Не пускат детето ми на градина заради гърне

  • 5 292
  • 83
  •   1
Отговори
  • Мнения: 16
Здравейте!

Първо се извинявам, че отварям нова тема, но още съм афектирана и на бързо търсене не намерих съответна тема. Детето ми вчера отиде за пръв път на градина. Отказал да седне на тоалетната чиния (и вкъщи не я ползва) и си искал гърне. Стискал се, плакал, извикаха ме и ми казаха да си го взема. Тази сутрин не го приели, че нямали право да държат гърне там. Казаха, че не го спират, а ме молели да си го задържа вкъщи. Причините са други и са свързани с това, че им казах, че детето ми има Аутистични характеристики, но използват гърнето, за да ме карат да си държа момчето вкъщи.

Градината е добра и очакванията ми бяха много големи. Отдавам ситуацията на стрес, но не и на адекватни затруднения с детето - то почти по нищо не се отличава от децата за възрастта си, не е агресивен, учи, контактен е, има нужда само от стимулиране за привличане и задържане на внимание. Инатлив и ревлив, но не повече от други деца. А те са го видяли буквално за 3 часа и дори не казаха де имало проблем, различен от този с гърнето. Сигурна съм, че детето ми не е единствено, което се дърпа от тоалетната чиния, но за пръв път чувам да върнат дете от градина за такова нещо. Някой има ли някакъв опит или информация, които могат да са ми от полза. Ясно е, че трябва да го откажем от гърнето, но ако се заинати, може да се проточи, а не мога да си представя да не ходи на градини през това време.

# 1
  • София
  • Мнения: 964
Според мен не е проблем да ползва гърне в детската,не знам какви са им правилата там,но моят син когато беше в ясла имаше гърнета,така че това не ми се струва причина да връщат детето ти.Попитай директора дали не може да занесеш гърне там и да го ползва.Ти трябваше да ги предупредиш още първия ден,защото така и детето се е травмирало.Стискало и плакало  ooooh!

# 2
  • Мнения: 8 243
Мисля, че си твърде афектирана. Hug
Не си написала детето на каква възраст е.
Най-вероятно ако е в група над 3 години нямат гърнета. Има си изисквания от ХЕИ, за съхранението и използването им.
Ако вчера детето е плакало неудържимо, ако не са успели да го успокоят...ако други 20 деца са ревнали след него...логично е да помолят да го научите да ползва тоалетната.
Най-вероятно детето ти не е единственото което се дърпа от тоалетната но може би другите не реагират по този начин...знам ли. Сама казваш че детето ти има Аутистични черти....може би персонала не е научен как се работи с такива деца....
виждам, че не си получила тази информация директно...така,че като начало се разговаряй с учителката...какво се е случило, какво я е притеснило, какво очаква от вас, какво решение вижда за твоето дете.
Успех!

# 3
  • София
  • Мнения: 28 565
В детската на сина ми гърнета също не се ползват, още лятото ни предупредиха за това. Според мен трябва да се разберете с учителките какво да правите.

ПП Обаче е трябвало да ви предупредят навреме.

# 4
  • Мнения: 21 450
 В градините няма гърнета. Гърнета има в яслите.  Няма как за детето ви да държат специално гърне. Детенцето ще се научи да ползва тоалетната чиния и ще си ходи на градина. Нервирате се напълно неоснователно.

# 5
  • Мнения: 16
Ако отнеме седмици или месец, това значи, че детето ще си стои вкъщи за това време.

# 6
  • Мнения: 35 961
вложи усилие и научи детето на тоалетна особено ако е над 3 години  Peace
от теб зависи да не отнеме месец или два, научаването става за 2-3 дни- но пак казвам - зависи от теб, не забравай кой е възрастният от двама ви
първо дете ти е, нали?

# 7
  • Мнения: 16
Първо е от породени. Както казах, инатлив е, макар и да има способност да учи бързо. Бибите ги махнахме изненадващо лесно и отведнъж, памперсите също ги спряхме без проблеми, но за гърнето се притеснявам.

# 8
  • Мнения: 747
Ще се научи детето, не ви трябва гърне. Най-важното - контролирането, вече сте го постигнали. Повече тренировки вкъщи и ще свикне. Моята кукла също не ходеше на тоалетната, но като гледаше другите деца и започна. А при нея проблемите са по-сериозни. Децата много се учат едно от друго, като гледа как другите ползват, ще се престраши. Но настоявай да остане в групата - колкото повече стои там, толкова по-бързо ще се научи. Приготви повече резервни дрешки като за начало.
И още нещо - можеш да вземеш адаптер за тоалетната там, това позволяват да се внася. Въпреки че са им малки тоалетните, на 3-годишните дребосъци още им изглеждат като огромни дупки. При нас адаптера изигра ключова роля.

# 9
  • София
  • Мнения: 2 296
Според мен пък е нечовешко да травмираш едно дете така, което на всичкото отгоре има и малко по-специални потребности! Ясно е, че разпоредбите трябва да се спазват (за липсата на гърента), но би могло да се направи отстъпка, докато детето свикне с новата обстановка.

lunnel, поговори с учителките спокойно и конструктивно - какво може да се направи, така че детенцето да свикне по-бързо да използва тоалетна и да се чувства добре. За другите деца нежеланието да правят едно или друго може да е каприз, но при твоето е необходимо да подходят малко по-гъвкаво. Като педагози би следвало да го знаят.
Поискай съвет какво да правиш вкъщи, за да затвърждавате навика.
В градините обикновено има психолог веднъж седмично. Ако се налага, поискай среща с него. Може да предложи стратегия, която да е полезна и за теб, и за учителките.
Изобщо не е добър варианта детето да се отхвърля като прокажено и да си стои вкъщи заради такова дребно препятствие, което с повече желание отхстрана на всички може лесно да се преодолее.

Не забравяй - бъди любезна, спокойна и конструктивна при разговорите, въпреки че си разстроена. Лошото отношение и тон никога не помагат в такива случаи.

# 10
  • Мнения: 5 513
Първо се успокой.Помисли ,че ако детето има аутистични черти трудностите ти тепърва започват.Има тема за аутизма.Попитай там майките дали не знаят решение на проблема.
Говори с госпожите и обясни спецификите на твоето дете за да не изпадат и те в ситуация на чуденка как да реагират.
Не мисля ,че са те върнали точно заради гърнето ,а заради реакцията и плача на детето.Ако реагира така за друго нещо пак ще ти звъннат.
Но наистина се опитай да го научиш.Може да стане бързо.Сигурна съм ,че детето  ще те изненада и ще свикне бързо.А после и в градината ще му хареса.

# 11
  • Мнения: 35 961

И още нещо - можеш да вземеш адаптер за тоалетната там, това позволяват да се внася. Въпреки че са им малки тоалетните, на 3-годишните дребосъци още им изглеждат като огромни дупки. При нас адаптера изигра ключова роля.

точно - един за у дома, един за градината - по 3-4 лв. са

# 12
  • София
  • Мнения: 28 565
Още 1 глас за адаптора - с него научаването стана за дни.

# 13
  • Мнения: 15 028
Не се афектирай излишно. Наистина има абсурдни правила, които обаче са длъжни да спазват. В повечето ясли и градини достатъчно често има проверки и дори за най-малкото нещо, могат да им направят проблем. Няма как да направят компромис за детето ти и проблемът не е конкретно в него, а по принцип. Всяко дете е със спецификата си и си представи, че на 20+ деца угодят на спецификите, какво ще се получи?

# 14
  • Мнения: 16
С детето ми се работи от възраст година и половина. Няма диагноза, но е гледан от специалист, който работи към клиниката, където поставят диагноза аутизъм. За момента се отбелязват специфики, заради които го определиха като аутистичен, но въпреки изричните ми въпрос за това, не ни препоръчаха да го диагностицира ме и изрично ни препоръчаха да си посещава масова градина. Логопедът твърди, че се развива адекватно за възрастта си и само трябва да се стимулира вниманието му. Работи и в група много добре. Мисля, че дете, което се бие, би създавало много повече проблеми. И аз се надявах, че ще се приучи по-лесно, ако гледа други деца. Брат му си е още на памперс и няма как да гледа от него. Но ако ще си е вкъщи, няма да можем да разчитаме на подражанието.

Както казах, отчитам стреса на работещите с ревливата първа група. Но и "затворената врата" ми дойде доста изненадващо. Още повече, че госпожата там не се оплака от нищо друго - питах я изрично как е бил и имало ли е някакви други проблеми. Ще изясняваме допълнително ситуацията, но се чудех дали и друг е имал подобен "тоалетен" проблем с градините.

А за адаптора - имаме такава помощна дъска , но и той се дърпа като цяло от чинията. Иначе преди месеци го сложихме да сяда на гърне само в тоалетната, но не сме го насилвали повече от това, ако откаже.

Общи условия

Активация на акаунт