КАКВО ТРЯБВА ДА Е СЪОТНОШЕНИЕТО ТАЗ БЕБШКА ГЛАВА ЗА НОРМАЛНО РАЖДАНЕ ???

  • 9 517
  • 26
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
Маичета , моята така наречена гинеколожка по ЗК малко не си е сжършила работат и не ми е мерила таза до сега , когато съм ж 37-ма седмица, таза ми в момента е 28см а главата на бебока ми е 10см, имам ли шанс за нормално раждане, след като не може да се прецени колко са ми еластични и растегливи кокалите newsm78 newsm78 newsm78 #Crazy #Crazy

# 1
  • Мнения: 2 309
Виленце ти си ме знаеш, че и аз като тебе съм в чуденка. И на моето бебче главата е 10см, а съм в началото на 9 мес. Само дето не са ми мерили досега таза - казаха другата седмица. Ще следя темата с интерес.

# 2
  • Мнения: 3 818
Такааа.... отварям си картона- там има четири стойности на таза, защо на теб са ти казали само една? newsm78
Но както и да е,  най-широкото на таза ми по сведения от тоз картон, е 28см, другите са по-малко.
Аз помня, че докторката ми каза, че имам стеснения на таза, но това няма да ми попречи да родя нормално.
Главата на бебока последно беше 9 и нещо.
В резултат- родих съвсем нормално, без никакви проблеми и затруднения.
Така че, спокойствие и успешно раждане Peace

# 3
  • Мнения: 177
Aз доколкото си спомням, таза ми го измериха за първи път в 9-я месец, но ми направиха снимка, защото само със сантиметър е трудно да се определи точно колко е. Може тазът ти да изглежда широк, но да имаш вътрешно стесняване, а може и да изглежда тесен, но да нямаш никакъв проблем да родиш нормално, дори по едро бебе. Успех!

# 4
  • София
  • Мнения: 44 102
на мен ми го мериха в началото и после в края на 8-мия, и ми казаха че бил тесен и че изобщо не е мръднал цяла бременост,че можело да се наложи секцио. после ходих за консултация при още 2-ма лекари, които работеха в болницата където щях да раждам. казаха, че не е мн по-тесен, че бебето се очаква дребничко(излезе си съвсем нормално, а не малко бебе). казаха, че значение има всъщност мерките на вътрешния таз, което всъщност не мерят (попринцип се прави с ренген, но не се препоръчва за бременни ренгена затова не правели такива измервания.) казаха, че ще оставят да тръгне нормално раждане, а ако нещата се закучат за 5 мин. ще ме вкарат в операционна та да не се притеснявам. но според всички нямало да има проблем. Е, наистина нямаше проблем, мина си бебчето, даже епизиотомия не са ми правили, бях с малко разкъсвания (предимно на шииката на матката).но мн държаха да бъде нормално раждане...
все пак консултирай се с още няколко специалиста и - УСПЕХ - леко и безпроблемно раждане!!!

# 5
  • Мнения: 639
Маичета , моята така наречена гинеколожка по ЗК малко не си е сжършила работат и не ми е мерила таза до сега , когато съм ж 37-ма седмица, таза ми в момента е 28см а главата на бебока ми е 10см, имам ли шанс за нормално раждане, след като не може да се прецени колко са ми еластични и растегливи кокалите newsm78 newsm78 newsm78 #Crazy #Crazy
"кокалите" не са разтегливи, костния таз спира растежа си в края на пубертета и остава с непроменени размери ( освен при травма, напр. счупване) до края на живота. И не си права за гинеколожката - май само в БГ мерят външни размери на таза. Костите на главата на бебето са меки, ципесто прикрепени една към друга и позволяват извиване, разместване на костите една спряма друга ( нарича се конфигурация на главата) и така се преодоляват стесненията  на таза, за няколко дни след раждането главичките на нормално родените бебета придобиван нормалния си вид.

# 6
  • varna
  • Мнения: 404
по време на бременност тазовите кости се разширяват с 1.5-2 см и това си е нормално!този размер,мойто си посочила(28 см)не е ясно точно кой размер е,защото при измерването на таза се свалят 4 размера!най-важние размер,които има значение при раждането е цон.екс. и той трябва да е 20см!просто провери твоя колко е и така...а размера на главичката(10см)за края на бременността е нормален







----------------------------
Пишете на кирилица!

Последна редакция: пт, 03 мар 2006, 19:42 от Аурелия

# 7
  • Мнения: 3 098
Не се притеснявай.Моя таз съЩо е тесен,когато 4астната ми гинеколожка ме гледаше,казваше,4е бебето е едро и с по_голяма главица и препоръ4ваше секцио.Но тук нали са привърженици на натуралното Crazy,родих нормално бебка с 35 см.обиколка на глави4ката,вси4ко мина ОК. Peace

# 8
  • Мнения: 639
po vreme na bremennost tazovite kosti se raz6iriavat s 1.5-2 sm i tova si e normalno!tozi razmer,moito si poso4ila(28 sm)ne e iasno to4no koi razmer e,za6toto pri izmervaneto na taza se svaliat 4 razmera!nai-vajnie razmer,koito ima zna4enie pri rajdaneto e con.ex. i toi triabva da e 20sm!prosto proveri tvoia kolko e i taka...a razmera na glavi4kata(10sm)za kraia na bremennostta e normalen
Тазовите кости спират растежа си/уголемяването/разширяването в края на пубертета!!!!! Разликата при меренето на таза в началото на бременността и в края се дължи на натрупаното подкожие/на напълняването на жената по време на бременността и костния таз не се разширява!

# 9
  • София
  • Мнения: 44 102
po vreme na bremennost tazovite kosti se raz6iriavat s 1.5-2 sm i tova si e normalno!tozi razmer,moito si poso4ila(28 sm)ne e iasno to4no koi razmer e,za6toto pri izmervaneto na taza se svaliat 4 razmera!nai-vajnie razmer,koito ima zna4enie pri rajdaneto e con.ex. i toi triabva da e 20sm!prosto proveri tvoia kolko e i taka...a razmera na glavi4kata(10sm)za kraia na bremennostta e normalen

моят беше 18или 18,5 - и пак нямах праблем...
po vreme na bremennost tazovite kosti se raz6iriavat s 1.5-2 sm i tova si e normalno!tozi razmer,moito si poso4ila(28 sm)ne e iasno to4no koi razmer e,za6toto pri izmervaneto na taza se svaliat 4 razmera!nai-vajnie razmer,koito ima zna4enie pri rajdaneto e con.ex. i toi triabva da e 20sm!prosto proveri tvoia kolko e i taka...a razmera na glavi4kata(10sm)za kraia na bremennostta e normalen
Тазовите кости спират растежа си/уголемяването/разширяването в края на пубертета!!!!! Разликата при меренето на таза в началото на бременността и в края се дължи на натрупаното подкожие/на напълняването на жената по време на бременността и костния таз не се разширява!


мммда...аз като направих само корем - може за това да няма разлика от първото и последното мерене Party

# 10
  • Мнения: 1 027
На мен за първи път ми мериха таза в началото на осмия месец, т.е. преди две седмици. За да си по-спокойна най-добре  се консултирай с още един доктор. Леко и безпроблемно раждане   bouquet

# 11
  • Мнения: 229
на мен ми го мериха в петия месец 27,  27,  18,5 см, но сега ми казаха че се  разширил, но на картона ми пише тесен таз и аз не знам дали ще мога да родя нормално.

# 12
  • Мнения: 1 382
Незнаех какво е съотношението,но при таза ми не е широк...или така си мисля  Crazy.Знам само,че раждането ми протече повече от 14 часа,защото на бебето главичката(35см) не искаше да влезе в таза...ужас

# 13
  • Мнения: 6 164
po vreme na bremennost tazovite kosti se raz6iriavat s 1.5-2 sm .....
... костния таз не се разширява! ...

Интересно и моята гинеколожка спомена, че било възможно разширяване 0,5 - 1 см... Да не би някакви хрущяли да се отпускат?
Не вярвам да е имала предвид подкожните мазнини, защото тогава разширяването би било неограничено - и до 10 см може да стигне. Wink

# 14
  • varna
  • Мнения: 404
Нани,незнам защо си толкова категорична че таза не се разширява?може би имаш някакви познания в областа на акушерството...може би???всеки акушер-гинеколог ще потвърди,че таза се разширява,защото това просто е факт!просто се разхлабват тазовите връзки и именно от там идват и болките в краста,които почти всяка бременна има!!!след раждането всичко се възстановява

Последна редакция: пт, 03 мар 2006, 19:42 от Аурелия

# 15
  • sofia
  • Мнения: 8 936
Значи, това никой не може да ти каже със сигурност. Сестрата на мъжа ми. 1,60 висока, кльощава - първото почти 4 кг, второто почти 5 и двете нормално.
По време на самото раждане природата се е погрижила тъканите и всичко наоколо да се разширят до необходимото.
Вече прилежанието на бебето е отделен въпрос...ама това с тезния таз ми звучи смешно направо.

# 16
  • Мнения: 2 768
Не се тормози излишно! Всичко ще мине добре. При мен всички лекари бяха единодушни, че тазът ми е прекалено тесен спрямо главата на бебето и бяха готови за секцио, но всичко мина нормално и секцио не се наложи.

# 17
  • Мнения: 5 103
В началото на бремеността ми го премериха и казаха, че върешния таз е много тесен 16,5см.,другия размер беше26,5 доктора ми беше дал едни таблици с размера нормалния на таза /тоест допустимете норми/, ще го потърса и ще ги публикувам тука ,моя гинеколог тоест и двата казаха, че повече от 0,5см да не чакам разширение, но незнам заюо.

# 18
  • Мнения: 4 392
Вьобще не са ми го мерили на консултациите,а и аз се шашках,защото можех да вляза без проблем в панталони отпреди да забременея,само коремьт ми стьрчеше навьн.
Малко преди да родя,ме вкараха в болницата за задьржане и тогава акушерката ми го измери набьрзо,говореики в сьщото време с една циганка и попьлваики картона ми .По три пьти ме питаше за едно и сьщо нещо,толкова беше *концентрирана*.Според мен с това мерене само отчитат деиност Sad И дори да ти е тесен,ако не се вижда с просто око,не знам дали ще предприемат секцио.

# 19
  • София
  • Мнения: 44 102
В началото на бремеността ми го премериха и казаха, че върешния таз е много тесен 16,5см.,другия размер беше26,5 доктора ми беше дал едни таблици с размера нормалния на таза /тоест допустимете норми/, ще го потърса и ще ги публикувам тука ,моя гинеколог тоест и двата казаха, че повече от 0,5см да не чакам разширение, но незнам заюо.
как точно ти премериха вътрешния таз????
те на консултациите и двете меурки които взимат все са външни...
nani до колкото съм я засичала във форума по спомени наистина е мед. лице и май точно около акушерството беше...да не излъжа.
но и мойте д-ри ми бяха  казали че 0р5 - 1 см може да се разшири тазът по време на бременост...

# 20
  • София
  • Мнения: 44 102
ето ти няколко линка към подобни теми - може да ти е интереснао да прочетеш
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=54235.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=50870.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=50391.0

а между другото в много страни не правят такива измервания, а и преди да родя ми обясниха, че общо взето тесен ли и е или не най-добре си проличава като започне раждането. Също има голямо значение положението на бебето, при мен беше се настанил доста ниско бебока, което също повлиа на решението да ме оставят да тръгне нормално раждане с готовност за секцио по спешност...

# 21
  • Мнения: 639
Nani,neznam za6to si tolkova kategori4na 4e taza ne se raz6iriava?moje bi ima6 niakakvi poznania v oblasta na aku6erstvoto...moje bi???vseki aku6er-ginekolog 6te potvardi,4e taza se raz6iriava,za6toto tova prosto e fakt!prosto se razhlabvat tazovite vrazki i imenno ot tam idvat i bolkite v krasta,koito po4ti vsiaka bremenna ima!!!sled rajdaneto vsi4ko se vazstanoviava
Имам някакви познания, от 11 години се занимавам с акушерство, от 8 работя в родилна зала. Въпросното разширяване с 0.5 см. е възможно заради разрехавяването на съединителната тъкан и в частност на симфизата ( връзката между тазовите кости отпред , пубис, срамна кост). Като се има в предвид способността за конфигурация на бебешката глава тези 0,5 см. са с нищожно значение. Освен костен таз бебето трябва да преодолее и тъканите в него - представете си една тръба с различни стеснения и с извивка под ъгъл около 35 - 40 градуса, която е тапицирана отвътре с  мускули, съединителна тъкан, отпред има пикочен мехур, отзад ректум, влагалище и т.н. При жените с по-тесен таз главата на бебето се конфигурира по-силно, при тези с по-широк  по-слабо - естествен механизъм за преодоляване на препятствията. Но чак разширение, което да направи тесния таз нормален  Naughty

# 22
  • Мнения: 3 760
Тазовите кости спират растежа си/уголемяването/разширяването в края на пубертета!!!!! Разликата при меренето на таза в началото на бременността и в края се дължи на натрупаното подкожие/на напълняването на жената по време на бременността и костния таз не се разширява!

Нани, защо шашкаш хората? Естествено не става въпрос за разширяване на коксите, а за изхода на пелвис минор.
Преписвам дословно от учебника:
Изходът на таза има прав и напречен диаметър. Правият диаметър е между върха на опашната кост и долния ръб на симфизата. При натиск отвътре върху опашната кост върхът й се измества  и размерът на диаметъра се увеличава с 1-1,5 см.
+ малкото разширяване от разтварянето на симфизата...

# 23
  • Мнения: 639
 Много добре преписваш от учебника, но за да бъде полезно трябва и да разбираш - говориш за изхода на таза, бебешката глава като стигне до там не е проблем да се роди, дори  ако трябва и да се счупи опашната кост, само че таза има вход, разширение, стеснение и изход. Въпроса е дали ще преодолее стеснението. И никого не шашкам - почти никъде не се мери таз, бебешката глава се КОНФИГУРИРА толкова, колкото е нужно ( и възможно разбира се) за да преодолее СТЕСНЕНИЕТО, а не изхода между опашната кост и долния ръб на симфизата.

# 24
  • Мнения: 4 392
 nani_  означава ли това ,че тазьт на жената има сьщите размери след раждането като преди да забременее? Rolling Eyes

# 25
  • Мнения: 639
 Разбира се, че костния таз има същите размери. Обиколката на ханша и размерите на тялото се променят поради промените (по време на бременност и след това) в организма - променя се обмяната на веществата, хормоналния баланс и т.н. Основно хормоните са тези, от които зависи "тапицировката" на таза и това, че жената след раждане има други размери не се дължи на промяна в размерите на таза. Ако тазът е бил тесен преди бременността, той си остава тесен и след раждането, и след второ и трето раждане също.  Тазовите размери могат да се променят преди завършване на костния растеж или след травма ( напр. счупване на таза). Една много дебела жена може да бъде с тесен костен таз и обратното - слаба жена с нормален или широк таз.

# 26
  • Мнения: 5 103
Разбира се, че костния таз има същите размери. Обиколката на ханша и размерите на тялото се променят поради промените (по време на бременност и след това) в организма - променя се обмяната на веществата, хормоналния баланс и т.н. Основно хормоните са тези, от които зависи "тапицировката" на таза и това, че жената след раждане има други размери не се дължи на промяна в размерите на таза. Ако тазът е бил тесен преди бременността, той си остава тесен и след раждането, и след второ и трето раждане също.  Тазовите размери могат да се променят преди завършване на костния растеж или след травма ( напр. счупване на таза). Една много дебела жена може да бъде с тесен костен таз и обратното - слаба жена с нормален или широк таз.

Допитах се до двама доктори/леля ми, и един познат/ и двамата казаха, че си права костите си остават в размера, разширяването се дължало на други неща.

Общи условия

Активация на акаунт