Събирате ли си отпадъците разделно?

  • 10 186
  • 157
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
В квартала ни се появиха контейнери за пластмаса и стъкло, и това провокира въпроса ми.
Също: някой има ли информация към днешна дата какво се случва с разделно изхвърлените отпадъци?

# 1
  • Мнения: 455
Всичко отива в един камион и всеки хвърля където свари.

# 2
  • Мнения: 3 965
Ровила съм в интернет да видя къде води пътеката на разделно събраните отпадъци, за които една  колежка направи кошчета.

То се рязаха картинки, ламинираха, та кошчета се издирваха по два етажа докат' да съберат нЕколко еднакви. Бе работа хвърли момичето с длъжност "инженер еколог". Wink

Вечер чистачката минава и събира всичко в един голям неразделен черен чувал. Вива!

Е, това ненужно създание има все пак своите оправдания - все с нещо трябваше да запълва времето между двете си майчинства. А и е снаха на главния инженер.В много фирми подобни корпоративни лайна се толерират.

# 3
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Да, събирам разделно. Имам и компостер, и доста ящно дворно куче, та може да се каже, че на сметището не отива почти нищо. Доскоро карах отпадъка си с кола до едни доста далечни ми попътни кофи, отскоро просто оставям събрания отпадък в един пункт наблизо.

По втория въпрос: Отпадъците от опаковки са суровина. Има търсене за нея. Организациите за събиране на отпадъци от опаковки (като Екопак, екобулпак и пр.) имат квоти от отпадъци, които трябва да съберат. Подчертавам, че са длъжни да оползотворяват само отпадъци от опаковки, не всякакви. Дейността им по събирането се финансира от фонд. В този фонд постъпват отстъпления от всяка продадена опакована стока. Разполагайки с тези пари, организациите решават как да изпълнят квотата си. Има три варианта:
-сключване на договори с магазини за търговия на дребно (от там се събират над 50% от опаковките)
- чрез инсталиране на съдове за разделно събиране в населените места или
-запълване на квотите чрез директно закупуване на нужното количество от пунктовете за вторични суровини.

В Европа се практикува широко втория метод, у нас според мен е неприложим и по-добри резултати - чистота на отпадъка и процент на отделената суровина от общия боклук - би дал третият. Още повече, че чрез него в оборот биха влезли и отпадъци, които не са опаковки: стари столове, щайги, някои играчки.

Събраните по какъвто и да е начин отпадъци се сортират по видове още веднъж - отделят се хартия, метали, а пластмасите се сортират (LDPE, РЕТ, HDPE, PE. PS, PP,). В скобите съм ги подредил горе-долу по ценност. По тая причина е излишно да се възмущавате, че всичкоо се събира с общ камион - пресортиране тъй или инак се налага, а е нерентабилно за всяка кофа да ходи различен камион. Всъщност това е грижа на организацията, която има договор.

Последна редакция: сб, 03 май 2014, 22:15 от Куркума

# 4
  • Мнения: 330
Отговорих с ДА. Имам информация, сама съм си я намерила, а и по случайност имах клиенти занимаващи се с отпадъци. Знам, че ситуацията е точно както е написано от Куркума.
Какво правим ние в нашето семейство. Имаме пликче до основния кош, в което слагаме опаковките от мляко (измиваме ги без много старание), бутилки от безалкохолни, всички други пласмасови и картонени опаковки. Това намалява много основния ни отпадък (всъщност за него остават разни силно замърсени пласмаси или обелки от зеленчуци, всъщност много минимален обем боклук). Разделния отпадък изхвърляме в пликче заедно с основния ежедневно в кофата за пласмаса и хартия пред блока. След това циганите минават и всички бутилки и пласмаси ги вземат, хартията също. Така че не знам колко отива за фирмите собственици на контейнера (сепариращи фирми), които по принцип трябва да получават моя отпадък, но поне съм сигурна, че не отива на сметището. И така възпитавам децата, от малки не знаят какво е да хвърлиш кофичка от кисело мляко в общия боклук. Стъклените бутилки и буркани хвърляме в зеления контейнер, него поне го вземат от фирмата, тъй като циганите не могат да бръкнат вътре, а и не им трябват натрошени стъкларии. Повярвайте след време не е никак е трудно, свикваш и не можеш по друг начин.

# 5
  • Мнения: 1 040
Всичко отива в един камион и всеки хвърля където свари.
Камионът им не е общ, той също е от 3 панела, случайно го видях като товареше.
Аз също събирам разделно, запалих се от бг-мама- естествено Simple Smile преди имаше една зелена тема.

# 6
  • София
  • Мнения: 679
Събирам разделно  Peace, старая се да не захабявам/замърсявам нищо, което може да се рециклира. 

# 7
  • София
  • Мнения: 35 227
Преди 7-8 години събирах всичко разделно, чинно хвърлях в указаните контейнери. После се дърлях с едни боклукджии и исках сметка......та меракът ми замря.
Събираме всичката пластмаса и редом с други отпадъци от работата на съпругът ми и връщаме на вторични. Въвлякохме и приятели в идеята и всички ни събират пластмаси, с върнатото и припечеленото пием вино и бира Simple Smile
Капачките предавам за Капс Проджект Peace

# 8
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Събираме и изхвърляме боклука разделно.
На село няма кофи за разделно, та си носим боклука до града.

Отделно се стараем винаги когато е възможно да ограничим количествата отпадъци, които произвеждаме. Например спрях да пазарувам плодове и зеленчуци от един магазин, който принципно харесвам, защото имат политика всеки зарзават задължително в торбичка и всеки вид в отделна торбичка. А аз често купувам по една две бройки от вид и ми иде свръх остатъка от торбички след пазаруване.  Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 4 690
Аз също изхвърлям разделно  и дори преди време дебнех камиона, за да видя дали има смисъл  Embarassed Сега върви една много приятна кампания : " Книги за смет " http://www.cross.bg/polychi-kniga-otpadutzi-1408394.html#axzz30jIm6xgP

Последна редакция: нд, 04 май 2014, 00:54 от валия

# 10
  • Мнения: 1 788
Старая се, доколкото мога.
Понякога не успявам всичко точно да отделя и имам пропуски, но като цяло мога да кажа, че освен, че събирам и изхвърлям разделно, се опитвам и да ползвам по-разумно.

# 11
  • Мнения: 945
Да, събирам отпадъците разделно.
Тук почти всички го правят.
Когато пазарувам не използвам торбички, а слагам покупките в празен кашон.
После го използвам за неорганичния боклук.

# 12
  • Мнения: 6 214
Сигурна съм единствено, че се оползотворяваха опаковките от хипермаркета, в който работех.  Peace

За общия камион, все още ли има неразбрали? Изумявам се. Контейнерите са за един вид "символично" разделяне. Истинското разделяне е във фирмата за преработка.  Peace

# 13
  • Мнения: 4 500
Вече не, преди време пред блока ни сложиха контейнери за разделно събиране, но господата роми ги откраднаха  Confused Сега всичко 1 плик и айде в големият стар железен контейнер, за съжаление......

# 14
  • Мнения: X
Благодаря за отговорите, научих полезни неща.
Скрит текст:
Може би трябваше да уточня, че питам за България.

Подчертавам, че са длъжни да оползотворяват само отпадъци от опаковки, не всякакви.

Това значи ли, че ако изхвърля пластмаса в контейнера, която не е опаковка, няма да я обработят?  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт