Събирате ли си отпадъците разделно?

  • 10 180
  • 157
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 10 825
Разделно изхвърлям разните обелки и други подобни неща в боклукомелачката, а останалия боклук в контейнера. Инцидентно изхвърлям и разни вестници, брошури и т.н. в контейнера за хартия.
Все още не съм покръстена в правата вяра на разделното сметосъбиране Embarassed

# 46
  • Мнения: 1 040
Вестниците и брошурите не се хвърлят при хартията, аз така знам.
Обаче сега четох, че може, другаде- че не може. Някой компетентен да разясни.
А кутиите от прясно мляко за къде са все се чудя?Аз в пластмасата ги пускам.

Последна редакция: чт, 08 май 2014, 18:36 от Nikol *

# 47
  • София
  • Мнения: 10 825
Защо да не са при хартията? newsm78

# 48
  • София
  • Мнения: 679
Вестниците и брошурите не се хвърлят при хартията, аз така знам.
А кутиите от прясно мляко за къде са все се чудя?

Всички при хартията, вкл. кутиите от мляко, преди това ги изплаквам от остатъците от мляко.

# 49
  • Мнения: 187
Вестниците и списанията са при хартиите. Кутиите от мляко също.
В Германия има торби само за опаковки /кутии и бутилки от прясно и кисело мляко, сок, препарати и т.н./, но понеже ние нямаме, заминават в жълтата кофа.

# 50
  • SF
  • Мнения: 21 358
Много чинно събирам всичко разделно и така го изхвърлям.
Трупам си отделни торбички на балкона, а като сляза долу и ги оставя всяка в контейнера си, който съдържа какво ли не, сърцето ми се къса. В синия бутилки, обелки, дъски... В жълтия също, плюс обувки...
В квартала на сестра ми няма контейнери за разделно изхвърляне на боклука и миналата вечер взех в един хартиен плик старите тетрадки на децата, за да ги хвърля, където трябва. Возих си ги през няколко квартала. Естествено, в контейнера за хартия имаше толкова найлонови пликове, колкото нямаше в контейнера за пластмаса. И някой ще ми каже, че усилието е напразно.
Станало ми е навик и изобщо не ми пречи да изхвърлям разделно. С кампаниите за събиране на капачки, отделям капачките от бутилките. Досега намирах на кого да ги даря. В момента съм в застой и очаквам някой да обяви кампания отново. Събрала съм доста. В дамската ми чанта също се търкалят капачки, в колата също.

Миналата година бях на море във Франция. Дойдоха ни гости, пиха вино. На следващия ден си тръгвахме от вилата. Боклукът се изнася пред входната врата и в отделни чували е сортиран. В различните дни от седмицата минават и събират вида, който е за деня. Там няма контейнери.
Просто знаеш, че във вторник вечерта изнасяш навън хартията, в петък - пластмасовите опаковки (съвсем примерно го казвам) и хората си ги окачват на портите. Пликовете са прозрачни и всеки може да види какво съдържат. За 8 дни не видях смесено и "отбит номер". Може би ги санкционират с някакви глоби от общината... не знам, но са много стриктни.
Та в деня на тръгването ни, трябваше да се погрижим за нашата бутилка от виното. НЯМА КЪДЕ ДА БЪДЕ ИЗХВЪРЛЕНА. Дадохме я на съседка да я прибере до деня за стъклените отпадъци и да я изнесе след примерно 4 дни. Това е положението там.

# 51
  • Мнения: 5 513
За да може да се рециклира даден отпадък трябва да отговаря на определени
условия.Напр.промазана хартия не се рециклира,кори от яйца,тоалетна хартия,
пластмасите от детски играчки,телевизори,целофана..и още много.Също така
не трябва да са замърсени с определени замщрсители.
Иначе има фирми които отделят подходящото за рециклиране правят го на бали
подходящи за определения завод и го извозват.
Целта на цветните контейнери е да се избегне купуването на отпадъците от клошари и
дребни фирми. Съответните Еко организации искат да вземат отпадъците безплатно.
Но всъщност гражданите не са длъжни да знаят кое точно става за рециклиране.
Като дори на пръв поглед обикновен найлон може да се окаже негоден за рециклиране.
Защото има примеси от чуждици,които не могат да се отделят при преработката.
Като се запали гори с черен пушек и гадна миризма.Значи не става.

# 52
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Аз за инициативата  с капачките... Капачките обикновено са от LDPE и по-рядко PS или РР. Не знам кой е по-ценният полимер, но ако e LDPE, то би трябвало да приемат и доста други опаковки. Много от шишетата за шампоани, препарати за съдове и други са от този полимер. Икономическият смисъл от заниманието е минимален, но има важно възпитателни и символично измерение.

Всяка опаковка има щамповани тези означения и показва ясно какъв е полимерът, от който е направен продукта.

...Трябва да се забрани изкупуването на отпадъци - хартии и каквото и да е.. за да се оправи работата...

Това са глупости.

Мнозина в темата казаха, че не събират разделно, защото нямат цветни кофи... Цветните кофи са допълнение към системата за оползотворяване на отпадъците, даже по мое мнение доста неработещо в българска среда.

Тези, които нямат цветни кофи в населеното си място, но искат да са полезни, биха свършили чудесно своята работа, ако пускат в общия контейнер събрани в отделни торбички отпадъци - на сметището или преди него тези отпадъци ще бъдат извадени и оползотворени. Ако се измешат със манджа, памперни и смет - едва ли.

# 53
  • София
  • Мнения: 679
Все пак искам да споделя мнението си, че без глобална политика за намаляване на най-общо казано боклука, скоро въпреки всички усилия за рециклиране ще заринем майката  Peace.

# 54
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Може би. Но по-вероятно според мен е след не чак толкова дълго време старите сметища да се превърнат в нещо като мини за добив на суровини.

Ще видим.

# 55
  • София
  • Мнения: 679
Мда, ще се появят нови видове скъпоценни камъни и гориво, но ще трябват бая години   Flutter.

# 56
  • Мнения: 6 214
Наши съседи горят пластмаси в парното си. Запуши им се комина. А каква смрад беше.

# 57
  • Мнения: 5 513
Ценно е LDPE-то.Но много зависи ниско или високо налягане.Напр. LDPE найлона ниско
налягане на стекче от бира без щампи и лепенки е много скъпо.Тубите от препарати
са високо налягане.Там много бърка и цвета.Млечно бялото добре. Колкото върви
към черно толкова по неизползваемо е.И това всъщност е пластмаса която се прави на
млянка,а после гранулат.Някой е тези шишета са и PET.Където се отнасят и бутилл от бира,
мин.вода и безалкохолно.Кетчупа е LDPE/PP.Почити не струва.

# 58
  • Мнения: 5 513
Може би. Но по-вероятно според мен е след не чак толкова дълго време старите сметища да се превърнат в нещо като мини за добив на суровини.

Ще видим.
Те мургавите събратя вадят от там това което носят на пункта.И много добре знаят кое става.
Кутиите от прясно мляко не стават.Поне тези които като ги скъсаш имат като фолио покритие.
Това е алуминиево фолио.То идва примес в хартията и е аут от играта.

# 59
  • Мнения: 1
Боклукът при нас се разпределя на: битови отпадъци (имаме кофа), стъкло (допълнителен зелен мини контейнер), хартия/ картон (синя торба) и пластмаса/ метал (жълта торба). Това е пилотен проект на общината и всяка къща разполага с горното.

В различните дни минават да събират различни отпадъци. Признавам си, че се чувствам като в "бяла" държава откакто започна тази инициатива. Отделно отскоро събираме капачките отделно. В офиса на мъжа ми имат контейнер и за тях. Дано повече хора събират разделно!

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт