Късно отвикване от биберон

  • 14 598
  • 92
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 438
И ние минаваме през същия период и затова споделям. Избрахме си коледните празници че и таткото да помага. Понеже вече разбира всичко се договорихме с него да я оставим само за спане. Не беше трудно един-два пъти плака само за нея. Действаме със стратегията с разсейване, създавахме му постоянно занимания за да не мисли за нея, повече излизания напред назад, като обясняваме, че не сме я взели, и така. За съжаление не сме готови да пробваме да заспива без нея. Тя бибата се оказва повече успокоение за родителя, не за детето Wink Та моя съвет е разсейвай, щом е на година и нещо носи го напред назад, показвай му неща, играйте заедно, избери период в който имаш повече помощ и действай.

# 46
  • Мнения: 1
Здравейте! Моята дъщеря е на 1г. и 11 месеца. Смуче биба от 4 месечна. От както е станала на 1 г и 4 месеца, давам биба само когато спи. През деня не и я давах и тя спря да я търси, но заспиваше задължително с нея. Но тъй като постоянно ми повтаряха колко е вредно за зъбите и как се изкривява челюстта.............реших да я откажа. И така преди 13 дни, отрязах бибата и като я слагах да спи и я дадох и казах "учудено", че се е счупила.
 УЖАСЪТ, който видях в очите и, напълниха моите със сълзи.......Голям рев беше.........с какво ли не се залъгвахме........бях на косъм да я дам, но нали е за добро........издържах. Накрая заспа. Събуди се посред нощ и пак така.......рев.......успокояване......... На следващия деня поиска, но аз и напомних, че бибата е счупена и нямаше проблем, т.е. нямаше ревове, НО от тогава не спи на обяд!!! Вечер заспива много трудно - по 40, 50 мин., час се приспиваме, но не плаче и заспива но на обяд не ще. Не плаче, но се върти, става, ляга, пее.......и така по час и половина и я вдигам. А преди това спеше всеки ден по 2,5 -3 часа. Интересното е, че вечер издържа и не става крива. Искам ако някой е имал такъв проблем, да сподели опита си.
Да не говорим, че преди това заспиваше сама, а сега се приспиваме. Дали не избързах, дали не си травмирах детето? Явно много трудно го преживява. Но си вкарах автогол с това махане.

# 47
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 407
И ние сме от активно смучещите,да си смучи човека докато душа му иска,само където купувам всяка седмица биби от по 7лв ,понеже ги изгризва злобно  Mr. Green

Майка ми и баба ми овцете не са ми дали да смуча биберонче и затова пък си смучех пръста до четвърти клас,което за мен е доста по-кофти вариант от бибчето до 3,4 годинки Mr. Green

Сина ми казва 4,5 думи и бясното предположение на всички у дома е,че понеже бибата му била нон-стоп в устата нямал възможност да "тренира" езика разбираш ли .... ooooh!

# 48
  • Мнения: 1 622
teddynm, синът ми се е разприказвал много последния месец и е усъвършенствал прекрасно уменията си да говори с биберон. толкова го е страх да не му го взема, че като му кажа, че ще го мия, ме следи с поглед докато кипвам вода, докато ври вътре, после докато изстива, сакън да не му го дам после.

# 49
  • Мнения: 57
Ние сме на 2 годинки, давала съм биберон само при спане и само в леглото. Когато наближи годинката, реших да спрем биберона, замести го с плюшено мече при заспиване. Тъкмо бях почнала да обмислям стратегии и един следобяд видях, че биберонът е доста гризан и пред скъсване, нямахме други и реших, че времето е дошло. Рязко изчезна и повече не го видя. Замени го, както вече споменах, с голямо плюшено мече, което вече ползва и за възглавница. Наближаването на 2 годинки е много труден период за каквото и да било, детето прави всичко напук, има си собствено мнение, иска да се налага, тогава се води първи детски пубертет. При нас мина леко, но си имаше инатливи моменти. Затова силно препоръчвам (както и в детската литература се препоръчва) всякакви генерални промени в навици да се правят преди 1г и 6м., когато детето все още иска да угоди на родителите си и не го е друснал детският пубертет - махане на биберони, приучаване към гърне и прочие. Сега единствено с много говорене, от типа на "Бибата вече е скъсана и ти си голямо дете, с кое предпочиташ да спинкаш - с мечето, или котето?", примерно. Т.е. да се даде елемент на избор, за да не се инати и да реши, че решението е негово. И тотално изчезване на биберона от апартамента, да не се изкушавате да се предавате вие и детето да не се изкушава

# 50
  • София
  • Мнения: 905
Беше  с биберон до 3,5г. - почти постоянно. Според мен, това му забави и говора. Един ден, беше станал след сън, седеше в кухнята и разтягаше биберона като дъвка. Питах го нещо, не - дърпа биберона, беше се изпъпчил около устата от нея, лиги течаха. Погледнах го и ... се вбесих. Отворих прозореца, дръпнах бибирона и го запратих през прозореца. Погледът беше невярващ. Нямаше рев, обясних спокойно, че съм хвърлила биберона на котетата, които видяхме новородени навън и се приключи. Без драма. Направо не повярвах. Мислех, че няма да може да заспива - но не, без проблем.
В интерес на истината дадох биберон напълно съзнателно в началото. Аз съм си смукала пръста до ученичка.

# 51
  • Мнения: X
Биберона му махнах преди по-малко от месец, на 2 години и 1 месец. От поне година само вечер му го давах за заспиване, чаках първо да го отбия за да го махна. После чаках да свикне с яслата, абе проточи се. Мен много ме притесняваше употребата му, дразнеше ме, но това е положението. Който не е имал нервно дете, той не знае.
Та как го махнах. За Коледа го заведохме на гости при баба му, казах му, че биби е вкъщи и през цялото време докато заспи съм му говорила, пяла и прочие. Не беше доволен, мрънка, но се примири. Той вече е голям и наистина разбира, това е разковничето при нас. Иначе съм пробвала и преди  да го махна, с рязане, реване и т.н. не се получава. Тъй като все още не сме се прибрали вкъщи не съм сигурна, че няма да има драми там, защото чат пат ме пита за биби, като заспива, ама няма връщане назад. Определено заспива трудно от тогава, мрънка и е нервен, но аз го отдавам и на зъбоникненето, така че ще го избутам тази период някак си. От както спи без биберон определено спи по-добре и не се събужда. Преди поне по веднъж на нощ е ревал да му търся биби из леглото.
Успех желая и решителност. Събереш ли сили веднъж не се отказвай, детето вече е голямо и разбира, ще се справите.

Последна редакция: пн, 12 яну 2015, 13:11 от Анонимен

# 52
  • Мнения: 818
Вместо просто да хвърлите бибата в контейнера пред блока и повече да не съществува... ooooh!

Ще пореве ден-два и като види, че ревът не води до нищо, ще забрави за нея. А тук какви истории чета... Сериозно ли някой си въобразява, че дете... което и да е дете... доброволно съвсем самичко или с убеждаване ще реши да се откаже от биба, от памперс, от каквото ще да е? В момента, в който тръгнеш да убеждаваш детето да остави бибата, то си казва "аууу, тук нещо искат да ми вземат, я да внимавам повече и да задържа нещото и да го пазя".
Решението е: взимаш бибата, по пътя за работа я хвърляш в контейнера. Да реве колкото иска после. Ако игнорираш рева, ще мине за няма и половин час. Ако обръщаш внимание, ще мине за няколко дни. Ако му върнеш бибата, само защото е ревнало... след година-две евентуално може да пробваш пак да я откажете...

# 53
  • София
  • Мнения: 18 746
Това е твоето решение приложено на твоите деца .Нали не мислиш,че всички са като теб? Laughing

# 54
  • Мнения: X
бе може и деца да няма, ама що да не се изкаже '''компетентно''..

# 55
  • Мнения: 57
Оставянето на дете да реве нарушава доверието в родителя, както и на по-късен етап влошава комуникацията и още много неща. На детето си на 2 годинки сложих гащи, обясних му, че за  да ги пазим чисти и сухи трябва винаги да ми казва, че иска да седне на гърне, а не да чака само аз като го сложа. За три дена вече не изпускаше и капка в гащите. Какво значи "убеждавам го"? Детето е човешко същество, което има нужда от обяснения, от това да му се чуе мнението, да осъзнае смисъла на нещата. Щяла да  го остави да реве. Успешен пубертет ви пожелавам след 10 години. Само да знаеш, че това не е рибка или хамстер.
Апропо, ако имаш дете - твоето от думи не разбира, защото цял живот е третирано като саксия, робот, или каквото там си избереш. Та, общо взето, децата на другите хора са третирани като личности и разбират още от малки.

# 56
  • Мнения: 4 813
На детето си на 2 годинки сложих гащи, обясних му, че за  да ги пазим чисти и сухи трябва винаги да ми казва, че иска да седне на гърне, а не да чака само аз като го сложа. За три дена вече не изпускаше и капка в гащите.

Мисля си обаче, че това не е резултат от обясненията ти, а от това, че детето е установило, че хич не му е комфортно мокро. Нашата педиатърка също ни препоръча този метод, та ще го пробвам.

Методиката на Jesus ми идва малко в повече. Аз лично предпочитам да си спестявам излишни нерви. И без това е в бебешкия пубертет и се тръшка за щяло-нещяло, остава сега и аз да го предизвиквам. Като реши да се откаже от биберона, тогава. Единствено, че напоследък ми идва малко скъпичко - преди Коледа бях купила 7 биберона, от които сега имаме само 3, останалите бяха злостно изгризани. Та утре ще ходя за нови. Иначе нямам проблеми да го оставя да реве, когато знам, че се опитва да ме манипулира.

# 57
  • Мнения: 57
Мисля си обаче, че това не е резултат от обясненията ти, а от това, че детето е установило, че хич не му е комфортно мокро. Нашата педиатърка също ни препоръча този метод, та ще го пробвам.

Би трябвало да има връзка с обясненията ми, защото първата седмица ми наду главата какви хубави гащи има като мама, тати и другите деца, как ми е казал, че иска да седне на гърненце и как така са му останали чисти гащите. На тая възраст без обяснения не минаваме, така пресичам истериите от промяната на някаква рутина (смяна на летни със зимни чехли, летни със зимни панталони за навънка, слагане на гащи, ако бяхме с биберон пак щях да прибегна до някакво обяснение, защото така веднага осмисля нещата и не ги приема като някаква моя прищявка, за която да се тръшка). За комфорта - аз веднага  го преобувах, не знам имал ли е време да се замисли, не сме стигали до крайности в това отношение, само леко се е изпускал, докато се научи как да го задържа докато седне. Но от 10-тия месец почнах да го слагам на гърне и от тогава само в него акаше, не съм му дала гърнето заедно с гащите за пръв път. За метода най-важното е да не се ядосваш и да не му се караш, ако случайно се изпусне, в началото им трябва време за да направят връзката между позива и действието. За сметка на това всеки успешен опит трябва да бъде придружен с много хвалене Simple Smile

Иначе нямам проблеми да го оставя да реве, когато знам, че се опитва да ме манипулира.
Манипулациите трябва да се пресичат, така е. Ама като му свикнеш на номерата и до рев не се стига, просто знае до къде може да стигне. Ако променяме постоянно границите, или възрастните нямат единно мнение по въпроса, тогава се почва с тестване на границите с рев. Ако се стигне до ексцесии, на мен ми е по-лесно да му отвлека вниманието с нещо.

Успех с биберона, само изглежда страшно, особено когато детето вече няма нужда да суче. Просто трябва да сме категорични и биберонът просто да изчезне, за да не изкушава нито нас, нито детето.

# 58
  • Мнения: 4 813
TaHuKa, вие сте мноооого по-напред от нас и по отношение на гърнето. Аз едва сега започнах да го слагам на гърне с доста променлив успех. Ние обаче живеем в чужбина и тук разбиранията са различни (бях писала по-напред в темата) - в яслата например ги канят да седнат на гърнето, ама при моето с канене не става - той веднага казва ''не'' и отива да играе. Хич не му се ядосвам - успокоявам се с мисълта, че никой не е отишъл в университета с памперс Simple Smile Иначе при всяко пишкане и акане в гърне следват бурни аплодисменти и целувки и обяснения, обяснения, обяснения,...  Laughing

При нас няма истерии при промяна на рутината - няма проблеми да заспива на друго място, да слага други обувки и дрехи. Започне ли да се тръшка, знам, че не е защото нещо не му е комфортно или го притеснява, а защото пробва докъде ще избута границата.

# 59
  • Мнения: 1 622
При нас се наложи да махнем памперса, дневния, когато беше на година и 5 м. Получи невероятно кожно възпаление и нищо не помогна, стигнахме до болница. Няколко вечер спа без памперс, тогава оцених колко сме облагодетелствани в сравнение с родителите ни. Така или иначе, мисълта ми е, че по моите разбирания и планове, махнахме памперса много рано, в началото-първите две седмици ставаха гафове непрекъснато, докато аз се научих да го изпишквам през 15 минути, а след това неусетно и той започна нещо да казва и показва. Общо взето кризисният момент беше 2 седмици.
За сравнение с брат му, който е по-голям, махнах му памперса по метода "когато е готов", някъде около втората година и като цяло също не е имало проблем.
Понякога човек реагира според ситуацията.
За биберона съм решила да въведа рестрикция-може биба, но само когато е време за сън.
Проблемът е, че аз не гледам детето през деня, а баба му и не мога да я подложа на целия рев, който ще се изреве, ако махна биберона сега. ако не успеем да постигнем успех до лятото, когато съм отпуска, това ще правим, махаме бибата и ще си ревем и  успокояваме. Simple Smile

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт