С желание за лято е ГРЪЦКОТО ни ято (31-ва тема)

  • 78 063
  • 739
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 2 576
oooo blaze vi, 4e ste se otkrili. pone za v badete 6te ste si kompania  Simple Smile

(Izviniavam se, no niamam kirilica za momenta)

Да с най-голямо удоволствие искам да се срещаме и за в бъдеще,но за съжаление сигурно ще е рядко,понеже живееме в различни градове...Но все пак когато имаме възможност със сигурност ще се виждаме  Simple Smile

# 346
  • Мнения: 140

Ехее, July_morning зарадва ме. Слава на Бога! Много и от сърце се радвам на добрите ти новини!  Hug
И да, няма и следа от проливните дъждове от преди пътуването ни до Гърция, от които малко пострада къщичката ни но всичко бе поправено бързо. Направо е неестествено за тук почти месец да е валяло 2 пъти!
July_morning В Германия и аз имам чудесен спомен, че във фурни съм купувала вкусен хляб (не в супермаркетите). В Холандия е някакъв ужас, само дунапренести хлябове пълни с набухватели, сол и какво ли не, иначе на фасон докарани, ама ние сме с набито очо и не се подлъгваме. ММ рискува 2 пъти от фурна да избере най-якъя селски хляб и после с бебето хранихме патиците по канала до нас с него. Странно ми е, но може би не сме попаднали на такава фурна още, защото по форумите се споменават стари потомствени хлебари... хмх Thinking Иначе холандците тъпчат горките пластмасовите хлябове или изкупуват турските погачи от турските фурни (той е с мая и всички салтанати, но е поне с вкуса на домашна питка някак си). В Атина си намерих и то близо до нас място където има чудесен хляб (включително с ”прозими” и с лимец) в случай че току що сме кацнали и няма нищо за ядене в къщи или поради пренаселеност хлябът не е стигнал...  Blush

С риск да досадя на другите момичета, July_morning ще ти напиша тук как се прави квас (как се ”хваща” му казват или как го ”хващам” лично аз). Който не иска, да пропусне поста ми и да не го чете.   bouquet Аз ако си бях в Гърция щях да ти дам или пратя направо да прескочиш тази фаза, ама на, далечко съм в момента... ЗАХВАЩАНЕ НА КВАС и ХЛЯБ С КВАС: Звучи много трудно и особено, но то е защото има много начини и четива по темата, а истината е в основата, а тя е 3 съставки: брашно (колкото може по-истинско), въздух и вода (но не бутилирана или от чешмата, по-долу съм обяснила)... В повечето инструкции от сериозни източници ще прочетеш, че като стане готов квасът изхвърляш около половината за да поддържате същото количество и то да служи като "квас - майка". Но аз правя малко количество и 2-3 пъти седмично пека по 1 хляб и така го използвам и не хвърлям нищо. Започни с малко количество и се въоръжи с 5-7 дена търпение. После като започнеш да си поддържаш готов квас, има начин да забавиш възобновяването му или да го ускориш, по-долу ще ти кажа. Също така много хубаво и важно е че готовият квас може да спреш да го ползваш за до 2-3 мес максимум и после да го ”събудиш” аз така си донесох в Холандия от моя квас в Гърция. Аз когато започнах, комбинирах това което прочетох в блога, който поствам тук но там човекът използва пък ”хмелна вода” иначе споделя страхооотни неща ( част 1-ва http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=3023.0 и част 2-ра http://whitepigeon.blog.bg/hobi/2011/03/26/istinskiiat-hliab-kak … ili-kvas-2.716671  ) и това което възрастния чичо на мъжа ми каза защото той пече с квас онзи традиционен сухар в пещ на село на острова. После като добих опит, се включих и в международни групи на любители и професионалисти пекари които поддържат традициите за правене на хляб с квас като http://sourdough.com/
където се споделяме интересни съвети и рецепти за хлябове и тестени изделия с квас от цял свят. В Западна Европа има потомствени хлебари които твърдят че квасът им е от преди 300 години! Напълно възможно е ако се поддържа редовно. Айде стига лирика, да давам по същество, защото сигурно тия неща ги знаеш вече.
ЗА БРАШНОТО: За захващане на квас добре е някакво качествено пълнозърнесто брашно (най-добре дори от домашна, но аз нямам познати с такава скъпа играчка в къщи) ако си в Гърция когато ще го правиш мога да ти кажа че с ολικής (кафевия пакет) на Μύλοι Αγίου Γεωργίου си става чудесен квас, а от време на време и от това Για όλες τις χρήσεις добавяй. Аз съм правила вече на различни места квас с различни брашна (пълнозърнесто пшенично, царевично, дори и с бяло, само с лимец не съм пробвала да захвана квас  Embarassed ). Само да се отклоня пак: последния път в България, случайно се зачетох в ”съдържанието” на етикевтите на най-известните марки брашна в БГ по магазините и се уплаших: що ”агент”, що ”избелител”, що ”подобрител”...! Аз в БГ си взимам само от познати с Био магазин и знам от коя мелница за чисти брашна е. Но клоня един хубав ден към купуване на собствена мелница за брашно като тези, но е скъпа играчка и трябва да си осигурявам от някъде читаво зърно особено лимец...  Thinking
ЗА ВОДАТА: чиста или изворна – в никой случай минерална, бутилирана или директно от чешмата. Трябва да е от някой извор извън града или ако нямаш такъв като мен в повечето случаи - ако е чешмяна нека да е филтрирана с кана или най-добре да е преварена и престояла 1 ден. Аз най-често използвах хартисала преварена вода за бебето, но като стана на 10м. спрях да й я преварявам и използвам кана с филтър, та сега за кваса дори и от нея си отливам малко в 1 бурканче да престои 1 ден. На всеки 2 дена я подменям с нова (т.е. през ден).
Моят начин за захващане на КВАС: Вземаш дървена или пластмасова бъркалка (не метална! не знам дали има значение, но аз разбърквам само с пласмасова или дървена, никога метална - така са ми казали майстори и така правя), един буркан  около 800 гр. - колкото старите "компотени", или пластмасов съд или керамичен, (но не метален! И за него така са ми казали майстори), аз обичам да виждам живинките вътре и затова тук използвам прозрачна кръгла за да се разбърква добре в нея пластмасова кутия, на чийто капак има отворче с капаче за въздух, а в Гърция ползвам един красив по форма буркан на който съм направила от двоен тензух с ластиче капаче с памучна дантелка покрая за да ми е кеф като го гледам... Wink уф, пак се отклоних. Започваш с 2 супени лъжици брашно, по-малко вода и разбъркай добре колкото да стане с гъстота на смес за кекс (т.е. малко по-гъсто отколкото за палачинки). Покривам с парче памучен плат или тензух или кухненска хартия с няколко дупчици и захващам с ластиче. Оставям на нормална стайна температура, но НЕ на слънце (между 17-24'С). АКо е по-горещо, дръж го в хладилник или друго хладно място но имай – предвид че хладилника забавя малко процеса. Когато за пръв път захващаш квас – най-добре всяка сутрин и всяка вечер го "захранваш" с 1 лъжица брашно и мъничко от онази вода и разбъркваш полека, но да е добре разбъркано (в началото ако се "оцъкли" отгоре вода, не се притеснявай, просто при следващото хранене гледай да е мааааалко повечко брашното, но макар и минимално количество но не пропускай никога водата!). Ще започнат първо откъм дъното да излизат мехурчета след ден-два на повърхността. Когато се появят много мехурчета (обикновено между 3 и 6-ия ден) и сместта се надигне и почти удвои обема си (в смисъл сама се удвои спрямо каквото е било при последното захранване) - тогава имаш хубав активен квас и може да го използваш за първия си хляб.
За забавяне на процеса – ако няма да месиш поне 2-3 пъти седмично като мен, храни само веднъж на ден и го дръж само в хладилника. АКо искаш да ”приспиш” и да го събудиш след време или да пренесеш някъде като мен – смесваш готовия активен квас само с брашно без вода, докато се получи доста твърдо тесто. Оформяш мини питчици колкото кюфтенца, и ги слагаш върху и покрити с кърпа (или кухненска хартия) и върху скара, за да има вентилация от всякъде. Зарязваш ги така с дни и те изсъхват. После когато искаш да събудиш квас – вземаш една питчица и я слагаш в подходящ съд с малко ”онакава” вода и добавяш лъжичка брашно. От време на време обръщаш питката за да подгизне (и да може до другия ден да се раздроби на парченца), пак бъркаш и храниш (общо 2 пъти на ден). Всичко друго си е както по-горе. След 2-3 дена е готов и активен.
ЗА ХЛЯБА: Аз слагам 500 гр. брашно (пълнозърнесто най-много, често и малко царевично или малко бяло, овесени ядки шарена сол съм слагала или пък риган... абе каквото искаш), винаги различни сурови семки. Смесвам всички сухи съставки и правя кладенче в което сипвам 300 мл вода (не я затоплям!), добавям зехтин и вътре изсипвам кваса от съдчето. Понякога 1 яйце слагам, кисело мляко (течни добавки слагам след водата)... много рядко и малко морска сол, защото свикнахме и ни харесва без сол вътре, а и бебето го захранихме с глутен чрез сухари от моя хляб и досега най-много си го обича, а и откакто ядем само такъв тип хляб, година и нещо, не ни харесва никой купешки хляб защото все имаме усещане че са пресолени, преди не съм го чувствала изобщо, ...така е с всички готови храни, привиква човек и затова се пренасищаме със сол без да усетим, но ако и чужди хора ще го хапват добавям малко морска сол. От остатъка на дъното на съдчето с квас и по стените му започвам новия квас, като веднага захранвам и го оставям настрани - не мия съда (случва се да го измия ако се омаже много на 2-3 месеца веднъж, но тогава прехвърлям кваса в друг съд). Не винаги, но понякога аз слагам 1 к.л. кафява захар защото захарта захранва и ускорява кваса. Бавно с шпатула за месене и накрая с ръка замесвам го и обикновено се налага да добавя мъничко още брашънце защото "си иска" ако течните добавки са ми повече, а и ако квасът е по-течен. Внимавай: При хляб с квас, не е нужно отделните премесвания между втасванията да са продължителни, затова някъде им казват само ”обръщане на краищата”, да няма силно натиск и пеодължително месене.
1-ви по-лесен вариант за втасване: Замесвам вечер или рано сутрин и слагам направо във формата за печене покрита с влажна памучна кърпа (аз използвам силиконови и изобщо не ги мажа с нищо) оставям за 6 -7 часа (ако е по топло от 20’С у вас почивката е в хладилника), а после на сутринта или след тези часове същия ден слагам във фурната на 40-45’С за около час и половина без вентилатор да се надигне, а след това без да го вадя, включвам на 200’С и след 10 мин намалям на 180-170’С и след 40 мин е готов. Увивам в кърпи и върху скара или друга решетка да се охлажда. Консумираме след не по-малко от 6 часа, но по-принцип ние си правим хляб винаги да е готов от предния ден. 2-ри вариант за втасване: оставям омесения хляб да втаса в покрита купа с влажна памучна кърпа за 4 часа на стайна температура, после леко премесвам пак и пак оставям за 2-3 часа след което пак леко премесвам, оформям, прорязвам отгоре няколко пъти с нож и оставям да се надигне и го слагам във фурната включвам на 200'С и след 10 мин го намалявам на 180 и така около 40 мин и е готов.
Аз практикувам от една година само първия вариант, който е с едно месене и повече часове чакане. Вечерта преди да легнем ми отнема 20 мин (точно!) да го направя и зарежа в хладилника и сутринта докато облека, нахраня малкото и голямото и хлябът готов във фурната. Това 3 пъти седмично само, хич не тежи. Първоначално правех и питки, но после си купих форми за да ми излиза продълговат хляб като от калъп защото ми е по-удобен за рязане на еднакви филийки, че много правим сандвичи, препичаме и в тостера за закуска, и сухари на малката и крутони за салати и супи...
гледай, извадих за теб от архива си няколко снимки да ти онагледя историята Simple Smile
http://minkovaki.snimka.bg/daily/my-sourdought-bread.837282
Айде ако има нещо което знам и не съм се сетила да спомена - питай ще ти кажа.
Извинявам се за дългия и пълен с лирични отклонения пост, ама главния герой в историята си е такъв...  Embarassed

Лека нощ на всички!
  bouquet

# 347
  • Мнения: 1 308
Да с най-голямо удоволствие искам да се срещаме и за в бъдеще,но за съжаление сигурно ще е рядко,понеже живееме в различни градове...Но все пак когато имаме възможност със сигурност ще се виждаме  Simple Smile

alex.viki е една страхотна жена и мама, с която вярвам ще продължим да комуникираме Hug А възможност и време все ще намерим за едно кафенце Heart Eyes

# 348
  • Мнения: 2 576
Благодаря ти Nimfea за милите думи  Hug

# 349
  • Мнения: 211
Момичета, много сте сладки! А аз не съм по комплиментите. Simple Smile  Hug Много се радвам, че сте се намерили и видели. Радвам се и като видя в Интернет българи истински да общуват и обменят идеи и полезен опит (особено в нашата тема).  Heart Eyes

Хавайче, имаш много гушки от мен за проявената инициативност! Благодаря ти. Simple Smile Хората се събират и излагат на благотворителния "базаар" в Моливос каквото умеят да правят и го правят от сърце! Професионално, полу-професионално - няма значение, важното е да се съберат и видят. После децата изнасят предварително подготвена програма и така допринасят за общностния дух.  Grinning Накрая отчитаме и финансовия резултат от цялото джамбуре и разпределяме средствата по пера. Заделят се и средства за децата на бежанци, както и за тези, останали без родители... А ти засега можеш да помогнеш като ни посетиш.  Grinning

Миналата година публикувах снимки от базара, и за да не се повтарям, ще изчакам това издание. Simple Smile

Минковаки, заинтригува ме с този квас. Simple Smile Традиционалист съм и залагам на маята, но ако един ден се престраша, непременно ще препрочета постинга ти. Simple Smile В София и аз си имам в квартала биомагазин на фермерски пазар, в който се продава готов квас и хляб с квас, за "спешните" случаи, в които няма какво читаво да се яде и не е пазарен ден.  Laughing

Да ви се отчета, че рецептата за салата с червено цвекло и каперси се оказа страхотна. Цвеклото опекох във фолио и почти не пусна сок и нищо не се изгуби от материала. Сега се отдаваме на суровоядство.  Grinning

Хубави събота и неделя!

  bouquet

# 350
  • Мнения: 367
minkovaki, благодаря за подробния пост! Направо ми стана съвестно с това малко дете, намери време да ми отделиш толкова време! Благодаря ти   bouquet
Радвамс е, че сте добре. Бебка сигурно вече ходи  newsm78
Страхотна технология за квас. Ти очевидно си доста навътре в нещата, и съм ти благодарна, че сподели. Явно аз ще трябва да съчетая две държави с няколо населени места, за да си приготвя точно каквото ми се иска. Но съм готова за това предизвикателство. Да, в Гърция съм в момента. Но смятам при подготовката на квас да си купя лимец от един мой любим магазин в София. Водата ще е изоворна, пак от региона около София  Mr. Green А захвана ли го вече, ще си го пренеса и тук  Grinning
Мелничките за хляб не са кой знае коло скъпи. По мое поручване, такава за домашна употреба - не професионална, се намира за около 250-300 лв. в България. Т.е. не са малко пари, но е нещо което човек може да си го позволи. Особено, ако съпоставиш с това колко харчим на месец за други непотребни неща - защо не и за нещо здравословно! Освен това съм привърженик на домашните ръчно месени питки и хлябове. Но напоследък се замислям дали да не си купя и машина за месене и печене - поне време ще спести. Някой има ли мнение?

# 351
  • Мнения: 2 576
July_morning аз имам машина за месене и правене на хляб,от най-обикновените купувана от Lidl,много съм доволна.Слагат се всички продукти,наглася се програмата и това е.Тя сама си прави всичко Simple Smile
Добре ме подсети,отдавна не я бях използвала  Wink

# 352
  • Мнения: 211
Юлско утро, и аз съм "за" такава машина. Майка ми си взе в новия дом машина на Мулинекс и е много доволна. като сме си в България имаме абонамент за вкусен хляб, а в замяна я зареждам с хубави брашна. Наскоро мой приятел биофермер ми разказа за фирма за брашно, чиито хора поради многото дъждове това лято в България преди да тръгнат да събират реколката решили да пръснат с малко от активната съставка на "Раундъп"-а, че да им е по-лесно с плевелите.  Crazy Наименованието на фирмата ще го спестя...

Та и аз се позамислям ако се увеиличим още домочадието за такава машина. Тъкмо майка е вече на "ти" с нея и ще ми дава идеи. Само козИнаците ще си ги меся на ръка.  Laughing

# 353
  • Мнения: 140
Да Simple Smile July_morning, дребосъкът проходи и вършее навсякъде, но и продължава да пълзи - като хлебарка е бърза и се шмугва навсякъде, а изправи ли се почти всичко стига ... Ужас някакъв е Simple Smile

Отоносно хлебопекарната, имам и в БГ (у нас и у баба ми) и в Гърция имаме - всичките са различни марки, няма да правя реклама. Всички налични модели на пазара са ОК, споко, а и се намират на много добра цена вече. Важното е да прецениш какъв капацитет е оптималния за вашето домакинство и да месиш често с мая, голямо улеснение е. Аз даже за козунаци съм замесвала тестото в машина. Но те са основно за месене с мая.  Thinking Аз тук в Холандия не си взех хлебопекарна, защото тук правя основно хляб с квас и въпреки че съм правила хляб с квас в хлебопекарната и беше сполучлив, но няма пекарна която да прави толкова съвършен хляб с квас, (а и отнема повече време отколкото на ръка) защото:
1. квасният хляб не трябва да се меси много и трябва много леко и нещно да се прегъва, а не да се мачка; 2. отнема повече време отколкото на ръка защото се ползва най-дългата програма за пълнозърнест хляб (тя е около 4 часа на всички пекарни) която е с най-дълго втасване и точно преди да включи функция печене, спираш и пускаш отначало за да го премеси и пак да втаса и тогава да го пече, освен това зависи от гъстотоата на конкретния квас винаги може да се наложи да добавиш течност или брашно при месенето, с квас не може да се изчисли с точност плътността както при другя с мая.
Но спокойно можеш да си правиш с мая различни тестени неща и с квас хлебец отделно само понякога. Ти си решаваш Simple Smile
За мелничките - да в БГ се намират за около 300 лв но цената не е единственият, зърно немляно качествено не ми е лесно да си намирам в Холандия или в Гърция, а да влача от БГ чувал със сърно по самолета е ...  Laughing Ще видим, живот и здраве, може би от Германия ще ми се отвори възможност да си взимам лимец и някои други видове зърно, ще видим.

Изкарахме хубав уикенд и разходки с гостите от немско. Те не мислеха изобщо да гласуват, но днес след обилна и предразполагаща закуска с кафенца, под строй бяха заведени в секцията тук да гласуват с мен. Рапорт даден!  Simple Smile Благодарение на изборите и участието в тях, открих че тук има български магазин с огромни български знамена отвън и скоро ще бъде посетен. Успех! До победата!
Отивам да направя по едно гръцко фрапенце за мен и ММ докато не се е събудил дребосъка, а ММ отиде да отреже по парченце българска баничка с холандски кори и яйца, гръцки зехтин и фета...
Хубав следобед!   bouquet

Последна редакция: нд, 05 окт 2014, 19:41 от minkovaki

# 354
  • Мнения: 2 149
Привет момичета Hug
Идвам с въпрос- интересува ме как стои въпросът с признаването на дипломите тук. Трябва да се ходи в Д.О.А.Т.А.П доколкото разбрах. Дипломата от университет трябва да е преведена на гръцки ли? Пфууу пак имам да се разкарвам. А дали трябва да се явявам на изпити някакви тук за исотимия?
Отивам да чета, да се информирам Laughing

# 355
  • На брега на реката
  • Мнения: 1 540
Здравейте всички   bouquet

Има ли някой представа за колко време е готов формуляр Е104 след подаване на заявлението  ?

# 356
  • Мнения: 12
Добро утро майчета!
Ей, като взехте че се разписахте голямо четене падна  Simple Smile
На Минковаки първо да честитя малкото християнче, също да я поздравя за това усърдие и търпение, което влага за приготвянето на домашен хляб. Рядко съм чувала жена под възрастта на майка ми дори на баба ми, да се занимава толкова с домашни подготовки като теб. Явно тук трябва да включа и Джули, че май рецептата за квас беше за нея. Като си представя, че и двете сте с малки бебоци не знам от къде намирате време за всичко.   bouquet
На Лео да честитя юбилея и поздравления за хубавите снимки от Турция. Не съм ходила никога, не съм и смятала, че е атрактивна дестинация за мен, но това което видях определено ме спечели. Дали си посещавала скалните манастири край Суха Река - Крушари, до колкото знам са подобни на тези от Кападокия, но се водят за най-старите в цяла Европа.
И поздрави за форумската срещичка, което ме подсеща да попитам дали има при вас някоя дама от Солун. Сега съм с повече време и може да се видим на по кафе.
До Клои формуляр Е104 не съм вадила, но вадих S1 в НЗОК и ми отне 2 седмици, но срока е до 1 месец.
Мери като получиш инфо за дипломите сподели, че може да ми се наложи същото и на мен.
А да попитам тук за да упражняваш дадена професия освен призната диплома изисква ли се както в Германия и Австрия отделно разрешително - гевербе на немски?

# 357
  • Мнения: 1 825
От ДОAТAП кaто си дaдеш дипломaтa зa проверкa и признaвaне, документa който ти издaвaт е aдиa епaгелмaтос, т.е рaзрешително зa прaктикувaне нa професиятa. Поне нa мъжa ми тaкъв документ му дaдохa от тaм, нищо друго. Въпросa е дaли освен дипломaтa искaт и aкaдемичнa спрaвкa, и едно вевеоси от университетa, който потвърждaвa че действително си учил тaм. Мъжa ми всички тези притурки ги имaше готови, зaщото нa чуждите студенти, зaвършвaщи в Бългaрия ги изготвят без изисквaне. Но нa нaс бългaрските зaвършили студенти дaвaт еднa голa дипломa. И сегa рaзпрaвиятa е дa ходиш до университетa дa си нaбaвиш тези допълнителни притурки, дa им сложиш aпостл и един куп пaри и рaзходки ooooh!
Тaкa че aко някой имa съвсем скоро преминaл през товa дa споделя   Grinning

Изпити не се държaт, товa беше преди ЕС. Сегa отпaднaхa.

Последна редакция: ср, 08 окт 2014, 12:13 от Hawaiian Islands

# 358
  • Мнения: 140
Добро утро майчета!
Ей, като взехте че се разписахте голямо четене падна  Simple Smile
На Минковаки първо да честитя малкото християнче, също да я поздравя за това усърдие и търпение, което влага за приготвянето на домашен хляб. Рядко съм чувала жена под възрастта на майка ми дори на баба ми, да се занимава толкова с домашни подготовки като теб. Явно тук трябва да включа и Джули, че май рецептата за квас беше за нея. Като си представя, че и двете сте с малки бебоци не знам от къде намирате време за всичко.   bouquet
.................

Благодаря moromy,
хубаво ми е да ме хвалиш  Embarassed ама не си съвсем права. Домашният хляб да го приготвя не ми отнема повече от пиенето на 1 кафе с кеф (30 мин) и това 2-3 пъти седмично, а поддържането на квас е колкото да нахраниш рибки в аквариум (сутрин и вечер, но може и да пропуснеш), е ние нямаме домашен любимец, освен хлебарката под масата която ми ръфа пантофа в момента и издава звуци на джафкащо пале...  Laughing  Така че хич не съм толкоз перфектна майка и домакиня, постоянно не мога да се справя с нещо...  ooooh!

# 359
  • Мнения: 346
Здравейте.

Имам момиченце на пет месеца почти, бащата е от Атина. Нямаме брак. Поради промяна в първоначалните планове (да живеем в България) бащата настоява аз да се преместя в Атина с детето.....поне докато ми изтече майчинството, пък после ще видим.

Живяла съм в други държави, но Гърция ме вцепенява от ужас......не знам, едно време беше мечта, но сега просто не знам как ще се интегрирам там.

Както и да е, най-належащите задачи за момента са да подсигуря здравните грижи за детето. То е припознато в България, ще се припознае и в Гърция. Може ли някой да ми каже как точно стоят нещата със здравеопазването за деца в Гърция? Има ли личен педиатър с ежемесечни прегледи, както е в България? Има ли районни поликлиники, както е в София?

И още нещо.....срамувам се от въпроса, който ме мъчи, но се налага да го задам - при положение, че сме без брак и аз де факто нямам никакъв статут в Гърция, ако отношенията между мен и бащата се влошат, той има ли право да ми отнеме детето? Има ли право да не ми позволи да се върна с детето си в България? Ако искам да пътувам с детето в България, имам ли нужда от декларация, подобна на тази която се изисква от Българската държава?

Аз съм дете на разведени родители, израстнала съм с втори баща и разни дела, отвличания и простотии и тази травма се е развила в параноя, която не мога да преодолея.

Моля ви, може ли някой да ми отговори на въпросите?

Общи условия

Активация на акаунт