ИСТАНБУЛ и лалетата [тема 30]

  • 61 214
  • 738
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 0
Искам да поясня, че информацията за това, че районът Канлъджа е известен с киселото мляко, намерих в пътеводителя за Истанбул, издание на National Geographic, като млякото се предлага на туристите с пудра захар и е една от характерните особености на квартала, като тайната на приготвянето и съотношението между овче и краве мляко се пази в тайна. Характерни за близкия квартал Ченгелкьой са киселите краставички.
Със семейството ми многократно сме посещавали Истанбул и сме видели всички традиционни туристически забележителности няколко пъти /Топ капъ, св.София, Долма бахче, Чамлъджа, Ортакьой, Принцовите острови, Сапфир, Св. Стефан, Миниатюрк/  и сега искаме да се разходим в не така популярни и туристически места.

# 226
  • Варна
  • Мнения: 4 221
     hubavoto_f-4e, ей на, и Хелънчето е казала, че на Беязид има автомат... Госпожата е успокоила, че рано-рано работят... абе, споко, с две думи.
     Само за отстъпките не съм съгласна... повечето пъти си ни таксуваше четиримата по 1.95, но на фона на 3 лири това е достатъчно. Като реши, пуска и по 1.25... каквото дойде Mr. Green

    Ally_t, разбрах... питах, защото има хора, които бъркат този аквариум с Тюркуазо, който е в МОЛ... Таня е пояснила.

     Merivas... важното е, че си там. Наслаждавай се! Снимай! Много!

     Ilieva69, карай по плана, а после ще разкажеш. По-рано Андж ти е дала доста инфо. Ти ще добавиш останалото.

     koricimu, приходи ми се И в Бурса ooooh! Благодаря за споделеното!

# 227
  • Мнения: 3 371
Беличката,  Hug последният път като бяхме, следих нарочно как ни таксува, че първия път нищо не разбрах. Embarassed Та, установих, че първите два пъти, е по 1.95, третия - 1.25 и после отначало. Peace

# 228
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 585
Ilieva69
Не искам да прозвуча странно, ама кисели краставички и кисело мляко в тайно съотношение? Сериозно? Ние не сме западняци (условно) и тези неща са твърде типични за нашия регион, та да са нещо впечатляващо. Туршия има под път и над път, не знам ченгелкьойската да е по-хай  Whistling
Въпросните райони са жилищни, а пътеводителя е правен за американци и просто е преведен на български.
Това все едно "кв Младост известен с киселото си зеле, кв Надежда известен с марулите си" и прочие дивотии. Да си говорим реално, защото пътеводителите често не водят там, където трябва.

Вие сте посетили основното, респективно и най-интересното. По-интересно и впечатляващо от това няма. Сега ви остава да се разхождате по централните части без да влизате по музеи и да добавите нещо друго интересно. Например  Кадькой и Бостанджъ. Това са най-оживените места на Азия. Може да посетите Саръйер, ето това е интересен квартал, па макар да няма красатвички предлагат риба. Нямате ли си любимо място, на което искате пак да идете?
Та така, Истанбул все пак е град, а не увеселитенел парк, където всичко е интересно и забавно.    

Последна редакция: ср, 02 апр 2014, 23:24 от Nikolija

# 229
  • София
  • Мнения: 13 209
https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/register.jsf

Таня, тук може да се провери колко пари имате във винетката си. Най-отгоре се въвежда номера на паспорта с който е регистриран стикера. Като се регистрираш отдясно има едно нещо като антенка натискаш и виждаш кога,къде си минавал и колко те е таксувала системата. Линка го взех от групата приятели на Анталия във Фейсбук.

Много благодаря!  Hug  Досега се борихме, но успяхме!  Laughing Видяхме кога и къде са ни взети таксите. Видяхме и баланса. И следва предупреждение към всички: Моля, не купувайте карта на пункта край Одрин! Лъжат глупавите чужденци! Още тогава се усъмнихме, че не ни дадоха касова бележка и че отказаха да ни продадат карта за 35 лири. Онзи си е прибрал 10 кинта в собствения джоб.  Wink

# 230
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Госпожо, Hug и аз гледах, ей тъй Shocked... ти нещо си с връзки, да знаеш. Съмнителна си! Миналия април... 4х1.95... и това е. На следващото таксуване, ако е сравнително скоро - първия 1.25, другите - 1.95. Ноември бяхме двамата, сега ще видим. Каквото - такова, де, Удобство е, и пести достатъчно.

# 231
  • Мнения: 471
От вчера Голяма градска община стартира предлагането на безплатен WI-FI интернет на главните обществени места. Чрез SMS ще се получава код за достъп до услугата.

И какъв е смисъла от това? Ким Чен Луд забрани половината интернет пък сега ни го предлага безплатно, ама за какво ни е...да си седим пред Света София и да си четем в Уикипедия за Ференц Лист, мащерката и Ной...ми, не мерси!



Айде да не политизираме темата отново!

Скрит текст:
За "медийно затъмнените" ще отбележа, че забраната на Туитър бе наложена не от правителството, а от Телекомуникационния регулатор и веднага бе отменена от съда, а относно блокирането на Ютюб, не само Турция го е правела, а десетки други държави, включително Германия, Русия и САЩ.   Ако в мрежата изтече разговор от заседание на Националния съвет за сигурност на Щатите ще отрежат не само Тубата, а вероятно целия нет, ако междувременно не нападнат целия свят.

# 232
  • Мнения: 471
9. Фестивал на Лалето Истанбул ще бъде открит на 06.04.2014 г. (Неделя) от 14,00 часа в градината пред Белия кьошк в парк Емиргян. Официално Фестивалът ще бъде закрит на 11.05.2014г. (Неделя) пак на същото място с конкурс за най-добра снимка на лалета.

Мероприятия по Фестивала ще има и в изцяло обновения през миналата година парк Göztepe 60. Yıl Parkı (13-27 април).

http://www.ibb.gov.tr/sites/istanbuldalalezamani/Pages/FestivalProgrami.aspx

# 233
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Не политизираме, Бялк. Но е факт, че заради политически причини забавиха програмата и самия фестивал и тази година ще има нещо като Фестивал на лалето без лалета. Да им е честито!

И да напомним, че мероприятията са основно концертни прояви, които за нас, като българи, не са най-привлекателната част на въпросния фестивал. Ебру може да се види и другаде, луковици се продават също на много места.

# 234
  • Мнения: 471
Беличката,  Hug последният път като бяхме, следих нарочно как ни таксува, че първия път нищо не разбрах. Embarassed Та, установих, че първите два пъти, е по 1.95, третия - 1.25 и после отначало. Peace



Първоначално се таксуват 1,95 лири независимо колко човека използват картата. При първо прекачване в рамките на 2 часа, първият се таксува 1,25 лири, а останалите по 1,95. При следващо прекачване в рамките на 2 часа от първо чекиране, първият се таксува 1,00 лира, останалите - 1,95.

Госпожата,

Скрит текст:
Букнах въпросното хотелче Голдън хорн за моя шев, който бе в Истанбул по работа миналата седмица. Общо взето му е харесало, заради гледката към Босфора от стаята и доброто местоположение, но спомена, че банята е била миниатюрна. Сега се чудя дали и аз да не използвам този хотел, за който се сдобих с резервация на преференциална цена.

# 235
  • Мнения: 3 371
Добро утро и усмихнат ден !   bouquet

Всички, които вече са в любимия град - незабравими емоции ви пожелавам и ще очакваме разкази в цветни картинки !   bouquet



bialk,

Скрит текст:
Баните наистина не са много големи, но пък и ти не стоиш само там, нали ? Wink Взимаш душ и хукваш пак, не ти е необходимо повече. Въпреки че са малки, си имат всичко - и сешоар и всички необходими принадлежности. И не ти създава клаустрофобично усещане . Peace Ако цената, която си получил те устройва, скачай ! Хотелчето е много добро, като правиш резервация, искай стая на на по- висок етаж и гледка към Босфора. Това ще ти компенсира неудобството от банята, вЕрвай ми !  Peace

# 236
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Добро утро и от мен!

gospojata, всъщност, и двете казваме едно и също за картата... Просто вие сте двама и третото ви таксуване е като нашето пето,защото ние бяхме четирима. Така, както беше при нас, ще е и при hubavoto f-4e, ако са с една карта.
Скрит текст:
В този смисъл, ако се вземат две карти, може и да е маааалко по-изгодно, за четирима. Смятам да препоръчам това на придружителите ни, най-малкото, защото този път се надявам да не са постоянно с нас Sick
Написаното от Бялк потвърждава, че схемата на таксуване е точно такава. За да има отстъпка (от отстъпката), трябва да мине време... няколко поредни таксувания на едно място не дават намаление.

# 237
  • Мнения: 3 371
Добро утро и от мен!

gospojata, всъщност, и двете казваме едно и също за картата... Просто вие сте двама и третото ви таксуване е като нашето пето,защото ние бяхме четирима. Така, както беше при нас, ще е и при hubavoto f-4e, ако са с една карта.
Скрит текст:
В този смисъл, ако се вземат две карти, може и да е маааалко по-изгодно, за четирима. Смятам да препоръчам това на придружителите ни, най-малкото, защото този път се надявам да не са постоянно с нас Sick
Написаното от Бялк потвърждава, че схемата на таксуване е точно такава. За да има отстъпка (от отстъпката), трябва да мине време... няколко поредни таксувания на едно място не дават намаление.

 Hug Hug Hug Явно от там идва и впечатлението и заблудата ми. Язък !  Crossing Arms Тамън реших, че нещо съм връзкарка, значи !  Crossing Arms

# 238
  • Мнения: 471
Ally, от 01.04. повишават входните такси в някои от музеите ПО тази причина се спомена ,че сайта, от където може да се закупи картата е неактивен. Никой от нас нищо не може да направи.
На сайта на Сапфир няма такава информация.

Картата Museum pass все още може да се закупи от сайта на старата цена от 85 ТЛ. Билети за музеите не се продават онлайн заради повишението на цените, което влиза в сила от 15.04.2014 г.

# 239
  • Мнения: 5 138
Ся ме вбеси мъжО, накарах го да купи от един познат лири, заяви му вчера 1500тл по 0.68ст.
днес били по 0.69ст, нямало толкова при него трябвало да ги събира от колеги, не било нормално за него качването, да изчакал до понеделник можело и да падне, ами ако се качи   newsm78
казал му все едно да ти дам евро на 2.10 , накрая да не бързал да си обмени евро и на границата да си вземел лири или директно от Турция  Shocked и аз бяс защото не искам да се разправям по граници и по непознати места с чейнч истории  Whistling

Общи условия

Активация на акаунт