Имам ли право на помощи?

  • 6 939
  • 58
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 239
А как се урежда въпроса, когато биологичния баща не плаща издръжката на детето си? Майката какво трябва да предприеме? Или пие една студена вода, а пък социалните служби считат, че щом съжителства с партньор той е длъжен да издържа и детето, въпреки че не е негово.   newsm78  Наистина се обърках....
Грешиш - самотният родител отглежда и издържа сам детето си, а тя има партньор и съжителства с него. Тя не издържа сама детето си, а и той допринася за издръжката на домакинството и това ги прави семейство, независимо от това, че нямат сключен граждански брак. Просто хората се бъркат - според закона за семейните помощи за деца, ако нямат брак, се гледат само доходите на майката, но за социалните помощи се има предвид и доходите на съжителстващия, независимо дали е биологичен баща на детето, или не. Така че в казуса за социални помощи или за отопление тя не се счита за сам родител.
?   Правилно ли съм разбрала - ако майката живее с детето при родителите си /например/, то за определянето на социалните помощи се взима предвид доходите на баба и дядо? А щом живее с друг мъж на семейни начала - прибавят се и неговите доходи, така ли?

# 16
  • Мнения: 3 961

 Правилно ли съм разбрала - ако майката живее с детето при родителите си /например/, то за определянето на социалните помощи се взима предвид доходите на баба и дядо? А щом живее с друг мъж на семейни начала - прибавят се и неговите доходи, така ли?

Не, не се вземат предвид техните доходи  Peace

# 17
  • Мнения: 4 239

 Правилно ли съм разбрала - ако майката живее с детето при родителите си /например/, то за определянето на социалните помощи се взима предвид доходите на баба и дядо? А щом живее с друг мъж на семейни начала - прибавят се и неговите доходи, така ли?

Не, не се вземат предвид техните доходи  Peace

               Благодаря, Hrisi! Значи sad woman има пълното право да се счита за сам родител и да търси социални помощи.
               

# 18
  • Мнения: 5 622
А как се урежда въпроса, когато биологичния баща не плаща издръжката на детето си? Майката какво трябва да предприеме? Или пие една студена вода, а пък социалните служби считат, че щом съжителства с партньор той е длъжен да издържа и детето, въпреки че не е негово.   newsm78  Наистина се обърках.... ,
Презумпцията е, че има механизми да си вземе издръжката от общината. Доходите на бабата и дядото не се вземат предвид, но на съжителстващият на семейни начала - да. Просто хората се бъркат заради закона за детските, при който, ако нямаш брак с бащата, не се вземат доходите му.

# 19
  • Мнения: X
Ми много ми е странно това, понеже циганите тук имат по пет деца от един баща - живеят с него и вземат сума ти пари помощи за сам родител.....и в това съм категорична  и сигурна ! И е масова практика - да живеят заедно и да не сключват брак именно заради това. Нито някой ги е проверил нито нищо. Как ще докаже някой че тоя мъж на адреса ти е баща на детето и изобщо какъвто и да е ти помага с парите ? Тва са пълни глупости. Според мен има право на помощи за това че отглежда детето си сама. Ако ли не, то тогава кво прайм с циганите ? И закона само за българите ли е ? И как изобщо се доказва че някой на мен ми дава пари и ми помага да си гледам детето ?


П.П. На един адрес са, защото правих пълномощно от единия на другия да изведе децата извън страната и декларация за непълнолетни и по лична карта са на един адрес.

Последна редакция: ср, 19 ное 2014, 09:15 от Анонимен

# 20
  • Мнения: 1 408
Ами да, то на практика се оказва, че те по-добре си знаят правата от нас. И пробват по всякакъв начин да преметнат системата. Мъжът ми / партньорът ми де/ разказва като ходил в социалната служба да подава на детето документите за еднократната помощ за първокласник. Имало една кака от боята, дето била пропуснала някакъв подпис и й спрели помощите. И преговаряла със служителките да прехвърлят помощта на мъжа й, че да можели да си ги вземат. Супер наглост! А мен ме е срам да ида да попитам дали имам право изобщо на някаква помощ. Ама никой не ми е виновен...

# 21
  • София
  • Мнения: 6 174
Започнах работа през юни, но ме осигуряват на много малка сума.

Нямам намерение да лъжа когото и да било. Просто се интересувах дали имам право на някакви социални помощи. Ако влизам в критериите, не виждам защо да не ги получавам.

Второто изказване противоречи на написаното в първия пост.


И спрете, за всичко да се оправдавате с циганите.
Днес бях свидетел как една майка си получи сумата от социалните и с част от нея си купи талони от лотарията. И не беше циганка. Отделно от това смърдеше на цигари и не се търпеше. Извинете, но ако не ти стигат парите за да се погрижиш за детето си, то е редно да ограничиш излишните си разходи и вредните си навици.

# 22
  • Мнения: 22
sad_woman, съжалявам че ще го напиша, но мисленето и поведението ти в случая не се различават много от това на мургавите ни събратя.

# 23
  • Мнения: 1 408
sad_woman, съжалявам че ще го напиша, но мисленето и поведението ти в случая не се различават много от това на мургавите ни събратя.

Нещо не разбрах. Аз просто описах ситуацията и попитах дали изобщо имам право на някаква социална помощ. Не съм искала да лъжа държавата и да претендирам за пари, които не ми се полагат. Ако съм била неясна в някой от постовете си, моля за извинение. И наистина не ми е ясно как пояснението за  сумата, върху която ме осигуряват, противоречи на факта, че не искам да лъжа.

Започнах работа през юни, но ме осигуряват на много малка сума.

Нямам намерение да лъжа когото и да било. Просто се интересувах дали имам право на някакви социални помощи. Ако влизам в критериите, не виждам защо да не ги получавам.

Второто изказване противоречи на написаното в първия пост.

# 24
  • София
  • Мнения: 6 174
И наистина не ми е ясно как пояснението за  сумата, върху която ме осигуряват, противоречи на факта, че не искам да лъжа.

Понеже това го бях написала аз да поясня: "но ме осигуряват на много малка сума" не е равнозначно на заплатата ми е малка, а води до разбиране за сиви доходи.

# 25
  • Мнения: 1 408
Сега разбрах какво си искала да кажеш. Както доста голям процент от работещите, част от заплатата ми наистина е в сивия сектор, но това е тема на друг разговор. Не че за някой е важно, но и реалната ми заплата не надвишава много минималната за страната. Но доколкото се отнася до това-дали имам право на помощи или не-аз наистина нямам никакво намерение и желание да претендирам за средства, които не ми се полагат.

# 26
  • София
  • Мнения: 6 174
Но доколкото се отнася до това-дали имам право на помощи или не-аз наистина нямам никакво намерение и желание да претендирам за средства, които не ми се полагат.

Докато има сиви доходи, независимо колко са ниски, не вярвам на изказвания от рода на "Нямам намерение да лъжа когото и да било" и "нямам никакво намерение и желание да претендирам за средства, които не ми се полагат". Самия сив доход вече е лъжа. Заглавието на темата също не подкрепя изказването за липса на претенции.

# 27
  • Мнения: 1 408
ОК, няма да споря сега. Пуснах темата, за да разбера нещо, което ме интересува. Вече го разбрах и повече не смятам да коментирам. Благодаря на тези, които се отзоваха.

# 28
  • Мнения: 4 239
Пък аз разбрах едно - полагат ти се помощи. Иди и си ги вземи. Фактът, че с приятелят ти живеете на един адрес не означава НИЩО. Може да сте съквартиранти. Щом бащата на детето не ти плаща издръжката - потърси компетентна консултация и си търси парите до дупка. Те са за детето!

       

# 29
  • София
  • Мнения: 6 174
Пък аз разбрах едно - полагат ти се помощи. Иди и си ги вземи. Фактът, че с приятелят ти живеете на един адрес не означава НИЩО. Може да сте съквартиранти.        

И с какво с тези си разсъждения се различавате от циганите, по които плюете?

Общи условия

Активация на акаунт