"Увреждащо психиката" на детето ли е дългото кърмене?

  • 23 312
  • 311
  •   1
Отговори
  • Плевен
  • Мнения: 1 616
Момичета,темата ми е продиктувана от гостуването на един приятел от детските години на съпруга ми.Дойде в Плевен за да си напише темата на дипломната работа за зависимите хора от наркотици особено.За психолог учи.Детето ми е на 2,1 месец-кърмя го "все още".Според него дългото кърмене "уврежда"психиката на момчетата особено,кара го да стои във бебешката фаза,без да се развива или нещо подобно.Детето ми има пасивен речник от 30 или 40 думички-все още не говори,не свързва 2 или повече думички в изречение,обвини кърменето за това.В смисъл че е задоволено и няма причина да проговори,трябвало да го фрустрирам за да проговори по-бързо.аз не съм съгласна с това мнение,гледам детето си,то още не е готово за отбиване,не и посред зима когато си стоим основно в къщи.Пролетта когато започнем по-дълго да стоим навън мисля да го огранича само сутрин и вечер,сега не ми е възможно,суче от скука през повечето време.Знам че имаше някъде статия или тема,разговор с психолози за дългото кърмене,не мога да го намеря.Въпроса ми е към дългокърмещите мами,смятате ли,че дългото кърмене "уврежда" децата ни психически?Не че ще отбия под натиск отвън,любопитно ми е мнението на психолозите.Изобщо има ли други такива психолози които се изказват положително за дългото кърмене?

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Има, много такива има. Правени са и немалко проучвания по въпроса. Мога да услужа с линкове.
Тук също има няколко такива проучвания от българи, макар и да не са твърде мащабни.

Помоли познатия си да ти предостави писмени източници Simple Smile

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
И аз съм ги чувала тези теории, може би има доза истина в тях, но не всичко. Ако изобщо има нещо вярно.
Аз пък познавам дълго кърмени деца, които говорят много и от много рано, значи дори и да са верни тези теории, те не важат за всички.
Ще ми е интересно да чета темата и развитието ѝ.

# 3
  • Мнения: X
Не ми се вярва, че уврежда психиката.
Но и да "суче от скука през повечето време" на тази възраст също не ми изглежда добре за детето.

# 4
  • Балчик
  • Мнения: 9 220

Но и да "суче от скука през повечето време" на тази възраст също не ми изглежда добре за детето.

Ужас. Това като го прочетох, съм склонна да се съглася с познатия ти.
Аз не разбирам, ако щете ме убийте, дългото кърмене. Не и след година и няколко месеца.

# 5
  • Мнения: 1 095
Не ми се вярва, че уврежда психиката.
Но и да "суче от скука през повечето време" на тази възраст също не ми изглежда добре за детето.

Абсолютно съм съгласна!  Peace

Но и да "суче от скука през повечето време" на тази възраст също не ми изглежда добре за детето.

Ужас. Това като го прочетох, съм склонна да се съглася с познатия ти.
Аз не разбирам, ако щете ме убийте, дългото кърмене. Не и след година и няколко месеца.

Ще ни убиват заедно явно. И аз не мога да го разбера това.  newsm78

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
След 1г някъде, не е ли най-удачно детето да суче сутрин и вечер?

Аз поне такива планове имам ако успея все още да кърмя дотогава. Не мисля, че като се събуди и суче и вечер преди сън това с нещо ще увреди психиката на детето ми.

Но от скука и сега не ѝ давам.

# 7
  • Мнения: 41
До кога да кърмиш? – никой не може да каже това, освен ти и твоето дете.
Аз мисля, че до годинка е напълно нормално кърменето, но след това постепенно трябва да се отбие детето!

# 8
  • Плевен
  • Мнения: 1 616
Суче само един или два пъти най-много от скука.Общо за денонощие кърменията ни са 3 или 4.Според мен не са много  newsm78.Ние от 6-ият му месец вървим към отбиване това е ясно,при някои двойки отбиването е по-кратко,ние не сме от тия двойки  Tired

# 9
  • Мнения: 6 565
tani80s, май твоят познат се опитва да обясни света по елементарен начин. не разбрах какво общо има храненето на детето с говоренето (ако съм гладен, ще говоря, ако си хапна, ще мълча?!). как така си мисли, че дете на 2+ няма други потребности извън глада и гушкането, че кърменето му осигурявало всичко.
по тая логика ако изкарам на глад няколко дни или се ограничавам силно в храната и се фрустрирам дълбоко, ела виж какви постижения ще имам!  Laughing

# 10
  • Мнения: 8 082
Суче само един или два пъти най-много от скука.Общо за денонощие кърменията ни са 3 или 4.Според мен не са много  newsm78.Ние от 6-ият му месец вървим към отбиване това е ясно,при някои двойки отбиването е по-кратко,ние не сме от тия двойки  Tired

Успокоява се с ядене? Запълва скуката с ядене? Май точно докато сте си вкъщи трябва да го научиш какво да прави когато му е скучно - не да яде а да си играе... Навика да се успокояваш с ядене остава за цял живот и не води до нищо добро. Май вече е надраснал възрастта за кърмене при поискване

# 11
  • Мнения: 9 487
Laughing пак ли "проучвания"....апропо, предвид че откак има комунизъм не се е толерирало дългото кърмене, щот майката трябва да се връща бързо в трудовите редици, до към преди няколко години, когато започна да се говори за ползите от дългото кърмене, та как намериха дългокърмени (и колко на бр.) бебета, че да им разгледат психиката и вредата в/у нея newsm78

2. КАК я уврежда? ..поясни ли  Grinning
3. Така или иначе, бебетата пият АМ (примерно) до 3г възраст. Та логично ли е, да го отбия, против логиката на Природата (щото това е ЕСТЕСТВЕНОТО хранене) и да му давам АМ?!
4. Личен (мой) опит:първи син-кърмен 2,9г..към момента е 8-годишен-пушка е отвсякъде Mr. Green
  втория ни син-кърмен 2,8г.-към момента е на 4г-и той няма "отклонения" Peace

# 12
  • Плевен
  • Мнения: 1 616
Цитат
Публикувана от: Бу
Вмъкни Цитат
Има, много такива има. Правени са и немалко проучвания по въпроса. Мога да услужа с линкове.
Тук също има няколко такива проучвания от българи, макар и да не са твърде мащабни.
Бу-ще ти бъда благодарна ако ми пратиш линкове,искам да му ги покажа докато е в къщи.Когато беше бебе синът ми,моя беше още на работа в Спешно(лекар е),една негова колежка таман беше взела изпита си за специалност(педиатър,без деца).Посъветвала го да му спирам нощното хранене,заради прословутата нощна почивка  ooooh!.Тогава още не бях чувала за важността на нощното кърмене за лактацията,но му казах на моя ако иска да поспи няколко месеца сам с детето и да го приспива гладен в 3 през ноща,но да не чувам и гък от бебето.Аз ще спя в другата стая.Отказа дивака  hahaha

# 13
  • Плевен
  • Мнения: 1 616
Цитат
Така или иначе, бебетата пият АМ (примерно) до 3г възраст. Та логично ли е, да го отбия, против логиката на Природата (щото това е ЕСТЕСТВЕНОТО хранене) и да му давам АМ?!
Точно това е и моето мнение,доказано е че децата имат нужда от мляко до около 3 годишна възраст(и по нататък възрастните пием де),производителите на детски храни се възползват и правят АМ за 2  3 годишни.А кърмените понеже се кърмят от гърда(ау,колко неморално,извратено,повреждащо психиката на момченцата)- НЕ МОЖЕ  Naughty.Като видят някоя мама с по-голямо дете се надпреварват да я обиждат как можело това,извратено,НЕПРИРОДНО.И какво се очаква от кърмещите,да отбиват и да започнат да КУПУВАТ АМ?Не съм съгласна с това.

# 14
  • Мнения: X
Тани, един съвет от мен - гледай си детето, както намериш за добре и не си слагай на сърце какво ще кажат хората. Едни смятат, че да кърмиш до 3 е извратено, а според други - тук, в кърмаческия подфорум - една година кърмене е малко и недостатъчно. Винаги ще се намери някой да те сочи с пръст.

Общи условия

Активация на акаунт