Болничен за лечение в чужбина

  • 5 464
  • 12
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 965
Планираме операция в чужбина за сина ми с престой около 7-8 седмици в САЩ. Лечението не се предлага в България, едва прохожда в Европа. Със сигурност, ако се иска мнение от специалист в България няма да бъде подкрепено. Не е алтернативно, в реномирана болница е и се извършва от неврохирург, носител на множество международни награди именно за този вид лечение.Тъй като е извън ЕС, някой има ли опит и дали е възможно ползване на болничен въз основа на мнението на неврохирурга от САЩ.

# 1
  • Мнения: 297
Планираме операция в чужбина за сина ми с престой около 7-8 седмици в САЩ. Лечението не се предлага в България, едва прохожда в Европа. Със сигурност, ако се иска мнение от специалист в България няма да бъде подкрепено. Не е алтернативно, в реномирана болница е и се извършва от неврохирург, носител на множество международни награди именно за този вид лечение.Тъй като е извън ЕС, някой има ли опит и дали е възможно ползване на болничен въз основа на мнението на неврохирурга от САЩ.

Наредба за медицинската експертиза-2010г.
Чл. 45. (1) На осигурени, на които е проведено болнично лечение или изследване в чужбина независимо по какъв ред, болничен лист се издава за целия период на лечението или изследването въз основа на представените документи от лечебното заведение.
(2) Болничен лист за амбулаторно лечение или изследване в чужбина се издава само ако от представената документация се установи, че вписаните обективни данни в издадената документация дават основание за разрешаване на отпуск и обосновават неговата продължителност.
(3) В случаите по ал. 1 и 2, ако състоянието на болния е налагало придружител, се издава болничен лист и на придружителя, при условие че той е осигурен.
(4) Болничен лист по ал. 1, 2 и 3 се издава от ЛКК, към която болният е насочен от личния си лекар. Осигуреният е длъжен да представи на личния лекар документите от лечебното заведение, където е извършено лечението или изследването, както и доказателства за осигурителните си права.
(5) При отказ на ЛКК да издаде болничен лист по реда на ал. 4 се процедира съгласно разпоредбата на чл. 112 от ЗЗ. /Отказа се обжалва чрез РКМЕ пред ТЕЛК/

Чл. 46. Документите, издадени в чужбина, въз основа на които в Република България се издават болнични листове, трябва да имат официалния характер, валиден за съответната страна, в която са издадени, и да са преведени на български език от оторизирана фирма за превод и легализация на документи.


Уговаряш предварително джи-пи-то какво ще правите, и като се върнете по най-бързия начин превод и джи-пи-то  те насочва с талон към детско ЛКК  за издаване на болничен лист със задна дата. В забележките на БЛ се описва, че е проведено лечение в чужбина. ЛКК издават еднократно до 30 дни наведнъж, ако има нужда издават два отделни болнични листа. Ще си частен случай, ще мрънкат, няма да знаят какво да правят, въоръжи се със здрави нерви.
ЛКК-то, ако отказват ги посъветвай да се свържат или с докторите в РЗИ, или с докторите в НОИ за съвет и смело цитирай Наредбата. Стискаме палци за най-доброто за детенце!

# 2
  • София
  • Мнения: 965
Много благодаря! Дано само не попадна в параграф 22 с работодателя, защото явно ще трябва първоначално да искам неплатен отпуск. За съжаление българската държава засега само ми пречи да правя това, което считам най-добро за детето си, та ще видим...

# 3
  • Мнения: 297
Много благодаря! Дано само не попадна в параграф 22 с работодателя, защото явно ще трябва първоначално да искам неплатен отпуск. За съжаление българската държава засега само ми пречи да правя това, което считам най-добро за детето си, та ще видим...

Предполагам знаеш, че 30 работни дни неплатен отпуск през една календарна година се зачитат
за стаж?

# 4
  • Мнения: 2 531
Бях в подобен параграф преди близо 4 г. - операции в Германия и от там НЕ ми издадоха евро-формулярите които ми трябваха - не ги бяха чували ... 2 месеца имам прекъсване на стажа от тази неуредица...
ЛКК издава със задна дата но до седмица - не се връщат назад месец, поне на мен ми отказаха... освен това за година се полагат доста ограничен брой за гледане на болен член в семейството... варианта за вас го виждам - престоя в чужбина се урежда с всякакви възможни отпуски и след това като се върнете си взимате болничен за гледане на дете. Тук тук прочети подробности  за болничните за гледане на дете в Бг http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=366668.0

Последна редакция: вт, 28 яну 2014, 22:34 от veni-b

# 5
  • София
  • Мнения: 965
Благодаря  veni-b!  Май ще видя болничен през крив макарон. Хоспитализацията е само 5 дни, но след това има задължителна рехабилитация 3 седмици (абсолютно задължително и част от лечението), а ние предвиждаме да останем още две за по-продължителна. Няма как да се върнем веднага.

# 6
  • Мнения: 297
Бях в подобен параграф преди близо 4 г. - операции в Германия и от там НЕ ми издадоха евро-формулярите които ми трябваха - не ги бяха чували ... 2 месеца имам прекъсване на стажа от тази неуредица...
ЛКК издава със задна дата но до седмица - не се връщат назад месец, поне на мен ми отказаха... освен това за година се полагат доста ограничен брой за гледане на болен член в семейството... варианта за вас го виждам - престоя в чужбина се урежда с всякакви възможни отпуски и след това като се върнете си взимате болничен за гледане на дете. Тук тук прочети подробности  за болничните за гледане на дете в Бг http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=366668.0
Отговорът Ви не е коректен. В старата Наредба за медицинската експертиза на работоспособността липсваха текстовете, уреждащи издаване и документиране на временна неработоспособност за рискове настъпили в рамките на Европейския съюз.
На Вас са Ви отказали, защото лекарите като не четат и не знаят не издават болничен лист  и си приключват проблема. Остава всичко за Ваша сметка.
Факт е, че от 2010г. подробно е разписана процедурата в Наредбата за медицинската експертиза и няма никаква пречка ЛКК да издаде болничен лист за минало време въз основа на преведения документ.
А за гледане на болно дете до 18-години се изплащат цели 60 календарни дни за една година.

Зная, че една птичка пролет не прави, но все пак... Laughing Успех, момичета и на детенце!

# 7
  • София
  • Мнения: 965
Благодаря valya! Имаме още дълъг път, докато стигнем до операцията, но отидем ли непременно ще споделя опит и за болничните.

# 8
  • Мнения: 2 531

Факт е, че от 2010г. подробно е разписана процедурата в Наредбата за медицинската експертиза и няма никаква пречка ЛКК да издаде болничен лист за минало време въз основа на преведения документ.
А за гледане на болно дете до 18-години се изплащат цели 60 календарни дни за една година.

Зная, че една птичка пролет не прави, но все пак... Laughing Успех, момичета и на детенце!

Може ли линк към въпросната наредба, че май пак ще ми се наложи да ходим на операции извън Бг !

За въпросните 60 дни- не ми се коментира... с 3 малки деца , едното с проблеми не стигат до никъде... и накрая пак за наша сметка всичко...

# 9
  • Мнения: 297
Може ли линк към въпросната наредба, че май пак ще ми се наложи да ходим на операции извън Бг !-http://nssi.bg/images/bg/legislation/ordinances/naredba_za_medic … ta_ekspertiza.pdf

За въпросните 60 дни- не ми се коментира... с 3 малки деца , едното с проблеми не стигат до никъде... и накрая пак за наша сметка всичко...-НОИ плаща 60 календарни дни, но могат да се издават за колкото време е необходимо, като времето се зачита за осигурителен стаж.

Раздел VІІІ от въпросната Наредба касае издаване на болничен за лечение в чужбина.
Разковничето ще излезе в медицинските документи на детето, че никъде няма да е описано, че сте придружител. Съответно това няма да е видно и от превода... newsm78. Параграф 22 отвсякъде.
Макар, че Фонда за лечение на деца в чужбина издава такива потвърждаващи документи.

# 10
  • Мнения: 157
Болничния се издава от клиниката, в която ще пребивавате. Трябва да е упоменато, че детето е с придружител.Имате право на 60 дни годишно за деца до 18г.Като се приберете в България давате епикризите, 2бр. за превод в , единия оригинал и превод на епикризата се дават на счетоводителката в работата и проблема е никакъв.Към оригинална епикриза с превод, превода трябва да е със син печат, а епикризата от чужбина не е задължително, те се прикачат заедно.Дава се и болничния лист за превод, който също се прикачва. С болничния и епикризата са длъжни да ви ги изплатят. Аз съм ползвала и до сега не съм имала проблем.Единственото условие е да е упоменато, че детето е с придружител и това сте вие. Успех!

# 11
  • Мнения: 297
Болничния се издава от клиниката, в която ще пребивавате. Трябва да е упоменато, че детето е с придружител.Имате право на 60 дни годишно за деца до 18г.Като се приберете в България давате епикризите, 2бр. за превод в , единия оригинал и превод на епикризата се дават на счетоводителката в работата и проблема е никакъв.Към оригинална епикриза с превод, превода трябва да е със син печат, а епикризата от чужбина не е задължително, те се прикачат заедно.Дава се и болничния лист за превод, който също се прикачва. С болничния и епикризата са длъжни да ви ги изплатят. Аз съм ползвала и до сега не съм имала проблем.Единственото условие е да е упоменато, че детето е с придружител и това сте вие. Успех!-Всичко това е вярно, ако сте ползвали болничен от Европейски съюз или друга държава, с която имаме двустранна спогодба в областта на социалното осигуряване. Конкретният случай е друг-Планираме операция в чужбина за сина ми с престой около 7-8 седмици в САЩ. За съжаление с тях нямаме двустранна спогодба в тази област.

# 12
  • София
  • Мнения: 965
Valya, много благодаря за разяснението. Тъкмо щях да попитам pivka дали са се лекували в ЕС. Живот и здраве да минем през процедурата, ще споделя опит.

Общи условия

Активация на акаунт