Диабет - или... трябва ли да се тревожа?

  • 6 355
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 484
Вече 18г. се боря с очното налягане и натрупах някакви знания и опит.

След 40г. възраст то трябва да се мери веднъж годишно, ако нямаме очни оплаквания. А, ако имаме-по-често. Може Вие да нямате проблем с него, но е за предпочитане да се изясни. Някога и моето не го мереха, а изписваха безогледно кортикостероидни капки за конюктивит. От тази "дейност" получих необратими увреждания на очните нерви и ретината.
Дори и преди 40г. трябва да се мери, когато са налице очни оплаквания.

# 16
  • София
  • Мнения: 39 847
Непременно ще попитам за измерване на очното налягане. Това е, че не знам от къде да тръгна. Офталмоложката каза, че може да ме изпрати на цветна снимка. Не знам тази снимка до колко може да даде ясна представа за състоянието на зрението и очите ми. Бавно и славно ще да е.

# 17
  • Мнения: 2 484
Не зная каква е тази снимка и защо се прави.

Имате ли пълно зрение? Тоест виждате ли предпоследния ред на таблицата с двете очи?

За оценка на ретината аз ходя да ми правят компютърен периметър. 

# 18
  • Мнения: 2 752
Непременно ще попитам за измерване на очното налягане. Това е, че не знам от къде да тръгна. Офталмоложката каза, че може да ме изпрати на цветна снимка. Не знам тази снимка до колко може да даде ясна представа за състоянието на зрението и очите ми. Бавно и славно ще да е.
Цветната снимка ще покаже състоянието на ретината и дали и доколко има проблем с нея. Ако там има някакви увреждания, с тях ще може да се обяснят някои оплаквания, например мътно и неясно виждане. Снимката най-вероятно е нужна на лекарката, за да прецени каква да бъде терапията в твоя конкретен случай. А ти паралелно с това пак може да си провериш кръвната захар.

Очното налягане се измерва чрез еднократно вдухване на въздух в окото от специално апаратче. Не боли, само се усеща лек и краткотраен полъх в окото, а след това измерват налягането. Всичко общо става за 2-3 минутки максимум.

# 19
  • Мнения: 2 484
Може и да не е с въздух. Зависи от използвания метод.

# 20
  • Мнения: 2 752
Възможно е, аз говорех от собствен опит  Peace

# 21
  • София
  • Мнения: 39 847
Днес бяхме по лекари... изпуснах офталмоложката за 5 мин.
Цветната снимка я иска, защото в петък каза, че вижда "дупка" в лявото ми око. Най-вероятно става дума за макулна дупка. Четох, четох в нет-а... нямам оплаквания, които са характерни за макулна дупка.
Преуморена съм, не си нося очилата (малкия здраво ги потроши). Имам нисък диоптер късогледство и астигматизъм.

Не зная каква е тази снимка и защо се прави.

Имате ли пълно зрение? Тоест виждате ли предпоследния ред на таблицата с двете очи?
До там фокусирам Simple Smile

Говорих днес с личната. Пускам си кръвна захар и/или гликиран хемоглобин.
В сряда ще си направя цветна снимка.

# 22
  • Мнения: 2 752
AnMary, затова ти казвам да не се притесняваш предварително за нищо.
Пожелавам успех с изследванията и добри резултати  Peace

# 23
  • Мнения: 2 484
На мен пък ми е интересно дали личната ще Ви даде направление за гликиран хемоглобин или ще Ви каже да го платите. Моята май го пази за доказаните диабетици, а на мен разправя, че нямало смисъл. И аз всеки път го плащам....

Последна редакция: ср, 18 мар 2015, 01:51 от vl

# 24
  • Мнения: 2 752
Не знам сега колко пъти годишно се полага изследване на гликиран хемоглобин по здравна каса, но си спомням, че преди много години беше 1 или 2 пъти годишно. Всички останали пъти се плащаше от пациента. Сега се надявам касата да го заплаща повече от два пъти годишно.

Общи условия

Активация на акаунт