Събирате ли си отпадъците разделно?

  • 10 189
  • 157
  •   2
Отговори
# 135
  • SF
  • Мнения: 21 358
Контейнерите вече са с едни тесни гърла - много трудно изхвърлям в тях дори по-едра бутилка. Иначе изглеждат по-добре от предишните, които бяха с подвижни капаци.
Нашите са добре затиснати от металните контейнери за общия боклук - направо са недостъпни. Много жалко! Аз съм се заинатила и успявам да се добера до тях, но знам, че повечето хора не биха газили кал и сняг, за да изхвърлят картонче в синия контейнер. Наистина е жалко!

И другият момент е, че когато изхвърлям картонени опаковки, падат върху метални и пластмасови неща. Преди с големите капаци се виждаше, че в хартиения има всичко друго, но не и хартия.

# 136
  • Перник
  • Мнения: 4 866
...
И другият момент е, че когато изхвърлям картонени опаковки, падат върху метални и пластмасови неща. Преди с големите капаци се виждаше, че в хартиения има всичко друго, но не и хартия.

Ето това не мога да го разбера - контейнерите са един до друг - защо, по дяволите се хвърля хартия в контейнера за метал, неща, които не се рециклират в контейнера за хартия и т.н.?!?!?

# 137
  • гр. София
  • Мнения: 2 530
Ха, то някои хора си хвърлят битовия отпадък в разделните контейнери, ти се чудиш защо имало картон при пластмасата.
По-добре картон при пластмасата, отколкото вмирисани обелки от картофи, домати и пр.  ooooh!

# 138
  • София
  • Мнения: 2 148
Ха, то някои хора си хвърлят битовия отпадък в разделните контейнери, ти се чудиш защо имало картон при пластмасата.
Вероятно точно затова сложиха новите контейнери с тесните отвори. Да създадат трудност на мърлячите да хвърлят битовия отпадък в тях. Rolling Eyes Първоначално си помислих, че ги смениха заради мургавите братя с каруците, които изпразваха контейнерите за разделно, но всъщност битовият отпадък ми се струва по-голям проблем.

# 139
  • София
  • Мнения: 14 760
С конусовидните е още по-зле - братята ги повдигат настрани и ги отварят отдолу, съответно всичко се изсипва на земята, обират пластмасата, а разпиляното се търкаля навсякъде.
Аз си чакам чинно деня за едрогабаритния боклук да си изхвърля елхата, всичко е в бодлички в къщи, ама ще спазвам правилата. Mr. Green

# 140
  • Мнения: 2 483
Доста ме затрудняват новите контейнери. На моменти ми действат демотивиращо...

# 141
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Неудобни са. Пускаш като в спестовна касичка. Направено е да е сигурно за събирачите, а не удобно за ползвателите.

Предполагам, че с пускането на инсталациите за преработка на отпадък всички фирми ще се преориентират към сортиране някъде преди сметището - много по-евтино ще им излезе.

По-точно казано - с парите от фонда за рециклиране те ще закупуват отпадъка, който ще се сортира там  независимо от кого. Далеч по-ефективно ще е, а може и да е от полза за таксите смет.

# 142
  • гр. София
  • Мнения: 2 530
Точно като в касичка се пускат боклуците  Laughing
Вчера опитах да изхвърля пластмасова кутия от пасти и не можа да мине през отвора. Да го бяха направили поне толкова голям, колкото на контейнера за хартия. Трябваше да смачкам кутията, но тя беше от една остра пластмаса и можех да се срежа. Е, и без прорезни рани се справих, но не е удобно. А в контейнера за стъкло имаше торбичка с битов отпадък. Бай ти Ганя нищо не може да го спре  ooooh!

# 143
  • SF
  • Мнения: 21 358
Аз си чакам чинно деня за едрогабаритния боклук да си изхвърля елхата, всичко е в бодлички в къщи, ама ще спазвам правилата. Mr. Green

Я дай малко разяснение за това, което написа.
Не че ползвам естествени елхи, но ми стана интересно какъв е този едрогабаритен боклук и кога "минава".
Понякога имам за изхвърляне разни шкафчета и други дървени неща.

# 144
  • София
  • Мнения: 14 760
На сайта на столичния инспекторат има график кога и къде минават колите за извозване на едрогабаритен отпадък. Оттам призоваха елхите да се оставят до кофите вечерта, преди минаване на колата. Ето го графика:

http://inspectorat-so.org/index.php/tutorials/2013-01-15-13-39-3 … -izvozvane-na-ego

# 145
  • SF
  • Мнения: 21 358
Браво! Това е хубаво начинание. Сега остава и ние, гражданите, да се възползваме от цивилизованата инициатива.

Като си спомня как във Франция ходехме на гости на приятелка, която нямаше наоколо контейнер за стъкло. Събираше бутилките от розето и виното и ни ги даваше, за да ги изхвърляме в нашия. От вилата в Нормандия пък ние не си тръгнахме, преди да оставим нашата единствена стъклена бутилка на съседката, която да я изхвърли пред къщата си във вторник - денят за стъклени отпадъци.... Ех, какво ни пречи и тук да го правим.
Вчера духаше силен вятър и от балкона гледах как летяха пликчета всякакви. Закачаха се по клоните, после по балконите и пак по клоните. Много сме красиви!

# 146
  • гр. София
  • Мнения: 2 530
Ех, какво ни пречи и тук да го правим.

Манталитетът.

# 147
  • SF
  • Мнения: 21 358
Но нали когато пътуваме, си носим този същия манталитет с нас?!

# 148
  • София
  • Мнения: 2 148
Но нали когато пътуваме, си носим този същия манталитет с нас?!
За мен също е необяснимо. Почти всичките ми познати се променят коренно щом минат границата. Там се спазва ред, шофира се нормално, боклукът се хвърля по предназначение, коланът се слага щом се качиш в колата и т.н. Щом се върнат обратно тук коланът се откопчава веднага след граничния пост, фасовете политат отново през прозореца на колата, боклукът няма шанс да се хвърли разделно... Обаче иначе е постоянен хейт колко са ни мръсни градовете, колко било неуредено всичко и други такива. Пък уж са образовани, възпитани хора. Rolling Eyes

По някаква случайност съм уцелила деня за едрогабаритни отпадъци за нашия квартал /изобщо не знаех, че има нарочени такива/. Снощи хвърлихме елхата, видях, че има и още 3 струпани до нашата, дано довечера ги приберат.

# 149
  • Мнения: 8
Когато виждаш боклуджийския камион да събира и трите контейнера на веднъж (а на тях им се плаща х3) или цигани да са разпиляли съдържанието, отмествайки ги от дъното им, моля те, обади се на ЕКОБУЛПАК!

Горещ телефон при констатирани нарушения, проблеми с контейнерите и за подаване на сигнали:
 
(02) 434 16 68
(088) 400 30 30
 
Линиите са отворени от понеделник до петък
от 9.00 часа до 17.00 часа

Общи условия

Активация на акаунт