На какви представи робуваме...без да си даваме сметка

  • 1 610
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 457
Робуваме ли на всеприетата представа за красота
На всеприетата представа за добра жена и домакиня.
Представата за добра майка.
За добър работник.
За интересен събеседник.
Добър зрител,
Консуматор.

# 1
  • Мнения: 2 850
Много хора робуват, но не биха признали, даже и да го осъзнават.

# 2
  • Мнения: 40 928
Много подвеждаща тема. Какво разбираш под "робуване"? Ми то цялото възпитание, което получаваме всъщност е робуване на насадени общоприети схващания. И общественият ни морал пак може да се нарече робуване. Без това просто не може.
Аз например робувам на представите, че който краде, мами, убива, крие данъци и пр. е лош човек. А ти не, така ли?

# 3
  • София
  • Мнения: 62 595
няма как хем да не си даваме сметка, хем да ти отговорим. Щом не си даваме сметка, значи не знаем дали и на какво робуваме.

# 4
  • София
  • Мнения: 18 679
Много неправилно е да наричаш съгласието на някого с някаква теза "робуване". Като наричането на домакинстването "слугуване" Sick
Не, не робувам, а съм съгласна и подкрепям определени представи и възприятия. И го съзнавам най-добре Simple Smile
За това, което не съзнавам, както правилно е отбелязала  Andariel, очевидно няма как да отговоря.

# 5
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Това, че моята представа за някое от изброените съвпада с нечия друга, не означава чак да робувам.
Теб, write2katia, например, успях да забележа, че робуваш на някои представи, например за работник.

Може би аз не знам какви са всички всеприети представи, че да се замисля, дали им робувам, но и не ми е много важно дали е така.

# 6
  • София
  • Мнения: 3 407
Изобщо.
Отдавна имам собствена представа за всичко това.
Понякога се разминава общоприетата, понякога не съвсем.

Можем да ги нищим едно по едно.

Ако прескочим красотата, и се спрем на домакинята, примерно като за начало.

# 7
  • София
  • Мнения: 35 104
Не знам. Не си давам сметка.

# 8
  • Мнения: 457
Много подвеждаща тема. Какво разбираш под "робуване"? Ми то цялото възпитание, което получаваме всъщност е робуване на насадени общоприети схващания. И общественият ни морал пак може да се нарече робуване. Без това просто не може.
Аз например робувам на представите, че който краде, мами, убива, крие данъци и пр. е лош човек. А ти не, така ли?
Който краде, мами и убива е закон, не е представа. Това, което имам предвид, е че съществуват дадени модели на поведение, които не са установени като закон, но действието им е такова. Доколко сме съгласни с тези 'закони' без да ги осмисляме. Прост пример: ако 'зарежеш' детето си в институция, като детска градина или ясла, не си добра майка. Друг: ако не се гримираш или фризираш, значи си се 'зарязала' . Ако малките деца гледат телевизия, не ги възпитаваме подобаващо - в същото време възрастен гледа пропагандна телевизия без притеснения за себе си.

И още такива подобни. Дайте и вие такъв пример и подчинявате ли се на него (робувам също значи подчинявам се, не е ли така)

# 9
  • Мнения: 457
Цитат
Много подвеждаща тема. Какво разбираш под "робуване"? Ми то цялото възпитание, което получаваме всъщност е робуване на насадени общоприети схващания. И общественият ни морал пак може да се нарече робуване. Без това просто не може.
Аз например робувам на представите, че който краде, мами, убива, крие данъци и пр. е лош човек. А ти не, така ли?

Който краде, мами и убива и трябва да бъде наказан, е закон, не е представа.

Това, което имам предвид, е че съществуват дадени модели на поведение, които не са установени като закон, но действието им е такова.

Доколко сме съгласни с тези 'закони' без да ги осмисляме.

Прост пример: ако 'зарежеш' детето си в институция, като детска градина или ясла, не си добра майка. Друг: ако не се гримираш или фризираш, значи си се 'зарязала' . Ако малките деца гледат телевизия, не ги възпитаваме подобаващо - в същото време възрастен гледа пропагандна телевизия без притеснения за себе си.

И още такива подобни. Дайте и вие такъв пример и подчинявате ли се на него (робувам също значи подчинявам се, не е ли така)

# 10
  • Мнения: 40 928
Не знам дали робувам, но ако не съм специалист за да реша нещо следвам авторитетите. Например че яденето на много сол е вредно. За други неща ги пречупвам през своето виждане. Например да оставя детето си в дома наистина в моята ситуация ще значи, че не съм добра майка. И това си е съвсем осъзнато мое виждане. Може за някого да не е така, ама той да си му мисли.

# 11
  • София
  • Мнения: 35 104
По дадените примери, не, не робувам.
Моделите на поведение не могат да ме подчинят /при всеки са различни/, възпитанието и вътрешното ми усещане биха могли. Не бих прескочила някои морални устои, но не смятам, че това е робуване.
На общоприети клишета не се хващам.

# 12
  • Мнения: 1 788
Някои от посочените в първото не бих нарекла робуване.
Да си добър служител означава доста повече от просто робуване. Може да означава лоялност, етичност, амбиция.
Да си добра домакиня е разтегливо понятие и това, което е добре за мен, може да не е нормално за друг.
Робувам на хобитата си, на интересите си, в много случаи и на слабостите си.

Общи условия

Активация на акаунт