Как се прави сладко от зелени смокини?

  • 44 983
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 550
Зимата ядохме едно домашно сладко от зелени смокини. Когато разрежеш смокинята вътре е като изумруд, една кристална  Mr. Green Моя много го хареса и сега искал такова, а аз не знам нито как се прави нито кога  Mr. Green Единственото сладко което правих е миналата седмица от ягоди. Моля помагайте с рецепти и съвети   bouquet

# 1
  • Мнения: 6 365
Това не е просто сладко от неузрели смокини, а сладко от мъжкия плод на смокинята, който за съжаление вече е преминал. Зелените смокини с наченки на семки никога няма да станат като кристал, а ще са меки и кашести.

За целта трябват около 50 мъжки плода от ароматна смокиня- продават се по пазарите, в Асеновград най-много. Но те са до май месец, окапват, а после се появява зреещия женски плод на смокинята.

След това ти трябва човек, който не е алергичен от смокинчетата. Взимаш плода, почистваш леко дръжките и бодваш с вилица, след това вариш във вода с гасена вар. Кипват се три пъти, след това вадиш, отцеждаш и пак кипваш, докато от смокинчетата потече бистра вода. Всяко смокинче се стиска силно всеки път, докато стане почти сухо. Ако усетиш, че някое се пука или е меко, може да го махнеш- женско е и няма да има същия вид в сладкото.

Мъжкият плод на смокинята освен това се смята за афродизиак.

След това се варят в захарен сироп според предпочитанията, като обикновено сладко.

# 2
  • Мнения: 550
Благодаря. Много сложно ми се вижда  Shocked а и съм изтървала плодовете, за другата година ще знам  Hug

# 3
  • Мнения: 6 365
Не е сложно, но е важно да не си алергична към сока, че може да те вкара в болница.

# 4
  • Мнения: 2 658
Мъжките и женските смокини са на отделни дървета. Мъжките се берат еднократно, женските няколко пъти. Ако не са обрани, могат да се намерят мъжки смокини. Синият камък е за запазване на зеления цвят.
Преди няколко години бяхме на почивка по Южното Черноморие. Видях едно дърво, попитах собствениците дали мога да си набера за сладко, те ми позволиха. Бях по къси гащи и потник и от бялото мляко, което капеше, ми се образуваха рани. Геройски изтърпях всичко. Прибрахме се, намерих рецепта и се захванах. Синия камък го отхвърлих. Трябва да се варят в дълбок съд, с много вода. Белият сок се превръща в нещо лепкаво, невъзможно за измиване. Изхвърлих една голяма тенджера. Сладкото се получи много вкусно, естествено нямаше зелен цвят. Няколко малки бурканчета, които бързо се изядоха. Това беше единственият ми и последен опит да правя сладко от зелени смокини. Иначе много го обичам. Simple Smile

# 5
  • Мнения: 12 666
През септември брах зелени смокини, не им разбрах пола, варих ги в няколко води, но съвсем не е така сложно.  Нито гасена вар,  нито син камък сложих.

# 6
  • Мнения: 6 365
Аз пък знам, че мъжките и женските са на едно дърво, но се появяват по различно време. Опрашва ги една осичка, която живее в мъжките, после се прехвърля в женските и там умира и се разгражда.

# 7
  • Мнения: 2 658
Сигурно не е сложно, но за мен си беше геройство. Laughing

# 8
  • Мнения: 550
Все някога ще се престраша да пробвам. Въоръжавам се с търпение и цял ден ще бъркам сладкоооо. Благодаря за отговорите момичета!   bouquet

# 9
  • Мнения: 46
Аз доколкото знам,доста работа си е по това сладко. Майка ми наскоро прави,варешв ги в 9 води. Просто трябва да имаш повече време на разположение..

# 10
  • Мнения: 580
Аз знам една рецепта за сладко от смокини. Научих я от една жена учила някога във френски лицей. Лека и пръст на жената, но рецептата вече се прави повече от 35 години и всеки път е успешна. Взимат се 60 едри или 70 по дребни неузрели смокини (не знам мъжки или женски са, просто гледам да са започнали да съзряват, но не напълно узрели, ще се разварят при термичната обработка). Тези смокини ги измивам. В голяма по-широка и дълбока тава или тенджера слагам 1 килограм захар и 1 чаена чаша винен оцет слагам на котлона и започвам да варя на среден огън да се посгъсти леко. Оттеглям съда от огъня и слагам смокините в сиропа. Държа ги около 2 часа да поемат захарния сироп о после доварявам до готовност. Сладкото има кехлибарен цвят, смокините са цели и стоят леко прозрачни, няма нужда от лимонена киселина. Затварям в затоплени сухи буркани, както е горещо и обръщам с капачката надолу. По време на варенето отпенвам сладкото с решетъчна лъжица. Лесно е, но изисква малко повече време за поемане на сиропа от суровите смокини. Човек обаче може да почине малко през това време, или да свърши нещо друго.

# 11
  • Мнения: 8 527
Зелените смокини изпускат един много гаден лепкав сироп. Няма измиване после на ръцете. Ако се престрашиш да правиш, снабди се с латексови ръкавици за еднократна употреба от аптеката.

80 бр. смокини, средно големи, зелени

Дръжките се отрязват. От долната страна се надупчва всяка смокиня с остър нож или вилица. Всички смокини се изваряват 3 пъти за по 10 минути, като всеки път се слага нова студена вода. Водата трябва да покрива смокините, няма значение колко литра ще бъде. Тя се изхвърля след всяко варене. След последното подваряване, смокините се подсушават (в рецептата ми пише в хавлиена кърпа, същата работа може да свърши и домакинска хартия). Прави се сироп от 1 кг захар и 3 ч.ч. вода. Смокините се пускат в сиропа и се варят докато се сгъсти (!!! Но по-рядко отколкото трябва да бъде в буркана). Престоява една нощ в тенджерата, в която е варено и на другия ден се доварява до необходимата гъстота. Добавя се 1 лимонтозу. Още горещо се сипва в буркани на винт, които се обръщат докато изстинат.

Имам още една рецепта, но не съм правила по нея. Там количествата са 50-55 бр. смокини, сироп от 1 кг захар и 1 ч.ч. вода. Накрая пише, че може да се добави един буркан глюгоза. Но нямам отбелязано колко голям буркан, а и изобщо не зная дали се продава някъде сега.

Правила съм по първата рецепта.

Сладкото е трудоемко, но много вкусно .....

# 12
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Миналата година правих по рецептата на Дарето, стана супер.
Варих и от узрели смокини, ами повече ни хареса.

# 13
  • Мнения: 12 666
А от зрели как се прави , може ли да кажеш с 2 думи, дори без точни мерки. .  Гледам, че се е напълнил пазара, да направя малко.

# 14
  • Мнения: 8 527
Къде ги тия смокини по пазарите? Гледах мин седмица, ама на цена 5 лева, извинете да варя сладко от тях ...................

# 15
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Нещо такова беше http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php?topic=795.0 Но на няколко пъти завирах сладкото и когато почти изстинеше, пак го слагах на котлона.
А иначе, малко извън темата, правих нещо много по-добро - мармалад от ябълки и смокини, долу-горе 1:1. Много лесно и за нула време става - нарязвам на ситно ябълките и смокините, захар на вкус и - на котлона. Много бързо се сгъсти и е май по-добрият вариант от сладко само от смокини. Става за мазане, за слепване на курабии.. и е много вкусно  Peace
Ей толкова гъсто става
Скрит текст:
и в бурканчета
Скрит текст:

# 16
  • Мнения: 8 527
Перу, може ли да дойда да живея у вас?  newsm78

# 17
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
може, може, ако знаеш колко работа има в градината  Mr. Green

# 18
  • Мнения: 9 109
смокините тук тази седмица на пазара са 2 до 2.50, проверявайте да ли не са паднали при вас вече. Аз снощи си направих една доза с гел фикса  2/1, тази вечер пак ще направя.
Трещерица, ето сладкото ми от смокини

# 19
  • Мнения: 12 666
Много благодаря  bouquet И при нас са 2.50, вечер минавам през един пазар и много се изкушавам.

пеп-4o , твойта най-трудната, ама пусто като ти имам доверие.  Laughing 

# 20
  • Мнения: 8 527
о още утре минавам тогава през пазарЯ. На 2,50 се навивам.

# 21
  • Мнения: 9 109
Много благодаря  bouquet И при нас са 2.50, вечер минавам през един пазар и много се изкушавам.

пеп-4o , твойта най-трудната, ама пусто като ти имам доверие.  Laughing 

 Mr. Green залагай тогава. То два дни, но по малко време е. На мен ми хареса мързеливото, без друго сина ми все се мръщи на целите смокини.

# 22
  • Мнения: 10 503
Момичета, преди споделих че съм правила само сладко от дюли и от вчера съм снабдена и със смокини. От зеления сорт са - т.е. със зелена кожичка, но вътре са меки и узрели. Насочила съм се към рецептата на пеп-4о, но да попитам мога ли да използвам гелфикса на д-р Йоткер или задължително с лимонена киселина. Искам да ми стане по-гъсто без да е течен сока като мед. И друг въпрос - да ги обработвам ли предварително по някакъв начин освен измиване/изсушаване. Изкуших се и ги купих на 1,80 но са 3 кг и не можем да ги изядем, та ще трябва да се жертвам, а аз хич не обичам провалите  Peace

Допълвам, че видях тема за сладко от смокини с гелфикс  Peace

Последна редакция: пн, 25 авг 2014, 14:31 от blackcat6

# 23
  • Мнения: 9 109
да, много съм доволна, вчера вложих и бурканче от него в  един десерт.  Peace Само измий и подсуши

# 24
  • Мнения: 10 503
Благодаря ти  пеп-4o bouquet, аз и в блога ти прочетох и още повече се надъхах, ще ги режа на четвъртинки, хем да може да се маже, хем да не им треперя да не ги разкъсам. Ще докладвам след това и аз със снимка Simple Smile

# 25
  • Мнения: 8 527
Много благодаря  bouquet И при нас са 2.50, вечер минавам през един пазар и много се изкушавам.

пеп-4o , твойта най-трудната, ама пусто като ти имам доверие.  Laughing 

Голям късмет извадих преди 10тина дена - много хубави напълно зрели по 1,70 ...... благодаря, че сподели за спада в цената!

Пепчо, благодаря за рецептата. Малко отложеното варене не стана точно по часовник, но съм доволна от резултата. Остана половин бурканче за тест Simple Smile

# 26
  • Мнения: 10 503
Отчитам се: Направих сладкото. Оказа се, че смокините много са намалели - изчистени събрах 1,600 и оттук започнаха моите проблеми. Отворих втория фикс и с лъжица на око сипах уж като за 600 гр., пакетче и половина лимонена киселина и всичко останало спрямо упътването - смесване със захар и поръсване на плода. Добре, но в бързината изсипах 1 кило захар. Сладкото стана червено, но не знам дали сбърках, не изчистих кората на смокините и има зелени парчета из него. Другото което установих е, че аромата не ми харесва, ама хич. Късно е обаче да слагам ванилия, а и мама не съм забелязала да слага, а и в рецептата не пише. Индришета и прочее треви нямам. Затворихме го с мъжо, обаче мисля, че утре ще го режа с нож. На опитване ми киселее леекичко, но си мисля, че е така защото беше топло, така ми се получи веднъж и с дюлите, пък после ни беше добре на захар. Така че, чакаме до утре и отново ще се включа с отчет за гъстота и някоя друга снимка. На цвят ми докара страхотно червено с много мънички семчици, подобява сладко от ягоди. Смокинята не е моя плод и на година се случва да опитам 1-2. Мъжа ми обаче си хапва даже и сушени през зимата. Както се вижда от претеглянето - от 3 кг, половината ги е наместил Mr. Green

# 27
  • Мнения: 9 109
Сладкото става червено от вътрешността на плода  Peace и при мен се зачерви. А коричките останаха да зеленеят. Защото не бяха от лилавия цвят сорт, ами със зелени кори.
А ти защо сложи лимонена киселина?

# 28
  • Мнения: 550
В събота ме чака огромно дърво със смокини които трябва да обера АЗ ( половинката не го издържа стълбата)  Mr. Green Може ли рецептата на пеп-чо никъде не я намирам. И как да преценя колко захар да сложа след като нямам къде да ги претегля  Mr. Green Ох много съм зле, дано само не изхабя смокините  Embarassed

# 29
  • Мнения: 10 503
Ми аз днес цял ден четох рецепти  Rolling Eyes и останах с впечатление, че тя се слага за да не се променя цвета

mariana900

# 30
  • Мнения: 550
Благодаря тиииии  Hug

# 31
  • Мнения: 9 109
като си премериш количеството смокини, ще видиш колко захар ти трябва. И извън пакетите по килограм, може да помолиш в магазина да ти разтеглят.

blackcat6, в Гелфикса всичко си е вътре - пектин, лимонена киселина, натр. бензоат. Нямало е нужда. Най-много да ти киселее малко. Ама каквото такова. Можеш да го пасираш и ползваш в крем, щом не обичаш смокини така да ядеш. Или даваш на милото си.

# 32
  • Мнения: 10 503
пеп-4o, аз от нетърпение отворих единия буркан  Mr. Green. Киселичко е малко, топло е и е ок в момента, но ще се сгъсти, няма как да се размине. Аз му казах на мъжа ми, че вариант е да го топля преди отваряне, за да не бъркаме с бормашината  Mr. Green и той ме погледна изпод вежди  Simple Smile Решила съм ако много не става за нищо, ще го използвам в кисело мляко и така ще им го предложа и бързо бързо ще изчезне, то не стана кой знае колко много 3 бурканчета средни, 2 пюрени и един голям буркан. Аз си мислех че съм оплескала нещата за сгъстяването със повечето захар, но така като обсъждаме добре че съм сложила цялото кило, въпреки че плода ми е по-малко, т.к. с тая лимонена киселина да е станало още по-кисело Sick

Допълвам си поста с отчет със снимки и да кажа, че на гъстота е екстра - точно за палачинки. Грешката с лимонената киселина май е за добре, защото на мъжа ми и сега му е "прекалено сладко". Сутринта се събудих 1 час преди часовника за работа, за да проверя бурканите, даже и палачинки направих. Жертвах се - опитах и аз. Доволна съм направо, както го направих за 15 минути, то аз всяка вечер сладко мога да варя  Mr. Green
та ето линк към снимките: http://prikachi.com/images.php?images/968/7562968z.jpg, http://prikachi.com/images.php?images/970/7562970l.jpg

Последна редакция: вт, 26 авг 2014, 13:24 от blackcat6

# 33
  • Мнения: 9 109
много добре изглежда  Peace да ви е сладко!  Сега давай нова доза и пробвай с Гелфикса 2/1 - приятно сладко е, не отровно сладко  Peace

# 34
  • Мнения: 10 503
Мерси Пепи, комплимент от теб ме кара да се изчервя  Simple Smile  bouquet Обаче така съм се надъхала, че отиваме в събота на борсата за боровинки и пак ще правя Simple Smile повече конфитюр и мармалад няма да купувам Naughty

# 35
  • Мнения: 9 109
правилно си решила  Peace

# 36
  • Мнения: 1 929
Момичета,  и аз ще правя сладко от зрели смокини. Вероятно по рецептата на пеп-4о  Grinning Баба ми, лека и пръст,  правеше невероятно сладко-ставаше мноого тъмно кехлибарено , а смокините бяха с карамелизирани твърди корички, сиропа много гъст. Майка ми сега като го прави, уж по същия начин като баба, смокините остават бледи и ти се разлагат в устата.  Коя е хитринката да стане като на баба  Heart Eyes , а не да го разваля като мама  Simple Smile

# 37
  • Мнения: 9 109
държането във варната вода. Тя ги стяга плодовете  Peace

# 38
  • Мнения: 9 109
което ние прескачаме в градски условия, или се опитваме да заменим със сода за хляб.  Ако правя класическото сладко със смокини - държа да минат през варната вода.

# 39
  • Мнения: 1 929
Благодаря пеп-4о, на снимките към твоята рецепта изглежада точно такова, каквото го харесвам, а ти не ги слагаш във варна вода., нали? А варната вода какво точно представлява и колко време се киснат?

# 40
  • Мнения: 9 109
шепа вар в студена вода разтворена, мисля 100 г вар на 1 л вода беше.  Държи се около час и се измиват обилно със студена вода. Последно като правих (онова на снимката е) избирах твърди, непрезрели смокини и дребни, които се запазват цели. По принцип за сладко е добре да са такива. Тях не съм ги минавала през варната вода, пак си стоят цели. А и Не трябва да се бърка много, да не се разваряват.

# 41
  • Мнения: 1 929
Благодаря ти, пеп-4o !  Hug

# 42
  • Мнения: 550
Да ви кажа аз какво свърших вчера  Mr. Green Обрах две смокинови дръвчета и пекох чушки. За сладко не ми остана време и го занесох на баба да го направи  Rolling Eyes 

# 43
  • Мнения: 138
Аз доколкото знам,доста работа си е по това сладко. Майка ми наскоро прави,варешв ги в 9 води. Просто трябва да имаш повече време на разположение..


Така е,даже аз се вкарвам в по-големи филми- водите са 11 Joy Но тази година изтървах времето.Майка обеща да спретне,но тя ги прави много гъсти сладката и мъжо нещо не й ги ще Laughing
Ааз си го обичам всякак това сладко,ммм  chef

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 23 686
От къде взимате вар, аз съм замислила да правя рачел от тикви и сливи с портокалови корички и орехи. Обаче вар от къде?! На тази от строителните магазини и нямам много вяра, слагат разни работи да не се пресича.

# 45
  • Мнения: 9 109
няма от къде другаде, не от голям хипермаркет, а от малко строително складче вземаме вар принципно и от там ползвам за рачела

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 23 686
Увисвам Simple Smile Мога от сторителен хипермаркет.

# 47
  • Мнения: 12 666
Вземи един-два тона, пък ако остане, ще пращаш. Сладко, не вар.

# 48
  • Пловдив
  • Мнения: 23 686
Сладковренето ми е хоби, ама до тонове не стигам. 100тина бурканчета на година макс Simple Smile

# 49
  • Мнения: 25 633
100тина бурканчета на година макс Simple Smile

 Crazy

Ако ги изяждате на палачинки, може ли да ме осиновиш?
Обещавам много да те слушам - ще папкам, ще спинкам...  Flutter

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 23 686
Моите не ядат сладко Simple Smile Аз ги подарявам Simple Smile

# 51
  • Мнения: 1 929
Искам да попитам, защо в някои рецепти за сладко от смокини (не зелени), смокините се надупчват с игла? Каква е идеята ? Пеп-4о, ти не дупчиш, нали ?

# 52
  • Мнения: 9 109
може бида влиза сиропа в тях, а да си пускат ароматите навън. Не знам. Не дупча  Peace

# 53
  • Мнения: 244
Ето една чудесна рецепта за сладко от зелени смокини от една перфектна кулинарка, чийто блог посещавам често . Мария от Кипър :
http://www.mycookingbookblog.com/sladko-ot-zeleni-smokini/

Всичките й рецепти са вкусни и сполучливи!   chef
Само дето в началото на септември никъде не мога да намеря смокини, та камо ли зелени!
А това сладко е превъзходно! Peace

# 54
  • Мнения: 1
От Асеновград съм и от дете с мама правехме сладко от зелени смокини.Плодовете се берат от специални дървета.Тези смокини не зреят ,а пожълтяват и капят,нямат семена и миришат много хубаво.

# 55
  • Мнения: 536
Ето тук е описано много хубаво:
http://naturalnakuhnia.blogspot.com/2014/09/blog-post_68.html

Може да е еднодомно растение (в един дом - растение - има и мъжки и женски цветове) или двудомно - женските цветове се образуват на едно, а мъжките - на друго растение.

За зеленото сладко от дребни "кристални" плодчета се използват мъжките смокинки - като дунапрен са, нямат семена. Мамасита бандида го е описала точно. Идеята с накисването, продупчването и изстискването е да се махне техният сок, да се сплескат, за да се надуят после със захарен сироп. Берат се през май. По-късно, лятото, може да се прави сладко от "женските" смокини, които са със семена, едри.

Далеч по-ароматното сладко е от мъжки. Преди да го знам, правих от всякакви, които можех да набера...

Общи условия

Активация на акаунт