Събирате ли си отпадъците разделно?

  • 10 189
  • 157
  •   3
Отговори
# 75
  • Перник
  • Мнения: 4 866
...
А и честно казано не ме интересува, че някой ще изкара пари от това, важното е да не бъде заровено в този вид в земята.

И аз съм на същото мнение.  Peace

# 76
  • Мнения: 5 513
Повечето то тези отпадъци не са биоразградими и няма как да се заровят.
И дали някой хвърля или не в "цветните контейнери" този биснес и разделното събиране върви.
Целта беше колкото повече хора се включат в това начинание толкова по -големи количества се рециклират.А циганите ,които вадят от контейнерите хартия и др. отиват да я продадат на пункта за вторични и вземат някоя пара.Еми пак е в целта.Отива за преработка.Със същия успех всеки от нас вместо да ги сложи без пари в контейнера/целта на Еко организациите/,може да ги занесе на пункта и да му дадат паричка.

# 77
  • Мнения: 8 242
Повечето то тези отпадъци не са биоразградими и няма как да се заровят.
И дали някой хвърля или не в "цветните контейнери" този биснес и разделното събиране върви.
Целта беше колкото повече хора се включат в това начинание толкова по -големи количества се рециклират.А циганите ,които вадят от контейнерите хартия и др. отиват да я продадат на пункта за вторични и вземат някоя пара.Еми пак е в целта.Отива за преработка.Със същия успех всеки от нас вместо да ги сложи без пари в контейнера/целта на Еко организациите/,може да ги занесе на пункта и да му дадат паричка.
Мда.. и ще изгоря 2 туби бензин (замърсително), че да търся из града останал читав контейнер - да им ги сложа разделно на контейнерджиите Simple Smile

Нищо против нямам да събирам разделно, даже напротив. С кеф го правя. Просто няма къде да го прилагам.

На пункт се опитахме да занесем 100 кг кашони - събирах ги за сина ми, искаше да види как се предава на вторични суровини и да си купи сладолед с паричките  Laughing - ами целия град обиколихме една събота, никъде не намерихме работещ пункт.
През седмицата работим. Кога да стане това с предаването?
И всичките кашони ги метнахме в общия контейнер до последния пункт за изкупуване (който мъжа ми псува безкрайно много, че не работи, а уж би трябвало по табелката на вратата  Mr. Green) - някой се е облажил в понеделник  Laughing

# 78
  • Мнения: 8
Изборът ни (млади хора с образование, кариера и семейство) да събираме разделно боклука е въпрос на култура и самоосъзнаване! Peace Да се радваш на "клошарите", които ти събират боклука за да го предадът за рециклиране, вместо да си събират колелелета от мазета - също.

Meanwhile - дори и в офиса събираме разделно, преди 2 месеца върнахме няколко кашона пълни с хартия (в едно депо зад Мол София, до детската градина) и си кухихме прекрасна картина!

Ако имаш доброто желание да събираш разделно, и 80% от боклукът ти да е чист - какво ти пречи да се обадиш в ЕКОПАК и да ги питаш къде са най-близките им кофи, или още по-якото - да си поискаш едни такива и за твоята улица! respect!

# 79
  • Мнения: 5 513
От около 3-4 години със закон забраниха пунктовете в рамките на града.Трябва да са в индустриалните зони.По същото време въведоха и "Цветните контейнери" за населението.
Виж в интернет за вашия град кой изкупува.Има и фирми които работят само на едро.Т,е. обслужват само заводи и вземат количестве над 1 тон например.Звънни по телефона.Може да закараш и др. отпадъци.
Този бизнес е вървял и преди да започнат да тръбят по телевизията и вестниците.И никой не събираше разделно.Въпрос на самосъзнание и възпитание.Всеки осъзнава ползата от това.Не става въпрос за вманиачаване.

# 80
  • Мнения: 5 513
Повечето то тези отпадъци не са биоразградими и няма как да се заровят.
И дали някой хвърля или не в "цветните контейнери" този биснес и разделното събиране върви.
Целта беше колкото повече хора се включат в това начинание толкова по -големи количества се рециклират.А циганите ,които вадят от контейнерите хартия и др. отиват да я продадат на пункта за вторични и вземат някоя пара.Еми пак е в целта.Отива за преработка.Със същия успех всеки от нас вместо да ги сложи без пари в контейнера/целта на Еко организациите/,може да ги занесе на пункта и да му дадат паричка.
Мда.. и ще изгоря 2 туби бензин (замърсително), че да търся из града останал читав контейнер - да им ги сложа разделно на контейнерджиите Simple Smile

Нищо против нямам да събирам разделно, даже напротив. С кеф го правя. Просто няма къде да го прилагам.

На пункт се опитахме да занесем 100 кг кашони - събирах ги за сина ми, искаше да види как се предава на вторични суровини и да си купи сладолед с паричките  Laughing - ами целия град обиколихме една събота, никъде не намерихме работещ пункт.
През седмицата работим. Кога да стане това с предаването?
И всичките кашони ги метнахме в общия контейнер до последния пункт за изкупуване (който мъжа ми псува безкрайно много, че не работи, а уж би трябвало по табелката на вратата  Mr. Green) - някой се е облажил в понеделник  Laughing
Видях че си от Плодвив.Фирмите са Ей Би Ем и Папир БГ.Намират се на Брезовско шосе 176.Но звънни допълнително.Тези знам.

# 81
  • Мнения: 1 540
Повечето то тези отпадъци не са биоразградими и няма как да се заровят.
И дали някой хвърля или не в "цветните контейнери" този биснес и разделното събиране върви.
Целта беше колкото повече хора се включат в това начинание толкова по -големи количества се рециклират.А циганите ,които вадят от контейнерите хартия и др. отиват да я продадат на пункта за вторични и вземат някоя пара.Еми пак е в целта.Отива за преработка.Със същия успех всеки от нас вместо да ги сложи без пари в контейнера/целта на Еко организациите/,може да ги занесе на пункта и да му дадат паричка.
Глупости.  Wink Всяка фирма, която опакова нещо, или внася опаковано такова плаща продуктова такса на организациите. С тази такса те покриват разходите по оползотворяването на отпадъците. А както можеш да се сетиш тези такси ти влизат във всеки продукт, който ти купуваш. Паричка могат да ти дадат само за опаковка за многократна употреба или т.н депозитна система. Ти лично би ли ходила да си вземеш 0,11ст. за кило пластмаса, ама честно?
В останалите европейски страни хората събират ли си боклука на килограм, за да го продават на пунктове?  Joy
1/3 от боклука на столицата се рециклира. Малко известен факт. Рециклира се дори от металните контейнери. Има сепарираща инсталация. Общината плаща за това. Ако някога се построи заводът за отпадъци, вероятно 100% от суровината ще е рециклируема.

# 82
  • Мнения: 5 513
Това важи само за отпадъци от опаковки.Има специална наредба за тях.Там не се включват отпадъци от физически лица за които говорим тук.Мога да ти пусна наредбата за опаковките и наредба №9 по ЗУО /закон за управление на отпадъците/.
Цената на пластмасата е 0,34-0,40 ст

# 83
  • Мнения: 8 242
От около 3-4 години със закон забраниха пунктовете в рамките на града.Трябва да са в индустриалните зони.
Да, ама не Simple Smile Точно 3 пункта знам (сигурно са и повече), които си изкупуват съвсем в града, почти на центъра Simple Smile
И никак не се радвам на клошарите, напротив дразнят ме жестоко защото правят на боклук цялата улица.. и след тях пращат жените им с метлите да замитат Simple Smile Simple Smile в 13 часа на обед с облак прах под прозореца Simple Smile Simple Smile

Ако си имаше читави закони и организации за боклука всичко щеше да е различно. Но всичко е само добро пожелание.

На всичко отгоре редовно палят (пак те) градското сметище, че да си разчистват металите по-лесно - и целия град няма да ти кажа как мирише  Sick

# 84
  • Мнения: 5 513
О да и аз знам пунктове в града.Разбира се ,че много зависи от местното РИОСВ.Обърни се към тях.И разбира се ,че не всичко е наред.Тя и темата нямаше да я има тогава.
Просто знам ,че като го правя съм си свършила поне малко от ангажимента за опазване на дървета ,планета и т.н.Това ,че някой не го прави или звеното се къса ,защото някой влага нещо друго в него си е негов проблем и тежи/не тежи/ на неговата съвест.

# 85
  • Мнения: 8 242
Ако има казан за разделно събиране, който се извозва с камион разделно и отива в преработващо предприятие - с кеф ще си мия даже в миялната ако трябва опаковките  Laughing
Но това го няма.

Виждала съм на места в България (не мога да цитирам, но със сигурност в по-малките градове) - това работи. Тук е отврат.

А и да не ги сортирам - нали има кой да го прави, че да си докарва нещо за бюджета Simple Smile В казаните в края на деня няма нищо, което не става за връщане на вторични...

# 86
  • Мнения: 1 540
Това важи само за отпадъци от опаковки.Има специална наредба за тях.Там не се включват отпадъци от физически лица за които говорим тук.Мога да ти пусна наредбата за опаковките и наредба №9 по ЗУО /закон за управление на отпадъците/.
Цената на пластмасата е 0,34-0,40 ст

Само дето отпадъците от физическите лица обикновено са битов отпадък под формата на шишета, кутии и т.н. За които ти плащаш на производителя. И не е нужно да ми цитираш никакви наредби, моля те, все пак това работя.  Joy Stop  Laughing 0,11 ст. пластмаса, 0,750 хартия. В произволна организация по оползотворяване. Ако гледаш таксите на ПУДООС нещата стоят малко по - различно.   Wink

# 87
  • София
  • Мнения: 2 148
Събирам разделно от около 5г. някъде. Вече ми е станало като навик и не ме затруднява изобщо, даже не се замислям кой боклук в коя торба трябва да отиде. Ако ми се наложи да хвърлям боклук неразделно, направо ми е терсене.

Честно казано ми е все едно как ще стигне боклукът, който съм изхвърлила, до сепариращата инсталация - дали ще го натовари камионът на фирмата за разделно събиране или ще минат циганите с каруците и ще го продадат на пункт за изкупуване на суровини. За мен е важно този боклук да се рециклира, а не да бъде оставен на сметището, където няма да се разгради още не знам колко години.

Единственото, което ме тормози, е, че на балкона нямам място за отделни кофи за различните отпадъци. Сега събирам в кофа само битовия отпадък, останалите са в пликове и ми стои разхвърляно. Преди време в Австрия видях домашни кофи за разделно събиране, които се надграждаха една върху друга и реално заемаха място за една кофа, само растяха на височина. Оттогава си търся такива и тук, но за съжаление не намирам. Rolling Eyes

# 88
  • София
  • Мнения: 10 825

Единственото, което ме тормози, е, че на балкона нямам място за отделни кофи за различните отпадъци. Сега събирам в кофа само битовия отпадък, останалите са в пликове и ми стои разхвърляно. Преди време в Австрия видях домашни кофи за разделно събиране, които се надграждаха една върху друга и реално заемаха място за една кофа, само растяха на височина. Оттогава си търся такива и тук, но за съжаление не намирам. Rolling Eyes
такива ли? http://www.meva-bg.com/product_info.php?products_id=2893&osC … e0caec624fd9a2af4
http://www.meva-bg.com/product_info.php?cPath=18_150&products_id=3810

# 89
  • София
  • Мнения: 2 148
Не точно, тези съм ги виждала и пак доста място заемат. Онези бяха съвсем обикновени, без капак, слагат се леко под наклон една върху друга. Поне да ги бях снимала тогава, че да мога да обясня какво търся, много ме е яд. Crazy

Общи условия

Активация на акаунт