Заместване на обедно хранене на каква възраст?

  • 7 721
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 153
Здравейте мами!  Моето момиче е на 6 навършени месеца и преди 15 дни започнахме захранването с пюре от тиква до тук добре, но моята педиатърка настоява до 10 дни да заместя обедното хранене, но като гледам засега няма никакви изгледи бебето ми за 1 седмица достигна порция от 120мг пюре от тиква, но си пие и мляко след това. Вие кога заместихте храненето? И още нещо моето бебе се оказа, че не харесва никакви други зеленчукови пюрета освен тиква пробвах с морков мръщи се плюе пробвах с картоф пак така 1 2 лъжички и като гледам, че не иска не насилвам на другия ден пробвам с различно, но пак не се харесва. От вчера сме на пъщарнак мааалко по добре го приема. Посъветвайте ме дали да не почна с плодовите и понатам да се върна към зеленчуковите, защото така нищо не празвим само с тиквата хапва повечем а с другите не можем да стигнем порцииката.

# 1
  • София
  • Мнения: 7 990
До годинка се запознават с новите вкусове, тества се за алергии и непоносимости и изобщо не е задължително да има заместени хранения. Дотогава основната храна на бебето е мляко.

# 2
  • ГАБРОВО
  • Мнения: 39
Здравей, моето момченце е вече ходи на градина, но все пак бих споделила своя опит. Аз също го захраних на 6м. но с картофено пюре, което приготвях сама със селски картофи и малко разтворено адаптирано мляко за да разбия сварения картоф (не ми препоръчаха да го разбивам с кърма, но не си спомням точно защо). Става въпрос за обедното хранене. Никаква сол. В началото дадох само 1 лъжичка от пюрето и дохранване с кърма (ако има). На следващия ден 2 лъжички + кърма. Така всеки ден удвоявах порцията докато се замести напълно обедното хранене. Първите 3 дни пюрето беше само картоф. На 4-я ден прибавих и морков (също селски) и така на всеки 2 дни увеличавах количеството, а на всеки 3 дни добавях и нещо ново. Към картофа и моркова следващата добавка беше листа от целина и така стана едно пюре от 3 неща, което малкия обожаваше. Това беше едното ни зеленчуково пюре. Второто беше тиква - също любимо. Трето - пащърнак. Четвърто - червено цвекло - много вкусно, цапа, но се изпира доколкото си спомням. Плодовите ги дадох по-късно поради това че са сладки и ако ги опита в началото, после няма да иска да вкуси зеленчуково. Според мен опитай да приготвяш нещата сама, предполагам, че са с по-различен вкус от купените. Дано да съм била полезна

# 3
  • Мнения: 1 276
Моето бебе е на 5 месеца и 8 дни, когато ходихме на преглед при навършването на 5 -тия месец, докторката ми каза да започна захранване със зеленчукови пюрета, попитах за плодовите, а тя ми каза , че ако започна първо с тях понеже са сладички бебето после няма да иска да яде зеленчукови, защото са безвкусни. И аз започнах с тиква този ще ни е 5-тия ден. На мен доки ми каза да започна с 20 лъжички, на следващия ден 30, и  така докато стигнем до пълната порция от 160 грама, защото бебо яде по толкова АМ. Сега като го захранвам с пюре му давам и по 130 мл. мляко, като стигнем половин пюре ще намаля млякото на 100 мл. и така докато стигнем до цяло хранене с пюре и без мляко.
Продавачка в бебешки магазин ми каза ,че една майка й казала как детето ще хареса пюре от картоф-
слагат му се 5-6 лъжички пюре от ябълка, детето го хапва, на следващия ден се намаляват лъжичките ябълково пюре на 4-5 , после на 2-3 и накрая само картофено пюре. Аз още не съм стигнала до друг зеленчук, но ако бебо не хареса картофа ще пробвам по този начин.
Освен това нали има пюре от сладък картоф, пробвай с него.

# 4
  • София
  • Мнения: 484
Заместваш когато бебето е готово, но според мен поне месец от началото на захранването. Дъщеря ми е на 9 м и няма нито едно заместено хранене ( тя не желае ), но в отчетната ни тема повечето бебоци имат и по 2 вече , зависи си от детето

# 5
  • Мнения: 633
Да споделя ценен опит от общуването с Педито - казвам "да, да" с блеснал поглед и си се водя от детето.На следващата консултация си казвам чистосърдечно, че Дребишона не желае да се съобразява с тези схеми и приключваме въпроса. Нямаме заместено хранене, пюрета не правя - парченца колкото грахче давам, като и се отще изплюва и приключваме. Включила съм и таткото в процеса, вечер като се прибере се хранят двамата по същата схема  Mr. Green

# 6
  • Мнения: 153
Благодаря на всички за споделения опит, такмо есега хапнахме 120мг пюре от тиква и след това малката не пожела мляко както обикновенно, а по принцип си изпива по 210мл готов разтвор понеже е на АМ. Май днес го заместихме, но хубавото е, че е по нейно желание, а лошото е че не не харесва другите видове пюрета, но ще опитам с някой от съветите на мамите които са ми писали. Ако някой има още съвети ве се радвам да ги чуя.

Да споделя ценен опит от общуването с Педито - казвам "да, да" с блеснал поглед и си се водя от детето.На следващата консултация си казвам чистосърдечно, че Дребишона не желае да се съобразява с тези схеми и приключваме въпроса. Нямаме заместено хранене, пюрета не правя - парченца колкото грахче давам, като и се отще изплюва и приключваме. Включила съм и таткото в процеса, вечер като се прибере се хранят двамата по същата схема  Mr. Green
да най-добре да се водя по детето

Последна редакция: ср, 19 фев 2014, 03:09 от AnMary

# 7
  • ГАБРОВО
  • Мнения: 39
Пробвай все пак да прибавиш към картофа морков + целина, но постепенно. Тази комбинация не съм я измислила аз, казали са ми я като сполучлива и наистина беше от любимите на малкия. В интерес на истината само картоф съм давала само първите 3 дни от захранването. Веднага на 4 ден добавих морков, а след още 2-3 дни и целината и така се хранихме докато не започнах да давам и месни пюрета. Също така ако опиташ и на малката й хареса червеното цвекло, може после да вариш картоф и червено цвекло и да ги даваш като смес. Но в никакъв случай не я насилвай. По-добре още малко да продължи да е на мляко, отколкото с хранене насила да й предизвикаш отвращение към немлечната храна.

# 8
  • София
  • Мнения: 7 990
Само обръщам внимание, че целината се счита за алерген и се дава по-късно, около 8-мия месец най-рано. Ако бебето е проявявало алергии, се отлага за още по-късно.
За да се приемат по-радушно пюретата, е хубаво да се забъркват с млякото, с което е свикнало бебето. Така вкусът няма да е напълно непознат. Картоф без нищо не се харесва на повечето деца, блудкав е като вкус.

# 9
  • Мнения: 2 052
Добре е до годинката да няма заместено хранене. Но смятам, че бебето само ще си покаже. Аз имах намерение да заместя обедното хранене към годинката, но дъщеря ми си го замести на 10м. Просто отказа да суче на обяд и това е. Предлагах и първо кърмата - не, чакаше си манджата  Mr. Green
Не очаквай бебето да харесва всички пюрета, въобще не е задължително да яде всичко. Щом обича тиква смесвай пюретата с тиква. Другият вариант е да пробваш да добавяш кърма/АМ.

# 10
  • Мнения: 5 173
До годинка се запознават с новите вкусове, тества се за алергии и непоносимости и изобщо не е задължително да има заместени хранения. Дотогава основната храна на бебето е мляко.
Споделям това мнение. Дъщеря ми замести хранене след годинката... следобедното. Иначе, след като се наобядва чака гуш и циц за сън. Peace

# 11
  • Мнения: 153
Да аз слагам АМ на всяко пюре, но все пак тиквата си остава любима ами ще добавям тиква на пюренцата докато свикне..

До годинка се запознават с новите вкусове, тества се за алергии и непоносимости и изобщо не е задължително да има заместени хранения. Дотогава основната храна на бебето е мляко.
Споделям това мнение. Дъщеря ми замести хранене след годинката... следобедното. Иначе, след като се наобядва чака гуш и циц за сън. Peace
Ами когато тя пожелае до този извод стигнах  Grinning

Пробвай все пак да прибавиш към картофа морков + целина, но постепенно. Тази комбинация не съм я измислила аз, казали са ми я като сполучлива и наистина беше от любимите на малкия. В интерес на истината само картоф съм давала само първите 3 дни от захранването. Веднага на 4 ден добавих морков, а след още 2-3 дни и целината и така се хранихме докато не започнах да давам и месни пюрета. Също така ако опиташ и на малката й хареса червеното цвекло, може после да вариш картоф и червено цвекло и да ги даваш като смес. Но в никакъв случай не я насилвай. По-добре още малко да продължи да е на мляко, отколкото с хранене насила да й предизвикаш отвращение към немлечната храна.
Да ще пробвам

Последна редакция: ср, 19 фев 2014, 03:08 от AnMary

# 12
  • Мнения: 625
И дъщеря ми в началото не харесваше пюретата.Прояде ги към 8-я месец,Дотогава всеки ден правех пюре и може да се каже,че вечерта го изхвърлях почти цяло,И така готвех и хвърлях 3-4 месеца,докато не започнаха да й се услаждат и си прояде  Mr. Green Ама това стана като включих месото и маслото.Дотогава-картоф,морков,тиква,тиквичка,пащърнак,карфиол-в началото няма много подходящи храни,та това въртях. Хранене замествам от няколко дни-засега само следобедното.Явно се нахранва с пюретата и кашите,защото не си изпива млякото.Чела съм,че хранене се замества след годинката,дотогава млякото е основна храна за бебето.

Последна редакция: ср, 19 фев 2014, 11:51 от г-жа Златна Превъзходна

# 13
  • Мнения: 91
До годинка се запознават с новите вкусове, тества се за алергии и непоносимости и изобщо не е задължително да има заместени хранения. Дотогава основната храна на бебето е мляко.
Споделям това мнение. Дъщеря ми замести хранене след годинката... следобедното. Иначе, след като се наобядва чака гуш и циц за сън. Peace

Нашата маймуна е вече на година и месец и още нямаме заместено хранене. Направо съм се видяла в чудо - почти нищо не харесва, а дори от нещата, които харесва, не изяжда достатъчно, за да се нахрани и после си иска АМ. От около месец започна да иска да си играе, докато се храни - тъй като столчето й за хранене е до нашата маса, като я сложа, хапва няколко лъжички и започва да ми сочи някакви неща от масата, които да й дам. Докато не й дам това, което иска, стиска устата. Като получи "играчката", започва да отваря устата. Но пак стигаме до 100-120 г. и после стисва устата и край. Няколко пъти е изяждала така по-големи количества, един-единствен път изяде 190г. плод от бурканче. (аз иначе и пасирам пресни, зеленчуци също й правя, пробвала съм и от бурканче - същата история).

Принципно и ние търпеливо си я чакаме - още преди месеци видяхме, че насила не става, защото като започнахме захранването я залъгвахме да изяжде повечко и се скъса да повръща - на 2-3 дни на фонтан. По-ясен знак от това, че тя сама ще си преценява кога колко, няма Simple Smile Сега в отчаян опит ще се пробваме на кухня, но аз не възлагам големи надежди, защото вече опитах и с манджи по като за големи (грах, леща с лук, чесън, копър, дафинов лист, тиква с ябълка и канела) и ситуацията беше същата. В интерес на истината с времето се забелязва някакъв напредък, но мнооооого бавен. Като че ли увеличава количеството, но отчайващо бавно...

Тя започна да проявява интерес към нашата храна едва в последните 1-2 месеца и все си мисля, че сме започнали захранването прекалено рано. Сега понякога ни бърка по чиниите и направо си взема нещо. Лошото е, че все уцелва неща, които не може да смели с петте си зъба Simple Smile

Та, ако някой има подобен опит и може да даде съвет, ще съм много благодарна. Вече имам чувството, че никога няма да започне да се храни нормално, направо не знам вече. Около нас има случаи на деца, които са почнали така, пък изведнъж са прояли.. все се надам, но нейсе...

# 14
  • Мнения: 158
Смесвай пюретата с повече тиква в началото постепенно намали количеството на тиквата. И моят бебок обича тиква тя е доста полезна и не затормозява стомахчето не се притеснявай ще започне да яде и други неща. Може да си правиш и домашни пюрета някои деца, като моето например ги предпочитат дори до вчера вече месец е само на домашни, които са ми налични -отказваше купешките. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт