Събирате ли си отпадъците разделно?

  • 10 184
  • 157
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 841
Събираме. В началото е непривично, после става навик, механизират се нещата, и не се забелязва, още по-малко пък да коства някакво усилие. Започнахме, когато синът ни беше малък, и той свикна най-лесно. Сега се опитва да обясни на баба си какъв е смисълът, и всеки път като ѝ гостуваме се диви, как може да се хвърлят всички отпадъци на едно място.
Мъжът ми сериозно напира да си сложим мелничка за биоотпадъци, ама пусти мои страхове и задръжки  Embarassed
С капачките също ни стана навик.

То се рязаха картинки, ламинираха, та кошчета се издирваха по два етажа докат' да съберат нЕколко еднакви. Бе работа хвърли момичето с длъжност "инженер еколог". Wink

Е, това ненужно създание има все пак своите оправдания - все с нещо трябваше да запълва времето между двете си майчинства. А и е снаха на главния инженер.В много фирми подобни корпоративни лайна се толерират.

 ooooh! , но и  Sick Няма нищо по-нелепо от агресивно невежество.

Според поправките в Закона за управление на отпадъците, всички еднолични търговци и юридически лица са длъжни да предприемат куп мерки за правилното събиране, съхранение и третиране на отпадъците.
Глобите при установяване на първоначално нарушение са са от 3000 до 10 000 лв (чл. 136 от ЗУО) или от 7000 до 20 000 лв (чл. 137 от ЗУО), при повторно нарушение се удвояват. Има глоби, които достигат до 100 000 лв, в зависмост от казуса. 

Познавам глобени фирми. Знам и за глобени кметове на малки населени места, затова, че не са осигурили условия за прилагане на мерките.
Всеки си преценява какво ще му излезе най-изгодно - да спазва разпоредбите, да плаща глоби или да плаща рушвети и после да реве как се "задушава бизнеса"  Peace




# 16
  • Мнения: 14 654
Не, само стъклото изхвърлям в кофата за стъкло, при нас няма различни контейнери според вида на боклука. Преди имаше и ги делях, докато една сутрин не видях, че всичко отива на едно място. Ако така или иначе ги разделят после, за какво аз да ги разделям, те да ги смесват и после пак да ги разделят, много е идиотско.

# 17
  • София
  • Мнения: 679
В повечето случаи циганите/събирачите ги "сепарират" още преди да са дошли камионите.

# 18
  • Мнения: 6 214
Не, само стъклото изхвърлям в кофата за стъкло, при нас няма различни контейнери според вида на боклука. Преди имаше и ги делях, докато една сутрин не видях, че всичко отива на едно място. Ако така или иначе ги разделят после, за какво аз да ги разделям, те да ги смесват и после пак да ги разделят, много е идиотско.
не е въпроса да не са смесени, а да не са в обикновения контейнер, който не се извозва и не отива във фирма за обработка, а на сметището. Отпадъците от обикновения метален контейнер отиват на сметището. Тези от разделните, ако ще и всичко да метнеш  в тях, отиват в завода.
За това си мисля, че на който не му се разделя, по-добре да мята торбата в някой от разделните, а не в металния.  Thinking

# 19
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Не, в квартала ни няма контейнери за различните видове отпадъци.

# 20
  • Мнения: 3 965
То се рязаха картинки, ламинираха, та кошчета се издирваха по два етажа докат' да съберат нЕколко еднакви. Бе работа хвърли момичето с длъжност "инженер еколог". Wink

Е, това ненужно създание има все пак своите оправдания - все с нещо трябваше да запълва времето между двете си майчинства. А и е снаха на главния инженер.В много фирми подобни корпоративни лайна се толерират.

 ooooh! , но и  Sick Няма нищо по-нелепо от агресивно невежество.


Или от напудреното такова.  Wink

Кратка разходка из мрежата по темата ще те убеди в липсата на контейнери. Скромна спънка. Дреболия.

Напудрената вяра в подобни неща обаче съдава работа в цитирания случай. Е, пък че всичко вечер отива в черния чувал понеже няма и съответните контейнери... е, хайде сега, подробности.
Важното е лозунг да има. Обич, рабост!

# 21
  • Мнения: 334
 Не, не събирам разделно. Нямам желание да имам повече от едно кошче за боклук в дома си.

# 22
  • Мнения: 46 565
Не.
Поставиха по едно време такива контейнери, които обаче видях, че ги изхвърлят заедно, на едно място Simple Smile
Сега ги махнаха, няма около нас вече, така че и да имам желание няма как.

# 23
  • Мнения: 8 247
Изхвърляме отпадъците отделно вече няколко години. В нашия град в един общ жълт контейнер са пластмаси, хартия и метал, друг контейнер е за стъкло. Стъклени бутилки много рядко хвърляме, но за жълтия имаме всяка седмица по един пълен чувал или кашон. Имам позната, която работи в Еко Булпак и тя ми е обяснявала, че всичко се преглежда и сортира.
Не знам след това доколко се оползотворяват в действителност тези отпадъци, но вкъщи сме с чиста съвест, че това, което е зависело от нас, сме го направили. Оттам нататък си има други, които да носят отговорност. Дотолкова ни е станало навик, че вече не мога дори да си представя да хвърля хартия или някаква опаковка в кошчето за битови отпадъци.

# 24
  • Мнения: 15 379
Поне 5 години, а може и повече изхвърлям разделно. В жълтият контейнер пластмаса и метални опаковки, в синия - хартията.
Мия и стъклото преди да го метна в зеления контейнер. Много съм стриктна Crazy.

# 25
  • Мнения: 5 710
Аз започнах мисленето си от това че "в крайна сметка всичко е в пожара" и то се разви с времето към по-голяма лична отговорност. Кварталът ми по някаква причина е извън задължителното разделно събиране. Т.е не изнасяме по дни нищо. Градът ни е частично обхванат от тази система не знам защо, включват се нови зони и вероятно в един момент ще стане много по-затегнато.
Така че аз решавам какво да изхвърля разделно и какво в 'неразделната' кофа. Най-вече разделям стъкло и хартия. Не ми пречи да измия един буркан/бутилка и да го отделя. Също така тревите от градината също са в отделен контейнер, само че е много малък и не винаги има място там от клони и треви. Има разни комбинирани материали и опаковки, които не знам как се разделят.

# 26
  • Мнения: 15 379
Има разни комбинирани материали и опаковки, които не знам как се разделят.

Аз обикновено разделям на ръка, ако опаковката например е от детска играчка и съдържа тънък плексиглас и хартия/картон.
Тетрапак кутиите отиват в хартията, а капачките им в пластмасата.

Обикновено чета сигнатурата, която е обозначена на опаковката, тя указва точното място за изхвърляне.

# 27
  • Мнения: 5 710
има и нещо друго - когато става дума за такива по-сложни опаковки, според мен добре човек да гледа повече в супермаркета какво купува и да обръща вниамение преди да му се налага да хвърля..
например :опаковки с Х броя нещо.. всеки 5 в опаковка, всички 20 пакетчета са в картон , след което има окончателна опаковка. това важи за страшно много продукти като матьрошки са, а много честно може да се избегне това нещо.  препакетирането.
вече да не хващам транспорта и избора  0 км където може... щото темата ще стане голяма.
но някаква превенция на тоя боклук смятам че е полезна

# 28
  • Мнения: 1 040
Аз не знам дали кутиите от прясно мляко са за разделното и къде се хвърлят.
На опаковката им пише, че е нещо като картон, а изобщо не прилича.


# 29
  • Мнения: X
Поне 5 години, а може и повече изхвърлям разделно. В жълтият контейнер пластмаса и метални опаковки, в синия - хартията.
Мия и стъклото преди да го метна в зеления контейнер. Много съм стриктна Crazy.


А органичните отпадъци?

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт