Предучилищна - набор 2009 г.

  • 70 111
  • 750
  •   1
Отговори
# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Geraldine ,при вас явно посещението на предучилищна в училището дава предимство.Не навсякъде е така.Мисля,че при нас не е така.Гледат поредността на молбата и адреса на детето.Пак ще питам
Отделно предучилищната е до обяд,а в ДГ са си цял ден.Как да се справят с дупката работещите родители.В Пловдив има две целодневни предучилищни групи в едно училище,което е в краен квартал.Има план да се правят целодневни групи в още едно училище.Но дали и кога ще стане.Повечето предпочитат да предлагат на половин ден,за да не осигуряват спане.Та понякога не е до желание,а до принуда

# 46
  • Мнения: 10 547
ПУ в училище дава предимство на детето за постъпване в първи клас, разбира се. То, при желание на родителя и при подаване на заявление отива автоматично в горна група, клас.

Джери, аз за Зиби и друго съм се замислила, че не само за първи клас ще берем ядове, а и нагоре- гимназия, университет...  Mr. Green

# 47
  • Мнения: 11 818
♥Elfita♥, в нашето училище има занималня следобяд, частна е, но е в самото училище, в същите стаи, които помещават децата предиобяд, затова и цената не е висока. Макар че дъщеря ми не я посещаваше, чувах само хубави отзиви, водят ги на обяд, постоянно са на вън на двора..

Въпроса ми е тези,които ще карат предучилищната /след 5г./ в училище 2 години ли ще са подготвителни или септември 2015 ще са първи клас?
Предучилищната в училище си е също 2 г., до скоро в някои училища имаше само за 6 г., но вече както уточнихме е задължителна и за 5 г. и затова всяко училище, което предлага е длъжно да има и за двете възрасти. ......
Сигурна ли си, че училищата, които имат групи за 6 трябва да имат и за 5? В квартала има такива, които са обявили само прием за 6, и няма да приемта 5 годишни изобщо, питах изрично  Thinking
Не, не съм, това са мои разсъждения. Като я направиха задалжителна, би следвало задължително да предлагат и такъв прием в училищата, където има по принцип предучилищна група. Ясно е, че явно не всяко има база.. но за мен това е противоречие.

# 48
  • Мнения: 11 818
Касита, ще си повторя питането към теб, явно не си го видяла: Hug
П.П. Аз съм майка на дете, родено в средата на 2009, но сега завършващо предучилищната за петгодишни в училище.
Ще кара два пъти предучилищната за 5 годишни или ще го пуснеш по-рано в 1 клас? Моят син също е роден в средата на годината - юни и обмислям такъв вариант, затова ще ми е интересно да споделиш вашето решение

# 49
  • При децата ми
  • Мнения: 6 067
Здравейте!
Записвам се и аз в темата. Дъщеря ми остава в детската градина. Няма кой да я взема на обяд от училище, пък и да имаше кой сигурно пак щях да я оставя там. Ходи на градина от септември мин. година. Ясла никога не е посещавала. Батко и също кара предучилищна в детската градина (същата детска градина) и съм доволна.

# 50
  • София
  • Мнения: 2 132
Хаха, Кас,   и аз ги мисля тия неща още от сега, избрала съм направление и скоро мисля да ѝ кажа хаха!
♥Elfita♥, тук има условия за прием в училищата, в които съм гледала, различни. В най-желаното от мен имат предимство децата, чиито родители са и завършили въпросното училище, което е абсолютно в реда на нещата за мен ( не може 30г. да си живял срещу и учил  в това училище и днес да не може да приемат детето ти, както беше с градините). То обаче няма предучилищна група
Групата , за която кандидатстваме в момента е целодневна, с добра база.

# 51
  • Мнения: 10 547
Касита, ще си повторя питането към теб, явно не си го видяла: Hug

Ще кара два пъти предучилищната за 5 годишни или ще го пуснеш по-рано в 1 клас? Моят син също е роден в средата на годината - юни и обмислям такъв вариант, затова ще ми е интересно да споделиш вашето решение


Прощавай.  Simple Smile
Не няма да кара нищо по два пъти. Сега завършва ПУ за петгодишните с набор 2008 и през тази есен отива в ПУ 6-годишни, а догодина ще бъде в първи клас.
Към края на учебната година  ще му направя една диагностика, е ли е готово или не за постъпван в първи клас, и ако отговорът е положителен, ще бъде ученик през учебната 2015/1016 г.

# 52
  • София
  • Мнения: 451
Записвам се и аз да следя темата. Благодаря на Сиси  Hug
Моят син ще посещава ДГ.

# 53
  • Мнения: 849
zaiobaio, на мен ще ми е интересно!

 Simple Smile
Хлапетата в Швейцария тръгват на предучилищна при навършени 4 години. След две години, ако са психически (най-вече) готови, ги изпращат в училище. Ако не - пак в училището имат нещо като допълнителна преходна година. Тук няма никаква драма в повтарянето на години. Случва се например едно дете през първите години да повтори някоя, после изведнъж да се ококори и да пропусне друга. Възприема се като нормално, важното е детето да е щастливо и да не се стресира. Амбиции никакви за нищо не се толерират. Сравнения не се правят, за всичко се говори на 4 очи с родителите. Rolling Eyes

Градината, както наричат предучилищната, през първата година е само сутрин горе долу от 8:30 до към 11:30. После се прибират удома. Т.е. мама не е свободна да работи и като цяло швейцарките си стоят вкъщи и си гледат децата (с много редки изключения). Нашите хлапета като чужденчета веднъж в седмицата ходят на немски за около 2 часа следобед, пак в градината. Всичко, което е задължително, е напълно безплатно. Освен това, щом децата тръгнат на градина, ти се намаляват данъците. Не много, но все е нещо.

От около 2-3 годишна възраст хлапетата тук не спят на обяд, но си лягат много рано вечер. В 6 по часовник швейцарците вечерят, в 7 децата са по леглата. Ние не успяваме да постигнем такъв успех, особено сега, когато е светло до към 8-9. Но въпреки всичко, към 8 успяваме да хоризонтираме девойките. И трябва да ви кажа, че е толкова хубаво - цялата вечер е спокойна и само за нас. За нищо на света не бих се лишила от този режим доброволно, освен през ваканциите, когато спим до когато си поискаме! А децата си събират повече от 11 часа пълноценен непрекъснат сън, през деня имат достатъчно енергия, не истерясват периодично от умора...

Заради това, че жените като цяло не работят, програмите на децата следобед са пълни с ангажименти. Плуване, тенис, балет, гимнастика, бойни спортове, езда, ски през зимата, каквото се сетите. Нормално е да се посещават няколко занятия. Нашите ходят на плуване и на балет например. В един момент ще тръгнат и на тенис, защото става странно всички да могат нещо, а малко други деца да не могат.

Догодина, когато ще са 2ра група, ще стоят повече в градината. Сутрин ще започват в 7:45 и пак до 11:30, а следобед ще имат занимания за около 2 часа в 3 от дните на седмицата (1 на немски и 2 в градината). Така ще са и първите години в училище. Интересно, че в градината се говори на швейцарски немски (диалект, който звучи мнооого различно, направо като друг език), а като ходят на немски ги учат на литературен. В училище би трябвало да говорят само на литературен. Изобщо, учат езици в захлас. Чат пат в движение научават и други неща, но няма норматив, нито има конкретна цел, която ако не се покрие и светът свършва...

Засега ми допада случващото се, защото на децата много им харесва. Ходят с удоволствие на градина, даже като излязат във ваканция и сме си вкъщи няколко дни, започват да мърморят, че им било скучно и си искат градината. Учат, но не много или поне не по българските стандарти. Т.е. аз не мога да преценя какво учат там, нямат някакви специално обособени занятия, но под формата на игра усвояват много неща. Например знам, че им поставят редовно разни казуси от рода на: 4 деца имат 6 парчета ябълка. Как ще си ги разделят? И отговорът не е математически точен - търси се креативност и добра воля.

В същото време, това, което ме влудява. Нямаш почти никаква свобода на времето и планирането. Т.е. децата щом са в училищна възраст трябва да ходят на градина (в нашия случай) и нямат право на отсъствия, освен по болест. По лични причини мога да ги освободя 1 единствен ден за цялата учебна година. Ваканциите са супер странни. Лятната ваканция при нас е само 5 седмици през юли и началото на август, а в същото време през октомври има 3 седмици есенна ваканция. Влудяващо! Времето лошо, взели ти лятото, чудиш се какво да ги правиш през есента, абе ужасно е. После има коледна, спортна между двата срока и пролетна около Великден. Те са някак адекватни и добре. Ама късата лятна и безсмислената есенна ме побъркват.

Наскоро водих зверска борба с училищните власти. Исках да ни дадат малко по-голяма лятна ваканция, за да могат девойките да походят на детска градина и в България, главно заради езика. Нашите момичета говорят като чужденчета, имат малко проблеми с граматиката, иначе речниковият им запас е добър. Знаят много, но проговарят на няколко езика едновременно (български, литературен немски, швейцарски немски, а и доста вдяват английски) и това ги забавя в "изчистването" на езиците. Поискахме от училищния съвет в общината (такава е процедурата) със солидна обосновка 3 седмици към лятната ваканция и те ни отказаха. Ужасна история. Сезирахме по-горни инстанции, накрая от най-горната ни поискаха официална такса в размер на 800 франка, за да разгледат случая ни и ние се отказахме. Пак разговарях с местните власти, еле издействах 4 дни плюс единия, на който имаме право. Чудо направо!

Та, навсякъде има и хубаво, и лошо. Дано не съм ви досадила. И понеже не е изключено в един момент да се приберем в България, ми се иска да имам поне някаква психическа нагласа за това, което ни очаква. Затова именно мисля да ви следя.

Хубав ден, момичета!  Wink

# 54
  • Мнения: 11 818
Касита, а какви са вашите лични съображения да го пуснете по-рано? Може и на лични, ако искаш!

zaiobaio, благодаря за разказа, наистина има и плюсове и минуси.. Аз самата се чувствам като една швейцарска майка, защото ежедневието ми е изцяло свързано с децата, карам ги, водя ги на допълнителените дисциплини и занимания, често на повече от едно дневно..

# 55
  • Мнения: 10 547
Касита, а какви са вашите лични съображения да го пуснете по-рано? Може и на лични, ако искаш!


Несходство в характерите между детето и едната от учителките в ДГ. Бях пуснала и тема миналата есен с питане какво да правя това дете в градината, когато то само плаче, седи си статично и се усмихва едва, когато идваме да го приберем. Та, видяхме се принудени да го преместим някъде и това се оказа близкото училище. И не че от някакви особени амбиции нещата се стекоха по този начин.

# 56
  • Мнения: 2 352
Все още не ми се ще да си ги представям в ученическите редици. А гледам моето и другарчетата - ами хора са си станали вече. И е време, ако не за ПГ в училище, то поне за търсене на училището да се настроя.

# 57
  • Мнения: 11 818
Касита, а какви са вашите лични съображения да го пуснете по-рано? Може и на лични, ако искаш!
Несходство в характерите между детето и едната от учителките в ДГ. Бях пуснала и тема миналата есен с питане какво да правя това дете в градината, когато то само плаче, седи си статично и се усмихва едва, когато идваме да го приберем. Та, видяхме се принудени да го преместим някъде и това се оказа близкото училище. И не че от някакви особени амбиции нещата се стекоха по този начин.
Не съм се изразила точно, имах предвид за пускането по-рано в 1 клас?! Защото имам познато детенце, което беше 3 години в предучилищна в училище, поради липса на други алтернативи за семейството, но си го записаха с випуска в 1 клас. Т.е. ясно ми е, че и при вас обстоятелствата така са наложили, но всъщност не е задължително да бъде есента с 6 годишните. Предполагам смятате обаче, че ще се справи, тръгвайки в 1 клас на 6 г. Аз за моя син съм сигурна, че ще се справи с обучението, той и от сега бих казала, че е готов, но емоционално не знам дали ще е узрял. Все пак съм с нагласата да опитаме, но ще си покаже в края на годината.

# 58
  • Мнения: 421
Зайо и моите деца говорят малко като чужденчета. С българския като цяло се справят добре, но правят грешки като: този момиче, сърчицета ... От два месеца в съботите ходят и на българско училище, а лятото ще се приберем в България за месец и половина.

# 59
  • Мнения: 5 513
А моя е много мързелив.То докато извади учебник ,после да го прибере учебник,ами да пикае ли междучасието, да яде ли,от мързел и раницата си ще иска да оставя там....и човека хич не го е еня.На който му трябва да си ги прибира тези неща.Ей това най не знам как ще се оправи.За шапки и ръкавици съм приела ,че ще купувам всяка  седмица...

Общи условия

Активация на акаунт