КОЗУНАЦИ - сезон 2014 г. - тема 1

  • 59 705
  • 743
  •   1
Отговори
# 675
  • София
  • Мнения: 6 010
tonka_5, това яйце за какво се слага в козунака? Сурово ли е?

# 676
  • Мнения: 1 210
Елексир, и аз като Джемма не съм съгласна за прясното мляко....Правила съм погачи с прясно мляко, които наистина са душички и на втория ден (щото за третия не остават Simple Smile) Освен това съм пекла тестени изделия и на вентилатор, и без...никога не съм имала провал (пу-пу Simple Smile) с питки, тутаминик или кекс. Не знам защо обаче с козунака не мога да се разбера ... втасва чудесно, гледам да не го препичам, завивам с фолио, с термо игла съм го пекла и накрая пак става сух .....

# 677
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
tonka_5, това яйце за какво се слага в козунака? Сурово ли е?

Просто така за празника, за самия козунак не спомага с нищо. Simple Smile Peace

huliganka, защо не пробваш съвета да махнеш два от белтъците на яйцата (за една доза с 6 яйца). Съветват за влажен козунак, но аз не съм го пробвала.

# 678
  • Мнения: 261
Някой правил ли е козунак изцяло с подсладител вместо захар?

# 679
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Ако подсладителят е подходящ за печене, няма да има проблем не слагаш захар.

# 680
  • София, Младост
  • Мнения: 2 416
На мен най-ми харесва резултатът, стават влажни, колкото ги обичам, когато ги пека на средно ниво, долен реотан + вентилатор на 160 градуса, без да ги препичам отгоре. Откакто viliandar преди няколко години го сподели тук в темата, така ги пека. Peace


Е, Джемма, стопли ми сърцето като прочетох, че си ме запомнила   bouquet.
Тъкмо вчера правих малко козуначе и мноооого козуначени кифли със сиренце, че изпратих щерката на екскурзия да има за из път, но не остана време да снимам.
Чета ви с удоволствие и се подготвям за един от най-ароматните празници.  Hug

# 681
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
 Hug  bouquet

# 682
  • Мнения: 2
До сега не съм слагала яйце на Великденски козунак. Реших да пробвам и да сложа. Разбира се за Великден ще е боядисано. Преди няколко дена като правих го сложих непосредствено преди да го пека. Резултата беше плачевен. Докато се изпече, потъна дълбоко и не се виждаше изобщо. Само аз си знаех, че в средата има яйце. Моля Ви за съвет ако някой е правил такъв козунак. Кога се слага и трябва ли предварително да е сварено или не. Ще съм Ви много благодарна за съвети и обективно мнение относно това, как съм се справила. Ето го и от миналия път:



# 683
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Аз съм правила солена великденска плетеница, яйцата са варени и се слагат след втасване на изделието.

Скрит текст:

# 684
  • Мнения: 261
Ако подсладителят е подходящ за печене, няма да има проблем не слагаш захар.

Нали захарта е част от обема на тестото. Ако вместо 1ч.ч. захар се сложи примерно 1с.л. подсладител не трябва ли да се променят и другите съставки?

# 685
  • Sofia
  • Мнения: 21 728
Не съм обръщала внимание и не съм мерила, но нали се разтваря захарта или в млякото, или в яйцата.
Та няма много за компенсиране според мен.   Ползваш подсладителя вместо нея и омесваш  каквото трябва меко тесто и готово.

# 686
  • Мнения: 447
Не съм обръщала внимание и не съм мерила, но нали се разтваря захарта или в млякото, или в яйцата.
Та няма много за компенсиране според мен.   Ползваш подсладителя вместо нея и омесваш  каквото трябва меко тесто и готово.

Хммм, а сигурно ли е, че подсладителят ще помогне за активирането на маята и втасването така, както го прави захарта? На мен по-скоро в тази посока са ми съмненията... Не знам дали не е добре все пак да има малко захар. Thinking
Но нека по-запознатите с технологията да кажат. Peace

# 687
  • Sofia
  • Мнения: 21 728
Е, за активирането на маята ползвайте 1ч.л.захар. Simple Smile

# 688
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Е, маята се храни със захари, но не задължително захароза. Полизахаридите са голяма група. Peace Изобщо не е задължително да има захар, за да втаса изделието, хлябът нали втасва и без чаша захар- в обикновения няма нито грам захар? Laughing За другото, не мога да кажа от опит, не ползвам подсладител.

# 689
  • Мнения: 447
хлябът нали втасва и без чаша захар- в обикновения няма нито грам захар?

Аз пък точно затова попитах - в моите рецепти има задължително поне една лъжица. Във всички - за бял, за пълнозърнест, за ръжен... Навсякъде се слага по малко.
Това беше и причината да питам - струва ми се, че няма как да се прескочи поне това скромно количество захар, с което се активира маята.
От друга страна, сладките изделия за диабетици как се правят? newsm78

Общи условия

Активация на акаунт