"На имен ден не се кани!"

  • 14 094
  • 128
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 634
Аз също съм именничка в неделя и знам за какво говориш, Еовин Laughing Празнувала съм и не съм празнувала, всякак е минавало. Случи ми се веднъж и неканени гости да дойдат, не че не бях подготвена, но дойдоха посред нощите, а предишните гости бяха изяли салатите и мезетата, та мъжа ми тича до денонощния магазин, а непоканените гости тропкаха на салфетка и прибор докато се върне Mr. Green Почувствах се много неудобно впрочем. Така че моят съвет е да се подготвиш, пък който дойде-добре дошъл Hug
Тая година официално няма да посрещам гости, защото мъжа ми е нощна смяна. Но ще се подготвя със сладкиши и бонбони.
Сетих се за разказа на Чудомир „Имен ден“ http://chitanka.info/text/14541-imen-den  Laughing Laughing Laughing
ах, той вече бил цитиран  Embarassed

# 46
  • Мнения: X
Тази традиция идва от времена, когато именният ден е бил по-важен от рождената дата, последната не се е и празнувала. Вероятно дори не са я помнили. Обаче Ивановден всеки знае кога е. Пак в онези времена комуникациите са били ограничени до пощенската кола и разни пернати.
Днес, при това разнообразие от начини да се свържеш и да честитиш, изтърсването неканен не е от спазването на някаква традиция, а проява на лош вкус и подяждане на именника.

# 47
  • Мнения: 54 493
Тази традиция идва от времена, когато именният ден е бил по-важен от рождената дата, последната не се е и празнувала. Вероятно дори не са я помнили. Обаче Ивановден всеки знае кога е. Пак в онези времена комуникациите са били ограничени до пощенската кола и разни пернати.
Днес, при това разнообразие от начини да се свържеш и да честитиш, изтърсването неканен не е от спазването на някаква традиция, а проява на лош вкус и подяждане на именника.

Много точно обяснено!  bouquet

Супер просташко бих възприела в днешно време да цъфнеш на нечия врата без покана.

# 48
  • Down south
  • Мнения: 7 705
Аз нямам имен ден, съпругът ми - също. Дъщеря ми има на Цветница, но живеейки извън България, подобна "традиция" не се "спазва"

Съпругата на баща ми има имен ден на популярен ден в това отношение и винаги казва, че могат да дойдат гости, точно поради приказката, че "на имен ден не се кани"
Голяма глупост, да ти се изсипят на главата този и онзи, поради подобна "традиция"

# 49
  • Мнения: X
Аз нямам имен ден, съпругът ми - също.

И аз така мислех за мен, дъщеря ми и сина ми, но според католическия календар и тримата имаме имени дни. Един поп ми каза, че светицата с името на дъщеря ми се почитала и от православната църква. Така че не разчитай толкова на непросветеността на роднини и приятели. Mr. Green
На мъжа много хора му честитят редовно имен ден на Иванов ден, а то само първата буква му е И. Аз все  гледам учудено и досега никога не признах, че е именик на този ден.

# 50
  • Down south
  • Мнения: 7 705
С един замах и ти уби всичко детско в мен Simple Smile
В интерес на истината, дйствително нямам имен ден или поне с тези мисли си живея всичките тези години.

Темата ми се стори много приятно-забавна.

# 51
  • Мнения: 1 416
Ама не сте длъжни да отваряте като не чакате гости! Слава Богу, такива работи при нас няма как да се случат, но и да се случат - ще има да чака някой да му отворя, ако не съм го канила.
Изобщо не разбирам какво толкова има да му празнуваш и без това на имен ден... ден, като ден, освен теб, има още хиляди хора по света с това име. Винаги ми е било странно това задълбаване в тия именни дни.
Ако ми е кеф - празнувам, независимо какъв ден е, ако не ми е, все ми е тая какъв ден било.

# 52
  • София
  • Мнения: 8 124
Такива като мен, които нямат имен ден какви емоции пропускат. Гости без покана  Laughing

# 53
  • Мнения: 1 788
Случвало ми се е в тийнейджърските години, когато имаш повече компании, повече хора, с които си близък.
Идвали са ми на гости, аз съм ходила на гости, избирали сме подаръци, весело беше.
Сега не би ми било толкова весело, ако някой не толкова близък човек ми се изръси непоканен на вратата.
Не бих отишла и аз некакнена на имен ден вече, просто се обаждам по телефона и честитя.
Нямам толкова свободно време нито за гости, нито за избиране на подаръци.
Просто възрастните са скучни и сухи. Това е! Mr. Green

# 54
  • Мнения: 6 993

Просто възрастните са скучни и сухи. Това е! Mr. Green

Да Blush Мъжът ми каза, че сме водели пенсионерски живот и трябвало да си измислим някакви хобита извън дома  Simple Smile Обаче като го питах дали за имения или рождения ден (и той е скоро) иска летене с парапланер, ми каза "Абе по-добре не" Grinning

# 55
  • Мнения: X
Ох, като човек, чието детство мина през 70-те и 80-те години прекрасно помня тази традиция и още ми става зле от нея. Средно по 60 души идваха у нас по Гергьовден, когато празнуваше майка ми. Изплюскваха се по две (!!!) печени агнета и беше някаква лудница и къртовски слугинаж. Идваха не само близки, с които ни е приятно да се видим, ами и куцо и сакато. И изведнъж тази традиция секна, защото майка ми беше учителка и една година точно на имения си ден имаше абитуриентска вечер, а тя беше класна и нямаше как да не отиде. Аз бях 10-12 годишна и ме назначиха да посрещам гостите и да сервирам. Майка ми прояви здрав разум да не поверява сервирането на печени агнета на дете и този път менюто се състоеше от предварително изпечени кюфтета и картофена салата. Е, от този момент нататък у нас идваха не повече от 5-6 души.

# 56
  • София
  • Мнения: 28 642
... Средно по 60 души идваха у нас по Гергьовден, когато празнуваше майка ми. Изплюскваха се по две (!!!) печени агнета и беше някаква лудница и къртовски слугинаж. Идваха не само близки, с които ни е приятно да се видим, ами и куцо и сакато. ...

 Shocked Ужас!  newsm43

# 57
  • Мнения: 4 120
 Помня преди много години, в селото на баба и дядо за Гергьовден печаха агнета не само имениците, а всички семейства. И ходехме в дядо Георги, който имаше пещ. Наистина цялото село се извървяваше, къде за да пекат агнета, къде за да го поздравят, ама то на всеки се слага питие, храна.

 Аз много си обичам имения ден, Цветница е:) Повече от рождения. И е хубаво, че всички се сещат.

# 58
  • Мнения: 311
Моя е на 1 януари -просто прелест  Mr. Green
а и гости идват , но не се оплаквам -
харесвам значението на името си .

# 59
  • София
  • Мнения: 1 017
Чувала съм го, но никога не съм го спазвала Simple Smile Не мога да отида непоканена на имен ден, ако ме покянат, след като честитя, това вече е друг въпрос. На моя имен ден, за който разбрах преди няколко години кога е, не са идвали непоканени гости, но и аз рядко съм го празнувала.

Общи условия

Активация на акаунт