Отговори
  • София
  • Мнения: 1 573
След всеки празник килограмите скачат нагоре. Имате ли изпитани методи за противодействие на този проблем? Прочистваща диета след обилните гощавки, повече физическа активност или нещо друго? Или пък сте от малкото хора със силна воля, които успяват да се въздържат от калорични кулинарни изкушения дори и на Великден?

# 1
  • София
  • Мнения: 6 010
Никак не противодействам. В последно време съм се научила, че празниците не са за преяждане. Хапвам си както и обикновено, само че традиционна храна. Сега даже ще наблегна на любимата ми салата с марули, варени яйца и кисело мляко.

# 2
  • Мнения: 1 416
Никак  Laughing
Козунак така или иначе няма да ям, защото от известно време реших  да спра всякакви сладки неща за известен период, точно заради надебеляването. Вегетарианка съм, следователно още неща които отпадат от великденските "гощавки". Ааа... и Великден не празнувам Grinning
Ще се чукнем все пак по няколко пъти с яйце - защото е забавно, а не защото там празник, дрън, дрън... Но аз самата яйца не боядисвам и ако имам под ръка боядисани - добре, ако не, все тая. Винаги съм си мислела, че по принцип нищо не пречи човек, ако му е кеф, да си боядисва яйца и през останалото време от годината. Както и да си украсява някоя саксия вкъщи, вместо да се изсичат куп малки елхички за "светлия" празник Коледа, а за другия голям, "светъл" празник - Великден, да се колят хиляди агънца.... Някак не разбирам празниците по този начин. Тези неща са в разрез с всичко онова, което уж се проповядва - християнско милосърдие, смиреност, доброта, хуманизъм, съпричастност... все хубави работи, но изопачен, криворазбран, извратен начин за празнуване.
Пък това съа зверското преяждане по празници никога не съм го разбирала. Засядат на масата и така с часове - яде се, пие се...

# 3
  • Мнения: 3 993
И аз като Госпожица Лаленце ще се постарая да действам превантивно, т.е. ще си хапвам както обикновено без преяждане. На мен ми се "лепят" и ми пречат тестените неща, затова ограничавам тях. Козунак ще хапна колкото да не е без хич, и без това не си падам много по него. Агнешко и зелена салата е комбинация, която обичам и която няма да ме натовари.

# 4
  • Мнения: 29
Ето и моето предложение за противодействие на натрупването на килограми през празниците:

ВЪЗСТАНОВИТЕЛНИ МЕНЮТА

ПОНЕДЕЛНИК

Сутрин: На гладно – 2 чаши топла, нискоминерализирана вода, със сока на половин лимон. Пречистващ плодов шейк с ленено семе и добавки: ябълка, киви, 5-6 сини сливи, накиснати от вечерта, 1 пълна супена лъжица ленено семе, 2-3 пресни листа от здравец или индрише, магнезиев продукт със съдържание на магнезий около 200 мг. и 500-600 мг. вит.С – заедно с чаша чиста вода се разбиват в блендер; може да се подслади минимално, най-добре със стевия.

Обяд: Една голяма чаша пресен зеленчуков сок - да има моркови, червено цвекло, зелев продукт и пресни зеленолистни – маруля, спанак, листа от репички и др. Гъста супа от зелен фасул, коприва, овесени ядки, джоджен, дафинов лист, бахар и др. подправки; може да се добави и 1 с.л. овесени трици, няколко мин. преди края на варенето.

Вечер: Зеленчуци на пара или леко задушени: цвекло, моркови, кромид, броколи и др., преди сервирането – добавяне на билкови подправки: копър, джинджифил, мащерка или чубрица, майоран, сминдух, джоджен или лютива мента и др.; сервират се с 2-3 с.л. ситно нарязани пролетни зелении – маруля,  зелен лук или чесън, глухарче, киселец, листа от иглика и т.н., както и с 1 с.л. кълнове от слънчоглед или други, 1 супена лъжица студенопресован зехтин или шарлан и  1 филия черен хляб.


ВТОРНИК

Закуска: Чай с пречистващо действие, в който да са включени: глухарче, бял равнец, джинджифил, жиловлек, бял оман, бреза, камшик, босилек, бъзов цвят и др. (може с минимално подслаждане, най-добре със стевия; вместо чая, възможен е прием на 1 чаша топла вода, плюс билкови концентрати, на капки или капсули, които съдържат споменатите и други подобни билки). 1 чаша суроватка или нискомаслено кисело мляко, заедно с малко ягоди или други плодове и ванилия. Малко парче възможно най-черен шоколад или просто какао.

Обяд: Разноцветна салата от сурови и щадящо сготвени зеленчуци, например моркови, земна ябълка, червен лук, алабаш, маруля, глухарче или магданоз и сварен на пара карфиол, с лимон и зехтин. 70-80 г „тахини” или „хумус” (паста от сусам с нахут, чесън, червен пипер и други подправки), може да се замени с по 2 с.л. сусамов тахан и лютеница; плюс 1 филия пълнозърнест хляб или малко овесени крекери. Адекватна добавка е 1 ч.л. лецитин.

Вечеря: 200-300 г. гъсто зърнено ястие от овесени ядки, ръж, ечемик или царевица, сварени с коприва и овесени трици; след края на варенето могат да се добавят 2 ч.л. счукани орехи или други сурови ядки или малко натурални растителни масла; както и чубрица, риган, мойоран, сминдух и други подправки. Вместо десерт - една глава печен червен лук.

СРЯДА

Закуска: Варено жито с орехи или други ядки („ашуре”), плюс няколко накиснати от вечерта раздробени сини сливи или други сушени плодове; или пък леко сварено пълнозърнесто мюсли със зърнено-ядкови съставки; за овкусяване: 2-3 нарязани свежи листенца от здравец или индрише, евентуално малко какао, канела, кориандър, настъргани вътрешни (бялата част) лимонови кори и други.

Обяд: Голяма салата от разнобразни сурови зеленчуци (моркови, зеле, червено цвекло, репички, марули, зелен лук или чесън и др.); с кълнове и подправки по желание. Около 100 г соево сирене или тофу - не-ГМО, с малко зехтин, магданоз, червен пипер, диетична сол и по желание други подправки.

Вечеря: Ястие от гъби, с бакла или бамя, с 2-3 с. л. кафяв или черен ориз или овесени ядки за сгъстяване; подправки по избор. Може да се консумира с 1 филия леко препечен пълнозърнест хляб и малко кълнове.

ЧЕТВЪРТЪК

Закуска: Чай с пречистващо действие, както вторника. Плодова салата от налични пресни или накиснати от вечерта сушени плодове, плюс 1 с.л. нискомаслено ядково брашно от сусам, бадеми, коноп или тиквено семе и подправки за аромат (канела, джинджифил, карамфил, кардамон и др., по избор), 2 ч.л. цветен прашец, накиснат от вечерта в малко вода с лимонов сок или ябълков оцет (при алергия към пчелни продукти цветният прашец се заменя с 1 ч.л. хлорела или спирулина), 1 ч.л. кокосови стърготини.

Обяд: Една чаша зеленчуков сок-фреш, според сезона, може с 1 ч.л. пектин и 200-300 мг. вит. С; 200-300 г. зеленчуково варено или задушено ястие с пролетни зеленчуци – спанак, лапад, зелен лук и др., както и други: моркови, целина, аспержи, гъби и др. Ястие с риба – варена, печена или задушена, но не и пържена.

Вечеря: Каша или гъста супа от кафяв или черен ориз, просо, елда, киноа или щир (амарант) или царевичен грис („качамак”); след свалянето от огъня се прибавят и 2 с.л. микс от кълнове: от жито, слънчоглед, люцерна, леща, грах, репички, броколи и др.

ПЕТЪК

Закуска: Чаша билков чай. Една филия черен хляб, най-добре от лимец и 1 с.л. сусамов тахан, разбъркан с 1 с.л. предварително накиснати стафиди или с малко мед; плюс настъргана земна ябълка и подправки за сладки ястия – канела, ким, здравец или индрише и др. Добавки: 2 ч.л. цветен прашец, накиснат от вечерта, плюс водораслова добавка или 2 ч.л. лъжички семена от чия, просто накиснати за 20-30 мин. в топла вода (последните могат да се заместят с 1 с.л. смляно ленено семе).

Обяд: Голяма салата от сурови сезонни зеленчуци (да има листни+кореноплодни+плодови, например маруля, репички и тиквички – те могат да се ядат и сурови), с 1 ч.л. сух житен зародиш и 1 с.л. студенопресован зехтин; 4-5 умерено солени маслини вместо посоляване. Варено ястие от леща, боб или нахут; да се употребяват и някои от следните  подправки – готвят се: кромид, зрял чесън, чубрица, джоджен, куркума, къри, а след сготвянето се добавят: магданоз, копър, джинджифил – пресен или на прах.

Вечеря: Копривена супа с ориз и зелени подправки, нарязани в нея след края на варенето. За десерт: моркови, тиквички, лук и предпочитани подправки на фурна.

# 5
  • София
  • Мнения: 366
Ето и моето предложение за противодействие на натрупването на килограми през празниците:

ВЪЗСТАНОВИТЕЛНИ МЕНЮТА

ПОНЕДЕЛНИК

Сутрин: На гладно – 2 чаши топла, нискоминерализирана вода, със сока на половин лимон. Пречистващ плодов шейк с ленено семе и добавки: ябълка, киви, 5-6 сини сливи, накиснати от вечерта, 1 пълна супена лъжица ленено семе, 2-3 пресни листа от здравец или индрише, магнезиев продукт със съдържание на магнезий около 200 мг. и 500-600 мг. вит.С – заедно с чаша чиста вода се разбиват в блендер; може да се подслади минимално, най-добре със стевия.




Обяд: Една голяма чаша пресен зеленчуков сок - да има моркови, червено цвекло, зелев продукт и пресни зеленолистни – маруля, спанак, листа от репички и др. Гъста супа от зелен фасул, коприва, овесени ядки, джоджен, дафинов лист, бахар и др. подправки; може да се добави и 1 с.л. овесени трици, няколко мин. преди края на варенето.

Вечер: Зеленчуци на пара или леко задушени: цвекло, моркови, кромид, броколи и др., преди сервирането – добавяне на билкови подправки: копър, джинджифил, мащерка или чубрица, майоран, сминдух, джоджен или лютива мента и др.; сервират се с 2-3 с.л. ситно нарязани пролетни зелении – маруля,  зелен лук или чесън, глухарче, киселец, листа от иглика и т.н., както и с 1 с.л. кълнове от слънчоглед или други, 1 супена лъжица студенопресован зехтин или шарлан и  1 филия черен хляб.


ВТОРНИК

Закуска: Чай с пречистващо действие, в който да са включени: глухарче, бял равнец, джинджифил, жиловлек, бял оман, бреза, камшик, босилек, бъзов цвят и др. (може с минимално подслаждане, най-добре със стевия; вместо чая, възможен е прием на 1 чаша топла вода, плюс билкови концентрати, на капки или капсули, които съдържат споменатите и други подобни билки). 1 чаша суроватка или нискомаслено кисело мляко, заедно с малко ягоди или други плодове и ванилия. Малко парче възможно най-черен шоколад или просто какао.

Обяд: Разноцветна салата от сурови и щадящо сготвени зеленчуци, например моркови, земна ябълка, червен лук, алабаш, маруля, глухарче или магданоз и сварен на пара карфиол, с лимон и зехтин. 70-80 г „тахини” или „хумус” (паста от сусам с нахут, чесън, червен пипер и други подправки), може да се замени с по 2 с.л. сусамов тахан и лютеница; плюс 1 филия пълнозърнест хляб или малко овесени крекери. Адекватна добавка е 1 ч.л. лецитин.

Вечеря: 200-300 г. гъсто зърнено ястие от овесени ядки, ръж, ечемик или царевица, сварени с коприва и овесени трици; след края на варенето могат да се добавят 2 ч.л. счукани орехи или други сурови ядки или малко натурални растителни масла; както и чубрица, риган, мойоран, сминдух и други подправки. Вместо десерт - една глава печен червен лук.

СРЯДА

Закуска: Варено жито с орехи или други ядки („ашуре”), плюс няколко накиснати от вечерта раздробени сини сливи или други сушени плодове; или пък леко сварено пълнозърнесто мюсли със зърнено-ядкови съставки; за овкусяване: 2-3 нарязани свежи листенца от здравец или индрише, евентуално малко какао, канела, кориандър, настъргани вътрешни (бялата част) лимонови кори и други.

Обяд: Голяма салата от разнобразни сурови зеленчуци (моркови, зеле, червено цвекло, репички, марули, зелен лук или чесън и др.); с кълнове и подправки по желание. Около 100 г соево сирене или тофу - не-ГМО, с малко зехтин, магданоз, червен пипер, диетична сол и по желание други подправки.

Вечеря: Ястие от гъби, с бакла или бамя, с 2-3 с. л. кафяв или черен ориз или овесени ядки за сгъстяване; подправки по избор. Може да се консумира с 1 филия леко препечен пълнозърнест хляб и малко кълнове.

ЧЕТВЪРТЪК

Закуска: Чай с пречистващо действие, както вторника. Плодова салата от налични пресни или накиснати от вечерта сушени плодове, плюс 1 с.л. нискомаслено ядково брашно от сусам, бадеми, коноп или тиквено семе и подправки за аромат (канела, джинджифил, карамфил, кардамон и др., по избор), 2 ч.л. цветен прашец, накиснат от вечерта в малко вода с лимонов сок или ябълков оцет (при алергия към пчелни продукти цветният прашец се заменя с 1 ч.л. хлорела или спирулина), 1 ч.л. кокосови стърготини.

Обяд: Една чаша зеленчуков сок-фреш, според сезона, може с 1 ч.л. пектин и 200-300 мг. вит. С; 200-300 г. зеленчуково варено или задушено ястие с пролетни зеленчуци – спанак, лапад, зелен лук и др., както и други: моркови, целина, аспержи, гъби и др. Ястие с риба – варена, печена или задушена, но не и пържена.

Вечеря: Каша или гъста супа от кафяв или черен ориз, просо, елда, киноа или щир (амарант) или царевичен грис („качамак”); след свалянето от огъня се прибавят и 2 с.л. микс от кълнове: от жито, слънчоглед, люцерна, леща, грах, репички, броколи и др.

ПЕТЪК

Закуска: Чаша билков чай. Една филия черен хляб, най-добре от лимец и 1 с.л. сусамов тахан, разбъркан с 1 с.л. предварително накиснати стафиди или с малко мед; плюс настъргана земна ябълка и подправки за сладки ястия – канела, ким, здравец или индрише и др. Добавки: 2 ч.л. цветен прашец, накиснат от вечерта, плюс водораслова добавка или 2 ч.л. лъжички семена от чия, просто накиснати за 20-30 мин. в топла вода (последните могат да се заместят с 1 с.л. смляно ленено семе).

Обяд: Голяма салата от сурови сезонни зеленчуци (да има листни+кореноплодни+плодови, например маруля, репички и тиквички – те могат да се ядат и сурови), с 1 ч.л. сух житен зародиш и 1 с.л. студенопресован зехтин; 4-5 умерено солени маслини вместо посоляване. Варено ястие от леща, боб или нахут; да се употребяват и някои от следните  подправки – готвят се: кромид, зрял чесън, чубрица, джоджен, куркума, къри, а след сготвянето се добавят: магданоз, копър, джинджифил – пресен или на прах.

Вечеря: Копривена супа с ориз и зелени подправки, нарязани в нея след края на варенето. За десерт: моркови, тиквички, лук и предпочитани подправки на фурна.


Нямам толкова воля да спазвам стриктно диети! Simple Smile

Тъкмо хапнах две курабийки с чаша зелен чай Sad

Но смятам да огранича тестено, сладко и пържено, а мазни меса по принцип не ям. Така се храня редовно, а правя разтоварващ ден с чай и плодове в седмицата веднъж. Идва лято и моренце! Simple Smile

# 6
  • Мнения: 24 467
Избягвайте трупането- от профилактиката по- лесно няма.
Някои хора наистина свързват празника основно с тъпченето, но не е задължително ние да сме от тях.  Grinning
Моята прочистваща диета е зелен чай и вода през целия ден, плодове и салати- два пъти на ден. Така- 7-10 дни.

# 7
  • Мнения: 8 952
 AQUА, Великден далеч не се заключава в консумацията на определени храни или напитки /козунак, агнешко, яйца и т.н./  Rolling Eyes Shocked

По темата - свикнала съм, когато съм на работа през деня да хапвам предимно диетично, а вечер - по-основно. Затова като се заредят няколко почивни дни, в които се закусва, обядва, вечеря... на мен ми става тежко. Задължително разтоварвам след празници - без сладки и тестени храни, повече салати. Безалкохолни напитки - газирани или не, почти не консумирам, дори и в празнични дни - предпочитам чаша вино! Залагам на домашно приготвената, по възможност здравословна храна.

Много харесвам режими тип - нисковъглехидратни, протеинови. С повече консумация на млечни продукти и яйца. Напоследък се каня да откажа месото. Не знам, така го чувствам...  Rolling Eyes

# 8
  • София
  • Мнения: 366
Избягвайте трупането- от профилактиката по- лесно няма.
Някои хора наистина свързват празника основно с тъпченето, но не е задължително ние да сме от тях.  Grinning
Моята прочистваща диета е зелен чай и вода през целия ден, плодове и салати- два пъти на ден. Така- 7-10 дни.

Действа, изпитано е! Simple Smile

# 9
  • Мнения: 18 474
Ако човек не се е вкарал в порочния кръг на вечно отслабване и качване на килограми би трябвало при връщане към нормалния хранителен режим бързо да възстанови качените кило-две през почивните дни.

# 10
  • Мнения: 3 727
д-р Пашкулев, не е лош този режим. Това обаче,което мен ме спира в подобни диети са определените неща,които трябва да се консумират и постоянния ангажимент с тяхното приготвяне. То цял ден трябва да си пазаруваш и готвиш. Също и храната в тези режими на мен ми се струва 2 пъти повече,отколкото ям нормално.
А останалите членове на семейството,които не са на хранителен режим,също искат да ядат.

# 11
  • Мнения: 11
На всичките трудности в борбата с килцата, от празници или не ще кажа, че след Великден е по-лесно, отколкото след Коледа. Аз практикувам следното:
сутрин - 1-2 суп. лъж. неплодово мюсли, накиснато с вода, с настъргана една малка ябълка, после кафе
обяд - голяма салата + 2 варени яйца или + парче месо, или кюфте, кебапче на скара или парче сирене или извара, различно в различните дни
към 16 ч. - нещо малко  - 10 сурови бадема или печена соя или 10 солети
вечер, преди 19 ч. - салата или варени зеленчуци със зехтин
много вода, минимум 10 чаши на ден
повече движение, ходя пеша от и към работа Peace

# 12
  • Мнения: 1 416

AQUА, Великден далеч не се заключава в консумацията на определени храни или напитки /козунак, агнешко, яйца и т.н./  Rolling Eyes Shocked

Така е зададена темата, на въпроса отговарям.
Факт е, че масово хората разбират празниците като време за почивка и ядене. Безкрайни заседявания на маса, преяждане... препиване...

Криворазбран е начина за празнуването на тъй наречените празници, според мен - заради безумието да се колят животни и да се секат дървета, уж в името на Исус Христос.
Както и да е, не е за това темата, за друго е, така че да не се отплесвам и да се хабя да обяснявам неща, които и без това масово ще си останат неразбрани.

# 13
  • Мнения: 836
Аз свързвам празниците със събиране на цялото семейство (не че през останалото време не се събираме  Simple Smile). Около този Великден не успях да се ошишкам. Може би се дължи на факта, че като съм с бебе, гостите ги правя по обяд. Така ям на обяд и не вечерям (не вечерям от 15 години). Хубаво е, че не качих защото кърмя и диети са ми противопоказни  Peace

# 14
  • Be realistic - plan for a miracle.
  • Мнения: 847
Честно казано, никак няма да противодействам, защото начинът, по който се храня на празник, не е начинът, по който се храня през останалото време Simple Smile
С една дума, килограмите ми не се покачват от това, че 1% от времето ям на корем козунаци, шоколад, сладолед и курабийки (респективно по Коледа също - питки, баници и т.н.), след като храненето ми през 99% е балансирано и здравословно, с минимално количество мазнини и т.н. Дори да кача килограм или два, максимум седмица след като се върна на стария си режим, те са свалени.

Ако храненето по принцип е неправилно, всяка седмица се консумира сладко, пържено и тестяно, празниците наистина допринасят за покачването на килограмите.

Общи условия

Активация на акаунт