Чувствата ни при смъртта на популярни личности

  • 5 409
  • 132
  •   1
Отговори
# 45
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не съм казала, че Жаве е лицемерна. Темата е такава или поне такъв облик придобива.
Аз не съм обяснявала нищо за покойника в темата. Но темата е за покойника и всеки, който има мнение за него защо да не го каже.

# 46
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 249
За мен да речем е Превер....
И ти ли обичаш Превер?

# 47
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
За мен да речем е Превер....
И ти ли обичаш Превер?
Много Blush

# 48
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 249
И аз.  Grinning

# 49
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
 Hug
Дано не е лицемерно, че го споделяме Rolling Eyes

# 50
  • София
  • Мнения: 5 883
Не съм казала, че Жаве е лицемерна. Темата е такава или поне такъв облик придобива.
Аз не съм обяснявала нищо за покойника в темата. Но темата е за покойника и всеки, който има мнение за него защо да не го каже.
Ами така излиза, темата е лицемерна=мненията в нея са лицемерни=авторите им са лицемери.
Аз не мога да направя подобно заключение.

Не казвам, че ти си обяснявала, говоря принципно.
За мен е изключително просташко, писах по-горе. Естествено всеки има право да се излага.

# 51
  • София
  • Мнения: 23 098
Приемам смъртта на популарни личности по различен начин. За някои казвам - "Ами жалко за човека", за други ме е яд, ако са се погубили сами, за трети ми става много тъжно, а за Майкъл Джексън, Фреди Меркюри, Робин Уилямс, Уитни Хюстън и Патрик Суейзи си поплаках. Патрик ми е непрежалим!

# 52
  • Мнения: 8 902
Има хора, които съм чувствала близки, макар и да не съм познавала лично.
Творчеството им е било и е значимо за мен.
Така че тяхната смърт ме е натъжавала много, една епоха си отива - дори бих казала повече от такива, които познавам лично, но не ги намирам за важни за себе си.
Да, някои от тях не са били светци, но какво от това - кой е? Дори винаги съм симпатизирала на противоречивите личности, а не на подредените - последните са ми доста скучни и предвидими.

Аватарът ми е на мъртъв човек. Никът също провокиран от въпросния. Значи ми пука.

# 53
  • Мнения: 317
Има хора, които съм чувствала близки, макар и да не съм познавала лично.
Творчеството им е било и е значимо за мен.
Така че тяхната смърт ме е натъжавала много, една епоха си отива - дори бих казала повече от такива, които познавам лично, но не ги намирам за важни за себе си.
Да, някои от тях не са били светци, но какво от това - кой е? Дори винаги съм симпатизирала на противоречивите личности, а не на подредените - последните са ми доста скучни и предвидими.

Аватарът ми е на мъртъв човек. Никът също провокиран от въпросния. Значи ми пука.
Добре казано Peace Въпреки, че цялата истерия, когато една смърт бъде обявена публично, ми идва малко в повече.

# 54
  • Мнения: 14 478
Изкуството, както писах, е начин да се обградим с нещо красиво, за да не се налага да се справяме с екзистенциалната празнота. И когато една от оградите ни падне и съзрем зад нея хаоса (защото човекът на изкуството не ни е научил всъщност как да се справяме с бездната на абсурда, а вместо това е закачал над нея шарен транспарант)- тогава ни е едно такова некомфортно и тъжно, уж за човека.
Мисля, че имаш грешна концепция за същността на изкуството.

Добре, но ми кажи за един човек на изкуството, който е успял да даде истинска надежда на хората и да разреши въпроса с екзистенциалната празнота.

Че кой иска таквози нещо? Какво е това екзистенциална празнота-езика ми се оплете от тези думи...
Изкуство е да можеш да кажеш нещо ценно от твоя опит на хората така, че да те разберат...
В този смисъл съвременната живопис аз не я броя изкуство. Стихоплетството също. Последните две са си просто бизнес.

# 55
  • Мнения: 6 717
Разбира се, че ми става тъжно когато любим творец си отиде.
Аз не бих пуснала тема в Клюкарника по тоя повод, но уважавам тази нужда на тези, които са го направили.Смятам, че тук хората трябва да толерират чувствата на останалите.Като нямаш какво да кажеш за човека, който си е отишъл е по-добре замълчиш.

# 56
  • Мнения: X
Понякога наистина ми е мъчно. Например за Робин Уилямс. За Георги Калоянчев също. За други просто ме е яд, че ги няма. Например  Майкъл Дж., Уитни Хюстън, Хийт Леджър и още много. Яд ме е, че можеха още красота да създадат. Фреди Меркюри го няма повече от 20 години, но преди малко в колата като го слушах пак се ядосах на тъпата висша воля. Само че ми е малко нелепо да изразявам тези си чувства в теми за съболезнования, но и не мисля, че хората които го правят са лицемерни. Всъщност не ме интересува и да са.

# 57
  • Мнения: 54 523
Дълбоко се разстроих и плаках много за Фреди... Flowers Rose Flowers Rose
Той ми е идол и винаги ще ми липсва... Sad

За другите - може да ми стане тъжно, да се ядосам, ако са си отишли по своя воля или поради зависимост, за някои си мисля, че са си отишли по реда си, но като цяло не ми допадат изобщо такива теми, за публично оплакване.
Досадно ми е и като се залее фейса със снимки на актуалния покойник...
Аз съм интроверт, трудно показвам чувства и тази показност не ми е по вкуса.
Не знам дали е лицемерно, но честно казано не разбирам идеята.

# 58
  • Мнения: X
Ще се опитам да обясня моето виждане за нещата, тъй като изненадващо за мен е доста непопулярно.

Смятам за естествена появата на подобни теми, както смятам за съвсем естествено поднасянето на цветя пред паметник, участие в помен, изказване на съболезнования, отбелязване на годишнина като знак на почит, уважение, признателност. Лицемерно или показно е това поведение не знам доколко е основното в случая. Ние от хилядолетия правим тези неща и някак си са част от нашата култура.

Другият момент е пробуждането на чувството за общност, когато загубата се предполага, че е загуба за цялата общност; когато животът и делото на човека е било важно за общността и ценено високо от нея; струва ми се, че сме длъжни да отдадем тази почит иначе е някак ... нередно; ако хиляди българи поднесат виртуална роза на починал техен сънародник за мен това е затрогващо, независимо от това, че мотивите може да са продиктувани от желание за показност. Усещането на чувството за общност /може би измамно/ е доста силно във форум като този или във Фейсбук.

Третата причина е личната. Желанието за се "разтъжим" със сродни души, да си припомним стихове, песни, филми на починалия, които сме обичали, да си поплачем, да се посмеем.

Стана ми много зле последните два дена след като прочетох коментари и тук и във Фейса колко глупаво, показно, захаросано, лицемерно, досадно, неестетично, прекалено, фалшиво поведение е това да постнеш съобщение за починал наскоро общественик. Колкото и да се опитвам да разбера въпросната необходимост да споделиш това на всеослушание, да изкритикуваш, ми се струва чисто и просто невъзпитано.

Последна редакция: пт, 29 авг 2014, 09:15 от Анонимен

# 59
  • Мнения: 54 523
Всеки си има свое разбиране.
Аз мога да скърбя истински за човек, който ми е близък.

За другите - да, наистина ще липсват талантите на доста хора, но такъв е животът, никой не векува.

Общи условия

Активация на акаунт