Юлчета 2008 (тема 148)

  • 70 399
  • 314
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 2 759
 Гниде, ами не знам какво са ви препоръчали,но тук се почва с възможно най- чести посещения при логопед, психолог, преглед на слуха и преглед при невролог- ЕЕГ, ЯМР....Пак казвам, ако искаш пиши ЛС да си поговорим. Simple Smile

# 196
  • Мнения: 790
Миме  Hug Не знаех, че е така сериозно положението. Дано не се потвърдят притесненията ви, или вече окончателно са го диагностицирали? Силно ви прегръщам и целувки на моята приятелка Катето.  Heart Eyes

Аз ли да започна темата или да чакам друг да пита, дали са му слагали ваксини около тази възраст, когато е започнало?

# 197
  • Мнения: 479
simpatiuh4e, благодаря ти. Сигурно ще се възползвам в някой момент... Кураж ти пожелавам  Hug

В България му я поставиха набързо - атипичен аутизъм, защо, ако е в настроение, търси контакт.
Тук, в ЮК, сме само в началото на процеса. Педиатър го препрати към специализирана клиника, в която би трябвало да потвърдят или отхвърлят диагноза в рамките на 6 месеца и няколко посещения.
Изобщо, да стигнем до педиатър отне много време, защото всички, към които се обръщах за помощ, отдаваха поведението му на смяната на средата и новия език или просто, че аз не мога да се справя с него...
Добре, че тръгна на градина, че някой независим да каже, че нещата не са, както би трябвало да бъдат и трябва да се провери.
На логопед го водя от доста време, но не попаднахме на свестен, а тук, не можеш да избираш, когато касата плаща. Има и частни, но те са твърде скъпи и в краен случай, ще прибегнем.
Засега, постигаме напредък със собствени усилия и на тези от градината. Извадихме късмет с тази градина, прегърнаха проблемите ни и ни помагат с всички усилия да намерим решение, само защото са Хора.
Управителката на градината задвижи процедура по оценяване на нуждите му и въвличането на най-различни образователни специалисти. Целта е да се кандидатства за финансиране и да го допуснат в градина за деца със специални нужди, където ще има достъп до всякакви терапевти (ако стане, стискайте палци).

Проблем със слуха няма твърдо. Просто, реагира избирателно.

И ваксините не са ни виновни. Винаги много съм се страхувала от потенциалните им ефекти и въпреки това ме настигнаха  Confused Васко има поставени само тези, в родилния дом.
А и той не е почнал да се държи необичайно от един момент нататък, просто ние в един момент стигнахме до извода, че няма разумно обяснение и оправдание за поведението.

Скрит текст:
Проблемите му са най-разнообразни:
- комуникационни - не търсеше словесен или невербален начин да изрази нуждите си, направо тръшкане; не отговаря на никакви въпроси, говори само и когато той иска; отскоро почна да използва поздрави, като здравей, бай, добро утро; но все още не употребява обръщания като майко, татко или Кате;
- социални - не се заиграваше с никой, не изразяваше емоции при среща с близки хора, не обръща никакво внимание на връстниците си и не търси игра с тях;
- автогресивни (удря си силно главата в каквото му попадне, всеки път, когато нещо не се случи, както той го иска, а тъй като не говори, няма как да разберем как и какво иска...);
- неприемане и неизпълнение на всякакви инструкции, дори и най-прости - от рода "ела тук";
- противи се с различна сила на всички ежедневни действия, като миене, обличане, преобличане, сменяне на пампрес и т.н.
- няма усещане за страх и каквато и да е разумна преценка на ситуацията и необходимо постоянно да има някой до него, да го пази от него си;
- за капак - почти не се храни, няма любими храни, които да не отказва и за всяко хранене му се предлагат по няколко варианта и пак няма угодия, "рекордът" му е да изкара ден на едно шоколадово яйце "киндер сюрприз";
- не търпи да чака, да се реди на опашка, да го преглеждат и още и още ...

Изобщо, действа на принципа, ако няма да е неговото, няма го бъде, при това на всяка цена.

Всичкото това прави животът ни крайно сложен и напълно зависим от настроенията му.

Има и положителни странности, които са черти на аутистичното поведение: омагьосан е от цифри (брои и разпознава числа до 40) и букви, кара ни да ги пишем постоянно и ги изрежда, навън спелува имената на улиците и номерата на колите правилно. Знае много неща, характерни за възрастта му, като цветове, геометрични форми, имана на животни, но е отворен да възприема информация в кратки интервали и показва знанията си в зависимост от настроението.

Знам, че всеки тук е минал през малки или големи кризи. Но нашата изглежда до живот...
Най-големият ни страх е дали ще успее да стане независим човек, който ще може да се грижи сам за себе си, защото ние няма да сме все до него.
Хубавото е, че сме в Англия. Тук имат традиции и база за повлияване и подобрение на тези състояния. Отделно, обществото е много толерантно и се старае да интегрира различните. За интеграцията на тези деца в България (член съм на тукашни и български родителски групи във ФБ), направо настръхвам и се моля да не ни се налага да се връщаме, поне не за постоянно.
То, и за малко е проблем, защото летищата са голямо предизвикателство за него с огромните си отворени пространства, а за опашките, да не говорим.

Последна редакция: пт, 26 юни 2015, 16:32 от Гнидка

# 198
  • Мнения: 2 759
 Да, Гниде, нещата които изреждаш са толкова типични...Психолог посещавате ли? Ако е свестен-ще помогне!
 Да не те плаша,но пътя който ви очаква е толкова труден. Силно се моля и за вас, и за нас, да има чудо! Hug

# 199
  • Мнения: 479
simpatiuh4e, благодаря ти, но аз на чудо не се надявам. Само на подобрение, и него ще го усетим и оценим.

Откакто съм тук (година), съм в почти пълна социална изолация. Неволно (тичайки и скачайки насам натам, почти винаги в опасност) или нарочно (почвайки да се удря, ако се спра да говоря с някой), ме ограничава от всякакви контакти. Добре, че ходи за по 3 часа на градина (повече не може, защото отказва да се храни там, доскоро и вода не пиеше, иначе ходи с желание), иначе ще полудея, буквално. Като добавим, че не говоря език гладко и нямам никакво време и енергия за учене, смятайте.
Но пак срещнах много добри хора тук - съседи, други родители, изобщо не съм се и надявала.

Психолог се надявам да почне да работи с него в специалната градина. Иначе, по клиничната пътека сигурно ще се доберем в някой момент.
В България, посетихме няколко пъти психолог и ерго-терапевт. Добре му се отразиха. Стана ми ясно, че някои ситуации не са невъзможни за управление.
Даже се чудех дали да не се върна само с него за известно време, но той трябва да е тук, за да се придвижват нещата. А и за Катето трябва някой да се грижи, щото баща й работи.

Оле, ще й предам Simple Smile Добре се справя тя. За една година доста понавакса от връстниците й по отношение на езика и най-вече математиката. Тази година (тя се води втори клас) взимат доста сложни неща, които по спомени в Бг, са доста по-късно: събиране и изваждане на 3цифрени числа, умножение, деление и дроби. Пълна лудост  Rolling Eyes Опитваме се и на нея да помагаме, доколкото можем. Но по английски, вече знае повече от нас  Crazy Като обяснява след училище какво що, по някой път не може да намери думата на български, щото не се е сблъсквала с нея досега, а ние пък не я знаем на английски и почваме с уточняващите въпроси до посиняване  Laughing

Да обобщя: едното не може или не иска да си каже, а другото не го разбирам  Crazy Crazy

Последна редакция: пт, 26 юни 2015, 16:49 от Гнидка

# 200
  • Sofia
  • Мнения: 9 733
Гниде, ти в кой град беше? Ще отскачам до Лондон скоро, ако си наблизо да те видя  Hug

# 201
  • Мнения: 479
Гниде, ти в кой град беше? Ще отскачам до Лондон скоро, ако си наблизо да те видя  Hug

Челтнъм, прекрасно място за живеене е.

Не съм ти на път, за жалост. В Лондон познавам само летищата  Laughing
И мобилна не съм особено. Научих се да карам тук, но само в града, магистралите ми идват сложни.

# 202
  • Мнения: 2 759
 Гниде, казах го чудото някак се ей така, по инерция..Защото ние сме на логопед и психолого вече почти 4 год...Просто съм уморена...Силно се надявам при вас нещата да се движат в по-ббързи темпове...

# 203
  • София
  • Мнения: 320

Хубавото е, че сме в Англия. Тук имат традиции и база за повлияване и подобрение на тези състояния. Отделно, обществото е много толерантно и се старае да интегрира различните. За интеграцията на тези деца в България (член съм на тукашни и български родителски групи във ФБ), направо настръхвам и се моля да не ни се налага да се връщаме, поне не за постоянно.


Така си мислех и аз , дори го написах, но понеже не познавам Англия реших да не говоря наизуст. Гниде,
много сила и кураж ще ти трябват, но никоя от нас не знае на каво е способна, докато съдбата не ни подложи на изпитание.
Момичета чак ми е неудобно, че ви занимавам с моите проблеми. Надявам се да има напредък с терапията и да се облекчи и вашият, и живота на децата ви.

# 204
  • Мнения: 479
Ками, вярно е, че човек не знае на какво е способен, докато не му се наложи да провери.
И проблемите са си проблеми, няма малки и големи, все си тежат  Hug

Аз не искам да окупирам темата с моите, дайте нещо по-бодро  Simple Smile

# 205
  • София
  • Мнения: 979

Аз не искам да окупирам темата с моите, дайте нещо по-бодро  Simple Smile

Затова сме в тази тема  Hug
Иначе аз да не пропусна, че почнаха да валят рождените дни :

Да са ни живи и здрави децата и много да са палави и щастливи!!

# 206
  • Sofia
  • Мнения: 9 733
Гниде, видях много хубави снимки във фейса, как сте? Пиши, че ви мисля  Hug

Да попитам дали спретнахте първолаците и някой опитен да даде съвет - да чакам ли списъци от училище или навсякъде едно и също искат? newsm78 През септември ще пътувам надалече и ще се върна на 14-ти вечерта, малко ми е притеснено дали нашият тати ще се справи с децата, че и да напазарува за първокласника след родителската, която за съжаление ще пропусна. newsm78
Дали е удачно да взема направо такъв комплект?
http://officebg.bg/bg/pages/promotion2.html

И накрая да ви се похваля плахо - догодина, живот и здраве, ще вързвам панделки Crazy Дано докторът е познал, че лошо му се пише  Mr. Green
Малко ме е шубе от трето секцио, имахме ли тук някой с три секцио да ме успокои? Laughing

# 207
  • София
  • Мнения: 979
NBM, страхотна новина  Heart Eyes

Почти навсякъде списъка за 1 клас е сходен, не е проблем и после да се до купуват нещата.
От този списък - не са ни искали и не е трябвало после - пластмасовите букви и цифри, нито тефтерче на спирали. Другото е ок. Блок със сигурност ще ви искат още само след 2 седмици - много бързо ги запълват. Освен това ги искат на 16-ти основните неща - тетрадки и химикалки. Не е проблем след това да си ги окомплектоваш. В нашето училище имаше изискване без метални несесери, че да не се наранят.
За допълнение - когато работят с бои и пластилин и бях дала на Криси пластмасова подложка за сервиране,
Скрит текст:
може и мушамичка.      И още нещо - вземете малки стикери
Скрит текст:
- и залепете на линийки, шишета за вода  и прочие, защото започват после да си ги губят, търсят и като са еднакви е трудно да се разбере на кои кое е!! Вече като препатили да си кажа  Embarassed С линия най обикновена стана драма и три деца се оказаха спорещи само за една такава останала в стаята - къде са изчезнали другите не знам, но не даваха да им вземем други и се видяхме в чудо майките. Накрая Криси се сдоби с розова на принцеси и се отказа от претенциите към старата, въпреки, че накрая се оказа, че си е била нейната - другите си ги занесли в къщи  Twisted Evil

Пожелавам им успешен старт на бъдещите първолачета Heart Eyes
Моята цяло лято се мота и не чете задължителната литература за втори клас и сега наваксва, че какво ще каже госпожата  Joy  (И аз не съм я чела едно време, други неща ми харесваше да чета и затова не я напъвам много. Важно е желанието и то да се поддържа в годините. Сега и киндъла ми взе и се мотивира)

# 208
  • Мнения: 6 912
НБМ, честито, страхотна новина наистина  bouquet Дано да е познал и всичко  да е наред Grinning

За списъците не мога да помогна. Мога само да кажа, че Лили почва във вторник, а аз още не съм прегледала от нашия списък какво има и какво трябва да се купи Crazy Е, пак че се сетих, че май от една година не съм купувала пантофи и старите ще са й умалели (ако изобщо ги открием), та утре ще ходим за пантофи. И при лекарката ако успеем да отидем за здравно профилактичната карта.

# 209
  • Мнения: 2 171
НБМ, страхотна новина Simple Smile! Тихичко честито  Hug През цялата ми бременност и аз се съмнявах, че може да са се объркали четиримата доктори, които ми казаха, че е момиче Laughing В коя седмица си? Беше ли вече на ФМ? Имам приятелка с три раждания секцио, не е имала никакви проблеми, че и четвърто й се иска Laughing

От този списък на нас не ни искат цифрите и буквите, пластелина, флумастерите и химикалките. Първата година ще пишат само с моливи. Искат ни обаче картонени квадратчета - по 10 броя сини и червени за звуков анализ и папки с копче по една за всеки предмет + една с етикет за самостоятелните работи.

Ине, Алекс беше трети клас и от списъка за четене, който ми се видя огромен - 19 книги, прочете едва 4. И предишните години не успяваше да го изчете. Няма как да го карам по цял ден да чете през лятото. Ще наваксваме бавно, но славно вечер и през годината, защото повечето книги са такива, че наистина трябва да се прочетат.

Последна редакция: пт, 28 авг 2015, 19:16 от Сема

Общи условия

Активация на акаунт