НВ-ВМХ, част 85 - тема за здравословното хранене и всичко, свързано със здравето

  • 47 062
  • 745
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 6 346
Привет! Днес или утре ще трябва да направя нова тема.

hjkl;, за К2 аз знам същото, което Камелот е написала. Аз лично предпочитам добавките, защото яйцата не са ми само от свободни кокошки, маслото не съм сигурна също от какво мляко е (предполагам, че все пак кравите са пасли трева, но знам ли), твърди сирена почти не ям, гъши дроб не съм близвала дори.

Магнезиевия цитрат го поръчвам от Айхърб (този: http://www.iherb.com/Now-Foods-Magnesium-Citrate-200-mg-250-Tabl … ;sr=null&ic=4), но може да се вземе друг размер опаковка или на друг производител. В България се продава магнезий диаспорал, който е точно цитрат, обаче при всички положения излиза по-скъпо. Също продуктите на Нау Фудс могат да се намерят и у нас, но отново със значителна надценка.

Дозата на магнезия е 300 - 400 мг на ден, като при наличие на проблеми, говорещи за недостиг (примерно мигрена, крампи, безсъние, бъбречни камъни) или при прием на по-високи дози вит. Д, е препоръчително дори да е по-висока дозата. Ориентировъчно казват, че магнезият трябва да се приема на няколко дози през деня, а не накуп, за да се избегне лаксативният ефект. И приеманото количество се увеличава, докато не се стигне до диарични симптоми - тогава намаляваме до доза, на която не получаваме диария. Така виждаме коя е необходимата в момента доза. След няколко седмици или примерно 1-2 месеца може да се наложи да се намали още дозата магнезий, когато се попълнят запасите в организма.

Не се препоръчва магнезиев оксид, а за съжаление той е най-евтината и най-често използвана форма в масовите магнезиеви добавки. Т.е. оксидът не се препоръчва, ако целим повишаване на запасите от магнезий в организма, но върши чудесна работа като разхлабващо средство, неводещо до привикване. А иначе се препоръчват цитрат, оротат (Магнерот, но и той излиза доста скъп с оглед на ниската доза), малат, глицинат. Аспартата (Магнерич) някои автори не го препоръчват, защото съдържа аспартова киселина, която пък можела да бъде невротоксична.

kermit, за вит. Д Камелот е обяснила. Аз ще допълня, че различните автори са на различни мнения какво ниво трябва да се гони - някои смятат, че 40 нг/мл е достатъчно. Но повечето препоръчват достигане на минимум 50 нг/мл за оптимално здраве.

Към Вигантола аз имам големи резерви - по същите причини, както и преди: неточността при дозиране. Напоследък реших да сменя малко капсулите, които ползвам, с Вигантол и забелязвам, че абсолютно е невъзможно да се дозира точно. Отначало капе много силно, но много бързо започва да капе все по-малко, а колкото повече намалява количеството, толкова по-мънички са капките. Така на мен ориентир ми е мазното петно във водата, в която го капя (после нея я пия заедно с храна). Но това категорично не ми дава увереността, че контролирам дозата. Затова за мен Вигантолът не е добър избор, но при липса на друго, и той става.

Калций аз мисля, че не е нужно да се приема на добавки, дори някои учени вече напълно го отричат в тази форма (на добавки). Ако човек яде млечни, това е напълно достатъчно. Ако избягва млечните, пак има начин за набавяне на калций - рибни консерви - тогава се ядат и костите (аз няколко пъти съм купувала консерва от сьомга и костите бяха омекнали напълно достатъчно), печени и счукани яйчени черупки, бульони от кокали. Растителните източници на калций не са много надеждни (напр. сусамът) заради високото съдържание на фитинова киселина в тях, която се свързва с минералите и пречи на усвояването им.

А калий може да се набавя и от растителните храни, напр. авокадото е много богато, но по принцип зеленчуците и плодовете си имат калий. Може също от месото - всъщност дори месото е най-богатият източник на калий. Обаче трикът е да се уловят и консумират соковете на месото, защото при готвене калият се отделя в тях. Това вече е малко трудно. Ако месото се вари, може да се изпие течността. Но ако например се пече, не знам как да се запазят тези сокове. Rolling Eyes А друг начин за набавяне на калий са различните видове диетична сол - Losalt и подобни. Те имат и калиев, и натриев хлорид.

Последна редакция: ср, 14 яну 2015, 10:02 от Cioccolata

# 736
  • Мнения: 7 745
Чоколатка, сега съм на този магнезиев цитрат, препоръчваш да го сменям ли с малат или пак така да си поръчвам?
и може ли селен от iherb да ми изберете  Praynig

# 737
  • SA
  • Мнения: 3 196
Малко не сьм сьгласна, че с капките вит.Д не се дозира точно. Един милилитьр мастен разтвор сьдьржа точно 30 капки ( водните са с по 20). Има и лекарства, които се дозират на капки ( хексалгин например).

# 738
  • Мнения: 6 346
Кам, на мен проблемът ми е, че броят капки не се равнява на еднакво количество в началото и в края. Аз бях предвидила 1 опаковка да ми стигне за 1 месец, а накрая излезе, че ми е стигнала за 2 месеца и малко, защото упорито си спазвах един и същ брой капки, но размерът на мазното петно във водата намаля значително (в края беше не повече от 40% спрямо първоначалното). Затова мисля, че е проблематична тази опаковка. Може да е заради дозатора.

# 739
  • Мнения: 8 888
Аз приемам Витамин Д на Джеймисън - просто това имаха в аптеката.
Капя си го директно на езика  Mr. Green Пише по 1 капка дневно, но не съм обръщала повече внимание

# 740
  • София
  • Мнения: 10 858
Солима  Hug

Аз вече май повече от година съм на Вигантол, доволна съм. В смисъл, сравнявайки с преди, когато поръчвах вит. Д от Айхърб, сега имам същия ефект. Обаче не съм педантична към дозировката, общо взето го карам малко на мунти, така да се каже. Понякога взимам 10, понякъга 5, а понякога забравям ... А ако дълго време съм забравяла и са ми се събрали доста дни - направо си всмуквам от шишенцето  Embarassed И като ви чета, май трябва да внимавам повече в дозировката  Embarassed

# 741
  • Мнения: 6 346
Аз си бях сметнала капките според единиците на капка - в листовката пише, че 1 капка е 500 единици. Така изчислих, че 1 шишенце ще ми стигне за 1 месец. И беше очевидно, че отначало петното във водата е голямо, после намалява все повече, обаче не се замислих, защото си казах, че хората са го измислили - една капка е еди колко си единици. По-добре да си броя капките и да си карам така. Обаче понеже имах разни други по-важни мисли и тревоги в онзи период, така и не се усетих, че много дълго карам с това шишенце. И накрая, като свърши и видях кога съм го почнала (бях записала датата), стана ясно, че ми е стигнало за 2 месеца и десетина дни вместо за предвидения 1 месец. Така дозата е намалявала с течение на времето, а аз не съм си дала сметка. ooooh! Това никак не ми хареса. Затова мисля, че на око трябва да се следи големината на петното, за да може горе-долу да се контролира дозата. Иначе явно не може.

А е важно през есенно-зимния сезон да не се намалява дозата вит. Д. През 2013 г. ми излезе през носа, че за 1 месец го бях спряла напълно (от желание да "направя почивка" ooooh!). Затова сега доста се ядосах, но вината пак си е моя - не се бях замислила навреме, че нещата не вървят по план.

Хайде, почвам да правя темата.

# 742
# 743
  • Мнения: 1 849
Без да съм авторитет, като човек с непоносимост към глутен и млечни, ако бях бременна бих наблегнала на картофи и други кореноплодни, вместо хляб.

Много си права и напълно се съгласявам, но теорията е едно, а практиката друго. В момента ям това от което не ми се повръща. До там съм стигнала, че повечето неща като ги погледна и ми се повдига. Никога не съм си мислела, че ще ми дойде на главата, ама ето на. И от шоколад ми се повръща също  Crazy  Joy
 
+1  Peace

# 744
  • Мнения: 8 888
Дали може да ме посъветвате за мултивитамини? Нямам навик и рядко приемам такива добавки, но сега като ви чета се замислям дали да не направя един курс, но наистина да е не са отделни продукти, защото знам, че няма да съм редовна  Grinning

нещо от този тип http://jamieson.bg/content/%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8% … vita-vim%E2%84%A2

или няма смисъл newsm78

# 745
  • Мнения: 6 346
Има нова тема. А тези витамини според мен са гола вода.

Общи условия

Активация на акаунт