НТ (нухална транслуценция) 2.2 мм в 13 г.с.

  • 5 252
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 171
Здравейте,
Въпросът ми е към майките, на които при ФМ е измерена НТ 2 и повече мм. Как се разви бременността ви и имаше ли проблеми с плода?
Моля да не обсъждаме тук ползите и вредите от БХС, амниоцентезата и прекратяването на бременност при доказано увреден плод! С въпроса не търся решение на проблем, а искам да добия представа колко често се случва да се измери НТ над 2 мм и как обикновено се развива такава бременност.
Благодаря!

# 1
  • Мнения: 628
НТ сама по себе си е недостатъчен маркер за определяне на риска от увреждане на бебето. Винаги се гледат и останалите показатели от биохимичния анализ на кръвта, възрастта на майката, наследствена обремененост (деца с увреждания в рода или предишни деца с малформации), а също и наличие на носна костица при фетуса.

Конкретно само за НТ - при резултати под 2,5 мм. всичко е нормално, дори все повече практики приемат за граничен резултат мерки от 3 мм. Много по-важно е бебето да има налична носна костица, но в крайна сметка е важен крайния резултат от БХС.

Сема, при теб какви са резултатите от БХС?

# 2
  • Мнения: 2 171
Първо я измери 2.5 мм, но понеже бебето много мърдаше, каза че най-вероятно е сгрешила. Измери втори път и я изкара 2.2 мм. Толкова и записа в листа от ФМ. Носна костица си има, но не написа размера й. Коментарът на лекарката беше: "Предвид годините ти (37) и голямата НТ, резултатът от БХС сигурно ще излезе лош". Аз не исках да правя БХС точно, защото знам, че резултатите не са категорични, а хипотетични и не исках да си докарвам излишен стрес. Сега обаче съм притеснена и мисля утре да отида в МД и да си го пусна.

# 3
  • Мнения: 628
Като цяло БХС резултатите са само чиста статистика, но никога не могат да дадат на 100% сигурен отговор има или няма увреждания бебето. А това за годините и голямата НТ са глупости - никой адекватен лекар няма да направи такова заключение само от два показателя. Самото изследване се извършва от квалифицирани лекари с опит при снемане на мерките, защото дори разлика от 0,1 мм. дават отклонения, а самия риск се изчислява чрез компютърна програма, в която се нанасят всички показатели (НТ, носна костица, години, възраст на плода, химичните показатели от кръвния серум и т.н.).

Лично аз бих направила БХС, но имай предвид, че е хубаво взимането на кръв и снемането на мерките на НТ и носната костица да са в един и същи ден или максимум с ден-два разлика. Отделно, ако си в София, запиши си час при някой от специалистите в Националната генетична лаборатория или в Марковс, или Фемина  Peace

# 4
  • Мнения: 2 171
Аз бях вчера на ФМ при Стойкова в Марковс. Мисля утре да отида направо в МД и там да си направя ехографското изследване + БХС, без да нося резултатите от ФМ.

# 5
  • Мнения: 628
Аз бях вчера на ФМ при Стойкова в Марковс. Мисля утре да отида направо в МД и там да си направя ехографското изследване + БХС, без да нося резултатите от ФМ.
Да, щом имаш възможност, направо направи ново ехографско + взимане на кръв за БХС, за да се успокоиш.

При мен при ранното БХС НТ беше 2,7 мм., носна костица 0,4 см, а аз съм на 35 години и в крайна сметка резултатът за Даун беше 1: 280, което се води нисък риск, но с препоръка за втори БХС към 19 г.с. Е, не правих втори БХС, а само подробна ФМ, при която се видя, че в 16 г.с. НТ е едва 1.4 мм ( тя по принцип расте до един период, а после започва да намаля), но едва ли за 3 седмици може да намалее наполовина. Просто се оказа, че при първия ехографски преглед мярката е снета неправилно заради кофти разположение на бебето. На подробната ФМ лекарката прегледа около 10-ина визуални маркера, характерни за Даун (примерни показатели за нормално бебе: наличие на носна костица, лицевия ъгъл между челцето, нослето и ушенцето е под 90о).

Успех при утрешния БХС и вярвай, че всичко ще е наред! Peace Hug

# 6
  • Мнения: 2 171
Благодаря ти, DanyV Hug

# 7
  • Мнения: 2 171
Бях вчера в МД на БХС. Там измериха НТ 1.4 мм.
Резултатите от БХС са готови - комбиниран риск 1: 16000, биохимичен риск за болестта на Даун 1:2400.
Чакам с нетърпение прегледа ми другия петък, за да видя мойта лекарка колко ще измери НТ. От първото до последното измерване в рамките на 3 дни има 1.1 мм разминаване Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 628
Бях вчера в МД на БХС. Там измериха НТ 1.4 мм.
Резултатите от БХС са готови - комбиниран риск 1: 16000, биохимичен риск за болестта на Даун 1:2400.
Чакам с нетърпение прегледа ми другия петък, за да видя мойта лекарка колко ще измери НТ. От първото до последното измерване в рамките на 3 дни има 1.1 мм разминаване Rolling Eyes
Ето, казах ли ти, че всичко ще е ОК  Party
Резултатите от БХС-то са супер, а разминаването за толкова кратко време с толкова много е чисто и просто неумението/невъзможността коректно да се снеме мярката от конкретния лекар Whistling

Общи условия

Активация на акаунт