вярвам, ама знам ли, служителката ми разправя за нейни познати, които всяка година се прибират по-рано от датата на предходния преглед, точно заради това...

# 299
  • Мнения: 23
Здравейте, с майка ми сестра ми организирахме в последния момент едно пътуване до Бордо. Ще се радвам, ако някой, който живее там или е посещавал града обстойно сподели какво задължително трябва да видим. ^^

Общи условия

Активация на акаунт