Събирате ли си отпадъците разделно?

  • 10 176
  • 157
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
В квартала ни се появиха контейнери за пластмаса и стъкло, и това провокира въпроса ми.
Също: някой има ли информация към днешна дата какво се случва с разделно изхвърлените отпадъци?

# 1
  • Мнения: 455
Всичко отива в един камион и всеки хвърля където свари.

# 2
  • Мнения: 3 929
Ровила съм в интернет да видя къде води пътеката на разделно събраните отпадъци, за които една  колежка направи кошчета.

То се рязаха картинки, ламинираха, та кошчета се издирваха по два етажа докат' да съберат нЕколко еднакви. Бе работа хвърли момичето с длъжност "инженер еколог". Wink

Вечер чистачката минава и събира всичко в един голям неразделен черен чувал. Вива!

Е, това ненужно създание има все пак своите оправдания - все с нещо трябваше да запълва времето между двете си майчинства. А и е снаха на главния инженер.В много фирми подобни корпоративни лайна се толерират.

# 3
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Да, събирам разделно. Имам и компостер, и доста ящно дворно куче, та може да се каже, че на сметището не отива почти нищо. Доскоро карах отпадъка си с кола до едни доста далечни ми попътни кофи, отскоро просто оставям събрания отпадък в един пункт наблизо.

По втория въпрос: Отпадъците от опаковки са суровина. Има търсене за нея. Организациите за събиране на отпадъци от опаковки (като Екопак, екобулпак и пр.) имат квоти от отпадъци, които трябва да съберат. Подчертавам, че са длъжни да оползотворяват само отпадъци от опаковки, не всякакви. Дейността им по събирането се финансира от фонд. В този фонд постъпват отстъпления от всяка продадена опакована стока. Разполагайки с тези пари, организациите решават как да изпълнят квотата си. Има три варианта:
-сключване на договори с магазини за търговия на дребно (от там се събират над 50% от опаковките)
- чрез инсталиране на съдове за разделно събиране в населените места или
-запълване на квотите чрез директно закупуване на нужното количество от пунктовете за вторични суровини.

В Европа се практикува широко втория метод, у нас според мен е неприложим и по-добри резултати - чистота на отпадъка и процент на отделената суровина от общия боклук - би дал третият. Още повече, че чрез него в оборот биха влезли и отпадъци, които не са опаковки: стари столове, щайги, някои играчки.

Събраните по какъвто и да е начин отпадъци се сортират по видове още веднъж - отделят се хартия, метали, а пластмасите се сортират (LDPE, РЕТ, HDPE, PE. PS, PP,). В скобите съм ги подредил горе-долу по ценност. По тая причина е излишно да се възмущавате, че всичкоо се събира с общ камион - пресортиране тъй или инак се налага, а е нерентабилно за всяка кофа да ходи различен камион. Всъщност това е грижа на организацията, която има договор.

Последна редакция: сб, 03 май 2014, 22:15 от Куркума

# 4
  • Мнения: 330
Отговорих с ДА. Имам информация, сама съм си я намерила, а и по случайност имах клиенти занимаващи се с отпадъци. Знам, че ситуацията е точно както е написано от Куркума.
Какво правим ние в нашето семейство. Имаме пликче до основния кош, в което слагаме опаковките от мляко (измиваме ги без много старание), бутилки от безалкохолни, всички други пласмасови и картонени опаковки. Това намалява много основния ни отпадък (всъщност за него остават разни силно замърсени пласмаси или обелки от зеленчуци, всъщност много минимален обем боклук). Разделния отпадък изхвърляме в пликче заедно с основния ежедневно в кофата за пласмаса и хартия пред блока. След това циганите минават и всички бутилки и пласмаси ги вземат, хартията също. Така че не знам колко отива за фирмите собственици на контейнера (сепариращи фирми), които по принцип трябва да получават моя отпадък, но поне съм сигурна, че не отива на сметището. И така възпитавам децата, от малки не знаят какво е да хвърлиш кофичка от кисело мляко в общия боклук. Стъклените бутилки и буркани хвърляме в зеления контейнер, него поне го вземат от фирмата, тъй като циганите не могат да бръкнат вътре, а и не им трябват натрошени стъкларии. Повярвайте след време не е никак е трудно, свикваш и не можеш по друг начин.

# 5
  • Мнения: 1 040
Всичко отива в един камион и всеки хвърля където свари.
Камионът им не е общ, той също е от 3 панела, случайно го видях като товареше.
Аз също събирам разделно, запалих се от бг-мама- естествено Simple Smile преди имаше една зелена тема.

# 6
  • София
  • Мнения: 679
Събирам разделно  Peace, старая се да не захабявам/замърсявам нищо, което може да се рециклира. 

# 7
  • София
  • Мнения: 35 137
Преди 7-8 години събирах всичко разделно, чинно хвърлях в указаните контейнери. После се дърлях с едни боклукджии и исках сметка......та меракът ми замря.
Събираме всичката пластмаса и редом с други отпадъци от работата на съпругът ми и връщаме на вторични. Въвлякохме и приятели в идеята и всички ни събират пластмаси, с върнатото и припечеленото пием вино и бира Simple Smile
Капачките предавам за Капс Проджект Peace

# 8
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Събираме и изхвърляме боклука разделно.
На село няма кофи за разделно, та си носим боклука до града.

Отделно се стараем винаги когато е възможно да ограничим количествата отпадъци, които произвеждаме. Например спрях да пазарувам плодове и зеленчуци от един магазин, който принципно харесвам, защото имат политика всеки зарзават задължително в торбичка и всеки вид в отделна торбичка. А аз често купувам по една две бройки от вид и ми иде свръх остатъка от торбички след пазаруване.  Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 4 690
Аз също изхвърлям разделно  и дори преди време дебнех камиона, за да видя дали има смисъл  Embarassed Сега върви една много приятна кампания : " Книги за смет " http://www.cross.bg/polychi-kniga-otpadutzi-1408394.html#axzz30jIm6xgP

Последна редакция: нд, 04 май 2014, 00:54 от валия

# 10
  • Мнения: 1 788
Старая се, доколкото мога.
Понякога не успявам всичко точно да отделя и имам пропуски, но като цяло мога да кажа, че освен, че събирам и изхвърлям разделно, се опитвам и да ползвам по-разумно.

# 11
  • Мнения: 945
Да, събирам отпадъците разделно.
Тук почти всички го правят.
Когато пазарувам не използвам торбички, а слагам покупките в празен кашон.
После го използвам за неорганичния боклук.

# 12
  • Мнения: 6 214
Сигурна съм единствено, че се оползотворяваха опаковките от хипермаркета, в който работех.  Peace

За общия камион, все още ли има неразбрали? Изумявам се. Контейнерите са за един вид "символично" разделяне. Истинското разделяне е във фирмата за преработка.  Peace

# 13
  • Мнения: 4 500
Вече не, преди време пред блока ни сложиха контейнери за разделно събиране, но господата роми ги откраднаха  Confused Сега всичко 1 плик и айде в големият стар железен контейнер, за съжаление......

# 14
  • Мнения: X
Благодаря за отговорите, научих полезни неща.
Скрит текст:
Може би трябваше да уточня, че питам за България.

Подчертавам, че са длъжни да оползотворяват само отпадъци от опаковки, не всякакви.

Това значи ли, че ако изхвърля пластмаса в контейнера, която не е опаковка, няма да я обработят?  newsm78

# 15
  • Мнения: 4 841
Събираме. В началото е непривично, после става навик, механизират се нещата, и не се забелязва, още по-малко пък да коства някакво усилие. Започнахме, когато синът ни беше малък, и той свикна най-лесно. Сега се опитва да обясни на баба си какъв е смисълът, и всеки път като ѝ гостуваме се диви, как може да се хвърлят всички отпадъци на едно място.
Мъжът ми сериозно напира да си сложим мелничка за биоотпадъци, ама пусти мои страхове и задръжки  Embarassed
С капачките също ни стана навик.

То се рязаха картинки, ламинираха, та кошчета се издирваха по два етажа докат' да съберат нЕколко еднакви. Бе работа хвърли момичето с длъжност "инженер еколог". Wink

Е, това ненужно създание има все пак своите оправдания - все с нещо трябваше да запълва времето между двете си майчинства. А и е снаха на главния инженер.В много фирми подобни корпоративни лайна се толерират.

 ooooh! , но и  Sick Няма нищо по-нелепо от агресивно невежество.

Според поправките в Закона за управление на отпадъците, всички еднолични търговци и юридически лица са длъжни да предприемат куп мерки за правилното събиране, съхранение и третиране на отпадъците.
Глобите при установяване на първоначално нарушение са са от 3000 до 10 000 лв (чл. 136 от ЗУО) или от 7000 до 20 000 лв (чл. 137 от ЗУО), при повторно нарушение се удвояват. Има глоби, които достигат до 100 000 лв, в зависмост от казуса. 

Познавам глобени фирми. Знам и за глобени кметове на малки населени места, затова, че не са осигурили условия за прилагане на мерките.
Всеки си преценява какво ще му излезе най-изгодно - да спазва разпоредбите, да плаща глоби или да плаща рушвети и после да реве как се "задушава бизнеса"  Peace




# 16
  • Мнения: 14 654
Не, само стъклото изхвърлям в кофата за стъкло, при нас няма различни контейнери според вида на боклука. Преди имаше и ги делях, докато една сутрин не видях, че всичко отива на едно място. Ако така или иначе ги разделят после, за какво аз да ги разделям, те да ги смесват и после пак да ги разделят, много е идиотско.

# 17
  • София
  • Мнения: 679
В повечето случаи циганите/събирачите ги "сепарират" още преди да са дошли камионите.

# 18
  • Мнения: 6 214
Не, само стъклото изхвърлям в кофата за стъкло, при нас няма различни контейнери според вида на боклука. Преди имаше и ги делях, докато една сутрин не видях, че всичко отива на едно място. Ако така или иначе ги разделят после, за какво аз да ги разделям, те да ги смесват и после пак да ги разделят, много е идиотско.
не е въпроса да не са смесени, а да не са в обикновения контейнер, който не се извозва и не отива във фирма за обработка, а на сметището. Отпадъците от обикновения метален контейнер отиват на сметището. Тези от разделните, ако ще и всичко да метнеш  в тях, отиват в завода.
За това си мисля, че на който не му се разделя, по-добре да мята торбата в някой от разделните, а не в металния.  Thinking

# 19
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Не, в квартала ни няма контейнери за различните видове отпадъци.

# 20
  • Мнения: 3 929
То се рязаха картинки, ламинираха, та кошчета се издирваха по два етажа докат' да съберат нЕколко еднакви. Бе работа хвърли момичето с длъжност "инженер еколог". Wink

Е, това ненужно създание има все пак своите оправдания - все с нещо трябваше да запълва времето между двете си майчинства. А и е снаха на главния инженер.В много фирми подобни корпоративни лайна се толерират.

 ooooh! , но и  Sick Няма нищо по-нелепо от агресивно невежество.


Или от напудреното такова.  Wink

Кратка разходка из мрежата по темата ще те убеди в липсата на контейнери. Скромна спънка. Дреболия.

Напудрената вяра в подобни неща обаче съдава работа в цитирания случай. Е, пък че всичко вечер отива в черния чувал понеже няма и съответните контейнери... е, хайде сега, подробности.
Важното е лозунг да има. Обич, рабост!

# 21
  • Мнения: 334
 Не, не събирам разделно. Нямам желание да имам повече от едно кошче за боклук в дома си.

# 22
  • Мнения: 46 534
Не.
Поставиха по едно време такива контейнери, които обаче видях, че ги изхвърлят заедно, на едно място Simple Smile
Сега ги махнаха, няма около нас вече, така че и да имам желание няма как.

# 23
  • Мнения: 8 231
Изхвърляме отпадъците отделно вече няколко години. В нашия град в един общ жълт контейнер са пластмаси, хартия и метал, друг контейнер е за стъкло. Стъклени бутилки много рядко хвърляме, но за жълтия имаме всяка седмица по един пълен чувал или кашон. Имам позната, която работи в Еко Булпак и тя ми е обяснявала, че всичко се преглежда и сортира.
Не знам след това доколко се оползотворяват в действителност тези отпадъци, но вкъщи сме с чиста съвест, че това, което е зависело от нас, сме го направили. Оттам нататък си има други, които да носят отговорност. Дотолкова ни е станало навик, че вече не мога дори да си представя да хвърля хартия или някаква опаковка в кошчето за битови отпадъци.

# 24
  • Мнения: 15 379
Поне 5 години, а може и повече изхвърлям разделно. В жълтият контейнер пластмаса и метални опаковки, в синия - хартията.
Мия и стъклото преди да го метна в зеления контейнер. Много съм стриктна Crazy.

# 25
  • Мнения: 5 710
Аз започнах мисленето си от това че "в крайна сметка всичко е в пожара" и то се разви с времето към по-голяма лична отговорност. Кварталът ми по някаква причина е извън задължителното разделно събиране. Т.е не изнасяме по дни нищо. Градът ни е частично обхванат от тази система не знам защо, включват се нови зони и вероятно в един момент ще стане много по-затегнато.
Така че аз решавам какво да изхвърля разделно и какво в 'неразделната' кофа. Най-вече разделям стъкло и хартия. Не ми пречи да измия един буркан/бутилка и да го отделя. Също така тревите от градината също са в отделен контейнер, само че е много малък и не винаги има място там от клони и треви. Има разни комбинирани материали и опаковки, които не знам как се разделят.

# 26
  • Мнения: 15 379
Има разни комбинирани материали и опаковки, които не знам как се разделят.

Аз обикновено разделям на ръка, ако опаковката например е от детска играчка и съдържа тънък плексиглас и хартия/картон.
Тетрапак кутиите отиват в хартията, а капачките им в пластмасата.

Обикновено чета сигнатурата, която е обозначена на опаковката, тя указва точното място за изхвърляне.

# 27
  • Мнения: 5 710
има и нещо друго - когато става дума за такива по-сложни опаковки, според мен добре човек да гледа повече в супермаркета какво купува и да обръща вниамение преди да му се налага да хвърля..
например :опаковки с Х броя нещо.. всеки 5 в опаковка, всички 20 пакетчета са в картон , след което има окончателна опаковка. това важи за страшно много продукти като матьрошки са, а много честно може да се избегне това нещо.  препакетирането.
вече да не хващам транспорта и избора  0 км където може... щото темата ще стане голяма.
но някаква превенция на тоя боклук смятам че е полезна

# 28
  • Мнения: 1 040
Аз не знам дали кутиите от прясно мляко са за разделното и къде се хвърлят.
На опаковката им пише, че е нещо като картон, а изобщо не прилича.


# 29
  • Мнения: X
Поне 5 години, а може и повече изхвърлям разделно. В жълтият контейнер пластмаса и метални опаковки, в синия - хартията.
Мия и стъклото преди да го метна в зеления контейнер. Много съм стриктна Crazy.


А органичните отпадъци?

# 30
  • Мнения: 15 379
Нямам компост, органичните заминават в т.нар. "общ боклук".
Вероятно ако живеех в къща и имах условия, щях да ги компостирам.

# 31
  • Мнения: 9 991
Събирах , махнаха разделните кошове пред блока и спрях . То не мога половината град да обикалям да има къде да го изхвърля. Органичните отпадъци са в пъти по-малко то другите.

# 32
  • София
  • Мнения: 3 064
Разделям, без да се престаравам. Но доколкото разбирам, енергията и ресурсите за преработката на всичко това не си струват особено. В смисъл, че от екологична гледна точка, смисълът не е голям. Освен за алуминия, може би.

# 33
  • София
  • Мнения: 679
Ами иначе отива в земята и няма разлагане /пластмасата специално, а и стъклото/.

# 34
  • Мнения: 4 300
Kакво значи да си струва, при положение, че в единия случай- на нерециклиране- имаме огромни сметища и проблеми в градовете, а в другия се стига и до над 90% преработване на боклука?


Иначе на въпроса- да, деля си боклука. Стъклото на бяло и цветно, хартията късам/режа, пластмаса, метал, био, общ и дрехи. Като свикне човек веднъж след това спира да го отчита изобщо като усилие.

# 35
  • Мнения: 4 569
Не - боклукчиите го събират в общ камион и няма смисъл. А и защо да улеснявам работата на чичкото с каруцата?

# 36
  • София
  • Мнения: 38 553
Не съм особено старателна, но отделям стъклото и големите пластмасови бутилки.

# 37
  • Мнения: X
Добре де, нали се обясни вече за общия камион, защо продължавате да го повтаряте, не разбирам?

# 38
  • София
  • Мнения: 38 553
И мен ме вълнуваше по едно време този проблем с камиона. Аз лично не съм го виждала, но си направих труда да говоря с фирмата и те ме увериха, че не е така. Освен това в България има, дори и малки заводи за преработка на пластмаса и стъкло от отпадъци.

# 39
  • Мнения: 187
Аз не съм виждала иглуто със стъкло да се събира от камиона за другия боклук. Няколко пъти ги гледах, събират черните и металните контейнери и не пипат стъклото.

Изхвърлям разделно иначе. Добра практика, която научих в Германия и ми стана навик.

# 40
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Основният проблем при извличането на суровини от отпадъци е не толкова разходът по разделянето му от битовия, колкото замърсяването му - било то от манджи, гниещи обелки, памперси или улична смет. В случая  събиране на опаковките в отделен контейнер (бил той общ или превозван общо) се цели да се спестят няколко измивания на суровината.

Чистотата от замърсяване е ценообразуващ фактор за отпадъците от пластмаса. Първокачествените отпадъци са или много чисти, или много измити - в офертите се отбелязва колко пъти е измит: "две вани", "четири измивания".

Повтарям мнението си, че с оглед психологията и цените в България по-ефективният метод за оползотворяване на отпадъците би бил сепариране на сметището. Организациите по рециклиране могат да изпълняват квотите като пренасочат средствата от фондовете си към закупуване от пунктовете, вместо да трошат време и пари по неефективното разполагане и събиране на шарени кофи. Не че методът е лош, но в комбинация със начина ни на мислене е безрезултатен.

Това ще стане някой ден, но разбира се не значи, че трябва да спрем да разделяме отпадъците си. Между другото - толкова съм свикнал да го правя, че ми е чоглаво, ако ми се случи да изхвърля някой торба несортиран боклук.

Всъщност сепарирането на сметищата, че и преди тях, и сега се практикува на много места, къде по-цивилизовано, организирано и законно, къде по-примитивно и стихийно. Осемкубиков камион се сепарира на поточна лента за около 6 минути, и то без да му се вглеждат много-много. По мнението на оператори на сметища след сепариране обемът на депонираните отпадъци намалява от 30 до 50%.

Ползите от разделното събиране са много, освен редукция на въглеродния отпечатък, видим най-вече при металите: намаляване на обема на депонираните отпадъци, намаляване на сечта за производство на хартия, намаляване на консумацията на природен газ и нефт като суровини в производството на пластмаси. Още: чрез намалените разходи и с приходите от продажбата на сортирани отпадъци на много места са успели да редуцират таксите "смет". 

# 41
  • Мнения: 8 242
Не, защото нямаме разделни контейнери.
Имаше, но ги махнаха.
Постоянно ги разпиляваха циганите в търсене на съкровища.. или в тях нищо не оставаше (тези за хартия)... или ги горяха (пак те) и ставаха на нищо (пластмасата се пробива и целият контейнер става за едно нищо, отвсякъде тече)... или (пак те) ги разбъркваха до неузнаваемост, че не се знаеше в кой контейнер какво има.

Абсурд просто с толкоз махали да се събира разделно  ooooh!
Постоянно обикалят с колелата и търбушат казаните... наоколо само смрад и боклуци - повече вън, отколкото вътре  Outta Joint

Трябва да се забрани изкупуването на отпадъци - хартии и каквото и да е.. за да се оправи работата...

# 42
  • София
  • Мнения: 6 010
Да, разделяме боклука.

Имаме два големи коша за пластмаса и метал и за хартия, и един малък за био боклук и такива неща, които не знамем за къде са.
Мия всяка кофичка от кисело мляко, бутилка от олио или безалкохолно преди да ги хвърля. Всеки ден изхвърляме био боклука, а торбите от другите кошове ги изсипваме и си ги ползваме отново докато стават.

# 43
  • Мнения: 226
Аз също събирам боклука разделно.
Вкъщи имаме един кош за органичен боклук и до него две торби в които събираме съответно, пластмаса и хартия. Стъкло не изхвърлям често и нямам отделно място за него (но си го изхвърлям в предназначеното място).

# 44
  • Мнения: 2 265
При нас няма кофи за разделно събиране Sad . Само стъклото хвърлям в кофа за разделно събиране, която не е много близко до нас. За органичните имаме компостер.

# 45
  • София
  • Мнения: 10 825
Разделно изхвърлям разните обелки и други подобни неща в боклукомелачката, а останалия боклук в контейнера. Инцидентно изхвърлям и разни вестници, брошури и т.н. в контейнера за хартия.
Все още не съм покръстена в правата вяра на разделното сметосъбиране Embarassed

# 46
  • Мнения: 1 040
Вестниците и брошурите не се хвърлят при хартията, аз така знам.
Обаче сега четох, че може, другаде- че не може. Някой компетентен да разясни.
А кутиите от прясно мляко за къде са все се чудя?Аз в пластмасата ги пускам.

Последна редакция: чт, 08 май 2014, 18:36 от Nikol *

# 47
  • София
  • Мнения: 10 825
Защо да не са при хартията? newsm78

# 48
  • София
  • Мнения: 679
Вестниците и брошурите не се хвърлят при хартията, аз така знам.
А кутиите от прясно мляко за къде са все се чудя?

Всички при хартията, вкл. кутиите от мляко, преди това ги изплаквам от остатъците от мляко.

# 49
  • Мнения: 187
Вестниците и списанията са при хартиите. Кутиите от мляко също.
В Германия има торби само за опаковки /кутии и бутилки от прясно и кисело мляко, сок, препарати и т.н./, но понеже ние нямаме, заминават в жълтата кофа.

# 50
  • SF
  • Мнения: 21 243
Много чинно събирам всичко разделно и така го изхвърлям.
Трупам си отделни торбички на балкона, а като сляза долу и ги оставя всяка в контейнера си, който съдържа какво ли не, сърцето ми се къса. В синия бутилки, обелки, дъски... В жълтия също, плюс обувки...
В квартала на сестра ми няма контейнери за разделно изхвърляне на боклука и миналата вечер взех в един хартиен плик старите тетрадки на децата, за да ги хвърля, където трябва. Возих си ги през няколко квартала. Естествено, в контейнера за хартия имаше толкова найлонови пликове, колкото нямаше в контейнера за пластмаса. И някой ще ми каже, че усилието е напразно.
Станало ми е навик и изобщо не ми пречи да изхвърлям разделно. С кампаниите за събиране на капачки, отделям капачките от бутилките. Досега намирах на кого да ги даря. В момента съм в застой и очаквам някой да обяви кампания отново. Събрала съм доста. В дамската ми чанта също се търкалят капачки, в колата също.

Миналата година бях на море във Франция. Дойдоха ни гости, пиха вино. На следващия ден си тръгвахме от вилата. Боклукът се изнася пред входната врата и в отделни чували е сортиран. В различните дни от седмицата минават и събират вида, който е за деня. Там няма контейнери.
Просто знаеш, че във вторник вечерта изнасяш навън хартията, в петък - пластмасовите опаковки (съвсем примерно го казвам) и хората си ги окачват на портите. Пликовете са прозрачни и всеки може да види какво съдържат. За 8 дни не видях смесено и "отбит номер". Може би ги санкционират с някакви глоби от общината... не знам, но са много стриктни.
Та в деня на тръгването ни, трябваше да се погрижим за нашата бутилка от виното. НЯМА КЪДЕ ДА БЪДЕ ИЗХВЪРЛЕНА. Дадохме я на съседка да я прибере до деня за стъклените отпадъци и да я изнесе след примерно 4 дни. Това е положението там.

# 51
  • Мнения: 5 513
За да може да се рециклира даден отпадък трябва да отговаря на определени
условия.Напр.промазана хартия не се рециклира,кори от яйца,тоалетна хартия,
пластмасите от детски играчки,телевизори,целофана..и още много.Също така
не трябва да са замърсени с определени замщрсители.
Иначе има фирми които отделят подходящото за рециклиране правят го на бали
подходящи за определения завод и го извозват.
Целта на цветните контейнери е да се избегне купуването на отпадъците от клошари и
дребни фирми. Съответните Еко организации искат да вземат отпадъците безплатно.
Но всъщност гражданите не са длъжни да знаят кое точно става за рециклиране.
Като дори на пръв поглед обикновен найлон може да се окаже негоден за рециклиране.
Защото има примеси от чуждици,които не могат да се отделят при преработката.
Като се запали гори с черен пушек и гадна миризма.Значи не става.

# 52
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Аз за инициативата  с капачките... Капачките обикновено са от LDPE и по-рядко PS или РР. Не знам кой е по-ценният полимер, но ако e LDPE, то би трябвало да приемат и доста други опаковки. Много от шишетата за шампоани, препарати за съдове и други са от този полимер. Икономическият смисъл от заниманието е минимален, но има важно възпитателни и символично измерение.

Всяка опаковка има щамповани тези означения и показва ясно какъв е полимерът, от който е направен продукта.

...Трябва да се забрани изкупуването на отпадъци - хартии и каквото и да е.. за да се оправи работата...

Това са глупости.

Мнозина в темата казаха, че не събират разделно, защото нямат цветни кофи... Цветните кофи са допълнение към системата за оползотворяване на отпадъците, даже по мое мнение доста неработещо в българска среда.

Тези, които нямат цветни кофи в населеното си място, но искат да са полезни, биха свършили чудесно своята работа, ако пускат в общия контейнер събрани в отделни торбички отпадъци - на сметището или преди него тези отпадъци ще бъдат извадени и оползотворени. Ако се измешат със манджа, памперни и смет - едва ли.

# 53
  • София
  • Мнения: 679
Все пак искам да споделя мнението си, че без глобална политика за намаляване на най-общо казано боклука, скоро въпреки всички усилия за рециклиране ще заринем майката  Peace.

# 54
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Може би. Но по-вероятно според мен е след не чак толкова дълго време старите сметища да се превърнат в нещо като мини за добив на суровини.

Ще видим.

# 55
  • София
  • Мнения: 679
Мда, ще се появят нови видове скъпоценни камъни и гориво, но ще трябват бая години   Flutter.

# 56
  • Мнения: 6 214
Наши съседи горят пластмаси в парното си. Запуши им се комина. А каква смрад беше.

# 57
  • Мнения: 5 513
Ценно е LDPE-то.Но много зависи ниско или високо налягане.Напр. LDPE найлона ниско
налягане на стекче от бира без щампи и лепенки е много скъпо.Тубите от препарати
са високо налягане.Там много бърка и цвета.Млечно бялото добре. Колкото върви
към черно толкова по неизползваемо е.И това всъщност е пластмаса която се прави на
млянка,а после гранулат.Някой е тези шишета са и PET.Където се отнасят и бутилл от бира,
мин.вода и безалкохолно.Кетчупа е LDPE/PP.Почити не струва.

# 58
  • Мнения: 5 513
Може би. Но по-вероятно според мен е след не чак толкова дълго време старите сметища да се превърнат в нещо като мини за добив на суровини.

Ще видим.
Те мургавите събратя вадят от там това което носят на пункта.И много добре знаят кое става.
Кутиите от прясно мляко не стават.Поне тези които като ги скъсаш имат като фолио покритие.
Това е алуминиево фолио.То идва примес в хартията и е аут от играта.

# 59
  • Мнения: 1
Боклукът при нас се разпределя на: битови отпадъци (имаме кофа), стъкло (допълнителен зелен мини контейнер), хартия/ картон (синя торба) и пластмаса/ метал (жълта торба). Това е пилотен проект на общината и всяка къща разполага с горното.

В различните дни минават да събират различни отпадъци. Признавам си, че се чувствам като в "бяла" държава откакто започна тази инициатива. Отделно отскоро събираме капачките отделно. В офиса на мъжа ми имат контейнер и за тях. Дано повече хора събират разделно!

# 60
  • Мнения: 8 242
...Трябва да се забрани изкупуването на отпадъци - хартии и каквото и да е.. за да се оправи работата...

Това са глупости.

Мнозина в темата казаха, че не събират разделно, защото нямат цветни кофи... Цветните кофи са допълнение към системата за оползотворяване на отпадъците, даже по мое мнение доста неработещо в българска среда.

Тези, които нямат цветни кофи в населеното си място, но искат да са полезни, биха свършили чудесно своята работа, ако пускат в общия контейнер събрани в отделни торбички отпадъци - на сметището или преди него тези отпадъци ще бъдат извадени и оползотворени. Ако се измешат със манджа, памперни и смет - едва ли.
Никак не са глупости.. и не смятам на клошарите да им ги събирам наготово, че да им ги мия  Shocked
През 5 мин. ми дрънчи някой с колело под терасата и всеки ден като изхвърлям боклука всичко в радиус 10м. е кочина. Всичко до най-малката хартийка и пластмаса е обрано. Само манджи и свинщина, от която се въдят котки на рояци  Outta Joint
Точно от там - ако никой не им взима боклуците, няма и да ги търсят и да правят сметище около всеки казан.
И това не е само около нас... просто го виждам в реално време, че съм по цял ден вкъщи.

В Испания много ми хареса как казаните са им под земята. Отгоре има малка дупка. Пак разделно се събират. Айде да ровят при това положение...

Моля да ми цитирате работещи заводи за преработка на отпадъци?

# 61
  • София
  • Мнения: 254
Аз съм убедена, че има смисъл в разделното изхвърляне, каквото мога правя, ако повече хора го правят, естествено, че ще има по-голям ефект. Не коства толкова много усилия, а все пак след нас и други поколения ще я ползват тази планета...

Лошото е, че в парковете например рядко има кошчета за разделно събиране и малко хора си правят труда да си носят опаковките вкъщи. Другото, което ме дразни, е, че хората, които метат улиците, редовно хвърлят листа и други боклуци в жълтите кофи, би следвало да са ги инструктирали от общината, но явно или не са, или няма контрол.

# 62
  • Мнения: 8 242
Другото, което ме дразни, е, че хората, които метат улиците, редовно хвърлят листа и други боклуци в жълтите кофи, би следвало да са ги инструктирали от общината, но явно или не са, или няма контрол.
Същите, които преди това ги празнят от хартията  Laughing
Жива пародия си е това разделно събиране в България  Outta Joint

# 63
  • Мнения: 5 513
Заводи за преработка на хартия-Дуропак в Пазарджик/с. Главиница/,Велпа в Стражица,Санитекс в Костинброд....За стъкло -Стинд  в София и Дружба в София,за найлони "Екоинвест в Пазарджик,Унитрейд 2002 София,За рет бутилки в Пищигово забравих името и в Габрово има.....иначе се изнасят за Румъния

# 64
  • Мнения: 334
 не разделям, и чих не ми пука.

# 65
  • Мнения: X
Отилия, стига се напъва, ако обичаш.

# 66
  • Перник
  • Мнения: 4 863
От скоро имаме цветни контейнери в квартала и събирам разделно. Прави ми впечатление, че тези контейнери винаги са празни, за разлика от общия - явно клошарите не ги оставят да се препълнят  newsm78

# 67
  • Мнения: 144
Аз хвърлям разделно.Все пак трябва да има някакъв ред.Преди години помня как едни  хвърлиха цял чувал от 12 етаж на панелка в зелената площ и ни изпръскаха.Имаше и стъкла вътре.Срамна работа.

# 68
  • Мнения: 4 300

В Испания много ми хареса как казаните са им под земята. Отгоре има малка дупка. Пак разделно се събират. Айде да ровят при това положение...
Обаче да се сложи казан под земята струва многократно повече отколкото ако кофите просто са на улицата. В други държави кофите са в блоковете и дворовете на къщите, но тук така и така оплакванията от масовите части са толкова гръмогласни, че не мога да си представя какво ще бъде ако в тях се включат и стаи за боклук, колела и т.н.
Та с две думи начини за решаване много, но без гражданите и тяхното финансово и физическо участие няма как да се случи.

# 69
  • гр. София
  • Мнения: 2 525
Изхвърлям разделно. Но вкъщи нямам няколко кофи, а в един плик събирам каквото е за разделно изхвърляне и после на място пред контейнерите разделям. Разделям всичко, което може да се хвърли поотделно: капачките на кутиите от мляко хвърлям при пластмасите, ако на някоя кутия от играчки има прозрачен слой го късам и не го хвърлям при хартията, даже целофанчетата от цигарените кутии махам и не ги хвърлям при хартията, бурканчетата от крем за лице разделям в пластмасите (капачката) и в стъклото (самото бурканче).
Често обаче виждам, че е хвърлен безогледно всякакъв боклук в контейнерите за разделно събиране, включително вмирисани обелки.

# 70
  • Мнения: 8 242

В Испания много ми хареса как казаните са им под земята. Отгоре има малка дупка. Пак разделно се събират. Айде да ровят при това положение...
Обаче да се сложи казан под земята струва многократно повече отколкото ако кофите просто са на улицата.
Въпрос на приоритети.
Тук няма да го направят, защото така си субсидират голяма част от населението, което иначе трябва да издържат със социални помощи.
Ако нямат достъп да разбъркват и разхвърлят контейнерите, боклуците ще се събират както трябва разделно и ще се преработват много по-голяма част от тях....
Сега е пълна пунта-мара и замазване на очите, че събираме "разделно" .. то боклука да е проблема..

# 71
  • Мнения: 4 300
Тук няма да го направят, защото така си субсидират голяма част от населението, което иначе трябва да издържат със социални помощи.

Извинявам се, но не съм видяла досега някой да е декларирал доход от ровене в кофите, та точно това да му попречи на социалните помощи.
Иначе да, както и два поста нагоре, ако кофите са прибрани/заключени никой няма да рови в тях, но това струва пари.

# 72
  • Мнения: 8 242
Точно това имам предвид - то не е само за кофите - а всичко що е за връщане за скраб не се декларира никъде...

Ще им отнемат работните места  Outta Joint

Няма как да стане само - ето ви казани за разделно събиране и готово... Има сумати фактори, които трябва да се вземат предвид, за да работи това наистина.

Аз също събирах разделно да, когато казаните бяха новички - чудна инициатива! Както и всички в квартала... Еми супер бързо клошарите научиха далаверата и писах какво се случи..
Накрая имам чувството, че и казаните върнаха за пластмаса - защото изчезваха на части  Shocked

И вече няма такива. Само общи, метални са.
Ама и такива да са - те постоянно са разделяни пак от същите - та освен хранителни отпадъци други не се задържат изобщо в тях  Laughing Сортират си хората...

# 73
  • Мнения: 7 837
Може би. Но по-вероятно според мен е след не чак толкова дълго време старите сметища да се превърнат в нещо като мини за добив на суровини.

Ще видим.

Сметищата, може би не, но преработвателните станции могат. В нашият район функционира нова технология, с която боклукът се изгаря и реално това, което остава е 10% във вид на пепел, която пепел вече се складира в сметище. Има филтри, които спират замърсяването или поне така твърдят, позовавайки се на измервания и награди, които получават.
При изгарянето се акумулира енергия, която се използва за функциониране на станцията, а  остатъкът се продава на енерго фирма и тази енергия захранва частично около 20 000 домакинства.

# 74
  • София
  • Мнения: 679
При предаване на скрап, хартия и пластмаса се издава документ на името на човека и се удържа данък, а после се подава инфо и в НАП  Peace

А и честно казано не ме интересува, че някой ще изкара пари от това, важното е да не бъде заровено в този вид в земята.

# 75
  • Перник
  • Мнения: 4 863
...
А и честно казано не ме интересува, че някой ще изкара пари от това, важното е да не бъде заровено в този вид в земята.

И аз съм на същото мнение.  Peace

# 76
  • Мнения: 5 513
Повечето то тези отпадъци не са биоразградими и няма как да се заровят.
И дали някой хвърля или не в "цветните контейнери" този биснес и разделното събиране върви.
Целта беше колкото повече хора се включат в това начинание толкова по -големи количества се рециклират.А циганите ,които вадят от контейнерите хартия и др. отиват да я продадат на пункта за вторични и вземат някоя пара.Еми пак е в целта.Отива за преработка.Със същия успех всеки от нас вместо да ги сложи без пари в контейнера/целта на Еко организациите/,може да ги занесе на пункта и да му дадат паричка.

# 77
  • Мнения: 8 242
Повечето то тези отпадъци не са биоразградими и няма как да се заровят.
И дали някой хвърля или не в "цветните контейнери" този биснес и разделното събиране върви.
Целта беше колкото повече хора се включат в това начинание толкова по -големи количества се рециклират.А циганите ,които вадят от контейнерите хартия и др. отиват да я продадат на пункта за вторични и вземат някоя пара.Еми пак е в целта.Отива за преработка.Със същия успех всеки от нас вместо да ги сложи без пари в контейнера/целта на Еко организациите/,може да ги занесе на пункта и да му дадат паричка.
Мда.. и ще изгоря 2 туби бензин (замърсително), че да търся из града останал читав контейнер - да им ги сложа разделно на контейнерджиите Simple Smile

Нищо против нямам да събирам разделно, даже напротив. С кеф го правя. Просто няма къде да го прилагам.

На пункт се опитахме да занесем 100 кг кашони - събирах ги за сина ми, искаше да види как се предава на вторични суровини и да си купи сладолед с паричките  Laughing - ами целия град обиколихме една събота, никъде не намерихме работещ пункт.
През седмицата работим. Кога да стане това с предаването?
И всичките кашони ги метнахме в общия контейнер до последния пункт за изкупуване (който мъжа ми псува безкрайно много, че не работи, а уж би трябвало по табелката на вратата  Mr. Green) - някой се е облажил в понеделник  Laughing

# 78
  • Мнения: 8
Изборът ни (млади хора с образование, кариера и семейство) да събираме разделно боклука е въпрос на култура и самоосъзнаване! Peace Да се радваш на "клошарите", които ти събират боклука за да го предадът за рециклиране, вместо да си събират колелелета от мазета - също.

Meanwhile - дори и в офиса събираме разделно, преди 2 месеца върнахме няколко кашона пълни с хартия (в едно депо зад Мол София, до детската градина) и си кухихме прекрасна картина!

Ако имаш доброто желание да събираш разделно, и 80% от боклукът ти да е чист - какво ти пречи да се обадиш в ЕКОПАК и да ги питаш къде са най-близките им кофи, или още по-якото - да си поискаш едни такива и за твоята улица! respect!

# 79
  • Мнения: 5 513
От около 3-4 години със закон забраниха пунктовете в рамките на града.Трябва да са в индустриалните зони.По същото време въведоха и "Цветните контейнери" за населението.
Виж в интернет за вашия град кой изкупува.Има и фирми които работят само на едро.Т,е. обслужват само заводи и вземат количестве над 1 тон например.Звънни по телефона.Може да закараш и др. отпадъци.
Този бизнес е вървял и преди да започнат да тръбят по телевизията и вестниците.И никой не събираше разделно.Въпрос на самосъзнание и възпитание.Всеки осъзнава ползата от това.Не става въпрос за вманиачаване.

# 80
  • Мнения: 5 513
Повечето то тези отпадъци не са биоразградими и няма как да се заровят.
И дали някой хвърля или не в "цветните контейнери" този биснес и разделното събиране върви.
Целта беше колкото повече хора се включат в това начинание толкова по -големи количества се рециклират.А циганите ,които вадят от контейнерите хартия и др. отиват да я продадат на пункта за вторични и вземат някоя пара.Еми пак е в целта.Отива за преработка.Със същия успех всеки от нас вместо да ги сложи без пари в контейнера/целта на Еко организациите/,може да ги занесе на пункта и да му дадат паричка.
Мда.. и ще изгоря 2 туби бензин (замърсително), че да търся из града останал читав контейнер - да им ги сложа разделно на контейнерджиите Simple Smile

Нищо против нямам да събирам разделно, даже напротив. С кеф го правя. Просто няма къде да го прилагам.

На пункт се опитахме да занесем 100 кг кашони - събирах ги за сина ми, искаше да види как се предава на вторични суровини и да си купи сладолед с паричките  Laughing - ами целия град обиколихме една събота, никъде не намерихме работещ пункт.
През седмицата работим. Кога да стане това с предаването?
И всичките кашони ги метнахме в общия контейнер до последния пункт за изкупуване (който мъжа ми псува безкрайно много, че не работи, а уж би трябвало по табелката на вратата  Mr. Green) - някой се е облажил в понеделник  Laughing
Видях че си от Плодвив.Фирмите са Ей Би Ем и Папир БГ.Намират се на Брезовско шосе 176.Но звънни допълнително.Тези знам.

# 81
  • Мнения: 1 536
Повечето то тези отпадъци не са биоразградими и няма как да се заровят.
И дали някой хвърля или не в "цветните контейнери" този биснес и разделното събиране върви.
Целта беше колкото повече хора се включат в това начинание толкова по -големи количества се рециклират.А циганите ,които вадят от контейнерите хартия и др. отиват да я продадат на пункта за вторични и вземат някоя пара.Еми пак е в целта.Отива за преработка.Със същия успех всеки от нас вместо да ги сложи без пари в контейнера/целта на Еко организациите/,може да ги занесе на пункта и да му дадат паричка.
Глупости.  Wink Всяка фирма, която опакова нещо, или внася опаковано такова плаща продуктова такса на организациите. С тази такса те покриват разходите по оползотворяването на отпадъците. А както можеш да се сетиш тези такси ти влизат във всеки продукт, който ти купуваш. Паричка могат да ти дадат само за опаковка за многократна употреба или т.н депозитна система. Ти лично би ли ходила да си вземеш 0,11ст. за кило пластмаса, ама честно?
В останалите европейски страни хората събират ли си боклука на килограм, за да го продават на пунктове?  Joy
1/3 от боклука на столицата се рециклира. Малко известен факт. Рециклира се дори от металните контейнери. Има сепарираща инсталация. Общината плаща за това. Ако някога се построи заводът за отпадъци, вероятно 100% от суровината ще е рециклируема.

# 82
  • Мнения: 5 513
Това важи само за отпадъци от опаковки.Има специална наредба за тях.Там не се включват отпадъци от физически лица за които говорим тук.Мога да ти пусна наредбата за опаковките и наредба №9 по ЗУО /закон за управление на отпадъците/.
Цената на пластмасата е 0,34-0,40 ст

# 83
  • Мнения: 8 242
От около 3-4 години със закон забраниха пунктовете в рамките на града.Трябва да са в индустриалните зони.
Да, ама не Simple Smile Точно 3 пункта знам (сигурно са и повече), които си изкупуват съвсем в града, почти на центъра Simple Smile
И никак не се радвам на клошарите, напротив дразнят ме жестоко защото правят на боклук цялата улица.. и след тях пращат жените им с метлите да замитат Simple Smile Simple Smile в 13 часа на обед с облак прах под прозореца Simple Smile Simple Smile

Ако си имаше читави закони и организации за боклука всичко щеше да е различно. Но всичко е само добро пожелание.

На всичко отгоре редовно палят (пак те) градското сметище, че да си разчистват металите по-лесно - и целия град няма да ти кажа как мирише  Sick

# 84
  • Мнения: 5 513
О да и аз знам пунктове в града.Разбира се ,че много зависи от местното РИОСВ.Обърни се към тях.И разбира се ,че не всичко е наред.Тя и темата нямаше да я има тогава.
Просто знам ,че като го правя съм си свършила поне малко от ангажимента за опазване на дървета ,планета и т.н.Това ,че някой не го прави или звеното се къса ,защото някой влага нещо друго в него си е негов проблем и тежи/не тежи/ на неговата съвест.

# 85
  • Мнения: 8 242
Ако има казан за разделно събиране, който се извозва с камион разделно и отива в преработващо предприятие - с кеф ще си мия даже в миялната ако трябва опаковките  Laughing
Но това го няма.

Виждала съм на места в България (не мога да цитирам, но със сигурност в по-малките градове) - това работи. Тук е отврат.

А и да не ги сортирам - нали има кой да го прави, че да си докарва нещо за бюджета Simple Smile В казаните в края на деня няма нищо, което не става за връщане на вторични...

# 86
  • Мнения: 1 536
Това важи само за отпадъци от опаковки.Има специална наредба за тях.Там не се включват отпадъци от физически лица за които говорим тук.Мога да ти пусна наредбата за опаковките и наредба №9 по ЗУО /закон за управление на отпадъците/.
Цената на пластмасата е 0,34-0,40 ст

Само дето отпадъците от физическите лица обикновено са битов отпадък под формата на шишета, кутии и т.н. За които ти плащаш на производителя. И не е нужно да ми цитираш никакви наредби, моля те, все пак това работя.  Joy Stop  Laughing 0,11 ст. пластмаса, 0,750 хартия. В произволна организация по оползотворяване. Ако гледаш таксите на ПУДООС нещата стоят малко по - различно.   Wink

# 87
  • София
  • Мнения: 2 143
Събирам разделно от около 5г. някъде. Вече ми е станало като навик и не ме затруднява изобщо, даже не се замислям кой боклук в коя торба трябва да отиде. Ако ми се наложи да хвърлям боклук неразделно, направо ми е терсене.

Честно казано ми е все едно как ще стигне боклукът, който съм изхвърлила, до сепариращата инсталация - дали ще го натовари камионът на фирмата за разделно събиране или ще минат циганите с каруците и ще го продадат на пункт за изкупуване на суровини. За мен е важно този боклук да се рециклира, а не да бъде оставен на сметището, където няма да се разгради още не знам колко години.

Единственото, което ме тормози, е, че на балкона нямам място за отделни кофи за различните отпадъци. Сега събирам в кофа само битовия отпадък, останалите са в пликове и ми стои разхвърляно. Преди време в Австрия видях домашни кофи за разделно събиране, които се надграждаха една върху друга и реално заемаха място за една кофа, само растяха на височина. Оттогава си търся такива и тук, но за съжаление не намирам. Rolling Eyes

# 88
  • София
  • Мнения: 10 825

Единственото, което ме тормози, е, че на балкона нямам място за отделни кофи за различните отпадъци. Сега събирам в кофа само битовия отпадък, останалите са в пликове и ми стои разхвърляно. Преди време в Австрия видях домашни кофи за разделно събиране, които се надграждаха една върху друга и реално заемаха място за една кофа, само растяха на височина. Оттогава си търся такива и тук, но за съжаление не намирам. Rolling Eyes
такива ли? http://www.meva-bg.com/product_info.php?products_id=2893&osC … e0caec624fd9a2af4
http://www.meva-bg.com/product_info.php?cPath=18_150&products_id=3810

# 89
  • София
  • Мнения: 2 143
Не точно, тези съм ги виждала и пак доста място заемат. Онези бяха съвсем обикновени, без капак, слагат се леко под наклон една върху друга. Поне да ги бях снимала тогава, че да мога да обясня какво търся, много ме е яд. Crazy

# 90
  • Мнения: 4 300
Не точно, тези съм ги виждала и пак доста място заемат. Онези бяха съвсем обикновени, без капак, слагат се леко под наклон една върху друга. Поне да ги бях снимала тогава, че да мога да обясня какво търся, много ме е яд. Crazy
Може би това:
http://www.ikea.com/at/de/catalog/products/10255897/
http://www.ikea.com/ms/media/seorange/20131/201311_Waste_sorting.jpg

# 91
  • Мнения: 5 513
Това важи само за отпадъци от опаковки.Има специална наредба за тях.Там не се включват отпадъци от физически лица за които говорим тук.Мога да ти пусна наредбата за опаковките и наредба №9 по ЗУО /закон за управление на отпадъците/.
Цената на пластмасата е 0,34-0,40 ст

Само дето отпадъците от физическите лица обикновено са битов отпадък под формата на шишета, кутии и т.н. За които ти плащаш на производителя. И не е нужно да ми цитираш никакви наредби, моля те, все пак това работя.  Joy Stop  Laughing 0,11 ст. пластмаса, 0,750 хартия. В произволна организация по оползотворяване. Ако гледаш таксите на ПУДООС нещата стоят малко по - различно.   Wink
И аз това работя.но хората не ги интересува това.И те са точно физическите лица които изхвърлят в Цветните контейнери и носят по пунктовете и имат желание да купуват.И въобще не ги интересуват и нямат връзка с еко организации и такси по опаковките.Чети какво питат и какво се интересуват.
Няма да се надцаквам в знания с теб.То е ясно ,че ще се разберем като го работим.

п.п Цена от 0,750лв/кг или 750лв/т за хартия не съм чувала някой да дава.Дори заводите купуват на по ниска цена.Къде е тази цена?

# 92
  • Мнения: 6 214
Гланцираната хартия не се рециклира, нали?

# 93
  • Мнения: 5 513
Гланцираната се рециклира.Тази която има найлон на нея не се рециклира по принцип.Като скъсаш такава хартия ,ако е гланцирана ще се скъса като обикновена хартия.А тази хартия дето е с найлон
като я скъсаш на мястото на скъсаното се накъдря от найлончето и леко се отделя от хартията...
Ох дали ме разбра....

# 94
  • Мнения: 6 214
Гланцираната се рециклира.Тази която има найлон на нея не се рециклира по принцип.Като скъсаш такава хартия ,ако е гланцирана ще се скъса като обикновена хартия.А тази хартия дето е с найлон
като я скъсаш на мястото на скъсаното се накъдря от найлончето и леко се отделя от хартията...
Ох дали ме разбра....
Разбрах те. С найлон за малките захарчета - дозички.

# 95
  • Мнения: 5 513
Гланцираната се рециклира.Тази която има найлон на нея не се рециклира по принцип.Като скъсаш такава хартия ,ако е гланцирана ще се скъса като обикновена хартия.А тази хартия дето е с найлон
като я скъсаш на мястото на скъсаното се накъдря от найлончето и леко се отделя от хартията...
Ох дали ме разбра....
Разбрах те. С найлон за малките захарчета - дозички.
Точно така.А има и етикети на мъжки чорапи/луксозни/ също са така.Но във фирмите има хора които работят точно това да отделят хартията.Те са обучени да познават видовете хартия ,пластмаса...Така че ,като съвестен гражданин просто е необходимо да предадеш на пункт или да сложиш в необходимиа контейнер това което си сортирала.
И пак казвам ,че има хора които провалят тази добра кауза,но мен това не ме спира да деля и сортирам боклука си.

# 96
  • Мнения: 8
Аз знам, че и мазна хартия (тази, к`то върви с баничката) също не става за рециклирана.

# 97
  • Мнения: 5 513
Аз знам, че и мазна хартия (тази, к`то върви с баничката) също не става за рециклирана.
Да.

# 98
  • Мнения: 2 483
Нито пък мазен картон от пица.
1000 пъти обяснявам това на мъжа ми, но той продължава да ги бута в разделния боклук  Crossing Arms

# 99
  • Мнения: 985
Здравейте,
искам да попитам шишето от белина, което е пластмасово мога ли да го хвърля при пластмасата, потърсих информация, но не успях да намеря конкретно. Embarassed

# 100
  • Мнения: 5 513
Да в пластмасата.Защото,контейнерите са само 3 бр.А служителите във фирмата ще си отделят твърдата от меката пластмаса и др.критерии има.Но е абсолютно правилно празни шишета от препарати да отиват в пластмасовия контейнер.

# 101
  • Мнения: 2 483
И аз имам въпрос, свързан с шишетата, но стъклените. Махате ли пластмасовите или метални пръстени, които фактически са долната част на капачката и остават на гърлото на шишето?
Аз махам и тях с една ножица когато дойде време да изхвърля шише от сироп, примерно.

# 102
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Аз ги махам и ги изхвърлям в другия боклук метал-пласмаса.

# 103
  • Мнения: 5 513
По принцип се махат.В случая са 2 отпадъка-метал и стъкло.И могат механично/ръчно/ да се отделят и ако вие не ги отделите ще трябва сепараторите  да го отделят.

# 104
  • Мнения: 8 231
Аз се чудих, преди около 2г, когато сменяхме дограмата, какво да правя със старите стъкла. В зелените контейнери не влизат. Там има само малки дупки за шишета и буркани. Имам приятелка, която работи в Екобулпак и тя ми каза, че с плоско стъкло не се занимават и не мога да им го занеса. А аз имах стъкла от 7-8 големи прозореца, двойни. Така и не ми стана ясно къде мога да ги оставя за да могат да се рециклират. Всъщност, в крайна сметка лесно се избавихме от тях, защото се оказа, че съседите бързо-бързо ги прибраха. С едни полилеи също имах проблем. И те не влизат в контейнера за стъкло.

# 105
  • Мнения: X
А контейнерите при нас не са с капаци, а с дупка, т.е. каквото си събрал, трябва да го пускаш едно по едно. Предполагам са го направили, за да не ровят вътре.

# 106
  • Мнения: 15 379
Здравейте,
искам да попитам шишето от белина, което е пластмасово мога ли да го хвърля при пластмасата, потърсих информация, но не успях да намеря конкретно. Embarassed

Там хвърлям аз, но го изплаквам.
Пакетите от прах - в пластмасата, козметичните опаковки - пак там.
Като купя прах за пране в голяма картонена опаковка, след свършването на съдържимото използвам самата кутия за хартиен отпадък - вестници, опаковки и цялата я мятам в синия контейнер.
Стъклата от кремовете за лице - в стъклото, но измивам предварително, както и бутилките, независимо от какво са били.
Кофите от кисело мляко мия и бухам една в друга, за да пестят място.

# 107
  • Мнения: 2 483


Последна редакция: пн, 12 май 2014, 18:41 от Café con leche

# 108
# 109
# 110
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Налага се пак припомня - цветните контейнери са само част от системите за оползотворяване на отпадъци, много "специализирана" част - събиране от определени организации само на отпадъците от някои опаковки, с цел рециклиране.

Има много други видове отпадъци - като плоското стъкло,  или електроуреди - които също до голяма степен се рециклират, но не се събират чрез "цветни кофи".

Може би е нужно да спомена също, че рециклирането е само един от начините за оползотворяване на отпадъци.

Какъвто и начин да се избере обаче, ключов момент е сепарирането. Колкото по-рано по пътя на отпадъка от дома към депото става сепарирането, толкова по-висок е процентът на оползотворяване и по-ниски са разходите по управлението на отпадъка изобщо.

# 111
  • Мнения: 3 929
Само едно се чудя... от де се взеха тия 74 от анкетата, които не събират разделно.  Wink

# 112
  • Мнения: 1 040
От познатите ми никой не събира разделно,
на едните им били далеч кофите, други не им се занимавало,
Един ден трябва това да стане задължително.
Българинът гледа вкъщи да му е чисто, навън не го интересува положението.

# 113
  • SF
  • Мнения: 21 243
И резултатът от една седмица дъжд е плачевен.
Нямаме година без наводнени райони. От едната страна е природата, от другата страна е нашата българската човешка природа или порода. Като се съберат двете става ад. Щото все много знаем!

# 114
  • София
  • Мнения: 2 143
От познатите ми никой не събира разделно
И от моите. Даже ми е смеят на мен и ми се чудят защо си давам зор щом всички кофи се събирали от един камион. Crazy

# 115
  • Мнения: 985
Въпреки че, преди няколко поста питах, пак имам въпрос, искам максимално правилно да ги правя нещата, така се чувствам по-добре, като знам, че оползотворявам нещо.
Мога ли опаковките от вафли, солети, мокри кърпички и примерно опаковката от кори за баница да ги хвърлям в пластмасата? Прочетох, че полиетиленовите торбички могат да се хвърлят, но не съм убедена, че тези са точно такъв тип.
А относно чашите, такива, които са стъклени ( напр. тези, които даваха в Била при покупка над 15 лв. или на Кока-Кола), а не порцеланови, мога ли да ги хвърлям в стъкло?

# 116
  • Уистерия Лейн
  • Мнения: 214
Миналата зима подпалиха един ор контейнерите за разделно събиране. На другия ден ги събраха и трите. Няма къде да изхвърлям разделно.

# 117
  • София
  • Мнения: 2 143
Мога ли опаковките от вафли, солети, мокри кърпички и примерно опаковката от кори за баница да ги хвърлям в пластмасата? Прочетох, че полиетиленовите торбички могат да се хвърлят, но не съм убедена, че тези са точно такъв тип.
А относно чашите, такива, които са стъклени ( напр. тези, които даваха в Била при покупка над 15
Аз точно в пластмасата хвърлям всички найлонови пликчета, независимо дали са от опаковки или просто торбички за пазар.
Чашите ги хвърлям в контейнера за стъкло, едва ли са от много различно стъкло от бурканите и шишетата.

# 118
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Аз точно в пластмасата хвърлям всички найлонови пликчета, независимо дали са от опаковки или просто торбички за пазар.
Чашите ги хвърлям в контейнера за стъкло, едва ли са от много различно стъкло от бурканите и шишетата.

И аз така правя  Peace

# 119
  • София
  • Мнения: 23 098
Не събирам разделно. Контейнерите до блока ни не са от тоя тип.

# 120
  • Мнения: 4 418
Аха, изхвърлям ги разделно, един път през едната друг път през другата тераса и така..  tooth

# 121
# 122
  • Мнения: 10 068
На мен даже ми е удобно да ги събирам разделно. Хранителните отпадъци си ги хвърлям всеки ден прибрани в малка торбичка, а хартиите веднъж на седмица, като с тях нося и пластмасовите бутилки. Понякога по-широките бутилки трудно влизат през отвора, но се справям.
Имаме си всички видове контейнери и виждам, че много живущи вече се възползват от тази придобивка.

# 123
  • SF
  • Мнения: 21 243
Аз много стриктно събирам всичко отделно и го изхвърлям в съответния контейнер.
Сърцето ме боли, когато виждам, че хартиеният е пълен с пластмасови бутилки, а аз съм събирала всяко етикетче вкъщи и касови бележки, за да ги рециклират, ако може...
Понякога ми идва да извикам, че сме големи простаци.  С едно неволно и непомислено движение на ръката, се обезмисля труда, старанието и загрижеността на много други хора.
Опаковките от парфюмите си дори разглобявам, за да може металните части да се отделят от стъклените и да се изхвърлят съответно в контейнера за пластмаса и метал.
Въпреки всичко, ще продължа да събирам отделно и да го демонстрирам пред всеки, когото познавам. Един човек да ме последва, за мен ще е е от значение.

Събирам отделно капачките от пластмасовите бутилки и всякакви други капачки, защото разбрах, че пластмасата им е различна и ... добавете, ако знаете повече за капачките.
Случайно някой да ми подскаже къде да ги занеса? Със сестра ми имаме общо 2 плика пълни с всякакви капачки. Преди имаше пункт в мола на "Стамболийски", но последния път, когато ходих не го видях. Искам да ги подаря на някого.

# 124
  • Варна
  • Мнения: 610
 Не,защото съм виждала как ги събират после заедно Crossing Arms

# 125
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Аз много стриктно събирам всичко отделно и го изхвърлям в съответния контейнер.
Сърцето ме боли, когато виждам, че хартиеният е пълен с пластмасови бутилки, а аз съм събирала всяко етикетче вкъщи и касови бележки, за да ги рециклират, ако може...
Понякога ми идва да извикам, че сме големи простаци.  С едно неволно и непомислено движение на ръката, се обезмисля труда, старанието и загрижеността на много други хора.
Опаковките от парфюмите си дори разглобявам, за да може металните части да се отделят от стъклените и да се изхвърлят съответно в контейнера за пластмаса и метал.
Въпреки всичко, ще продължа да събирам отделно и да го демонстрирам пред всеки, когото познавам. Един човек да ме последва, за мен ще е е от значение.
...

Това все едно аз съм го писала  Peace
Успокоих, че не само аз съм "вманиачена" (според мъжа ми)  Confused

И един тъп въпрос - обвивките от кренвиршите рециклират ли се?  Crazy

# 126
  • Мнения: 985
Според мен-не. Нали за хартията, примерно, не трябва да се хвърлят мазни картонени  кутии, салфетки, бях чела и за мазни тарелки за еднократна употреба за храна, а нали по обвивките на кренвиршите остава мазно. newsm78 Но не знам де, някой друг да се изкаже.
А кутиите от прясно мляко къде ги хвърляте? Аз до сега винаги в общия, само капачката в пластмасата. Rolling Eyes

# 127
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Кутиите от мляко и сокове изплаквам и хвърлям в хартиения контейнер.

# 128
  • София
  • Мнения: 2 143
Какво ще кажете за новите контейнери за разделно събиране на Екопак? Смениха ги преди известно време - вместо такива с подвижен горен капак, жълтият и синият вече са с тесни процепи и монолитни като зеления. Предполагам, че е направено с цел да не може да се извади съдържанието от братята роми, а и за да не се хвърлят битови отпадъци вътре, обаче отворите са толкова тесни, че стана адски неудобно изхвърлянето на боклука. Rolling Eyes

# 129
  • гр. София
  • Мнения: 2 525
Да, отворите са тесни и някои неща не могат да се пъхнат, трябва предварително да ги смачкаш, а понякога това не е удобно.

# 130
  • Мнения: X
Не удобно, но явно се е наложило.  Confused Като ми се напълни торбата с пластмаса, отделям 5 минути и пускам всичко едно по едно вътре.

# 131
  • Перник
  • Мнения: 4 863
При нас са все още контейнерите с капак.

# 132
  • София
  • Мнения: 2 143
Като ми се напълни торбата с пластмаса, отделям 5 минути и пускам всичко едно по едно вътре.
Мда, и аз така процедирам и с пластмасата, и с хартиените, ама понякога отнема доста време. Crazy
Дано поне промяната да е била от полза...

# 133
  • София
  • Мнения: 6 010
За мен определено е по-неудобно, вече и боклука трябва да си подреждам, че като застана пред кофата и става страшно...
Преди изсипвах съдържанието на плика и готово.

# 134
  • Мнения: 2 352
Стараем се.

# 135
  • SF
  • Мнения: 21 243
Контейнерите вече са с едни тесни гърла - много трудно изхвърлям в тях дори по-едра бутилка. Иначе изглеждат по-добре от предишните, които бяха с подвижни капаци.
Нашите са добре затиснати от металните контейнери за общия боклук - направо са недостъпни. Много жалко! Аз съм се заинатила и успявам да се добера до тях, но знам, че повечето хора не биха газили кал и сняг, за да изхвърлят картонче в синия контейнер. Наистина е жалко!

И другият момент е, че когато изхвърлям картонени опаковки, падат върху метални и пластмасови неща. Преди с големите капаци се виждаше, че в хартиения има всичко друго, но не и хартия.

# 136
  • Перник
  • Мнения: 4 863
...
И другият момент е, че когато изхвърлям картонени опаковки, падат върху метални и пластмасови неща. Преди с големите капаци се виждаше, че в хартиения има всичко друго, но не и хартия.

Ето това не мога да го разбера - контейнерите са един до друг - защо, по дяволите се хвърля хартия в контейнера за метал, неща, които не се рециклират в контейнера за хартия и т.н.?!?!?

# 137
  • гр. София
  • Мнения: 2 525
Ха, то някои хора си хвърлят битовия отпадък в разделните контейнери, ти се чудиш защо имало картон при пластмасата.
По-добре картон при пластмасата, отколкото вмирисани обелки от картофи, домати и пр.  ooooh!

# 138
  • София
  • Мнения: 2 143
Ха, то някои хора си хвърлят битовия отпадък в разделните контейнери, ти се чудиш защо имало картон при пластмасата.
Вероятно точно затова сложиха новите контейнери с тесните отвори. Да създадат трудност на мърлячите да хвърлят битовия отпадък в тях. Rolling Eyes Първоначално си помислих, че ги смениха заради мургавите братя с каруците, които изпразваха контейнерите за разделно, но всъщност битовият отпадък ми се струва по-голям проблем.

# 139
  • София
  • Мнения: 14 718
С конусовидните е още по-зле - братята ги повдигат настрани и ги отварят отдолу, съответно всичко се изсипва на земята, обират пластмасата, а разпиляното се търкаля навсякъде.
Аз си чакам чинно деня за едрогабаритния боклук да си изхвърля елхата, всичко е в бодлички в къщи, ама ще спазвам правилата. Mr. Green

# 140
  • Мнения: 2 483
Доста ме затрудняват новите контейнери. На моменти ми действат демотивиращо...

# 141
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Неудобни са. Пускаш като в спестовна касичка. Направено е да е сигурно за събирачите, а не удобно за ползвателите.

Предполагам, че с пускането на инсталациите за преработка на отпадък всички фирми ще се преориентират към сортиране някъде преди сметището - много по-евтино ще им излезе.

По-точно казано - с парите от фонда за рециклиране те ще закупуват отпадъка, който ще се сортира там  независимо от кого. Далеч по-ефективно ще е, а може и да е от полза за таксите смет.

# 142
  • гр. София
  • Мнения: 2 525
Точно като в касичка се пускат боклуците  Laughing
Вчера опитах да изхвърля пластмасова кутия от пасти и не можа да мине през отвора. Да го бяха направили поне толкова голям, колкото на контейнера за хартия. Трябваше да смачкам кутията, но тя беше от една остра пластмаса и можех да се срежа. Е, и без прорезни рани се справих, но не е удобно. А в контейнера за стъкло имаше торбичка с битов отпадък. Бай ти Ганя нищо не може да го спре  ooooh!

# 143
  • SF
  • Мнения: 21 243
Аз си чакам чинно деня за едрогабаритния боклук да си изхвърля елхата, всичко е в бодлички в къщи, ама ще спазвам правилата. Mr. Green

Я дай малко разяснение за това, което написа.
Не че ползвам естествени елхи, но ми стана интересно какъв е този едрогабаритен боклук и кога "минава".
Понякога имам за изхвърляне разни шкафчета и други дървени неща.

# 144
  • София
  • Мнения: 14 718
На сайта на столичния инспекторат има график кога и къде минават колите за извозване на едрогабаритен отпадък. Оттам призоваха елхите да се оставят до кофите вечерта, преди минаване на колата. Ето го графика:

http://inspectorat-so.org/index.php/tutorials/2013-01-15-13-39-3 … -izvozvane-na-ego

# 145
  • SF
  • Мнения: 21 243
Браво! Това е хубаво начинание. Сега остава и ние, гражданите, да се възползваме от цивилизованата инициатива.

Като си спомня как във Франция ходехме на гости на приятелка, която нямаше наоколо контейнер за стъкло. Събираше бутилките от розето и виното и ни ги даваше, за да ги изхвърляме в нашия. От вилата в Нормандия пък ние не си тръгнахме, преди да оставим нашата единствена стъклена бутилка на съседката, която да я изхвърли пред къщата си във вторник - денят за стъклени отпадъци.... Ех, какво ни пречи и тук да го правим.
Вчера духаше силен вятър и от балкона гледах как летяха пликчета всякакви. Закачаха се по клоните, после по балконите и пак по клоните. Много сме красиви!

# 146
  • гр. София
  • Мнения: 2 525
Ех, какво ни пречи и тук да го правим.

Манталитетът.

# 147
  • SF
  • Мнения: 21 243
Но нали когато пътуваме, си носим този същия манталитет с нас?!

# 148
  • София
  • Мнения: 2 143
Но нали когато пътуваме, си носим този същия манталитет с нас?!
За мен също е необяснимо. Почти всичките ми познати се променят коренно щом минат границата. Там се спазва ред, шофира се нормално, боклукът се хвърля по предназначение, коланът се слага щом се качиш в колата и т.н. Щом се върнат обратно тук коланът се откопчава веднага след граничния пост, фасовете политат отново през прозореца на колата, боклукът няма шанс да се хвърли разделно... Обаче иначе е постоянен хейт колко са ни мръсни градовете, колко било неуредено всичко и други такива. Пък уж са образовани, възпитани хора. Rolling Eyes

По някаква случайност съм уцелила деня за едрогабаритни отпадъци за нашия квартал /изобщо не знаех, че има нарочени такива/. Снощи хвърлихме елхата, видях, че има и още 3 струпани до нашата, дано довечера ги приберат.

# 149
  • Мнения: 8
Когато виждаш боклуджийския камион да събира и трите контейнера на веднъж (а на тях им се плаща х3) или цигани да са разпиляли съдържанието, отмествайки ги от дъното им, моля те, обади се на ЕКОБУЛПАК!

Горещ телефон при констатирани нарушения, проблеми с контейнерите и за подаване на сигнали:
 
(02) 434 16 68
(088) 400 30 30
 
Линиите са отворени от понеделник до петък
от 9.00 часа до 17.00 часа

# 150
  • SF
  • Мнения: 21 243
Къде съхранявате и изхвърляте станиол и алуминиий - кенчета, тубички от пасти и кремчета, опаковки от капсули кафе, "капачки" от йогурти?

# 151
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Къде съхранявате и изхвърляте станиол и алуминиий - кенчета, тубички от пасти и кремчета, опаковки от капсули кафе, "капачки" от йогурти?

Аз ги изхвърлям в жълтия контейнер (за пластмаса и метал).

# 152
  • SF
  • Мнения: 21 243
Идеята е да ги събираме за кампанията "Куче от станиол". Но тази кампания явно още е само една идея, защото никъде не казват къде да носим кенчета от кока-кола и станиолите, с които печем (риба например).

# 153
  • Мнения: 6 214
Нали мръсни опаковки не се рециклират? Ако е така фолио със загорели остатъци от печене надали ще се рециклира също.  newsm78 Ако някой има актуална информация по въпроса, моля да сподели.

# 154
  • SF
  • Мнения: 21 243
Да я сподели наистина, защото аз чисто фолио не изхвърлям в боклука, пък било то и за дарения. Naughty

Нямам предвид с остатъците си от храна или загоряло и почерняло, но фолио, в което са увивани разни неща, може би да. Е, вероятно масло, олио или собствен сос може и да е пуснало по фолиото, но... Опаковчиците от топено сирене не събирам, защото по тях остава малко сирене и не искам да ми се вмирисва в плика.
Въобще, давайте идеи кое, как и дали изобщо има смисъл, защото не искам да си превръщам кухнята в боклучарник, а не искам и да търча до някой пункт за рециклиране с шепа станиолчета.

# 155
  • Мнения: 6 214
Да и няма смисъл ей така за нищо да пълним контейнерите с безполезни опаковки по принцип.

# 156
  • Мнения: 1 476
Металните отпадъци ги подарявам на зет ми, хартиените ги събирам и после в контейнера за хартия. Стъклени почти не ползвам, ако е буркан си го оставям за мен. Пластмасови бутилки също на зет ми за селото му. Ползват ги за прясно мляко.

# 157
  • София
  • Мнения: 311
Когато наблизо имам контейнери за разделно събиране, отделям каквото знам за къде е. До нас нямам и хвърлям в общите. Веднага минават ромите и вадят каквото става за връщане. Нямам против да изкарват някой лев по този начин (защото има и много други). Кофти е когато замърсяват около кофите, но както някой писа - после жените им го метат.
Много се радвам, че в темата пишат хора, които се занимават с отпадъци! Надявам се да сме си полезни взаимно - аз съм прохождаща в дейностите със строителни отпадъци. И в този ред на мисли - какво трябва да се случва с плоското и автомобилното стъкло - изкупува ли го някой?

Общи условия

Активация на акаунт