КОЗУНАЦИ - сезон 2014 г. - тема 1

  • 59 720
  • 743
  •   1
Отговори
# 660
  • София
  • Мнения: 11 748
............
Сега се връщам да прочета какво е казала Мама Цоцоланка за формата на Марчева /помня, че и на теб нещо не ти беше станала плетката/.  Rolling Eyes Така и не намерих причината, търсих, рових по мненията, не открих.  Blush
Не, не става въпрос за моя козунак, а ставаше въпрос за козуначените бухти, че ги бях поставила с дупето нагоре тъй като сладкото ми протече, но се разбрахме, че трябва да се слага само плод от сладко.
Моя козунак там някъде съм го снимала и показала, но не можах да направя плитки от четири фитила, нещо ми е трудно да го сплитам така, а шест фитила ...абсурд! А на ляво, а на дясно и накрая едно нищо се получава.  Бъркам си ръцете. Иначе, тестото ми предполагаше да станат плитките хубави, ама ручки У г**ки съм.  Simple Smile
Дали при теб не е било много меко тестото, в смисъл да е по-малко брашното ?? След като втаса един път, аз не го премесвам отново, а само го оформям, сплитам и поставям във формите за второ втасване. Не работя и с точилка, а само с намаслени ръце.

# 661
  • Мнения: 183
Здравейте!

От 4-5 години насам си меся сама козунаците. Мислех че тази година ще ми се размине, защото си счупих много лошо ръката, но...... за щастие успях да си измисля рецепта за една ръка  Mr. Green Mr. Green
Искам да я сподяля и с вас, защото се получи страхотно, а е лесно и бързо..... Заповядайте:
http://kalikitchenstory.blogspot.com/2014/03/blog-post.html

# 662
  • В сбъднатите си мечти
  • Мнения: 144
marchеva14  сега ти виждам въпроса за бухтите - извинявай   bouquet
Вчера ги направих пак с шипков мармалад и станаха без грешка . Не ми се разтече мармалада изобщо .Правя така : слагам една чаена лъжичка в средата на разточеното топче тесто , събирам краищата в средата като вързопче .Обръщам със събраните краища надолу и нареждам в тавата .



За съжаление вече са изядени и не ги снимах разчупени .Шипковия мармалад стоеше по добре от конфитюра (не се разтече ) и бяха много вкусни отново .

# 663
  • Sofia
  • Мнения: 21 729
Щастлива, аз след ватсването на каквото и да е тесто не добавям брашно. При замесването го омесвам такова каквото го искам и след 1вото втасване само плънки добавям.  Та и според мен ти е било меко тестото, за да се разлее плетката.
Радвам се, че ви е вкусен!  Hug

# 664
  • Мнения: X
Люба Ризова,във ФБ не можах да видя козунаците,но тук ги разпознах по коментара-наистина са чудесни!   bouquet
Хулиганка,както другите са споделили,изпичането играе голяма роля да не стоят сухи козунаците,но ако съпоставям рецептите при приблизително еднакво изпичане,тези с прясното мляко винаги са ми съхнели най-бързо.Аз затова предпочитам с квасената сметана,маскарпонето,Филаделфията,че дори и киселото или цедено мляко пред тези с прясното.Още от питките съм забелязала,че с прясно мляко на момента са душичка мекички,но ако остане до другия ден-завита,не завита-съхне бързо.

В рецептата на козунака със сметаната намалих малко маята,макар че когато съм го замесвала и снимала беше 3/4 кубче,но впоследствие с други рецепти установих,че и с по-малко става,даже по-добре.

Мен обаче нещо ме притеснява качеството на брашното тази година.Онзи ден в Кауфланд изчетох етикетите на София мел(не че не го ползвам все него,но този път сравнявах различните) и на Мелко.Направи ми впечатление,че София мел слагат аскорбинова киселина вече дори и в класика.А Мелко пък са сложили освен аскорбинова и лимомена+разни добавки,дето не ги разбирам.Имам познат,който има мелница и е споделял,че когато годината е с лоша реколта такива химии слагат да подобряват брашната,че хич не му се кусва хляб като знае какво има в брашното.В чуденка съм какво брашно да взимам.

И накрая комплименти за всички козунаци,които видях по-назад,няма да цитирам никове,че не ги запомних,обаче козунаци и бухти-всичките толкова апетитни!    bouquet

# 665
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
moonDream, поздравления, открила си топлата вода. Hug Важното е, че ще ядете домашни козунаци на празника.

Аз пък не споделям мнението за прясното мляко. Питките повече харесвам с прясно мляко и си стоят мекички дълго време.
За съхненето между другото играе роля и излишъка на мая, както и недовтасали изделия.

# 666
  • Мнения: 183
еликсир, Аскорбиновата киселина е всъщност вит С (L-аскорбат е другото име) и помага за бухването. Аз понякога добавям по една ампулка или стрита таблетка в тестото. Резултата е видимо по-добро втасване и повече "шупли" в готовия хляб.


хиххи  Джемма, благодаря! Тя неволята на много неща може да ни научи!

# 667
  • Sofia
  • Мнения: 21 729
Аз затова добавям лим. сок. Simple Smile

Поздравления, moonDream!

# 668
  • Бургас
  • Мнения: 133
Мисля си да взема да направя едно панетоне.До сега не съм правила.Споделете някоя изпитана рецепта но с мая ,ако може.

# 669
  • Мнения: 11 607
Мисля си да взема да направя едно панетоне.До сега не съм правила.Споделете някоя изпитана рецепта но с мая ,ако може.

Доволна съм от това, което правих по рецепта на Гответе с мен....Има рецепта на 1 стр.

# 670
  • Sofia
  • Мнения: 21 729
Кики, избери си от 1ви пост, все са изпитани, вместо да вземат да ти ги предлагат тук същите. Simple Smile

# 671
  • Мнения: 2
Ето какво сътворих вчера. От доста време Ви чета и от тук научих ценни съвети. Благодаря!  bouquet



# 672
  • Мнения: X
еликсир, Аскорбиновата киселина е всъщност вит С (L-аскорбат е другото име) и помага за бухването.
Да,знам,че за това слагат аскорбинова киселина,но преди ми се струва,че я добавяха само към Екстрата и за козунаците,а сега я има във всичките им версии.А Мелко пък писали в състава и аскорбинова,и лимонена (уж е едно и също,но бяха две различни Е-та) и още добавки,които не запомних,някакви ензими сякаш имаше.

# 673
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Не, аскорбинова и лимонена киселина не са едно и също.

Синтетичният витамин С или аскорбиновата киселина, не се среща в природата. Той не расте естествено в растения или дървета и не може да се отглежда във ферма. Може да бъде направен само в лаборатория.
Лимонената киселина е слаба органична киселина, съдържаща се в цитрусовите плодове.
За първи път лимонена киселина е изолирана от шведския химик Карл Вилхелм Шееле, който я кристализирал от лимонов сок.

Последна редакция: пн, 31 мар 2014, 14:22 от Джемма

# 674
  • Пловдив
  • Мнения: 5 234
Еликсирче, така е,защото бг пшеницата е с много лошо качество и глутена не достига... А когато и реколтата е лоша... Така става.,Мъжа ми даже твърди, че бг пшеницата,която в последните години се продава, в миналото е била за фураж, не са я допускали за хлебни изделия и брашно. За съжаление е така в селското стопанство  вече. Та катоо казахте така,да си купя и аз италианско брашно, но хич не ми се ще да толерирам чуждите икономики,пфу... Сори за офа

Общи условия

Активация на акаунт