Коя е любимата ви книга???Споделете това,което ви хареса в нея!!!

  • 10 257
  • 205
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 3 447
Руми (суфистка поезия, малкото му име ми е сложно за произнасяне и писане)
  bouquet

# 136
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
От друга страна, може пък някой да прочете изброените, тъй че ще спомена каквото ми дойде наум на прима виста -
Салман Рушди (предимно "Полунощни деца", "Сатанински строфи" и "Последната въздишка на мавъра", но бг преводите са ужасни),
Фенке на Рушди, чела ли си му "детската" книга? "Харун и...", а де, забравила съм заглавието.
Ще ти я дам, само да я намеря (ако не си я чела де).
На Памук си купих "Бялата крепост" и никак не ми хареса.
Я да видим сега, таз суфистка поезия, дето я хвалиш.  Hug

# 137
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Тази тема първият път съм я изпуснала....
Аз също нямам една любима книга, много от авторите, които харесвам, вече сте споменали.
Ще добавя Джон Ървинг (вечен фаворит) и няколко скорошни мои любимци: Michel Houellebecq, Frederic Beigbeder (май беше споменат), Rabih Alameddine, Виктор Пелевин, Gregory Maguire.
И още един глас за Джумпа Лахири.
Скоро прочетох "Brave New World", пропуск от ранните ми години - невероятна!

# 138
  • Мнения: 5 877
Фенке на Рушди, чела ли си му "детската" книга? "Харун и...", а де, забравила съм заглавието.
"Харун и морето от приказки", имам я. Според мен е хубава, но не колкото "Полунощни деца". Но пък е преведена свястно, което е съществено - книгите му за възрастни дълго време никой не щеше да ги издава (заради фатвата), накрая едно второкласно издателство се нае, обаче взеха адски калпав преводач, дървен и незнаещ английски... ужас, ужас.
"Харун" е преведена преди това и е читава.

# 139
  • Мнения: 581
Човекът, който се смее" на В. Юго Силна книга и колкото пъти я чета всеки път откривам по нещо ново в нея. По принцип обичам много да чета и това ми е страст, която понякога измества например миенето на тоалетната, а мама все ме критикува. Сега съм на вълна поезия.  Grinning

# 140
  • Smallville
  • Мнения: 994
Всички книги на П.Г.Удхаус.Също Джером К.Джером.Просто си умирам от смях с тях.
И как щях да забравя разказите на О.Хенри-най истинските-сякаш извират от душата ти

# 141
  • Мнения: 3 447
На Памук си купих "Бялата крепост" и никак не ми хареса.

И на мен не ми хареса, "Сняг" също... Всъщност, упорито си купувам Памук заради "Името ми е червен", ама нещо... Rolling Eyes

# 142
  • Варна
  • Мнения: 365
Любима 1 книга нямам, но с удоволстиве препрочитам повечето книжки на Ричард Бах Simple Smile. Много харесвам "Полет над кукувиче гнездо", "Пилето", "Последна любов" и "Франки Фърбо". Последните три са на Уилям Уортън. Обичам да чета книжлета в стила на Буковски. Харесвам МНОГО Вонегът и Стайнбек... "На изток от рая" много я обичам... Много ме грабна сборникът "Черно слънце". Харесвам Хемингуей, обичам да чета и пиеси. Голяма слабост ми е "театъра на абсурда".

Та така, нямам си любима книга...

Мога да добавя и Хенри Милър,Ерика Джонг,Паулу Коелю,Габриел Гарсия Маркес. Имам и една любима книга на авторката Лаура Ескивел. Книгата е "Като гореща вода за шоколад"

# 143
  • Мнения: 78
Джером Джером- Празни мисли на един празен човек....тази книжка ми е като Библията
Наука за любовта , Съществува ли жената , Развитие на вътрешния свят - всичките на Джон Бейнс
Колкото и банално да звучи - Любов по време на холера на Маркес , препрочитана няколко пъти
Дом на края на света на Майкъл Кънингъм и още много други

# 144
  • Пловдив
  • Мнения: 102
"Шифърът на Леонардо" на Дан Браун, страхотна книга е!
да,да,аз съм за! Peace

# 145
  • Мнения: 2 353
  Много са любимите ми книги и ще ми е съвестно да сложа една-единствена пред другите, но в най-вълнуващите си моменти винаги ми се върти едно изречение от "По пътя" - "А знаете ли, че Бог е плюшено мече" и се усмихвам.

# 146
  • Мнения: 5 539
  Много са любимите ми книги и ще ми е съвестно да сложа една-единствена пред другите, но в най-вълнуващите си моменти винаги ми се върти едно изречение от "По пътя" - "А знаете ли, че Бог е плюшено мече" и се усмихвам.
"По пътя"....Да, да, да, просто велика книга! Как не съм я прочела досега не знам. Във възторг съм. Много ми помага да намеря истинското си Аз.......

# 147
  • Мнения: 2 161
Трудно е да се каже коя ми е любима,защото чета безразборно и по много.Но като че ли имам слабост към американските автори,а също и английските.

# 148
  • Мнения: 1 416
"Сто години самота" е любимата ми книга... Не мога да обясня защо, който я е чел знае, магическият реализъм не може да бъде обект на преразказ. Освен това, книгата е уникална, защото трябва да се чете много пъти в живота. По-мъдрите от мен казват, че истински я разбираш след 40 години. Невероятна книга, както всички други на Маркес...
Оскар Уайлд е другата ми любов... Сред фаворитите ми са още Стайнбек, особено "Улица Консервна" и "На изток от Рая"; Булгаков - естествено "Майстора и Маргарита"; Екзюпери; Съмърсет Моъм; Самюел Бекет; Кастанеда; Фицджералд; някои неща на Коельо (най-вече "Река Пиедра")...
За мен в българската литература най-велик е Йовков. Обожавам още Димов, Страшимиров. Поетите, на които не мога да устоя, са Яворов, Смирненски, Вапцаров, Пеньо Пенев и Така мразеният Пенчо Славейков. Жак Превер също ми бърка в душицата, Шели е магьосник...
Ох, ужасно е да изброяваш книги...  Laughing

# 149
  • Мнения: 532
Последната книга, която много ме впечатли е "МАЙКИТЕ"на дъщерята на Д.Димов, Теодора Димова, един по-различен поглед за децата-убийци. Препорычвам ви я горещо Peace
[/quote]

И аз я прочетох на един дъх и ми хареса.
Много обичам да чета също.По време на бременноста не можех да се концентрирам върху нищо друго освен специализирана "бебешка" литература.Откакто родих обаче съм подкарала библиотеката на свекървата подред.
Като любим автор може би трябва да кажа ,че е Уилям Уортън.

Общи условия

Активация на акаунт