Швейцария-фондю, раклет, шоколади и дружина майки млади-5

  • 126 601
  • 466
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 1 356
Здравейте мили момичета!
И аз "нахълтвам" с въпрос.
Дъщеря ми е студентка в Германия и сега й предстои 6 месечен стаж, който трябва да е извън Германия.
Получи покани за интервюта от Швейцария, нооо започнахме да се питаме разни неща като:
- право на пребиваване
- право на работа
- как стои въпроса със здравното осигуряване
- каква е минималната сума на месец за живот - жилище и храна
- възможно ли е наемане на жилище или някакво общежитие за 6 месеца
Спирам до тук ..... Не че вече е получила реално предложение, нито знае дали ще е платен този стаж  Rolling Eyes
Същите въпроси стоят и за Лихтенщайн ooooh!
Ще съм благодарна ако някой ми помогне с малко информация  Hug
Приятна вечер!
Здравей! Ще се включа с малко яснота по въпроса. Синът ми също е студент в Германия, но още е в трети семестър, това нас особено не ни вълнува, въпреки че е от 10% най-добри студенти в университета. Имаме още време. Имам обаче колега във фирмата, неговият син беше 6 м в Швейцария, каза, че е пращал всеки месец по 1000 евро, плюс детските, които синът му си получава, в размер на 190 евро. Доста скъпичко си е, но смятам, че инвестицията в образованието си заслужава. Аз ако имах възможност бих ги дала. Освен това не знам за какви стипендии може да се кандидатства, сигурно има възможност. Моят син е с пълна стипендия от немската академия, но не знам дали това би покрило извън страната стаж, обучение и каквото и да е.
 bouquet

# 316
  • Switzerland
  • Мнения: 86
vion трудно е да се каже дали си заслужава Wink Въпроса с визите не е толкова драматичен ако имате / или поне единия / работа , обикновено първоначално е L за 1 година и ако всичко е наред с работодателя се получава B за 5 год. , а е и възможно направо В да се получи , много зависи каква е работата , кой кантон, какъв е работодателя и т.н. От изключително значение е къде в Швейцария ще отидете , тоест , в кой кантон Simple Smile В предишен коментар съм писала как е при нас и може да получиш първоначално инфо . А немския в чист вариант всички в немско говорящите кантони го говорят , защото така се учи в училище , е много от тях си предпочитат диалекта , но според дъщеря ми се свиква и пак - диалектите са различни в различните области и кантони , като цяло няма да имате проблем с езика  Wink
Просто вие трябва да прецените + и - на това упражнение

# 317
  • Мнения: 2 752
Ох, при нас на работа никой не говори шрифтдойч между колегите, за съжаление. Ако искаш да се включваш в разговорите и да си част от колектива, трябва да го разбираш. Но се свиква, ако не да се говори, то поне да се разбира, особено ако ежедневно си в такава среда, просто няма друг начин. И наистина, има разлики в диалектите на отделните кантони.
Аз, честно казано, досега в ежедневния живот съм попадала много рядко на хора, които говорят немски и това са германци, живеещи и работещи тук. В нашия кантон обаче те като че ли са по-скоро рядкост.
Мила, при вас може би не е толкова голяма рядкост, но вие сте директни съседи с Германия през езерото и може би имате повече пришълци от там  Grinning

# 318
  • София
  • Мнения: 1 365
Нека да кажа при нас как се развиха нещата /не че ви е важно, но бяхте любезни да отговорите на въпросите ми  Hug/
В крайна сметка получи предложение за практика от 2 места в Швейцария, но избра Лихтенщайн. Ще живее в Австрия, намери си квартира, ще й плащат и се надявам да се справя сама с парите  Wink.
Сега ме хвърлихте в размисъл за немския, дали ще се справя с диалектите  newsm78

# 319
  • Мнения: 2 752
В Лихтенщайн се говори същия диалект като в кантон Санкт Гален. За справяне, ще се справи. Ако в Германия живее в по-южната част, ще влезе по-бързо в час. Но пък все си мисля, че за чуждестранни студенти ще имат повече разбиране.

# 320
  • София
  • Мнения: 1 365
Дано......, беше на интервю, непрекъснато говори по телефона с тях и не се е оплакала, че не разбира.
До сега беше в  Щутгарт.

# 321
  • Switzerland
  • Мнения: 86
hellymod да ти кажа нямам идея как е с германците , тук май повече сърби и албанци щъкат  Mr. Green  Аз лично не си давам зор да го уча тоя език , че малкия докато не тръгне на училище никъв шанс нямам за работа  #Cussing out Но пък инфото ми е от мъжО / швейцарец / и от щерката , която за година в интеграцион курс и за 8 месеца практика в старчески дом за хора с ментални проблеми  никога не е споделила да е имала проблем с немския . Тя говори и пише само на чист немски , казва , че те и говорят на диалект , а тя им отговаря на чист и няма грижи никъде . В училище е само немски , дори учителя е забранил на швейцарчетата да използват диалект там Wink
mami21 ще се справи детето , не го мисли Simple Smile Има група на Българите на Бодензее във фейса да я потърси ако иска , предполагам , че ще и бъдат полезни с много неща Simple Smile Аз лично имам приятелка с обратния вариант - живее в Лихтенщайн , а работи в Австрия .

# 322
  • Мнения: 2 752
Мила, ето че зависи от кантона. При нас си имаме местен закон, според който немският език не се толерира толкова много. Наскоро дори имаше и кантонален референдум за утвърждаване на диалекта като език за обучение в детските градини. Т.е. това е езикът за общуване там. В училищата немски говорят задължително в часовете по немски, в останалото време си говорят на диалект.
Аз от моя опит също съм стигнала до извода, че в ежедневието не е задължително да го говориш, а да го разбираш, ако искаш да ти обърнат повече внимание в приятелска среда или в някаква общност. Единствено аз няма как да ги накарам само заради мен да говорят немски. При дъщеря ти също се е получило така. И в клуба по интереси, в който съм, също е така. В официални институции също не съм забелязала някой да дискриминира хора, които говорят само немски. Това е недопустимо.

# 323
  • Мнения: 849
mami21, проспала съм дискусията около дъщеря ти, но да си кажа все пак. ние живеем  на 2 км от Лихтенщайн, мъжът ми работи там. Тя в коя фирма ще е на стаж? Пиши ми на лични, ако искаш.  Peace

# 324
  • Мнения: 2
Здравейте,
искам да попитам дали има някой запознат с Швейцарските или немските закони брачни закони.Или дали някой познава адвокат ,с когото да проведа консултация,ако е в Цюрих ще е страхотно.Интересува ме какво се случва след развод с договор/без договор,какво имаш право да включиш в договора,издръжки,деца и т.н.
Не искам да дърпам дявола за опашката,надявам се да не ми се налага,но все пак искам да съм информирана.

# 325
  • Мнения: 153
Здравейте,
искам да попитам дали има някой запознат с Швейцарските или немските закони брачни закони.Или дали някой познава адвокат ,с когото да проведа консултация,ако е в Цюрих ще е страхотно.Интересува ме какво се случва след развод с договор/без договор,какво имаш право да включиш в договора,издръжки,деца и т.н.
Не искам да дърпам дявола за опашката,надявам се да не ми се налага,но все пак искам да съм информирана.

Здравей Яни, имам познати българи адвокати тук, не са в тази сфера, но все пак ще ги питам към кого можеш да се обърнеш. Simple Smile

# 326
  • Мнения: 2
Здравейте,
искам да попитам дали има някой запознат с Швейцарските или немските закони брачни закони.Или дали някой познава адвокат ,с когото да проведа консултация,ако е в Цюрих ще е страхотно.Интересува ме какво се случва след развод с договор/без договор,какво имаш право да включиш в договора,издръжки,деца и т.н.
Не искам да дърпам дявола за опашката,надявам се да не ми се налага,но все пак искам да съм информирана.

Здравей Яни, имам познати българи адвокати тук, не са в тази сфера, но все пак ще ги питам към кого можеш да се обърнеш. Simple Smile

Благодаря много  Simple Smile

# 327
  • Мнения: 31
Здравейте на всички,
нахълтвам в групата с въпрос. Става въпрос за следното. Живея и работя в Баден-Вюртемберг до Щутгарт, но спечелих стипендия от една международна организация в моя бранш да направя стаж един месец в университет от един определен списък с университети. Има доста като избор, но това, което е най-доброто е в Швейцария - Берн и Лозана. За Лозана проверих -френско говорящ кантон, а аз имам само англ и немски. Остава Берн. Но хотелите са непосилно скъпи, а и за лятото изобщо няма вече места. Трябва да е през юли, защото тогава ме пускат от работата ми. Въпросът ми е, знаете ли как да си намеря по-евтина квартира, стая, или нещо в Берн или околността,близо до Берн, така че да пътувам всеки ден. Има ли някаква група във Фб, където мога да попитам. Преди 3 години така си намерих квартира в Дания, у едно мило бълг семейство, затова питам отново. По принцип до 1000 евро за 3-4 седмици не са проблем. Знаете ли какво може да се направи, защото трябва да пиша бързо до университета. Ако тук не се получи,ще отида на друго място, в друга държава, но в моя бранш университета в Берн е наистина световен връх и искам да науча нещо, не само да си направя екскурзия. Също така е важно какви са разходите за храна примерно за 3 седмици, дори немските колеги казват,че в Швейцария си е скъпичко, все пак за какво става въпрос?

# 328
  • Мнения: 680
Здравейте на всички,
нахълтвам в групата с въпрос. Става въпрос за следното. Живея и работя в Баден-Вюртемберг до Щутгарт, но спечелих стипендия от една международна организация в моя бранш да направя стаж един месец в университет от един определен списък с университети. Има доста като избор, но това, което е най-доброто е в Швейцария - Берн и Лозана. За Лозана проверих -френско говорящ кантон, а аз имам само англ и немски. Остава Берн. Но хотелите са непосилно скъпи, а и за лятото изобщо няма вече места. Трябва да е през юли, защото тогава ме пускат от работата ми. Въпросът ми е, знаете ли как да си намеря по-евтина квартира, стая, или нещо в Берн или околността,близо до Берн, така че да пътувам всеки ден. Има ли някаква група във Фб, където мога да попитам. Преди 3 години така си намерих квартира в Дания, у едно мило бълг семейство, затова питам отново. По принцип до 1000 евро за 3-4 седмици не са проблем. Знаете ли какво може да се направи, защото трябва да пиша бързо до университета. Ако тук не се получи,ще отида на друго място, в друга държава, но в моя бранш университета в Берн е наистина световен връх и искам да науча нещо, не само да си направя екскурзия. Също така е важно какви са разходите за храна примерно за 3 седмици, дори немските колеги казват,че в Швейцария си е скъпичко, все пак за какво става въпрос?
Здравей!
Работя в Университет Цюрих. Университетът разполага с квартири и с общежитие и гостуващи за по-кратък срок (до няколко месеца) учени или студенти могат да се настанят там. Попитай за такава възможност в Уни Берн и вижте дали стипендията ти е достатъчна да ти покрие разхода по настаняването. Такъв тип престой излиза доста евтин за швейцарските стандарти (не искам да споменавам цифри, за да не те подведа, но ако ти е важно мога да попитам следващата седмица; но ще става въпрос за ориентировъчна сума, тъй като не съм в Берн).
Друг вариант е хостел.
Пожелавам ти успех.

# 329
  • Мнения: 31
37°C ON, благодаря ти за бързият отговор. Това е добра идея, сега ще пусна мейла и ще попитам дали предлагат настаняване. Но явно без квартира към университета няма да стане. Много пъти университетите предлагат тези настанявания само за по-дълъг период от време, не знам дали ще стане за 1 месец, но така или иначе ще попитам.
Мерси много!

Общи условия

Активация на акаунт