Работа, CV-та, HR-и, съвети - 39-та тема

  • 99 391
  • 740
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 9 050
Аз също смених работа с дете на година и два месеца, без баби на разположение и съпруг, работещ на по-дълъг работен ден от мен. Проблеми не съм имала. Не, че не се е налагало да отсъствам заради детето. Просто аз се стараех винаги в офиса да свършвам първо това, което може само там на място да се свърши, защото другото, ако не успея да го завърша, мога и вечерта вкъщи да го направя. Имала съм цели нощи, в които съм работила без изобщо да мигна, но работата ми винаги е била свършена в срок.

Бях много дисциплинирана обаче. Сутрин влизах в офиса, включвах компютъра и започвах да работя. Няма кафе за събуждане и сладки приказки по коридорите с колеги. Въпреки, че пушех, в работно време си позволявах да пуша само, ако някой колега ме извика на по цигара да обсъдим нещо служебно. Схемата с обяда беше същата - ако някой колега ме покани на обяд по работни теми. Иначе или не обядвах, или излизах за 10-тина минути да си взема нещо набързо, което да хапвам на бюрото, докато чета документи например.

Разбира се, зависи много от характера на работата. Ако си рецепционист например, няма как да се получи. Тогава просто някой друг трябва да ти върши работата, което е неприятно за колегите и работодателя.

Последна редакция: вт, 09 сеп 2014, 08:09 от ZinaSt

# 31
  • Мнения: 1 446
С моята професия надали ще имам проблеми някога с наличието на деца. Но и сега ако ми се наложи да излизам по-рано, просто не ползвам обедна почивка или компенсирам по друг начин.

# 32
  • Мнения: 304
Всъщност вапросът ми беше как този факт се възприема от българския работодател/мениджър в момента на избор на служител (при кандидатстване за работа) и дали е чест повод за отказ=
Иначе предполагам, че отговорните трудещи се майки  умеят да съвместяват тези две дейности, така че да не бъдат носени на гърба си от останалите колеги в отдела, а има и такива, които се възползват порядъчно от този факт, веднъж започнали работа. Както на всякъде - хора различни

# 33
  • Мнения: 6 993
Отговорът е, че зависи каква работа търсиш  Peace
Има специалисти, които се търсят много, имаш много конкуренция, те са малко - появява ти се майка, която съвпада с търсения профил, ами няма да я отрежеш, защото е майка, понеже скоро я ти се появи друг с профила, я не.
Ако е неособено квалифициран труд, за който имаш много кандидати, можеш да си позволиш да дискриминираш по този критерии. Казвам дискриминираш, защото всъщност, въобще не ти е работа да си вреш носа в личния живот на хората, питайки ги дали имат деца.

# 34
  • Ямбол
  • Мнения: 1 452
Много полезна информация  newsm51

# 35
  • Мнения: 9 050
Отговорът е, че зависи каква работа търсиш  Peace
Има специалисти, които се търсят много, имаш много конкуренция, те са малко - появява ти се майка, която съвпада с търсения профил, ами няма да я отрежеш, защото е майка, понеже скоро я ти се появи друг с профила, я не.
Ако е неособено квалифициран труд, за който имаш много кандидати, можеш да си позволиш да дискриминираш по този критерии. Казвам дискриминираш, защото всъщност, въобще не ти е работа да си вреш носа в личния живот на хората, питайки ги дали имат деца.

Не е съвсем коректно да се интерпретира като дискриминация. В зависимост от възрастта на децата, има определени ограничения за работата, която може да се върши. Така че, за определени позиции подобен въпрос може да е повече от необходим.

# 36
  • Мнения: 9 050
Аз пък не разбирам какво се крият тези деца по интервютата. Нали ще започнете на изпитателен срок. Ако децата са пречка за работодателя ви, дори и да минете интервюто, ще ви освободи с лекота. Все пак надали можете да криете, че имате деца в продължение на 6 месеца.

А и децата никога не са проблем, ако след като съобщите наличието им и броя им, обясните как сте организирали грижата за тях. Ако всичко е обмислено предварително, на работодателя ще му стане ясно, че би могъл да разчита на вас. Е, ако кажете, че "ще се справяте някак" или че "ще се редувате със съпруга си да ги гледате", няма да се приеме много добре. И то не защото ще отсъствате, а просто защото звучи като да не сте го обмислила. Което пък издава малко несериозно отношение към самото търсене на работа.

# 37
  • Мнения: 304
Zinast понеже говориш във второ лице множествено число, а аз повдигнах въпроса за децата, та и аз ще ти отговоря - В никакъв случай не бих крила, че имам дете, като че ли е факт от който ме е срам или страх. Разбира се, че това после се разбира, не бих изпаднала в подобна неловка ситуация, само за да получа работа. Слава богу не съм толкова отчаяна за работа , за да драпам да получа такава на всяка цена.

Последна редакция: вт, 09 сеп 2014, 22:54 от msk-13

# 38
  • Мнения: 78
Никога не съм крила това, че имам дете. А в момента е на възраст, в която едва ли изобщо някой ще си помисли, че би ми попречила на работата.

Днес кандидатствах по 10 обяви и ще чакам Confused

# 39
  • Мнения: 1 446
Aз никога не мога да си пречупя езика да питам някой на интервю дали има деца. Не знам колегите как успяват....

# 40
  • Мнения: 9 050
Аз често питам какво правят кандидатите в свободното си време. Повечето с деца, естествено ги вмъкват в заниманията си.

# 41
  • Мнения: 304
Аз пък директно съм си го вписала в СV-то миличкото,    в лични данни съм писала семейно положение - семейна, деца - 1 брой  Laughing, да не си губим взаимно времето  Whistling

# 42
  • Сф
  • Мнения: 4 767
Зина, като спомена свободно време- има ли правилен отговор на този въпрос? Аз обикновено казвам, че обичам да пътувам в свободното време, но се опасявам, че може да се изтълкува неправилно, че съм непостоянна, че не мога да се задържа на едно място и не съм сериозна. Вие какво мислите?

# 43
  • Мнения: 9 050
Както на всеки въпрос, и на този правилен е откровения отговор. И като всеки въпрос, и този може да даде много повече информация за кандидата, отколкото той/тя дори има намерение да даде.
Например за това до колко е тактичен, от това колко лични неща ще разкаже. Да пътувам, да чета книги, да се срещам с приятели, да готвя, да спортувам. Толкова е напълно достатъчно. Ако има нещо, допълващо като например, че ходите на любителски състезания по даден спорт, че посещавате готварски курс или че обичате определен тип страни, до които да пътувате - също е интересно, но до там.
Да отговорите - прекарвам свободното време с гаджето си и да заразказвате подробности за връзката си (случвало ми се е, затова давам примера) е напълно неудачно.

Работодателите използват този въпрос точно, за да научат нещо повече за кандидата, извън професионалния му образ. Аз например за последно, когато ми беше зададен, отговорих че заради последната ми магистратура, в момента посвещавам цялото си свободно време в наваксване на неща, които ученето ми е наложило да огранича като да готвя и да каня на гости приятели (неща, които обожавам) и избягвам книгите Simple Smile. Беше прието добре като отговор. Може би най-вече, защото прозвуча искрено, каквото и беше.

# 44
  • Мнения: 807
на мен са ми казвали, че като казваш, че обичаш да пътуваш, означавало, че обичаш да бягаш от проблемите  Laughing може и да е вярно ...

Общи условия

Активация на акаунт