Събирате ли си отпадъците разделно?

  • 10 194
  • 157
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 15 379
Нямам компост, органичните заминават в т.нар. "общ боклук".
Вероятно ако живеех в къща и имах условия, щях да ги компостирам.

# 31
  • Мнения: 9 991
Събирах , махнаха разделните кошове пред блока и спрях . То не мога половината град да обикалям да има къде да го изхвърля. Органичните отпадъци са в пъти по-малко то другите.

# 32
  • София
  • Мнения: 3 064
Разделям, без да се престаравам. Но доколкото разбирам, енергията и ресурсите за преработката на всичко това не си струват особено. В смисъл, че от екологична гледна точка, смисълът не е голям. Освен за алуминия, може би.

# 33
  • София
  • Мнения: 679
Ами иначе отива в земята и няма разлагане /пластмасата специално, а и стъклото/.

# 34
  • Мнения: 4 300
Kакво значи да си струва, при положение, че в единия случай- на нерециклиране- имаме огромни сметища и проблеми в градовете, а в другия се стига и до над 90% преработване на боклука?


Иначе на въпроса- да, деля си боклука. Стъклото на бяло и цветно, хартията късам/режа, пластмаса, метал, био, общ и дрехи. Като свикне човек веднъж след това спира да го отчита изобщо като усилие.

# 35
  • Мнения: 4 569
Не - боклукчиите го събират в общ камион и няма смисъл. А и защо да улеснявам работата на чичкото с каруцата?

# 36
  • София
  • Мнения: 38 763
Не съм особено старателна, но отделям стъклото и големите пластмасови бутилки.

# 37
  • Мнения: X
Добре де, нали се обясни вече за общия камион, защо продължавате да го повтаряте, не разбирам?

# 38
  • София
  • Мнения: 38 763
И мен ме вълнуваше по едно време този проблем с камиона. Аз лично не съм го виждала, но си направих труда да говоря с фирмата и те ме увериха, че не е така. Освен това в България има, дори и малки заводи за преработка на пластмаса и стъкло от отпадъци.

# 39
  • Мнения: 187
Аз не съм виждала иглуто със стъкло да се събира от камиона за другия боклук. Няколко пъти ги гледах, събират черните и металните контейнери и не пипат стъклото.

Изхвърлям разделно иначе. Добра практика, която научих в Германия и ми стана навик.

# 40
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Основният проблем при извличането на суровини от отпадъци е не толкова разходът по разделянето му от битовия, колкото замърсяването му - било то от манджи, гниещи обелки, памперси или улична смет. В случая  събиране на опаковките в отделен контейнер (бил той общ или превозван общо) се цели да се спестят няколко измивания на суровината.

Чистотата от замърсяване е ценообразуващ фактор за отпадъците от пластмаса. Първокачествените отпадъци са или много чисти, или много измити - в офертите се отбелязва колко пъти е измит: "две вани", "четири измивания".

Повтарям мнението си, че с оглед психологията и цените в България по-ефективният метод за оползотворяване на отпадъците би бил сепариране на сметището. Организациите по рециклиране могат да изпълняват квотите като пренасочат средствата от фондовете си към закупуване от пунктовете, вместо да трошат време и пари по неефективното разполагане и събиране на шарени кофи. Не че методът е лош, но в комбинация със начина ни на мислене е безрезултатен.

Това ще стане някой ден, но разбира се не значи, че трябва да спрем да разделяме отпадъците си. Между другото - толкова съм свикнал да го правя, че ми е чоглаво, ако ми се случи да изхвърля някой торба несортиран боклук.

Всъщност сепарирането на сметищата, че и преди тях, и сега се практикува на много места, къде по-цивилизовано, организирано и законно, къде по-примитивно и стихийно. Осемкубиков камион се сепарира на поточна лента за около 6 минути, и то без да му се вглеждат много-много. По мнението на оператори на сметища след сепариране обемът на депонираните отпадъци намалява от 30 до 50%.

Ползите от разделното събиране са много, освен редукция на въглеродния отпечатък, видим най-вече при металите: намаляване на обема на депонираните отпадъци, намаляване на сечта за производство на хартия, намаляване на консумацията на природен газ и нефт като суровини в производството на пластмаси. Още: чрез намалените разходи и с приходите от продажбата на сортирани отпадъци на много места са успели да редуцират таксите "смет". 

# 41
  • Мнения: 8 242
Не, защото нямаме разделни контейнери.
Имаше, но ги махнаха.
Постоянно ги разпиляваха циганите в търсене на съкровища.. или в тях нищо не оставаше (тези за хартия)... или ги горяха (пак те) и ставаха на нищо (пластмасата се пробива и целият контейнер става за едно нищо, отвсякъде тече)... или (пак те) ги разбъркваха до неузнаваемост, че не се знаеше в кой контейнер какво има.

Абсурд просто с толкоз махали да се събира разделно  ooooh!
Постоянно обикалят с колелата и търбушат казаните... наоколо само смрад и боклуци - повече вън, отколкото вътре  Outta Joint

Трябва да се забрани изкупуването на отпадъци - хартии и каквото и да е.. за да се оправи работата...

# 42
  • София
  • Мнения: 6 010
Да, разделяме боклука.

Имаме два големи коша за пластмаса и метал и за хартия, и един малък за био боклук и такива неща, които не знамем за къде са.
Мия всяка кофичка от кисело мляко, бутилка от олио или безалкохолно преди да ги хвърля. Всеки ден изхвърляме био боклука, а торбите от другите кошове ги изсипваме и си ги ползваме отново докато стават.

# 43
  • Мнения: 226
Аз също събирам боклука разделно.
Вкъщи имаме един кош за органичен боклук и до него две торби в които събираме съответно, пластмаса и хартия. Стъкло не изхвърлям често и нямам отделно място за него (но си го изхвърлям в предназначеното място).

# 44
  • Мнения: 2 265
При нас няма кофи за разделно събиране Sad . Само стъклото хвърлям в кофа за разделно събиране, която не е много близко до нас. За органичните имаме компостер.

Общи условия

Активация на акаунт