Какво мислите за творбите на Робърт Кийосаки?

  • 12 208
  • 57
  •   1
Отговори
# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 14 854
До човек е специално спестяването, не бих го нарекла финансова култура. Не се иска да си много културен, за да се сетиш, че ако сега пестиш от някои неща, утре - или пак сега - ще имаш за други.

Колкото до българите и мрънкането, наскоро в друг сайт имаше нещо като анкета по въпроса колко лева трябват за живот в България без разточителство и без лишения. Чест отговор беше "поне 2000 лева на човек на месец". При положение, че дори в Западна Европа не всички разполагат с по толкова. Сега, то ясно, че ако нямаш 2000, а повечето ги нямат, няма как да ги похарчиш, тоест не твърдя, че българинът реално пилее пари, но самата сметка е някак си странна - ако не приемем, че и някаква част от средните западняци живеят в лишения (примерно две деца, жена домакиня и една заплата от 2-3 хиляди евра) и се оправя някак, излиза, че някои хора у нас и да имат колкото тях, пак ще мрънкат, щото живеят в лишения, нали. Някои, казвам.

А имаше и изказвания, че понеже в България не е като по света, ама нищо общо няма, а животът е несигурен, здравеопазването е скапано, храните са скъпи и прочие - точно затова тук трябват повече пари за равностойни условия.

Сори за лиричното отклонение, няма много общо с книгите на Кийосаки, но нали е форум...

# 46
  • София
  • Мнения: 62 595
Кийосаки не говори за спестяване, а за инвестиции, и то по-специално за инвестиции в недвижими имоти, цели сгради (кооперации, блокове), които експлоатира като рентиер. Обаче това означава и поддръжка, ремонти и пр. Това само по себе си е бизнес, в който човек трябва да участва активно, нищо че Кийосаки твърди, че всичко давал на външни изпълнители. Това не е спестяване, а развиване на инвеститорска дейност. А тези галимации, дето ги пише как поискал набързо от приятел няколко десеетки хиляди долара, пък купил къщата, пък светкавично я продал на следващия ден, пък върнал на прияттеля парите..., мани, мани! Ей така приятелите бъркат в джоба и дават чекове!

За нашенци и парите - на практика много хора се научиха да живеят на кредит и затова внасят един лев, а изнасят два. Но и това не може до безкрайност.

# 47
  • Пловдив
  • Мнения: 14 854
Говори и за "плащане на самия себе си" - там за заделянето на десет ли, тридесет ли процента беше от дохода, пък макар и пак с цел инвестиции. Аз заради това плащане на самия себе си се хванах за спестяването като също вид заделяне на пари - лигавеше ми се с изказванията колко е различно всичко в България.  Embarassed

# 48
  • Мнения: 15 960
В България в провинцията масово вземат заплати 4-5-600 лв. Дори и да заделят някой лев, то той е за непредвидени случаи. За инвестиране е трудно да се говори. Всъщност познавам един, който беше започнал да инвестира, но след 1-2 години беше щастлив, че не е на загуба и се отказа. Вече кара само на депозити.

# 49
  • София
  • Мнения: 62 595
Не знам, ама вече се съмнявам дали се прави разлика между инвестиция и спестявания. Да спестяваш с цел инвестиране е да вложиш спестяванията си в някакъв бизнес с риск да ги изгубиш. Защото инвестицията е точно това - бизнес-начинание с процент риск да изгубиш парите, ако нещата не са се развили както ти се е искало като си влагал тези пари. Спестяването е спестяване - слагаш ги тези спестявания в нещо, за което рискът от загуба е минимален, а това най-често е в банка на спестовна сметка, защото има защита на влоговете, поне до някакъв праг.
 Кийосаки може да го казва "Плащане на себе си", но си е чиста инвестиция това с имотите - може да си избиеш инвестицията и да започнеш да "плащаш на себе си", демек да получаваш чист доход, ама може и да не. Но той, разбира се, не споменава и дума за това, че може и да не стигнеш изобщо дотам, че да плащаш на себе си.

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 14 854
По мои спомени под плащане на себе си той имаше предвид отделянето на част от дохода, с който да правиш нещо (инвестиции примерно), а не дохода от самите инвестиции. Може и да не съм го разбрала, разбира се.  Embarassed  Е, ако приемем, че според книгите му непечеливши инвестиции няма, за целта на книгите може и да е едно и също и затова да не съм го разбрала. Wink
А иначе разликата между спестяване и инвестиции съвсем не е толкова тънка дори за нас, непросветените финансово, че да има съмнение дали правим разлика. Wink Често се сещам за един тъпизъм в тая връзка - "знаеш ли каква е разликата между четка за зъби и лимони" - "не знам" - "ами щом не знаеш, като идеш в магазина да си купуваш четка за зъби, как я различаваш от лимоните?" - та така и с разликата между инвестиции и спестявания, не е трудна за забелязване. Simple Smile

# 51
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, това е другото нещо - като разчоплиш се оказва, че нищо ясно няма, освен че според него няма загуба. Иначе започва от правилната точка - човек да внимава за какво харчи и защо харчи, обаче нататък...
Подобни книги на автори като този са като алкохола - в началото е интересно и откриваш смисъл, после идва махмурлукът. Не зная хора като него да са направили нещо наистина полезно и смислено за другите.

# 52
  • Мнения: 15 960
Разбира се, че правим разлика. Първо е добре да се отдели някаква сума като спестяване и да не се пипа, и после да се събира друга за инвестиране. Да се видиш с няколко хиляди спестени и да се втурнеш да ги инвестираш не е много умно. Естествено, ако извадиш луд късмет и спечелиш, започваш да се хвалиш колко си инициативен и предприемчив. Ако ги загубиш - си траеш.

Моят познат беше наясно, че не само може да не спечели нищо, но дори и да е на загуба, но просто реши, че инвестирането не е за него и заложи на по-сигурното - депозит.

# 53
  • София
  • Мнения: 62 595
е, така е, ама върви, че обяснявай на обикновените читатели, ламтящи за богатство! Малко ли забълбучкват главите на хората с реклами от типа "инвестирайте в нова кола, в хладилник, в...", или "харчете и спестявайте с новата ни карта...".

# 54
  • Мнения: 48
аз лично съм чела една,две книги на Кийосаки-ако обичаш да помагаш на другите и  АБВ инвестирането в недвижими имоти.за мен лично 2 книжка ми се видя доста изсмукана от пръстите,все пак на Балканите не е като в Америка.
наскоро препрочетох и любимата ми книжка "добрите момичета не забогатяват"Лоуис Франкъл.мн ми хареса,че е написана като за жени и нашето мислене и отношение към парите.тя има и др.хубава книга "добрит емомичета не стават шефове".
и все пак българина като цяло няма финансова култура.в у-ще никой не ни е учил как да печелим,да бъдем лидери и да сме финансово независими,но всичко това е било с цел.да няма интелигентни и независими хора, а само зависими.всички казвате в провинцията няма работа или недобро заплащане в големите градове-човек е голям,колкото са големи мечтите му.аз също живея в провинцията е няма такава шуробаджанащина,но има оправия.стига да си упорит,пък и винаги можеш да се преместиш в др.град или държава,нали?!но българина е свикнал някой друг да работи и да го носи на плещите си,свикнал е само да мърмори,да завижда и все да гледа в чуждата паничка.не да се напъва нещо д апостига,а да прецаква брат,сестра,майка,баща,приятел.но всичко това е в рамките на държавата,а като излезе в чужбина-няма не искам,няма не мога................

# 55
  • Мнения: 1
Аз започнах с книгите на Робърт и Ким Кийосаки преди около година.Изчетох повечето книги и смятам,че впечатлението за книгата зависи от типа човек.На мен ми харесаха и ми подействаха мотивиращо и ми запалиха интереса към инвестирането.А колкото до изказванията в книгата за играта Потоци пари и другите книги от поредицата...аз лично не ги приемам точно като примамка от тяхна страна за печелене на пари защото ако човек ни реши сам няма кой да го накара да си даде парите за нещо което не желае.
Като цяло за мен книгите са мотивиращи и приятни за четене...събуждат мислите за някои аспекти от живота.   Simple Smile

# 56
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Здравейте всички Simple Smile Бих искала да науча мнението ви за финансовата литература и автори като  Робърт Кийосаки? Ще ми е интересно да разбера каква част от потребителите намират за полезно подобен род четиво и кои са любимите ви автори? Simple Smile Моля да аргументирате с няколко думи отговора на анкетата Simple Smile
Благодаря ви и хубава вечер! Simple Smile  Sunglasses

За мен Кийосаки прави по-скоро мотивационна, а не финансова литература. Интересен е, но не успява да ме ентусиазира...

И аз смятам така, защото вътре няма ясно изразени техники и теория по финансова грамотност. всичко е просто загатното и завоалирано обяснено. Например финансовата игра на "банка", където предприемач иземва фунциите на банка и препродава недвижимо имущество. Книгата повече мотивира.

# 57
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Радвам се че има мнения по темата - къде скептични, къде позитивни Simple Smile
Хайде сега ако някой има предпочитания по темата за финансовата литература като четиво - моля да сподели и препоръча нещо ?
Благодаря ви предварително! Simple Smile

Препоръчвам  „Законите на парите“ от Сузи Орман. Може да се приложи напълно в практиката. Поучителна книга.

Общи условия

Активация на акаунт