Събирате ли си отпадъците разделно?

  • 10 180
  • 157
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 8 242
...Трябва да се забрани изкупуването на отпадъци - хартии и каквото и да е.. за да се оправи работата...

Това са глупости.

Мнозина в темата казаха, че не събират разделно, защото нямат цветни кофи... Цветните кофи са допълнение към системата за оползотворяване на отпадъците, даже по мое мнение доста неработещо в българска среда.

Тези, които нямат цветни кофи в населеното си място, но искат да са полезни, биха свършили чудесно своята работа, ако пускат в общия контейнер събрани в отделни торбички отпадъци - на сметището или преди него тези отпадъци ще бъдат извадени и оползотворени. Ако се измешат със манджа, памперни и смет - едва ли.
Никак не са глупости.. и не смятам на клошарите да им ги събирам наготово, че да им ги мия  Shocked
През 5 мин. ми дрънчи някой с колело под терасата и всеки ден като изхвърлям боклука всичко в радиус 10м. е кочина. Всичко до най-малката хартийка и пластмаса е обрано. Само манджи и свинщина, от която се въдят котки на рояци  Outta Joint
Точно от там - ако никой не им взима боклуците, няма и да ги търсят и да правят сметище около всеки казан.
И това не е само около нас... просто го виждам в реално време, че съм по цял ден вкъщи.

В Испания много ми хареса как казаните са им под земята. Отгоре има малка дупка. Пак разделно се събират. Айде да ровят при това положение...

Моля да ми цитирате работещи заводи за преработка на отпадъци?

# 61
  • София
  • Мнения: 254
Аз съм убедена, че има смисъл в разделното изхвърляне, каквото мога правя, ако повече хора го правят, естествено, че ще има по-голям ефект. Не коства толкова много усилия, а все пак след нас и други поколения ще я ползват тази планета...

Лошото е, че в парковете например рядко има кошчета за разделно събиране и малко хора си правят труда да си носят опаковките вкъщи. Другото, което ме дразни, е, че хората, които метат улиците, редовно хвърлят листа и други боклуци в жълтите кофи, би следвало да са ги инструктирали от общината, но явно или не са, или няма контрол.

# 62
  • Мнения: 8 242
Другото, което ме дразни, е, че хората, които метат улиците, редовно хвърлят листа и други боклуци в жълтите кофи, би следвало да са ги инструктирали от общината, но явно или не са, или няма контрол.
Същите, които преди това ги празнят от хартията  Laughing
Жива пародия си е това разделно събиране в България  Outta Joint

# 63
  • Мнения: 5 513
Заводи за преработка на хартия-Дуропак в Пазарджик/с. Главиница/,Велпа в Стражица,Санитекс в Костинброд....За стъкло -Стинд  в София и Дружба в София,за найлони "Екоинвест в Пазарджик,Унитрейд 2002 София,За рет бутилки в Пищигово забравих името и в Габрово има.....иначе се изнасят за Румъния

# 64
  • Мнения: 334
 не разделям, и чих не ми пука.

# 65
  • Мнения: X
Отилия, стига се напъва, ако обичаш.

# 66
  • Перник
  • Мнения: 4 866
От скоро имаме цветни контейнери в квартала и събирам разделно. Прави ми впечатление, че тези контейнери винаги са празни, за разлика от общия - явно клошарите не ги оставят да се препълнят  newsm78

# 67
  • Мнения: 144
Аз хвърлям разделно.Все пак трябва да има някакъв ред.Преди години помня как едни  хвърлиха цял чувал от 12 етаж на панелка в зелената площ и ни изпръскаха.Имаше и стъкла вътре.Срамна работа.

# 68
  • Мнения: 4 300

В Испания много ми хареса как казаните са им под земята. Отгоре има малка дупка. Пак разделно се събират. Айде да ровят при това положение...
Обаче да се сложи казан под земята струва многократно повече отколкото ако кофите просто са на улицата. В други държави кофите са в блоковете и дворовете на къщите, но тук така и така оплакванията от масовите части са толкова гръмогласни, че не мога да си представя какво ще бъде ако в тях се включат и стаи за боклук, колела и т.н.
Та с две думи начини за решаване много, но без гражданите и тяхното финансово и физическо участие няма как да се случи.

# 69
  • гр. София
  • Мнения: 2 530
Изхвърлям разделно. Но вкъщи нямам няколко кофи, а в един плик събирам каквото е за разделно изхвърляне и после на място пред контейнерите разделям. Разделям всичко, което може да се хвърли поотделно: капачките на кутиите от мляко хвърлям при пластмасите, ако на някоя кутия от играчки има прозрачен слой го късам и не го хвърлям при хартията, даже целофанчетата от цигарените кутии махам и не ги хвърлям при хартията, бурканчетата от крем за лице разделям в пластмасите (капачката) и в стъклото (самото бурканче).
Често обаче виждам, че е хвърлен безогледно всякакъв боклук в контейнерите за разделно събиране, включително вмирисани обелки.

# 70
  • Мнения: 8 242

В Испания много ми хареса как казаните са им под земята. Отгоре има малка дупка. Пак разделно се събират. Айде да ровят при това положение...
Обаче да се сложи казан под земята струва многократно повече отколкото ако кофите просто са на улицата.
Въпрос на приоритети.
Тук няма да го направят, защото така си субсидират голяма част от населението, което иначе трябва да издържат със социални помощи.
Ако нямат достъп да разбъркват и разхвърлят контейнерите, боклуците ще се събират както трябва разделно и ще се преработват много по-голяма част от тях....
Сега е пълна пунта-мара и замазване на очите, че събираме "разделно" .. то боклука да е проблема..

# 71
  • Мнения: 4 300
Тук няма да го направят, защото така си субсидират голяма част от населението, което иначе трябва да издържат със социални помощи.

Извинявам се, но не съм видяла досега някой да е декларирал доход от ровене в кофите, та точно това да му попречи на социалните помощи.
Иначе да, както и два поста нагоре, ако кофите са прибрани/заключени никой няма да рови в тях, но това струва пари.

# 72
  • Мнения: 8 242
Точно това имам предвид - то не е само за кофите - а всичко що е за връщане за скраб не се декларира никъде...

Ще им отнемат работните места  Outta Joint

Няма как да стане само - ето ви казани за разделно събиране и готово... Има сумати фактори, които трябва да се вземат предвид, за да работи това наистина.

Аз също събирах разделно да, когато казаните бяха новички - чудна инициатива! Както и всички в квартала... Еми супер бързо клошарите научиха далаверата и писах какво се случи..
Накрая имам чувството, че и казаните върнаха за пластмаса - защото изчезваха на части  Shocked

И вече няма такива. Само общи, метални са.
Ама и такива да са - те постоянно са разделяни пак от същите - та освен хранителни отпадъци други не се задържат изобщо в тях  Laughing Сортират си хората...

# 73
  • Мнения: 7 837
Може би. Но по-вероятно според мен е след не чак толкова дълго време старите сметища да се превърнат в нещо като мини за добив на суровини.

Ще видим.

Сметищата, може би не, но преработвателните станции могат. В нашият район функционира нова технология, с която боклукът се изгаря и реално това, което остава е 10% във вид на пепел, която пепел вече се складира в сметище. Има филтри, които спират замърсяването или поне така твърдят, позовавайки се на измервания и награди, които получават.
При изгарянето се акумулира енергия, която се използва за функциониране на станцията, а  остатъкът се продава на енерго фирма и тази енергия захранва частично около 20 000 домакинства.

# 74
  • София
  • Мнения: 679
При предаване на скрап, хартия и пластмаса се издава документ на името на човека и се удържа данък, а после се подава инфо и в НАП  Peace

А и честно казано не ме интересува, че някой ще изкара пари от това, важното е да не бъде заровено в този вид в земята.

Общи условия

Активация на акаунт